مجهز بودن ساختمان به لوله کشی فاضلاب سالم و کارآمد بسیار مهم است.

به همین علت در ادامه مقاله بهترین روش لوله کشی ساختمان این بار قصد داریم تا در این مقاله بهترین روش لوله کشی فاضلاب ساختمان را بررسی کنیم.

بهترین روش لوله کشی فاضلاب ساختمان 1

همانطور که می دانید برای خروج آب های آلوده ساختمانی که به آب های خاکستری معروف هستند نیاز به لوله کشی فاضلاب در ساختمان داریم.

همانطور که می دانید لوله کشی فاضلاب ساختمان برخلاف لوله کشی آب ساختمان دارای بخش های فراوانی می باشد، که قصور در نحوه نصب هر قسمت می تواند باعث ایجاد مشکل در کل سیستم فاضلابی شود.

یک سیستم فاضلاب ساختمانی مجهز شامل قسمت های زیر می باشد:

  • لوله آب فاضلاب:

لوله آب فاضلاب در سیستم فاضلابی همانطور که از نامش پیداست وظیفه هدایت مواد زائد تا چاه خارج از ساختمان را دارد.

طراحی نصب این لوله در ساختمان ها به صورت بالا به پایین است و علت این کار این است که در جهت رو به زمین نیروی گرانش به کمک لوله های فاضلابی آمده تا برای حمل سریع تر مواد فاضلابی مفید واقع شود.

  • لوله های ونت یا هواکش:

این لوله ها در اصل به منظور ایجاد تهویه در کنار لوله های فاضلاب در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند و وظیفه دوم این لوله ها این است که با تولید جریانات و فشار هوا در لوله های فاضلابی به تخلیه و حرکت مواد فاضلابی کمک کنند.

شکل قرار گیری لوله هوای هواکش در امتداد ساختمان است و برخلاف لوله های فاضلاب رایزر لوله های ونت به صورت بالا رونده قرار می گیرد.

علت اصلی تهویه نامطبوع در سیستم فاضلابی ساختمان بیشتر به علت نصب غلط لوله های ونت می باشد.

 

  • سیفون:

سیفون نیز بخش لاینکف در سیستم فاضلاب به شمار می رود. استفاده از سیفون در زیر سینک، داخل حمام و توالت برای جلوگیری از خشکی لوله آب فاضلاب لازم است.

سیفون ها به دلیل شکل گلوگاهی در خود همیشه مقداری آب برای جلوگیری از خشکی لوله آب فاضلاب در خود نگه می دارند.

فایده این کار این است که حشرات و بوی نامطبوع دیگر نمی توانند وارد ساختمان شوند.

بعد از اینکه با اجزای تشکیل دهنده سیستم فاضلاب در ساختمان آشنا شدید، نوبت به بررسی روش های لوله کشی فاضلاب در ساختمان می رسد که یافتن بهترین روش لوله کشی فاضلاب در ساختمان باید ابتدا روش های متداول اجرای لوله کشی سیستم فاضلاب در ساختمان را بررسی کنیم.

 

انواع روش های لوله کشی فاضلاب در ساختمان را می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد:

لوله کشی فاضلاب به صورت سنتی و لوله کشی فاضلاب به صورت زیر سقفی

لوله کشی فاضلاب در داخل ساختمان را می توان با استفاده از لوله های چدنی، پوشفیت و پلیکا در هر دو شیوه لوله کشی فاضلاب در ساختمان اجرا کرد.

هرچند استفاده از لوله های چدنی در لوله کشی زیر سقفی بسیار حساس است و لوله ها باید به درستی مهار شوند. از این رو امروزه غالبا از لوله های پلیکا و پوشفیت در لوله کشی فاضلاب استفاده می کنند. .

برای مطالعه مقاله اجرای لوله کشی فاضلاب پوش فیت بر روی آن کلیک کنید.

 

لوله کشی فاضلاب ساختمان به صورت سنتی:

در این روش از لوله کشی فاضلاب لوله ها به صورت کف خواب در ساختمان قرار می گیرند.

به این روش لوله کشی فاضلاب سنتی می گویند چون از قدیم نحوه لوله کشی فاضلاب در ساختمان به این صورت بوده است.

بهترین روش لوله کشی فاضلاب ساختمان 2

نمونه ای لوله کشی سنتی یا کف خواب توسط متخصصین ما

در این شیوه بعد از اتصال لوله های هواکش و سیفون ها به لوله فاضلاب آنها را در کف ساختمان در حال ساخت یا بازسازی شده در زیر مصالحی همچون سیمان می پوشانند.

در مورد اجرای لوله کشی فاضلاب کف خواب به عنوان نمونه می توانیم به یکی از پروژه های صورت گرفته توسط تیم متخصص در گروه تاسیسات 24 ساعته اشاره کنیم. به منظور بررسی کامل مراحل پروژه اینجا کلیک کنید.

در این پروژه که در خیابان امیرآباد و در ساختمان اداری شهرداری ساختمان صورت گرفته لوله های فاضلاب در این سیستم با استفاده از لوله های پوشفیت و به صورت کف خواب اجرا شده اند و به منظور اجرای تهویه لوله های فاضلابی از لوله های هواکش در سرویس های بهداشتی استفاده شده است.

بهترین روش لوله کشی فاضلاب ساختمان 3

اجرای لوله های فاضلابی به صورت کف خواب در این پروژه

لوله کشی فاضلاب ساختمان به شیوه زیر سقفی:

لوله کشی فاضلاب در ساختمان به صورت زیر سقفی به این صورت است که لوله ها به جای خوابده شدن در کف ساختمان از زیر سقف عبور می کنند.

در واقع تنها تفاوت اجرای لوله کشی سنتی و زیر سقفی در نحوه قرار گیری آن ها در ساختمان می باشد.

بهترین روش لوله کشی فاضلاب ساختمان 4

نمایی از لوله کشی فاضلاب به شیوه زیرسقفی توسط متخصصین ما

در یکی از پروژه های صورت گرفته توسط همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته متخصصان ما اقدام به لوله کشی فاضلاب زیر سقفی در مجتمع مسکونی در آتی ساز به کارفرمایی آقای گودرزی نموده اند.

در این پروژه لوله کشی فاضلاب طبقه همکف به صورت کف خواب و لوله کشی فاضلاب طبقات بعدی به صورت زیر سقفی و با استفاده از لوله های چدنی و پوشفیت به صورت ترکیبی اجرا شده است.

شما می توانید برای مطالعه دقیق متن بر روی سوابق کاری کلیک کنید.

بهترین روش لوله کشی فاضلاب ساختمان 5

اجرای لوله کشی فاضلاب به روش کف خواب در پروژه آتی ساز

فاکتورهایی که نشان دهنده یک لوله کشی فاضلاب مناسب در ساختمان هستند را می توان در زمینه هایی همچون سرعت حرکت مواد فاضلابی، عدم انتشار بوهای فاضلابی، دسترسی راحت به لوله ها در مواقع ضروری و طول عمر لوله ها بررسی نمود.

 

در کدام روش از لوله کشی فاضلاب سرعت حرکت مواد فاضلابی در درون لوله ها بالاتر است؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت که نحوه لوله کشی فاضلاب در مدل کف خواب یا مدل زیر سقفی در سرعت حرکت مواد فاضلابی نقش زیادی ندارد.

در کل شرایط دیگری همچون رعایت شیب مناسب در لوله ها، نحوه جوش کاری لوله و جنس سطح داخلی لوله مشخص کننده میزان سرعت حرکت مواد فاضلابی در داخل لوله ها است.

دیده شده که در برخی از ساختمان ها به دلیل استفاده از لوله های بی کیفیت و از طرفی به دلیل عدم رعایت شیب استاندارد در اجرای لوله ها مواد فاضلابی در درون لوله ها و در مکان های اتصال تجمع کرده و باعث ایجاد رسوبات و بوی نامطبوع می شوند.

 

در کدام روش از لوله کشی فاضلاب ساختمان آسیب کمتری به لوله های فاضلابی وارد می شود؟

همانطور که در توضیحات مختصر بالا بیان کردیم در لوله کشی زیر سقفی لوله ها از زیر سقف عبور می کنند و در نتیجه فشاری بر لوله ها از طریق مصالح و یا اجسام سنگین استفاده شده در ساختمان بر روی لوله ها وارد نمی شود.

اما در لوله کشی سنتی لوله ها مستقیما با کف و مرکز ثقل ساختمان در تماس هستند و شکستگی و آسیب به لوله های فاضلابی در این شیوه از لوله کشی فاضلاب امری اجتناب ناپذیر می باشد.

برای آشنایی با روند تعمیر این لوله ها به مقاله تعمیرات لوله های فاضلاب مراجعه نمایید.

 

هزینه اجرای کدام روش از لوله کشی فاضلابی در ساختمان مقرون به صرفه تر است؟

هزینه اجرای لوله کشی فاضلاب زیر سقفی به دلایلی همچون لزوم استفاده از لوله های مرغوب، بهره گیری از لوله کش ماهر و متخصص، سختی کار و همچنین لزوم اجرای داکت کشی در بین دیواره های ساختمان برای عبور لوله های فاضلابی بسیار بالاتر از لوله کشی سنتی یا کف خواب می باشد.

 

سرعت اجرای کدام روش از لوله کشی فاضلاب بالاتر است؟

به طور کلی می توان گفت در لوله کشی کف خواب به دلیل اینکه نیازی به بررسی دقیق و مهندسی نقشه ساختمان، نصب داکت ها و همچنین اتصال لوله ها در زیر سقف ساختمان نیست، سرعت اجرای لوله کشی نیز بالاتر می رود.

ولی می توان سرعت لوله کشی فاضلاب در مدل زیر سقفی را نیز می توان با استفاده از لوله های پوشفیت تا حد بالایی افزایش داد.

 

دسترسی به لوله ها در کدام روش از لوله کشی فاضلاب در ساختمان راحت تر است؟

بزرگترین مزیت استفاده از لوله کشی فاضلاب در ساختمان به شیوه زیر سقفی این است که شما در هر زمانی همچون تعمیرات، انشعاب و یا تعویض لوله های فاضلابی می توانید به راحتی به لوله ها دسترسی پیدا کنید.

حال تصور کنید لوله های فاضلاب خوابانده شده در کف ساختمان به دلیل فشار مصالح، یخ زدگی یا هر علتی دچار ترکیدگی یا نشتی شده و نیاز به تعمیر و بازسازی دارند. در این صورت حجم خرابی ها و هزینه های تعمیر و بازسازی لوله ها سرسام آور خواهد بود.

ولی اگر سیستم لوله کشی فاضلاب در ساختمان شما به صورت زیر سقفی باشد، هزینه های شما از نصف هم کمتر خواهد شد. چرا که لوله ها کاملا در نزدیکی شما و در دسترس هستند و با جابجایی کناف و یا سقف کاذب می توانید فرآیند بازسازی لوله ها را اجرا کنید.

هر چند همانطور که گفتیم به دلیل استفاده از لوله های مرغوب و همچنین عدم قرار دادن لوله ها در کف ساختمان کمتر با مشکل ترکیدگی لوله و یخ زدگی مواجه خواهید شد.

برای آشنایی با چگونگی رفع نم، شکستگی یا فرسودگی لوله های قدیمی ساختمان اینجا کلیک کنید.

حتی ممکن است شما بخواهید یک توالت جدید و یا یک حمام جدید به ساختمان خود اضافه کنید در این صورت اگر لوله های فاضلاب قبلی در ساختمان شما به صورت کف خواب باشند، کار انشعاب گیری و نصب لوله کشی فاضلاب برای حمام یا توالت جدید بسیار سخت خواهد شد.

در حالی که همانگونه که در بالا ذکر کردیم یکی از مزیت های لوله کشی زیر سقفی به لوله کشی کف خواب امکان گرفتن انشعاب جدید به لوله های فاضلابی بدون خرابی و صرف وقت و هزینه بالا است.

پس امکان اجرای لوله کشی زیر سقفی در ساختمان در حال سکونت یکی دیگر از مزیت های این استفاده از این روش به حساب می آید.

 

نتیجه گیری:

اینطور می توان نتیجه گرفت که نوع ساختمان شما عامل بسیار تعیین کننده در انتخاب بهترین نوع لوله کشی فاضلاب در ساختمان است و نوع لوله کشی فاضلاب در ساختمان های مختلف می تواند متفاوت باشد.

پس این شما هستید که بر اساس نوع ساختمان خود می توانید بهترین نوع لوله کشی فاضلاب برای ساختمان را انتخاب کنید.

ولی این را به خاطر داشته باشید که همیشه بهترین روش لوله کشی در ساختمان این ضمانت را به شما می دهد که تا سالیان سال لزومی به خرج و هزینه های دوباره نیست و این هدف زمانی محقق می شود که از افراد متخصص و با تجربه در امر لوله کشی ساختمان خود استفاده کنید.

از این رو پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد اجرای لوله کشی فاضلاب در ساختمان خود را دارید این کار را به افراد متخصص در گروه تاسیسات 24 ساعته بسپارید تا با خاطری آسوده لوله کشی فاضلاب زیر سقفی و یا حتی لوله کشی فاضلاب کف خواب را برای شما در سراسر تهران اجرا کنند.

فیلم یکی از نمونه لوله کشی های فاضلاب انجام شده توسط همکاران ما

 

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

تاسیسات ۲۴ ساعته در کنار شماست تا به شما کمک کند مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنید

درخواست سرویسکار متخصص

نظر آقای محمدزاده در مورد تجربه استفاده از خدمات مجموعه تاسیسات 24 ساعته

 

منبع انگلیسی

 

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +4 # میتی 1398-04-15 09:08
متخصصینتون جراحی هم میکنن؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مجتبی اسمعیلی 1398-04-15 09:11
سلام وقتتون بخیر
جراحی لوله آب و فاضلاب چرا که نه :)))
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # ناهیدپارسا 1398-07-22 13:51
آیا فاضلاب طبقه بالا میتوانداز زیرسقف کاذب سرویس بهداشتی ماکه طبقه سوم هستیم رد بشوداین موردبه نظرشما ورودبه ملک خصوصی ما نیست.؟ چون فرداموقع تعمیربایدسقف کاذب ما جداشود وواردملک مابشوندتا تعمیرلوله انجام بشه به نظرتون این کار درسته یانه؟آیااین شکل لوله کشی فاضلاب توالت که مستقیما اززیرسقف کاذب سرویس بهداشتی منزل ما که طبقه3 هستیم درسته یانه؟ آیا ممکنه این فاضلاب توالت بالا سر ما شکسته بشه یا باز بشه؟ راه حل صحیح‌ش چطوره؟
اگه شماره واتساب دارید من عکس لوله کشی فاضلاب توالت که انجام دادند بفرستم ببینید آیا درست کارشده یانه؟ ممنونم ازتون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مصطفی اسماعیلی 1398-07-22 16:18
سلام
طبق مقررات نظام مهندسی اجرای لوله کشی آب و فاضلاب در حریم هر واحد باید اجرا شود.
اما مرسوم است بدلیل از دست ندادن ارتفاع تمام شده سقف و کوتاه شدن سقف، اجرای فاضلاب در زیر سقف انجام می‌شود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مهرنوش 1399-01-01 20:24
سلام وقت بخیر
ساختمان بیست ساله در حال بازسازی هستم توالت فرنگی در حمام تعبیه شده اما فاقد انشعاب برای روشویی میباشد. راهی بجز جمع کردن کل کف و عایق کاری ان وجود دارد؟
همچنین امکان تست کردن سلامت لوله های فلزی و پوسیدگی ان بدون کندن کف امکانپذیر است؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # mohamad javad 1399-01-02 23:49
سلام کاربر گرامی راهی به جز کندن کف نمیباشد چون باید لوله کشی از کف صورت بگیرد و اینکار را نمیتوان روکار انجام داد و برای اینکه از سالم بودن لوله ها مطمئن شوید حتما باید کنده شود و در ضمن این هم باید توجه کنید که لوله خروجی روشوئی نباید با خروجی توالت از یک لوله انشعاب گرفته شود لوله روشوئی را باید به خروجی کف شوی حمام وصل کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # امیر 1399-02-29 15:20
سلام
وقت بخیر
اجرای لوله فاضلاب دستشویی و روشویی برای ساختمان مایکی هست
این مورد اصولی است؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # حسین فاضلی 1399-02-29 21:32
سلام در اجرای لوله کشی با داشتن هوا کش فاضلاب مشکلی بوجود نمی آید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مرتضی 1399-05-01 14:28
سلام وقت بخیر
آیا آب مصرفی ساختمان مثل حمام و ظرفشویی و ... با محتویات اب سرویسهای بهداشتی تو یه چاه باید ریخته بشه؟یا برای هر کدام باید چاه جدا بزنیم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-05-02 01:10
سلام دوست عزیز پیشتر از اینها به جهت رعایت مسائل شرعی آب فاضلاب ظرفشویی وروشویی به یک چاه مجزا از فاضلاب حمام وتوالت تخلیه میشد اما در حال حاضر اینگونه نیست فقط برای واحد های شمالی ویا شرقی یک چاه و جهت طرف دیگر چاه جداگانه در نظر میگیرند .ولی هستند بعضی از مناطق که مانند قدیم آب تخلیه به چاه روجدا از یکدیگر در نظر بگیرند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سجاد فتاحی 1399-06-18 20:02
سلام ،ساختمان ۶ طبقه ما تمامی لوله های فاضلابش بصورت زیر سقفی ازسقف مغاز های طبقه همکف عبور کرده اند ،الان مغازه دار قصد شکایت دارد و میگه این لوله ها که از سقف عبور کردن غیر قانونی هستن ممنون میشم راهنمایی کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # عرفانی حسینی 1399-06-19 11:28
کاربر گرامی سلام* اگر در زمان خرید مغازه لوله ها اجرا بوده است و با اگاهی از این شرایط مغازه را خریده باشد هیچ گونه حقی ندارد اما اگر اجرای سیستم فاضلاب پس از خرید مغازه بوده است میتواند شاکی شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-06-19 14:12
سلام،بر طبق مبحث ساختمان لوله کشی زیرسقفی دقیقاً قاتونی بوده و در صورت خرابی تمام هزینه بعهده طبقه بالا میباشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد