استفاده از تجهیزاتی مختلف سرویس بهداشتی وال هنگ که در مقاله وال هنگ چیست به انواع مختلف آن اشاره شد امروزه بدون در نظر گرفتن فضا و بزرگی و کوچکی سرویس های بهداشتی و اغلب با دیدگاه دکوراسیونی و دادن تنوع و ایجاد ساختار زیبا در این محیط ها مورد توجه قرار گرفته است.

اما اینکه آیا استفاده از تجهیزات وال هنگ مانند نصب توالت فرنگی وال هنگ به همراه یک روشویی وال هنگ و یا سایر تجهیزات بهداشتی توکار یا وال هنگ مانند نصب شیرآلات وال هنگ چقدر توصیه می شود؟ آیا صرفه اقتصادی دارد یا خیر و اینکه در کل مزیت ها و معایب استفاده از این تجهیزات چیست؟ موضوعی است که همواره مورد نظر و پرسش مردم بوده است.

مزایا و معایب وال هنگ 01

تجهیزات بهداشتی وال هنگ

قبل از اینکه وارد حوزه مزایا و معایب وال هنگ شویم توصیه می کنیم اگر تصمیم به نصب هر یک از این تجهیزات گرفتید قبل از آن حتما با یک کارشناس خبره تاسیسات مشورت نمایید زیرا داشتن و نصب این موارد نیازمند رعایت برخی از اصول است که در مقالات مختلف مانند مقاله نصب توالت فرنگی وال هنگ و یا مقاله نصب روشویی وال هنگ مفصل توضیح داده شد.

مزایای تجهیزات وال هنگ

 • استفاده بیشتر از فضای سرویس بهداشتی

تجهیزات وال هنگ به دیوار اتصال داده می شوند، پایه ندارند، لوله کشی آب سرد و گرم و یا لوله کشی فاضلاب رو کار ندارند، فلاش تانک ها و تجهیزات جانبی آنها در درون دیوار کار می شود، ابعاد و اندازه های مختلفی دارند و ... که این موضوع باعث می شود تا از فضای موجود در سرویس بهداشتی نهایت استفاده بشود.

وقتی اقدام به نصب توالت فرنگی معمولی می کنید این توالت دارای پایه، فلاش تانک، شیر پرکن و شیلنگ حصیری است که تماما فضایی را به همراه کاسه توالت به خود اختصاص داده اند. ولی وقتی به جای آنها اقدام به نصب توالت فرنگی وال هنگ شود نه تنها پایه و فلاش تانک به درون دیوار انتقال دده می شود بلکه نمایی که شیر پرکن و شیلنگ در توالت ایجاد کرده اند هم حذف می شود. این مورد را باید به تمام انواع تجهیزات وال هنگ دیگر نیز تعمیم داد.

تصور کنید که با حذف دو فلاش تانک توالت ایرانی و خارجی، پایه روشویی، لوله کشی روکار آب گرم و سرد، اتصالات رو کار مربوط به نصب شیرآلات و ... چقدر فضای داخلی توالت و یا سرویس بهداشتی بازتر می شود و از هر یک از این مناطق می توانید برای مقاصد دیگر استفاده کنید.

مزایا و معایب وال هنگ 2

 • امکان نظافت راحت تر

وقتی اضافات در سرویس بهداشتی حذف شود در واقع شما اقدام به حذف نقاط کور درون سرویس بهداشتی کرده اید. منظور اینکه زیر پایه ها، پشت پایه ها، پشت فلاش تانک ها و ... دیگر وجود ندارند و همین موضوع باعث می شود که نظافت شما در سرویس بهداشتی خیلی راحت تر و تمیزتر انجام شود.

ضمن اینکه تمیز کردن زیر لوله های روکار، پشت فلاش تانک ها و توالت فرنگی و پایه روشویی به مراتب کاری دشوارتر است تا نظافت سایر نقاط سرویس بهداشتی. صرف نظر از این شرایط آسوده تر باید این نکته را هم افزود که برخی از تجهیزات وال هنگ مانند توالت فرنگی وال هنگ به دلیل ساختار بهبود یافته ای که دارند شرایط شستشو و بهداشتی بهتری دارند.

مزایا و معایب وال هنگ 3

 • طراحی و ایجاد نمای بهتر در سرویس بهداشتی

در این خصوص در مقاله ضوابط طراحی سرویس بهداشتی خانگی توضیحات بسیار خوب و تاثیر گذاری ارائه شد که اگر به این نکات توجه کنید خواهید توانست یک سرویس بهداشتی بسیار لوکس برای خود طراحی کنید.

در کل بر خلاف تجهیزات بهداشتی قبلی که حجم زیادی از فضا را برای اجرا نیاز داشتند در سرویس بهداشتی هایی که از تجهیزات وال هنگ استفاده می شود به دلیل اینکه ابعاد و حجم کمتری این تجهیزات نیاز دارند دست طراحان داخلی بسیار بازتر خواهد بود و می توانند به راحتی طرح های مختلفی را برای پیاده سازی بهترین نما و دکوراسیون سرویس بهداشتی ارائه نمایند.

مزایا و معایب وال هنگ 4

 • تکنولوژی بالاتر و فن آوری بهتر در تولید تجهیزات بهداشتی وال هنگ

هرچند هر چه علم توسعه پیدا کند تجهیزات قبلی هم بهتر می شوند ولی برخی از طرح ها و فن آوری ها را تنها می تواند در تجهیزات نوین تر پیاده سازی کرد. مثلا اگر مقاله انواع توالت فرنگی وال هنگ و مزایای و معایب آن را مطالعه کرده باشید متوجه شده اید که روش دون واش که نوعی روش شستشو و تخلیه داخلی پیشرفته با مصرف آب کم است تنها در توالت فرنگی های وال هنگ قابل پیاده سازی است.

ضمن اینکه توالت فرنگی های وال هنگ اتوماتیک نیز وجود دارند که کارایی های جالبی دارند. این تکنولوژی ها و فن آوری ها از نظر هزینه ای بسیار به مصرف کننده کمک خواهند کرد، دید بهتری در محیط ایجاد می کنند و در ضمن مقاومت و کارایی بیشتری هم دارند.

مزایا و معایب وال هنگ 5

توالت فرنگی اتوماتیک

 • مصرف آب کمتر

هرچند همه تجهیزات بهداشتی وال هنگ این خصوصیت را ندارند و یا ارتباطی با آن ندارند اما با نصب شیرآلات وال هنگ نه تنها فشار آب شما کمتر دیده نخواهد شد ولی بدون اینکه متوجه شوید حداقل حدود 30 درصد کمتر آب مصرف خواهید کرد به این دلیل که این شیرها از نوع کم مصرف غالبا تولید می شوند.

یا اینکه توالت های فرنگی وال هنگ دارای فلاش تانک هایی هستند که به شما این قابلیت را می دهد که به جای مصرف زیاد آب از قسمت کم مصرف آن استفاده کنید. این موضوع برای فلاش تانک توالت ایرانی نیز در نظر گرفته شده است.

اما با نصب روشویی وال هنگ تفاوتی در مصرف آب شما ایجاد نخواهد شد و یا قفسه ها و کابینت های وال هنگ کاری به مصرف آب نخواهند داشت.

مزایا و معایب وال هنگ 6

شیرآلات یا دوش وال هنگ ( توکار)

 • بهداشتی بودن و نظافت راحت تجهیزات وال هنگ

در سرویس بهداشتی هایی که از تجهیزات ول هنگ استفاده می شود جدای از اینکه راحت تر می توانید کف و دیوار های آن را تمیز کنید باید این نکته را هم بدانید که خود این تجهیزات را هم راحت می توانید شستشو دهید.

معمولا جنسی که برای ساخت آنها در نظر گرفته می شود نسبت به مواد اسیدی و شستشویی مقاوم و دارای خاصیت آنتی باکتریال می باشند.

 • قابلیت تنظیم ارتفاع

یکی از بهترین و بزرگترین مزیت های تجهیزات بهداشتی وال هنگ این است که به شما و یا طراح این قابلیت را می دهند که در هر ارتفاعی اقدام به نصب این تجهیزات بکنید. هرچند توصیه می شود که از ابعاد استاندارد خارج نشوید ولی در صورت وجود محدودیت در برخی از سرویس های بهداشتی می توانید تا اندازه زیادی ارتفاع نصب این تجهیزات را تغییر دهید.

مزایا و معایب وال هنگ 7

 • کاهش سر و صدا در ساختمان

این موضوع بخصوص در فلاش تانک ها بسیار مشهود است. در فلاش تانک های روکار وقتی فردی این فلاش تانک ها را بکشد صدای ان به راحتی وارد محیط خانه می شود در حالی که در فلاش تانک های توکار به هیچ عنوان صدای زیادی تولید نمی شود و همان میزان صدا نیز به دلیل اینکه زیر دیوار کار شده اند کاسته می شود.

ضمن اینکه خود ساختار سیفون ها و لوله کشی فاضلاب این تجهیزات نیز در درون دیوار است که در کم شدن صدا تاثیر زیادی دارد.

 • قدرت و تحمل زیاد این تجهیزات

با وجود اینکه تجهیزات بهداشتی معمولی مانند روشویی بر روی پایه نصب می شوند ولی این پایه ها معمولا خود مقاومت زیادی نداشتند و یا به راحتی با یک ضربه از جای خود خارج می شدند. اما با نصب تجهیزات وال هنگ به دلیل اینکه تکیه گاه اصلی این تجهیزات دیوار می شود مقاومت بسیار بالاتری نسبت به تجهیزات معمولی دارند.

البته ذکر این نکته اهمیت زیادی دارد که نصب توالت فرنگی وال هنگ یا روشویی وال هنگ و هرگونه تجهیزات وال هنگ دیگر نیاز به ابزار آلات مناسب دارد و فردی که این کار را انجام می دهد باید تجربه زیادی داشته باشد. به هیچ عنوان نباید هیچ سهل انگاری در نصب این تجهیزات انجام شود زیرا تبعات زیادی به همراه خواهد داشت.

مزایا و معایب وال هنگ 8

معایب تجهیزات بهداشتی وال هنگ

با تمام این توصیفات شاید از خودتان بپرسید که آیا این تجهیزات مشکل و یا ایرادی ندارند؟ در توضیح این مسئله باید گفت که طبیعتا هر امکاناتی به غیر از مزایایی که دارد ممکن است مشکلات و یا معایبی هم داشته باشد.

در ادامه به بررسی عمده ترین معایب این تجهیزات می پردازیم:

 • نصب تجهیزات وال هنگ مشکل تر است

بدون تردید نصب تجهیزات وال هنگ کاری دشوارتر از تجهیزات بهداشتی معمولی است و باید متخصصین نصب تجهیزات بهداشتی با رعایت شرایط متفاوت این کار را انجام دهند. به عنوان مثال اگر برای نصب توالت فرنگی معمولی نیازی به ابزارآلات برشکاری و سوراخکاری ندارید اما برای نصب توالت فرنگی وال هنگ باید تجهیزات کافی داشته باشید.

 • نیاز به فضا سازی در دیوار

با وجود اینکه قطر و ارتفاع و طول و عرض فلاش تانک ها زیاد نیست، لوله کشی توکار مرسوم شده و همه انجام می دهند و ... ولی با این حال باید تمامی این تجهیزات با ظرافت در دیوار و در کنار هم به درستی کار گذاشته شوند و در صورتیکه به خوبی این کار انجام نشود مشکل ساز خواهد بود.

مزایا و معایب وال هنگ 9

 • هزینه بالاتر خرید تجهیزات وال هنگ

تجهیزات بهداشتی وال هنگ نسبت به تجهیزات بهداشتی معمولی قیمت بالاتری دارند و این موضوع خود شاید دست برخی از افراد را برای انتخاب ببندد.

 • هزینه بالای تعمیرات و زمان بیشتر برای تعمیرات

در صورتیکه تجهیزات بهداشتی وال هنگ خراب شوند و نیاز به تعمیر داشته باشند، اگر از قسمت بیرونی آن باشد که هیچ، تفاوت قیمت زیادی تعمیر آنها ندارد اما اگر نیاز باشد تا قسمت درون دیوار آن تعمیر شود باید اقدام به تخریب دیوار شود که هزینه را تا حدود زیادی بالاتر می برد و در ضمن زمان بیشتری هم نیاز دارد.

نکاتی درباه تجهیزات بهداشتی وال هنگ

 • انتخاب تجهیزات بهداشتی وال هنگ باید بر اساس طراحی و الگوی سرویس بهداشتی شما باشد.
 • برای نصب توالت فرنگی وال هنگ، روشویی وال هنگ و سایر تجهیزات وال هنگ نیاز به لوله کشی مناسب دارید که باید از قبل انجام شده باشد.
 • قبل از طراحی سرویس بهداشتی در صورتیکه قصد دارید از تجهیزات وال هنگ استفاده کنید باید حتما با یک لوله کش و یا متخصص تاسیسات مشورت نمایید.
 • توالت فرنگی وال هنگ تا 450 کیلوگرم را می تواند تحمل کند و نیازی به نگرانی در این خصوص نیست

مزایا و معایب وال هنگ 10

 • ضخامت فلاش تانک های سرویس های بهداشتی ایرانی و فرنگی در دو اندازه 8 و 12 سانتی متری تولید می شود.
 • تجهیزات بهداشتی وال هنگ را باید حتما متخصص نصب، نصب کند در غیر اینصورت گارانتی نخواهد شد.

به صورت کلی توصیه می شود که اگر قصد تغییرات در سرویس بهداشتی قدیمی خود دارید و یا در حال ساخت و ساز خانه خود هستید تجهیزات خود را از نوع وال هنگ انتخاب کنید. زیرا تمامی معایب این تجهیزات با یک انتخاب هوشمندانه مرتفع خواهد شد ولی محاسن بی شمار آن را در صورت انتخاب بد از دست خواهید داد.

تجهیزات بهداشتی وال هنگ نسل جدیدی از تجهیزات سرویس بهداشتی و حمام هستند که ارائه ایده های خلاقانه و حرفه ای است که باعث می شود محیط شما در سرویس بهداشتی حال و هوای یک محیط لوکس و حرفه ای را به خود بگیرد.

همیشه به یاد داشته باشید که نصب تجهیزات وال هنگ تنها استقرار دادن آنها در سرویس بهداشتی نیست و یک گروه تاسیساتی حرفه ای باید با توجه به شرایط منزل شما، دکوراسیون خانه و سرویس بهداشتی، سایر ملزومات مورد نظر شما، با توجه به ابعاد و اندازه ای سرویس بهداشتی و همچنین نوع لوله کشی فاضلاب و لوله کشی آب سرد و گرم خانه به شکلی نصب این تجهیزات را انجام دهند که ضمن ایجاد فضای دلخواه و لوکس شما، تجهیزات بصورت مفید و کارا در کنار هم قرار بگیرند.

ضمن اینکه نصب تجهیزات وال هنگ نیاز به دانش به روز و تعهد متخصص نصب دارد زیرا با کوچکترین غلت در صورت نیاز به اصلاح باید ساختار سرویس بهداشتی تا حدود زیادی به هم ریخته شود.

کارشناسان ما از بهترین مهندسین تاسیسات ایران و تهران هستند. آنها در تمامی تهران استقرار دارند و همواره بصورت شبانه روزی آماده ارائه پیشنهادات و مشاوره حرفه ای به شما هستند. برای دریافت خدمات حرفه ای و مشاوره تخصصی کارشناسان ما در گروه تاسیسات 24 ساعته همین امروز با ما تماس بگیرید.

در ضمن شرکت ها و گروه های فعال در حوزه دکوراسیون داخلی نیز می توانند برای ارائه پیشنهادات همکاری خود با کارشناسان ما در تماس باشند.

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد