موتور کمپرسور از مهمترین قطعات کولر گازی محسوب می‌شود. وقتی مطمئن شدید ایراد کولر گازی شما از کمپرسور آن است، در قدم بعد باید کمپرسور را عیب یابی کنید.

به دلیل حساسیت زیاد تعمیر کمپرسور و از طرفی هزینه بالایی که باید برای تعمیر آن بپردازید، در این مطلب قصد داریم تا شما را با روش های اصلی عیب یابی و رفع مشکلات رایج کمپرسور آشنا کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

مشکلات رایج کمپرسور کولر گازی

مشکل اورلود

نشانه اورلود کردن کولر گازی، گرم بود باد آن است. در این موارد اگر فیوز اورلود که خود به خود در دمای بالای 70 درجه جریان برق کمپرسور را قطع می‌کند کار نکند، باید کولر را فورا خاموش کرده و با تعمیرکار تماس بگیرید.

یکی از راه های دیگر برای شناسایی اورلود، تست کردن کانکتور سیم پیچ ها (S,R,C)  با اهم متر است. راه دادن کانکتورها به هم نشانه سالم بودن سیم پیچ است که در این صورت مشکل از قطعه دیگری است ولی اگر اهم متر که روی حالت بوق زدن قرار داده شده است صدایی ایجاد نکرد، ممکن است مشکل کمپرسور بر اثر اورلود باشد.

برای رفع مشکل اورلود، دریچه کندانسور کولر گازی را باز کنید و با احتیاط و بدون تماس مستقیم دمای کمپرسور را چک نمایید.

داغ بودن کمپرسور نشانه اورلود است. در این صورت میتوانید ابتدا با جریان آب کمپرسور را خنک کنید و سپس به رفع مشکل اصلی بپردازید.

اورلود معمولاً به دلیل کمبود گاز مبرد بر اثر مواردی مانند نشتی یا مسدود بودن لوله رخ می دهد، که در این موارد کمبود مبرد در کمپرسور منجر به افزایش دمای آن می شود.

برای اطلاع از دیگر دلایل اورلود کولر گازی پیشنهاد می کنیم کلیپ زیر را تماشا کنید.

در صورت اورلود باید فیوز اصلی را قطع کرده و لوله ها را با دقت چک کنید.

تعمیر کمپرسور کولرگازی 1

  • کثیف شدن قطعات

روغنی بودن سوکت های ترمینال کمپرسور نیز می تواند باعث برقراری اتصال شود. برای چک کردن این مورد درپوش ترمینال کمپرسور را برداشته و از روغنی نبودن سوکت های کمپرسور مطمئن شوید.

گرد و غبار یا برفک گرفتن کویل های اپراتور نیز ممکن است باعت روشن و خاموش شدن کمپرسور با فواصل کم بشود.

اگر می خواهید بدانید کثیف بودن اوپراتور چه تاثیری بر روی کولر گازی می گذارد و چگونه می توان اوپراتور را تمیز کرد، پیشنهاد می کنیم تماشای کلیپ زیر را از دست ندهید.

کثیف بودن کندانسور نیز مانند زیاد بودن ماده مبرد یا هوا گرفتی کندانسور می تواند منجر شود کمپرسور مدت زیادی و بدون خاموش شدن کار کند.

آشغال گرفتن شیر انبساط و صافی آن هم از عوامل کار کردن یکسره کمپرسور محسوب می شود.

 اگر موتور یا همان کمپرسور کولر گازی شما سوخته و به دنبال دلیل آن هستید، پیشنهاد می کنیم به مقاله علت سوختن موتور کولر گازی مراجعه کنید.

 تعمیر کمپرسور کولرگازی 2

  • سر و صدای کمپرسور

ضعیف بودن فوندانسیون کمپرسور یا شل بودن پیچ های آن می توانند باعث ایجاد سر وصدا شوند. برای این کار و لایی فلزی را بررسی و پیچ ها را محکم کنید.

فرسودگی قطعاتی مانند پیستون ها، گژن پین ها و شانون ها نیز ممکن است سروصدا ایجاد کند. این قطعات باید تعویض شوند.

برگشتن مبرد به خط مکش نیز از دلایل رایج سر و صدای کمپرسور است.

برای رفع این مشکل محل نصب حباب حساس شیر انبساط و نحوه اتصال آن روی لوله مکش را بازدید و شیر انبساط را تنظیم دوباره کنید. لوله مکش را نزدیک دهانه مکش کمپرسور به حالت شترگلو در آورید تا از سرازیر شدن مبرّد به کمپرسور طی دوره خاموشی آن جلوگیری شود.

تنظیم روغن نیز ممکن است این مشکل را حل کند. جهت اطلاعات بیشتر در مورد این ایراد پیشنهاد میکنیم خواندن مطلب رفع مشکل صدای زیاد کمپرسور کولر گازی را از دست ندهید.

کلیپ زیر را ببینید تا با علت سر و صدا کمپرسور کولر گازی و راه حل آن بیشتر آشنا شوید.

 همچنین مشاهده کلیپ زیر به شما کمک می کند تا بیشتر از مشکلات رایج کمپرسور و دلایل آن ها مطلع شوید.

 

تست های سالم بودن کمپرسور و رفع عیب

به منظور تست بدنه، بعد از جدا کردن سیم های کمپرسور، یک طرف سیم اهم متر را به کانکتور و سر دیگر را به لوله رفت یا بدنه کمپرسور متصل می‌کنیم.

در صورت بوق زدن اهم متر، مشکل از کمپرسور و سیم پیچ است، که در این صورت کمپرسور سوخته است و باید تعویض شود.

اگر اهم متر بوق نزد، در ادامه سیم پیچ و روتور را تست می کنیم. برای انجام این تست، سوکت کابل استارت را از ترمینال کمپرسور جدا کنید و کمپرسور را با دقت بسیار و تنها به مدت زمانی کمتر از 3 ثانیه، با اتصال به برق مستقیم و یا با روشن کردن کولر روشن کنید؛ و هرگز این تست را بیشتر از 3 ثانیه انجام ندهید.

در صورت کار نکردن کمپرسور، این قطعه کاملا سوخته است، اگر کمپرسور با صدای اضافی یا قفل کردن شروع به کار کرد نیز ایراد از روتور است که در این صورت بازهم کمپرسور غیرقابل تعمیر خواهد بود.

در صورت درست کار کردن کمپرسور در مرحله قبل، ممکن است مشکل بر اثر گیر کردن شیر برقی یا مسدود بودن لوله مویین، یا افت فشار کمپرسور باشد.

در مطلب بررسی سالم یا معیوب بودن کمپرسور کولرگازی به طور کامل تر به این مورد پرداختیم. 

 

چک کردن افت فشار کمپرسور

تعمیر کمپرسور کولرگازی 1

برای چک کردن فشار کمپرسور، باید گاز سیستم را تخلیه کنید، سپس لوله های واحد خارجی را باز و پنل بیرونی را آزاد کنید.

درپوش ترمینال را محکم ببندید و عینک ایمنی به چشم بزنید. سپس با احتیاط کمپرسور را در حالت سرمایش و تنها به مدت کمتر از 10 ثانیه روشن کرده و دست یا انگشت خود را جلوی خروجی هوای کمپرسور قرار دهید.

یک کمپرسور سالم و بدون افت فشار، چنان فشاری ایجاد میکند که شما نمیتوانید بیش از نهایتا پنج ثانیه دست خود را روی خروجی آن نگه و/دارید، اما به هرحال برای رعایت ایمنی، دست خود را بیش از 5 ثانیه روی خروجی نگه ندارید.

در صورت تشخیص افت فشار، شیر تغذیه آب کندانسور، امکان نشتی و میزان شارژ گاز سیستم را بررسی کنید.

 

جمع بندی

در این مطلب در خصوص عیب یابی و تعمیر کمپرسور کولر گازی با شما صحبت کردیم و همچنین روش تست سالم یا معیوب بودن کولر گازی را به شما آموزش دادیم.

اما همانطور که می دانید کمپرسور قلب کولر گازی است و اگر دچار مشکل شود، بطور حتم کولر را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل توصیه می کنیم تنها از افراد متخصص برای عیب یابی و تعمیر کمپرسور کولر گازی خود کمک بگیرید تا مجبور به صرف هزینه های گزاف برای خرید این قطعه نباشید.

متخصصین ما در گروه تاسیسات 24 ساعته می توانند کمپرسور کولر گازی شما را با بالاترین سطح از کیفیت بازدید کرده و تعمیر نمایند. شما می توانید با سپردن سفارش خود به مجموعه ما از گارانتی تضمین کیفیت خدمات نیز بهره مند شوید.

رضایت مندی مشتریان ما گواهی بر کیفیت بالای خدمات ما است. کلیپ زیر را ببینید تا از دلایل رضایت مندی سرکار خانم حبیب زاده در خصوص بهره مندی از خدمات کولر گازی مجموعه ما مطلع شوید.

در صورتی که قصد ثبت سفارش دارید، کافیست همین الان با شماره های داخل سایت تماس بگیرید و یا فرم درخواست سرویسکار متخصص را پر کنید.

 

خلاصه ای از آنچه در این مطلب گفتیم

  • کمپرسور یا موتور کولر گازی مهمترین قطعه به کار رفته در سیستم کولر است که روشن و خاموش شدن این وسیله را تنظیم می کند.
  • از جمله مشکلات رایج کمپرسور کولر گازی می توان به اورلود کردن، لرزش و سر و صدا و کثیف بودت قطعات داخلی آن اشاره کرد.
  • ایراد داغ کردن کمپرسور کولر گازی اغلب به دلیل کمبود و یا نشتی گاز کولر ایجاد می شود.
  • کثیفی اوپراتور، شیر انبساط، کندانسور و کویل ها می تواند باعث خرابی کمپرسور شود.
  • برای تست سالم یا معیوب بودن کمپرسور باید از تست بیزر در اهم متر کمک گرفت.

 

پرسش و پاسخ های متداول

  1. چرا کمپرسور بلافاصله بعد از روشن شدن دستگاه به کار افتاده و زیر بار می رود ولی ترموستات عمل نمی کند؟

برد الکترونیکی کولر گازی خراب است و باید بررسی شود.

  1. چرا کمپرسور کولر گازی زیادی آمپر می کشد؟

زیاد بودن گاز دستگاه؛ خرابی موتور، کثیفی کندانسور و گرفتگی لوله ها

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران، کرج، مشهد، شیراز، شهریار، اسلامشهر، اصفهان، تبریز، رشت، اهواز، اراک، پردیس، رودهن، بومهن، پرند، دماوند، قم، ارومیه، کرمانشاه، شهر قدس فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 200.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.

شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

1. در صفحه درخواست سرویسکار متخصص، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.

2. با شماره های قسمت تماس با ما، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

نظر آقای محمدزاده در مورد تجربه استفاده از خدمات مجموعه تاسیسات 24 ساعته

 

 
اشتراک گذاری این صفحه