در تکمیل مطلب نصب شیرآلات این بار قصد داریم تا نکاتی را در خصوص لوله کشی و نصب شیرآلات سرویس بهداشتی عمومی برای شما بیان کنیم.

لوله کشی و نصب شیرآلات سرویس بهداشتی عمومی 1

امروزه ساخت و ساز، توسعه و استفاده از سرویس بهداشتی عمومی با توجه به افزایش جمعیت و مدرن شدن طراحی های ساخت ساز شهری در مقایسه با گذشته بسیار گسترش یافته است.

به شکلی که در هر پاساژ، بیمارستان، مدرسه، اداره، پارک، سینما و ده ها مکان عمومی دیگر سرویس بهداشتی عمومی جزو لاینکف آن مجموعه به حساب می آید.

به دلیل اهمیت این موضوع است که ما در ادامه این مطلب نکات مهمی را در خصوص لوله کشی و نصب شیرآلات بهداشتی سرویس عمومی برای شما ذکر خواهیم کرد.

لوله کشی سرویس بهداشتی عمومی:

لوله کشی آب و فاضلاب سرویس بهداشتی عمومی با توجه به اینکه در متراژ بالا باید طراحی شود و از طرفی به دلیل هزینه های بالای آن در صورت مواجه شدن با مشکل در این سیستم، باید با استفاده از لوله های مرغوب اجرا شود.

علاوه بر این نحوه اجرای نوع لوله کشی آب و فاضلاب سرویس بهداشتی باید به صورتی باشد که اولا بدون هیچ مشکلی اعم از نشتی لوله های آب، ترکیدگی لوله های فاضلاب و گرفتگی آن ها حداقل تا 5 سال بتوان از آن ها بهره برد.

دوما نوع اجرای لوله کشی آب و فاضلاب در سرویس بهداشتی باید به نحوی باشد که بعد از گذشت زمان و بروز هر گونه مشکلی در آن بتوان با کمترین میزان خسارت و صرف وقت و هزینه مشکل را رفع کرد.

با توجه به این توضیحات مشخص است که استفاده از سیستم لوله کشی آب با لوله های پنج لایه به صورت زیر سقفی و یا روکار، در کنار اجرای لوله کشی فاضلاب با به کار گیری لوله های پوشفیت و یا پلیکا به صورت زیر سقفی بهترین روش لوله کشی آب و فاضلاب در سرویس بهداشتی محسوب می شود.

نصب شیرآلات سرویس بهداشتی عمومی

اولین و مهمترین موضوع در خصوص نصب شیرآلات بهداشتی سرویس عمومی توجه و اهمیت به مصرف انرژی کمتر، تمیزی بیشتر و آسان تر و همچنین عمر بالای تجهیزات موجود در سرویس بهداشتی عمومی می باشد.

این هدف تنها با استفاده از مواد اولیه مرغوب و در کنار نصب شیرآلات مدرن و هوشمند به دست خواهد

آمد.

شیرآلات چشمی و سیفون وال هنگ سرویس بهداشتی دو مدل از تجهزات و شیرآلات مدرن هستند که در سرویس بهداشتی عمومی می توانند تا حد زیادی در کاهش مصرف آب و فضای سرویس بهداشتی مفید باشند.

نصب شیرآلات چشمی سرویس بهداشتی

از آن جا که یکی از مکان های پرمصرف آب مربوط به شیر آب روشویی آن می شود، بهتر است در این مکان به نصب شیرآلات چشمی سرویس بهداشتی اقدام شود.

فایده استفاده از شیرآلات چشمی نه تنها به مصرف آب کمتر در آن ها مربوط می شود، بلکه بالا بودن میزان تکنولوژی به کار رفته در این تجهیزات سبب می شود تا دیرتر به مشکل چکه کردن آب در آن ها برخورد کنیم.

لوله کشی و نصب شیرآلات سرویس بهداشتی عمومی 2

نصب سیفون وال هنگ

همانطور که می دانید استفاده از فلاش تانک یا سیفون در سرویس بهداشتی به منظور دستیابی به هدف پاکیزگی و رفع بوی بد فاضلاب در آن بسیار ضروری است.

در زمان های گذشته سیفون قابل نصب در سرویس بهداشتی فقط به نوع تک زمانه آن محدود بود ولی امروزه تنوع این وسیله بیشتر شده است.

سیفون وال هنگ یکی از همان فلاش تانک های مدرن است که در سرویس بهداشتی عمومی می توان از آن استفاده کرد.

مزیت نصب سیفون وال هنگ در سرویس بهداشتی عمومی به دو دلیل است:

  1. مصرف فضای کمتر

علت مصرف فضای کمتر در سیفون های وال هنگ به دلیل کار گذاشتن این نوع سیفون و تجهیزات آن در داخل دیوار است و همانطور که می دانید جاگیر نبودن تجهیزات در داخل سرویس بهداشتی عمومی بسیار قابل ملاحظه است.

  1. مصرف آب کمتر

از آن جا که سیفون های وال هنگ به صورت دو زمانه طراحی شده اند، میزان مصرف آب بسیار کمتری در مقایسه با نوع تک زمانه سیفون های معمولی دارند.

با توجه تعداد زیاد توالت در سرویس بهداشتی عمومی هر چقدر میزان مصرف آب کمتر باشد، میزان صرفه جویی در کل فضا چند برابر می شود.

البته امروزه از سیفون های هوشمندتری به نام سیفون های الکتریکی در سرویس بهداشتی عمومی استفاده می شود که بعد از اتمام استفاده از سرویس و باز کردن در، سیفون به صورت خودکار باز شده و کاسه توالت را تمیز می کند.

لوله کشی و نصب شیرآلات سرویس بهداشتی عمومی 3

در انتها به چند نکته مهم در خصوص نصب تجهیزات سرویس بهداشتی عمومی اشاره می کنیم.

نکاتی در خصوص نصب توالت در سرویس بهداشتی عمومی

  • توالت سرویس بهداشتی عمومی باید حداقل 45 سانتی متر از دیوارهای اطراف سرویس فاصله داشته باشد.
  • در صورت استفاده از توالت فرنگی در سرویس بهداشتی عمومی بهتر است از توالت فرنگی وال هنگ به دلیل پاکسازی راحت تر در قسمت زیرین آن استفاده شود.
  • استفاده از سیفون های وال هنگ و یا هوشمند به منظور پاکسازی بهتر سرویس بهداشتی و مصرف آب کمتر در آن بسیار توصیه می شود.

نکاتی در خصوص نصب روشویی در سرویس بهداشتی عمومی

  • روشویی سرویس بهداشتی عمومی باید حداقل 50 سانت طول و 40 سانت عرض داشته باشند.
  • حداقل فاصله روشویی از کنار دیوار و تا روشویی بعدی باید 45 سانت باشد.
  • شیرآلات تمامی روشویی های موجود در سرویس بهداشتی یا باید به صورت چشمی باشند و یا باید به صورت شیرآلات اهرمی باشند تا میزان مصرف آب در آن ها به حداقل برسد.
  • بهتر است به منظور پکسازی بهتر قسمت زیرین روشویی و همچنین کاهش مصرف فضا در سرویس بهداشتی عمومی از روشویی های وال هنگ استفاده شود.

همانطور که ملاحظه کردید، توجه به نکاتی ساده اما مهم در اجرای لوله کشی آب و فاضلاب سرویس بهداشتی عمومی و همچنین نصب و استفاده از تجهیزات مدرن و با تکنولوژی بالا همچون شیرآلات چشمی و سیفون وال هنگ در این مکان سبب صرفه جویی های زیادی در صرف انرژی می شود.

شاید در ابتدا گمان کنید استفاده از این تجهیزات نیازمند صرف مبالغ بیشتری در مقایسه با نوع معمولی آنهاست، ولی این کار نوعی سرمایه گذاری در کار ساخت و تجهیز سرویس بهداشتی عمومی است.

چرا که میزان راندمان و بازدهی سیستم لوله کشی آب و فاضلاب با استفاده از لوله های مرغوب در کنار نصب شیرآلات هوشمند بسیار بالا خواهد بود.

لوله کشی و نصب شیرآلات سرویس بهداشتی عمومی 4

اما به خاطر داشته باشید که اهداف بالا جز به کارگیری تیم اجرایی متخصص و با تجربه حاصل نمی شوند.

همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته دارای تجربه و تخصص کافی در زمینه اجرای لوله کشی آب و فاضلاب و نصب شیرآلات ساختمانی آماده خدمت رسانی به متقاضیان گرامی هستند. در صورت تمایل همین الان با ما تماس بگیرید.

منابع انگلیسی:

منبع 1   منبع 2

اشتراک گذاری این صفحه