عبارت جکوزی به وانی اطلاق می شود که آب گرم را از طریق سوراخ هایی به بیرون با فشار هدایت می کند و اغلب برای امور درمانی مورد توجه می باشد.

جکوزی های امروزی بیشتر جنبه ساختمانی و آپارتمانی به خود گرفته اند و شاید اگر قبل ترها تنها این جکوزی ها در ویلاهای بزرگ ساخته می شدند.

اما امروزه در یک ویلا کوچک و یا حتی آپارتمان های چند طبقه هم می توانید نمونه هایی از آن را مشاهده کنید که قطعا بواسطه لوله کشی مناسب جکوزی این مهم مهیا شده است.

 

جکوزی های خانگی و آپارتمانی اغلب از پشم و شیشه و یا اکریلیک ساخته می شوند. عمری طولانی دارند و بسیار راحت حمل می شوند.

نحوه لوله کشی جکوزی خانگی 1

نمونه ای از یک جکوزی خانگی

در ساختمان های جدید معمولا مهندسین طراح مکانیک یا تاسیسات خانه در طراحی مسیر تاسیسات و لوله کشی خانه محلی را برای لوله های جکوزی هم در نظر می گیرند.

لوله کشی جکوزی شامل یک لوله کشی فاضلاب و یک لوله کشی آب شهری است که باید یک تکنسین لوله کش با مهارت بتواند لوله ها را طراحی و پیاده سازی کند تا در هنگام نصب و راه اندازی جکوزی که در مقاله  نصب وان جکوزی خانگی توضیح داده شد نصاب به مشکل برخورد نکند.

جکوزی های آپارتمانی به یک سیستم آب پاش مجهز هستند که معمولا از جنس فایبرگلاس یا اکریلیک ساخته می شود و جایگزینی ارزشمند برای وان های قدیمی شده اند.

خوبی این جکوزی های خانگی این است که نیاز به لوله کشی در درون سازه های سیمانی به منظور چرخش آب و ایجاد شرایط دمیدن و مکش آب نیست و خود این جکوزی ها بصورت پیش فرض تمامی این لوله ها را در درون خود جای داده اند و تنها نیاز به یک یا دو پمپ بسته به نوع ساختار جکوزی برای عملکرد مناسب خود دارند.

در ضمن برای نصب وان جکوزی یک سیم برق نیز باید تعبیه شده باشد که قبلا در مقاله نصب وان جکوزی توضیح مفصل داده شد.

نحوه لوله کشی جکوزی خانگی 2

جکوزی خانگی

تفاوت جکوزی های قابل حمل و جکوزی هایی که در زمین ساخته می شوند؟

احتمالا شما هم در برخی از ساختمان ها جکوزی هایی را دیده اید که قابل حمل می باشند و در برخی هم جکوزی هایی را دیده اید که در درون زمین کار شده اند.

حسن اساسی جکوزی های از پیش ساخته شده که اغلب در خانه ها کار گذاشته می شوند این است که نیازی به لوله کشی مجزا ندارند و هیچ لوله کشی خارجی برای آنها نیاز نیست، حفاری نیاز ندارند و برق کشی خاصی هم نباید انجام شود و تنها باید پریز آن را در برق بزنید.

ضمن اینکه جکوزی های قابل حمل بسیار مقرون به صرفه تر هستند و حتی اگر هزینه زیادی هم بابت انها پرداخت شده باشد همانند سایر وسایل خانه می توانید در هنگام جا به جایی آن را با خود به منزل جدید ببرید.

حال اینکه لوله کشی های جکوزی های داخل زمین زیاد هستند، گاها نیاز به لوله کشی گاز هم دارید و حتی باید برق کشی کنید.

این جکوزی ها گران تر و البته پر هزینه تر هستند ولی ارزش زیادی برای خانه ایجاد می کنند و آب درون این جکوزی ها بهتر قابل تصفیه می باشد و البته حالت لوکس هم به خانه می دهد.

نحوه لوله کشی جکوزی خانگی 3

نمونه جکوزی که در درون زمین در ساختمان کار شده است

لوله کشی جکوزی

مسیر گردش آب در یک وان جکوزی را سیستم لوله کشی آن می نامند. در اصل جکوزی سیستم لوله کشی بسیار مشابهی با استخرها دارد و آب در مدار آنها مرتبا در حال تغییر است.

هر چند در مکان ها و ویلاهایی که استخر تعبیه می شود ممکن است بسته به مهندس تاسیسات سیستم لوله کشی استخر و لوله کشی جکوزی بصورت مشترک و یا مجزا دیده شود ولی در صورت کلی بهتر است سیستم لوله کشی جکوزی با لوله کشی استخر مجزا باشد.

جکوزی ها در سیستم لوله کشی خود مجهز به لاین تخلیه آب، اسکیمر و یا مجهز به هر دو می باشند.

بسته به اندازه جکوزی ممکن است از یک تا چند دریچه تخلیه آب پیش بینی شود و حتی در لوله کشی فاضلاب جکوزی خانگی بهتر است حداقل دو خروجی آب یا درچه تخلیه آب منظور شود تا چنانچه یکی از خروجی ها بواسطه قرار گرفتن دست و پا و یا بدن استفاده کننده مسدود شد فشاری به پمپ وارد نشود.

نحوه لوله کشی جکوزی خانگی 4

نقشه لوله کشی جکوزی خانگی

در جکوزی ها، اسکیمرها معمولا بصورت مجزا تعبیه می شوند و این اسکیمرها معمولا در لبه کاسه جکوزی تعبیه می شود.

این اسکیمرها در برخی از جکوزی ها دارای فیلتری فشنگی هستند و برخی از آنها نیز دارای سنسور سطح آب و پمپ یا مکانسیسم کلر زنی اتوماتیک می باشند. این تجهیزات در مقاله تعمیر وان جکوزی خانگی به خوبی تشریح شد.

به دلیل اینکه جکوزی ها عمق زیادی ندارند و قدرت مکش دریچه های تخلیه بسیار بالا است معمولا در وان جکوزی حالت موج به وجود می آید که به منظور مرتفع شدن این حالت موجی آب در دریچه های تخلیه درپوش هایی محدب ضد گرداب تعبیه می شود.

 

نحوه لوله کشی آب جکوزی

برای لوله کشی جکوزی دو لوله آب گرم و آب سرد باید برای جکوزی تخصیص داده شود که به وان جکوزی وصل شوند.

برخی از جکوزی ها دارای سیستم گرم کننده و یا المنت هایی هستند که خودشان آب را گرم می کنند و آب گرم مورد نیاز را تامین می کنند و البته بواسطه یک ترموستات اغلب این کار را انجام می دهند.
بنابراین اگر جکوزی مجهز به المنت بود باید تغییراتی کمی در سیستم لوله کشی اعمال شود به این صورت که لوله سرد ورودی جکوزی باید بوسیله یک سه راهی تعبیه شود.

مسیری از آن برای آب سرد جکوزی و مسیری به سمت المنت هدایت می شود و در هر مسیر یک والو به منظور باز و بسته کردن مسیر آب باید طراحی شود.
اگر جکوزی نیاز به لوله کشی داشته باشد و یا به عبارتی از نوع آماده نبود باید دو مدار برای جکوزی در نظر بگیرید.

مدار اول را برای تصفیه آب و گرم کردن آب دیده می شود و درست مانند استخرهای کوچک باید طراحی شود.

نحوه لوله کشی جکوزی خانگی 5

مدارهای تعریف شده برای اجرای لوله کشی جکوزی

به این صورت که آب پس از اینکه از دریچه تخلیه کف جکوزی مکیده شد وارد این مدار تصفیه می شود و سپس به سمت پمپ هدایت می شود و با فشار پمپ وارد صافی اصلی جکوزی می شود.

در نهایت می توانید با تعبیه یک شیر چند راهه بخشی از آن را به سمت مبدل هدایت کنید تا پس از گرم شدن و مخلوط شدن با هوا دوباره وارد وان جکوزی شود.

مدار دوم مدار ایرجت نامیده می شود. در این مرحله باید آبی که از دریچه های تخلیه پس از عبور از صافی ها وارد پمپ ایرجت شود و با فشار به کلکتور تعبیه شده ایرجت ها انتقال داده شود.

این کلکتورها متعاقبا به نحوی طراحی می شوند که هوا را از مسیر دیگر دریافت باید بکنند. سپس آب و هوا در کلکتور ایجاد و با سرعت زیاد از جت ها وارد وان جکوزی می شود.

در نتیجه باید ورودی جت ها را لوله هایی تشکیل دهند که از کلکتور مخصوص انشعاب آنها دریافت شده است و این کلکتور توسط پمپ جکوزی وظیفه اختلاط هوا و آب را انجام می دهد.

اما برای اینکه جت ها به یکدیگر متصل شوند باید از دو رینگ در بالا و پایین استفاده کنید. قطر این رینگ ها را بر اساس تعداد جت ها باید انتخاب کنید اما برای یک جکوزی خانگی معمولا 3 اینچ کفایت می کند.

نحوه لوله کشی جکوزی خانگی 6

نقشه طراحی لوله کشی جکوزی

 

پمپ جت ها

نحوه حرکت آب در جکوزی به منظور اینکه قرار است خاصیت درمانی و ماساژ داشته باشد باید به شکلی درست و با فشار مناسب تعبیه شود.

حرکت آب در این مدار از پایین ترین سطح جکوزی یعنی دریچه های مکش توسط پمپ مکش می شود و سپس با فشار مناسب وارد مدارها یا نازل هایی که در اطراف جکوزی تعبیه شده می شود.

این نازل ها با طراحی لوله هایی با هوا در ارتباط هستند.

نحوه ترکیب آب و هوا بستگی به ساختمان داخلی جت ها دارد.

اما در هر صورت سرعت حرکت زیاد آب باعث می شود که هوا وارد آب شود و این هوا باعث پخش شدن و قدرت بیشتر پرتاب آب می شود که برای ماساژ بدن هم شدت زیاد آب و سختی آب را ندارد.

در انتخاب پمپ باید در نظر داشت که دبی متناسب برای هر نازل با قطر 1 سانتی متری و همچنین سرعت حرکتی به میزان 16m/s باید حدودا 20 gpm یا 4.5 m3/h باشد.

بنابراین اگر پمپ ایرجت جکوزی شما از نوع دور 2900 باشد می توان برای یک جکوزی خانگی متوسط هد مناسب و مقاومت و دبی لازم را داشته باشد.

نحوه لوله کشی جکوزی خانگی 7

طراحی پمپ و صافی برای جکوزی خانگی

مبدلی هم که برای جکوزی در نظر گرفته می شود باید قادر باشد در زمستان و در هنگام راه اندازی تا 6 ساعت بعد آب کاملا سرد نزدیک به 0 را به درجه حدود 100 درجه فارنهایت برساند.

 

لوله کشی فاضلاب جکوزی

معمولا خروجی و تخلیه آب جکوزی خانگی به یک لوله فاضلاب بسنده می کند هر چند اگر جکوزی خانگی بزرگتر باشد و یا در محوطه ویلا ساخته شود توصیه می شود دو خروجی آب فاضلاب برای جکوزی در نظر گرفته شود تا در صورت مسدود شدن هر یک از خروجی ها آب بتواند به راحتی از جکوزی تخلیه شود.

برای این منظور همانگونه که در مقاله لوله کشی فاضلاب هم اشاره شد بهتر است یک انشعاب با قطر لوله 45 پلیکا از لوله یا رایز اصلی فاضلاب برای جکوزی در هنگام لوله کشی در نظر گرفته شود.

در این راستا اگر قرار است دو خروجی برای لوله جکوزی در نظر بگیرید هر چند می توانید از همان رایز در نظر گرفته شده با تعبیه دو سیفون استفاده کنید و تنها با یک رایزر خروجی آب جکوزی را به فاضلاب اصلی هدایت کنید ولی اگر بتوانید دو رایزر 45 بصورت مجزا برای رایزر اصلی تعبیه کنید نتیجه گیری مطمئن تری خواهید داشت.

در صورتیکه شما هم از آن دسته افرادی هستید که علاقمند به تعبیه جکوزی در خانه هستید بهترین راه استفاده از جکوزی های آماده است.

جکوزی های آماده بسیار راحت تر اجرا می شوند و تعمیر وان جکوزی خانگی ساده تر و هزینه های کمتری هم برای شما به همراه دارند.

جهت دیدن انواع جکوزی خانگی به همراه جزئیات، مشخصات و قیمت بر روی خرید اینترنتی جکوزی از روی سایت دیجیکالا بزنید.

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

گروه تاسیسات 24 ساعته با افتخار آماده همکاری و ارائه مشاوره لازم به علاقمندان به طراحی و اجرای وان جکوزی در آپارتمان ها و ساختمان های مسکونی و اداری می باشد و نصب جکوزی شما را در کمترین زمان با بهترین کیفیت عهده دار خواهد شد.

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # اسدالله 1397-02-10 23:20
سلام.
جت جکوزی اگر خراب شود یدکی آن هست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-02-11 22:36
سلام
بله معمولا خود تولید کنندگان یدک آن را دارند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # سانیار 1397-02-13 00:26
برای حمام هایی که لوله فاضلاب برای جکوزی ندارند لوله کشی روکار فاضلاب توصیه می کنید؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-02-14 00:02
سلام
خیلی مرسوم نیست ولی امکان پذیر است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # کبریایی 1397-02-14 23:30
هزینه ساخت یک جکوزی در خانه بیشتر است یا خرید یک جکوزی خانگی؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1397-02-15 23:59
وقت شما بخیر
قطعا خرید یک جکوزی خانگی خیلی به صرفه تر است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # زیوری 1397-04-29 00:15
سلام.جکوزی منزل ما اصلا سر جت ندارد یعنی نصب نکردن لوله هوا هم ندارد ایا لوله باید داشته باشد یا با خرید سرجت و نصب ان مشکل هوا حل میشود؟با تشکر از شما
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-06-03 10:51
سلام دوست عزیز وقت شما بخیر
سرجت را ببندید. مشکلتان حل میشود.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مولا 1398-12-13 22:20
عرض سلام و وقت بخیر و تشکر از سایت خوب و مفید شما .

سوالم این هست که لوله کشی آب سرد و گرم برای شیر و دوش متصل به وان , باید چقدر از زمین فاصله داشته باشد تا به لوله کشی خوده وان متصل شود ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1398-12-14 21:27
سلام کاربر گرامی ارتفاع دوش تا کف زمین باید 180سانت تا 2متر باشد یعنی جایی که سردوش قرار میگیرد تا کف زمین باید این ارتفاع رعایت شود و ارتفاع شیر تا زمین هم باید 90سانت تا 1متر باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ایمان 1399-02-03 07:25
درود برای یک جکوزی با دو نازل پمپ مورد استفاده باچه قدرتی نیاز است. ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-02-03 12:23
سلام کاربر گرامی برای جکوزی شما جت پمپ برند هایپرپول 4HP که برای جکوزی های 2 نفره با 4 نازل میباشد مناسب میباشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین قدسی 1399-02-04 23:52
سلام من گرمایش از کف کردم ۸۵۰ متر لوله تازه تموم شده کلا ۶ کانال هس با یه اتاق ک هم سطح نیست پنل گذاشتم و حوله خشک کن جمعا ۸ . لوله ها ی کانال ها روکلا یک تیکه کردم ۰لوله کشیدم که هم رادیاتور باشه هم کف گرمایشی.در صورت بروز مشکل لوله های رادیاتور رو بندازم جای گرمایش از کف. پکیج ۳۲ هزار میخوام بخرم.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1399-02-05 21:19
سلام کاربر گرامی منظور سوالتون واضح نبود کار رو توضیح دادید ولی نگفتید میخواهید چیکار کنید اگر برای توان پکیج سوال داشتید باید بگم که پکیج 32هزار یا 36 مناسب میباشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مسعود 1400-01-06 17:07
سلام لوله پلیکا بالای مخزن فیلتر آب با فشار میزنه بیرون علتش چیست ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1400-01-08 20:19
سلام،علت از اببند نبودن وخرابی اورینگ باشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حمید 1400-02-18 15:56
سلام خسته نباشید. سوالم در مورد لوله هواست. یک سر این لوله به نازل جت وصل میشه ادامه این لوله به کجا وصل میشه؟ و اگر برای یه جکوزی لوله هوا نداشته باشد میشه راهکاری برای پیدا کرد؟ آیا چاره ای داره؟ ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1400-02-25 13:52
سلام،یکسر لوله اگر نازل دیگر باشد در غیر اینصورت بسته است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # نعمت 1400-02-19 17:57
با سلام برای یک جکوزی ۴ نفره مستطیل شکل با ابعاد 170*250چقدر باید ارتفاع استخر باشه و چه پمپ مناسب هست با چند تا نازل .ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1400-02-25 13:52
سلام،ارتفاع ۱/۵پمپ یک اسب با چهار نازل
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن