برد کنترل که درون قسمت داخلی کولر گازی قرار می گیرد، محل کنترل بسیاری از فعالیت های این وسیله است. این قطعه وظایفی از جمله خاموش و روشن کردن موتور، کمپرسور، فن داخلی، فن بیرونی و تغییر حالت سرمایش/گرمایش کولر گازی را بر عهده دارد.

در این مطلب به شرح چگونگی تعمیر برد کولر گازی در صورت امکان و تعویض آن در صورت ممکن نبودن تعمیر می پردازیم.

 
  • خارج کردن برد به منظور تعویض و یا تعمیر برد کولر گازی

ابتدا بدنه بخش داخلی (furance) کولر گازی را باز میکنیم.

تعمیر برد کولر گازی 1

پس از باز کردن بدنه، با دریچه ای که از برد کنترل در برابر گرد و غبار محافظت میکند رو به رو میشویم.

پیچ های این دریچه را با پیچ گوشتی باز میکنیم تا به برد کنترل و سیم های متصل به آن برسیم. اگر نیاز به پیچ گوشتی دارید، قبل از خرید این وسیله راهنمای خرید بهترین پیچ گوشتی دوسو و چهارسو دستی را مطالعه کنید.

تعمیر برد کولر گازی 2

در این مرحله، قبل از جدا کردن هر کدام از سیم ها، از وضعیت اتصال سیم ها عکس بگیرید چون به خاطر سپردن محل اتصال همه سیم ها دشوار است و مدل های کولرهای گازی مختلف نیز در این مورد تفاوت هایی دارند.

در کنار برد کنترل، پنج کانکتر میبینید که با حروف G، C، R،  Yو W مشخص شده اند. این کانکترها از قسمت های اصلی برد کنترل محسوب می شوند. آن ها را با پیچ گوشتی مناسب باز کنید.

تعمیر برد کولر گازی 3

سیم های متصل به برد کنترل را با دم باریک از آن جدا کنید. سوکت سیم های پاور که در تصویر سیاه و سفید هستند را از برد جدا کنید.

سوکت سیم های رنگی که به بالای برد متصل شده اند را نیز از آن بیرون بکشید.

تعمیر برد کولر گازی 4

تعمیر برد کولر گازی 5

تعمیر برد کولر گازی 6

 

پیچ هایی که برد را سر جای خود نگه داشته اند باز کرده و برد کنترل را از جای خود خارج کنید.

تعمیر برد کولر گازی 7

  • تعمیر برد کولر گازی

برد کولر گازی از نظر شرکت های سازنده قطعه ای غیر قابل تعمیر محسوب می شود و در صورت خرابی باید دور انداخته شود، بنابراین دارنده کولر گازی یا تعمیرکار باید با مسئولیت شخصی خود این کار را انجام دهد.

در حقیقت، تعمیر برد کولر گازی نسبتا ساده است زیرا تنها کاری که شما می توانید برای تعمیر آن انجام دهید، هویه کاری و برقراری اتصال دوباره بین برخی نقاط برد است. با این حال توجه داشته باشید که این قطعه چندان گران نیست و تنها مشکل برای تعویض آن این است که معمولاً برد اصل شرکت سازنده در بازار پیدا نمی شود، به همین دلیل عده ای برای تعمیر برد اقدام می کنند.

قسمت مشخص شده در شکل زیر اتصالات ظریفی دارد و عملاً قابل تعمیر نیست. قطعات روی برد نیز برای تعویض موجود نیستند برای همین برد را پشت و رو میکنیم تا اتصالات زیر دو مقاومت صورتی رنگ و قطعات سیاه مکعب مستطیلی یا همان relay ها در بالای برد را بررسی کنیم.

تعمیر برد کولر گازی 8

در صورت قطع شدن اتصال این قسمت ها، ممکن است بتوانیم مشکل را با هویه کاری برطرف کنیم. مراقب باشید هیچ دو قسمتی که در اصل به هم متصل نیستند را به هم وصل نکنید. چون در صورت بروز هر گونه اشتباه، ممکن است عملکرد ضد حریق سیستم از کار بیفتد.

علاوه بر این دقت کنید برد باید بعد از تعمیر و پیش از نصب مجدداً تست شود. برای این منظور حتماً دفترچه راهنمای کولر گازی خود را مطالعه کنید.

برخی شرکت ها توصیه می کنند برد کنترل را در صورت خیس شدن دور بیندازید. در این صورت، مرطوب شدن برد تعمیر آن بی فایده یا خطرناک خواهد بود.

در صورت نیاز به تعویض، چندان نگران نباشید زیرا نمونه های برد همه کاره موجود در بازار نیز معمولا ًتمام وظایف برد اصلی را انجام می دهند. تنها در مواردی که پس از تعویض برد دمپر دستگاه کار نمیکند، باید از تعمیرکار کمک بگیرید.

اگر می خواهید با علائم خرابی برد کولر گازی آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم مشاهده کلیپ زیر را از دست ندهید.

 

  • جایگذاری برد جدید یا تعمیر شده

در این مرحله در صورت خرید یک برد جدید، قطعات و بخش های اصلی آن را با هم مقایسه کنید تا مطمئن شوید برد مناسب کولر خود را خریده اید. برای تعیین مدل برد مورد نیاز خود، می توانید به مشخصات فنی کولر خود مراجعه کنید.

در نمونه ای که در تصویر میبینید، مدل برد کنترل جایگزین CES0110057-xx است، که با نام ICM281 به فروش می رسد.

تعمیر برد کولر گازی 9

تعمیر برد کولر گازی 10

 

قطعات و محل اتصال سیم ها بر روی هر برد با حروف خاصی مشخص شده اند که تشخیص قسمت های یکسان روی بردها را ممکن می کند. پس از اطمینان از مطابقت قسمت های اصلی، برد را با پیچ های نگهدارنده در جای خود محکم کنید.

سیم پاور را وصل نمایید و سیم های دیگر را طبق عکس هایی که از اتصال های اولیه گرفتید به برد جدید یا تعمیر شده متصل کنید. در نهایت دریچه محافظ برد و بدنه را ببندید.

اگر می خواهید از هزینه تعمیر برد کولر گازی خود مطلع شوید، ما در مطلب فرمول محاسبه هزینه سرویس و تعمیر کولر گازی توضیحات کافی را ارائه داده ایم.

یکی از تاثیرگذارترین عوامل در سوختن برد کولر گازی قطع و وصل شدن برق است. کلیپ زیر را تماشا کنید تا با راه پیشگیری از این معضل آشنا شوید.

 

جمع بندی

ما در این مطلب هر آنچه که در مورد تعمیر و یا تعویض برد کولر گازی نیاز داشتید در اختیارتان قرار دادیم. همانطور که گفتیم تعمیر برد کولر گازی به دلیل حساسیت و ظرافت برخی از اتصالات آن عملاً غیرممکن است. مخصوصاً اگر برد خیس شده باشد، هیچ راهی جز تعویض آن وجود ندارد.

در هر صورت تعمیر و یا تعویض برد کولر گازی یک اقدام کاملاً تخصصی است که به مهارت، دانش و تجربه نیاز دارد. به همین دلیل توصیه ما به شما این است که از همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته برای تعمیر و یا تعویض برد کولر گازی خود کمک بگیرید.

در این مجموعه تمامی خدمات از جمله تعمیر کولر گازی همراه با گارانتی تضمین کیفیت خدمات ارائه می شوند تا مشتریان ما هیچ دغدغه ای بابت کیفیت خدمات دریافتی خود نداشته باشند. جمع زیادی از اعلام رضایت مندی مشتریان قبلی این مجموعه گواهی بر صحت ادعای ما است.

برای ثبت سفارش کافیست همین الان با شماره های داخل سایت تماس بگیرید و یا فرم درخواست سرویسکار متخصص را پر کنید.

 

خلاصه ای از آنچه در این مطلب گفتیم

  • در کنار برد کنترل، پنج کانکتر می بینید که با حروف G، C،R ، Y، W مشخص شده اند و از قسمت های اصلی برد کنترل محسوب می شوند.
  • قطعات روی برد نیز برای تعویض موجود نیستند برای همین برد را پشت و رو می کنیم تا اتصالات زیر دو مقاومت صورتی رنگ و قطعات سیاه مکعب مستطیلی یا همان relay ها در بالای برد را بررسی کنیم.
  • مشکل اصلی تعویض برد کولر گازی این است که برد اصلی شرکت سازنده کولر در بازار کمیاب است.

 

پرسش و پاسخ های متداول

  1. تعمیر برد بهتر است یا تعویض آن؟

با توجه به حساسیت زیادی که برد کولر گازی دارد، صرف هزینه برای تعمیر آن ریسک محسوب می شود. به همین دلیل بهتر است آن را تعویض کنیم.

  1. اگر برد اصلی کولر گازی را در بازار پیدا نکردیم، چه اقدامی بهتر است؟

امروزه بردهای همه کاره در بازار وجود دارند که می توانید به عنوان جایگزین برد اصلی کولر گازی مورد استفاده قرار دهید.

 

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران، کرج، مشهد، شیراز، شهریار، اسلامشهر، اصفهان، تبریز، رشت، اهواز، اراک، پردیس، رودهن، بومهن، پرند، دماوند، قم، ارومیه، کرمانشاه، شهر قدس فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 200.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.

شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

1. در صفحه درخواست سرویسکار متخصص، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.

2. با شماره های قسمت تماس با ما، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

 

اشتراک گذاری این صفحه