با توجه به اینکه یکی از خدمات ما در مجموعه تاسیسات 24 ساعته عیب یابی انواع آیفون تصویری و تعمیر آن می باشد، در این مطلب قصد داریم در خصوص ایرادات مختلف آیفون تصویری و نحوه رفع آن ها صحبت کنیم.

مشکلاتی که ممکن است برای مدل های داخلی و خارجی آیفون تصویری ایجاد شود، بسیار متنوع هستند و هر کدام روش عیب یابی و تعمیر خاص خود را دارند.

بنابراین لازم است ابتدا مشکلات رایج در انواع آیفون تصویری را یک به یک بررسی کرده و در نهایت روش تعمیر هر ایراد را توضیح دهیم.

 

مشکلات رایج انواع آیفون تصویری به همراه نحوه رفع آن ها

ما در این قسمت تلاش کرده ایم به تمام ایرادات احتمالی که ممکن است در یک پنل، مانیتور و حتی درب بازکن آیفون تصویری ایجاد شود، اشاره کنیم و راه حل رفع آن را نیز توضیح دهیم:

 • آیفون تصویری خاموش است.

اولین و ساده ترین مشکلی که به احتمال زیاد با آن مواجه می شوید، خاموش بودن سیستم آیفون تصویری است.

از آنجا که آیفون تصویری برای روشن شدن و روشن ماندن به برق نیاز دارد، پس به احتمال خیلی زیاد برق به آیفون وارد نمی شود تا سیستم را فعال کند.

برای بررسی برق ورودی به آیفون تصویری ابتدا به سراغ جعبه فیوز یا جعبه تقسیم برق ساختمان بروید تا از وجود برق در ساختمان مطمئن شوید.

در صورتی که با وجود وصل بودن برق در ساختمان باز هم آیفون تصویری خاموش بود، باید سیم های برق متصل به تغذیه یا ترانس آیفون را چک کنید.

ممکن است سیم های برق ترانس قطع شده باشند و یا ترانس سوخته باشد. در این حالت تنها کاری که می توانید انجام دهید اصلاح سیم کشی ترانس تغذیه آیفون تصویری و یا تعویض ترانس است.

در ادامه اگر ترانس آیفون تصویری هم کار می کرد و سیم کشی آن مشکلی نداشت، باید از قطع نبودن سیم های داخلی آیفون تصویری مطمئن شویم.

برای انجام این کار از مولتی متر کمک می گیریم و سیم های متصل به آیفون تصویری را از پشت مانیتور باز کرده و دو به دو تست می کنیم.

به این صورت که یک سر از دو رشته سیم را به یکدیگر و سر دیگر از آن دو رشته سیم را به مولتی متر متصل می کنیم.

سپس مولتی متر را در حالت تست بوق قرار می دهیم. اگر مولتی متر بوق زد، به این معنی است که سیم کشی آیفون تصویری مشکلی ندارد و هیچ کدام از سیم ها قطعی ندارند.

البته احتمالات دیگری همچون سوختن خازن ها و برد آیفون تصویری هم می توانند دلایلی برای خاموش بودن دستگاه باشند.

بنابراین مواردی که می توانند باعث خاموش شدن آیفون تصویری شوند، به قرار زیر هستند:

 • قطع بودن برق در سیم کشی برق ساختمان
 • وجود قطعی در سیم کشی ترانس تغذیه
 • سوختن فیوز ترانس تغذیه
 • قطعی سیم برق در سیم کشی آیفون تصویری
 • سوختن خازن
 • سوختن برد

اگر با نحوه سیم کشی و نصب آیفون تصویری آشنایی ندارید، توصیه می کنیم چنانچه بعد از چک کردن برق ساختمان و روشن بودن ترانس تغذیه، باز هم با روشن نبودن آیفون تصویری مواجه شدید، فقط از مجری برقکار برای عیب یابی بیشتر کمک بگیرید.

عیب یابی و تعمیر آیفون تصویری 1

 • تصویر آیفون تصویری قطع است.

قطع بودن تصویر در آیفون تصویری برندهای مختلف از جمله تابا، الکتروپیک، کوماکس و حتی مارک های خارجی هم دیده می شود.

این مشکل رایج با توجه به اینکه تصویر در مانیتور تمام طبقات قطع شده یا فقط تصویر در مانیتور یک الی چند واحد قطع است، دلایل متفاوت داشته و نحوه تعمیر آن نیز فرق می کند.

 • اگر تصویر در تمام واحدها قطع باشد:

در صورتی که تصویر دریافتی در تمامی مانیتورهای وصل شده در داخل واحد تمامی طبقات قطع باشد، به احتمال زیاد مشکل از پنل خارجی ساختمان است.

به طور حتم می دانید که در سیستم آیفون تصویری چند طبقه، یک پنل خارجی در قسمت درب ورودی ساختمان نصب می شود و تمامی مانیتورهای واحدها یا طبقات ساختمان به همان پنل سیم کشی می شوند.

دو عامل عمده می توانند در قطعی تصویر از پنل آیفون تصویری موثر باشند:

 1. خرابی برد اصلی پنل

یکی از مهمترین وظایف برد اصلی پنل آیفون تصویری این است که برق مورد نیاز دوربین روی پنل را تامین می کند و توسط سه عدد سیم به رنگ های زرد، مشکی و قرمز به پنل وصل شده است.

وظیفه هر کدام از این سیم ها به قرار زیر است:

 • سیم زرد جریان مثبت تصویر
 • سیم مشکی جریان منفی تصویر و منفی برق
 • سیم قرمز جریان مثبت برق

بنابراین برای اینکه بتوانیم علت تصویر نداشتن در صفحه نمایش تمام مانیتورهای آیفون تصویری نصب شده در ساختمان را بررسی کنیم، کافیست ولتاژ دو سیم مشکی و قرمز را در زمان برقراری ارتباط بررسی کنیم.

اگر در زمان تست هیچ ولتاژی وجود نداشت، مشکل از خرابی پنل است. ولی اگر 12 ولت جریان مستقیم وجود داشت، برد اصلی هیچ مشکلی ندارد.

خرابی برد اصلی در پنل آیفون تصویری باعث آبی شدن تصویر در صفحه نمایش می شود. اما اگر تصویر به طور کامل سیاه باشد، نشانه بارزی از خراب بودن برد دوربین است.

 

 1. خرابی برد دوربین پنل

برد دوربین هم می تواند عامل دیگری در تصویر نداشتن آیفون تصویری باشد. بر روی برد دوربین آی سی سوئیچینگ های بسیار مهمی در دو نوع SMD و DIP وجود دارند، اگر این دو آی سی سوخته باشند، تصویر در آیفون تصویری خراب می شود.

برای تست برد دوربین آیفون تصویری باید دو سیم مشکی و قرمز را به همان طریقی که در قسمت قبلی توضیح دادیم با ولت متر چک کنید. اگر هیچ ولتاژی وجود نداشت، مشخص می شود که برد دوربین خراب است.

 • اگر فقط یک یا چند واحد تصویر نداشتند:

در صورتی که فقط یکی یا چند تا از واحدها تصویر نداشتند، به طور حتم مشکل از پنل آیفون تصویری نیست و باید خرابی را در مانیتورهای داخل واحد و سیم کشی آن ها جستجو کنیم.

دلایل نداشتن تصویر در یک یا چند واحد:

 • خرابی رگلاتور 7812
 • خرابی دیودها
 • خرابی ترانزیستور TIP127
 • خرابی قطعه هوک
 • خرابی آی سی سوئیچینگ برد تصویر
 • خرابی خازن های برد تصویر
 • خرابی رله تصویر
 • نقص در سیم کشی آیفون

قبل از اینکه به سراغ چک و تعویض هر کدام از این قطعات بروید، لازم است بدانید که قطعات ذکر شده در تمام آیفون های تصویری مشترک هستند و به یک مارک خاص مربوط نمی شود.

 • صدا در گوشی آیفون تصویری نویز دارد.

در صورتی که صدای دریافتی در گوشی آیفون تصویری دارای خش بوده و صاف نباشد، صدا را با حالت نویز دریافت می کنیم.

دلایل مختلفی می توانند در نویز دار بودن صدای دریافتی از گوشی آیفون تصویری دخالت داشته باشند:

 • اگر سیم های استفاده شده در سیم کشی آیفون تصویری را بدون لحیم کاری به هم وصل کنیم، سولفاته زدن محل اتصال سیم ها در اثر رطوبت باعث ایجاد نویز می شوند.
 • چنانچه سیم آیفون از کنار سیم برق در ساختمان عبور داده شود و سیم فویل دار نباشد، نوساناتی در کابل آیفون بوجود می آید که ما صدا را نویزدار دریافت می کنیم.
 • کابلی که برای سیم کشی آیفون تصویری استفاده کرده ایم، شیلد دار نیست.
 • میکروفن پنل دارای مشکل است و صدا را با نویز به گوشی می فرستد.
 • سیم شماره 2 که مسئول انتقال صدا از پنل به گوشی می باشد، دچار قطعی شده است.

برای تعمیر و رفع نویز در آیفون تصویری باید ابتدا از لحیم کاری سیم های مورد استفاده در پنل و مانیتور مطمئن شویم.

سپس اگر مطمئنیم از سیم بدون شیلد و بدون فویل استفاده کرده ایم، تنها راه خلاصی از این مشکل تعویض سیم کشی آیفون با سیم شیلد دار و فویل دار است.

در نهایت به سراغ چک کردن میکروفن آیفون تصویری در قسمت پنل درب ساختمان می رویم، شاید میکروفن خراب شده و نیاز به تعویض داشته باشد.

عیب یابی و تعمیر آیفون تصویری 2

 • هیچ صدایی بین پنل و گوشی منتقل نمی شود.

مشکل رد و بدل نشدن صدا بین پنل و گوشی آیفون تصویری از آن دست معضلاتی است که در بین اکثر برندها رایج می باشد که به چند شکل خود را نشان می دهد:

 1. صدای تمام طبقات به طور کامل قطع است.

اگر صدای مکالمات بین پنل و مانیتور داخل واحد تمام طبقات به طور کامل قطع باشد، به این معنی است که پنل آیفون تصویری مشکل دارد. این موضوع را می توان در سوختن برد صدا در پنل جستجو کرد.

 1. صدا از پنل به گوشی های داخل نمی رود.

در صورتی که صدای مکالمه از پنل در هیچ یک از طبقات شنیده نمی شود، به طور حتم مشکل از پنل بوده و مانیتورهای داخل واحد سالم هستند.

در این حالت باید میکروفن واقع از پنل، سیم کشی مروبط به انتقال صدا و برد پنل توسط مجری برقکار متخصص مورد بازبینی قرار بگیرد.

 1. صدا فقط از یک گوشی به سمت پنل نمی رود، در حالی که باقی طبقات صدا منتقل می شود.

معمولاً در آیفون های تصویری شاهد این مشکل هستیم که هیچ صدایی از گوشی داخلی به سمت پنل منتقل نمی شود، در این حالت به طور حتم اتصال سیم B قطعی دارد.

این سیم مسئول برگشت صدا از داخل واحدها به پنل می باشد. البته بعد از اینکه سیم کشی را چک کردیم، ممکن است همچنان مشکل پا برجا باشد، در این حالت باید بلندگوی گوشی مورد بررسی قرار بگیرند.

 1. صدا از پنل فقط به سمت یک گوشی نمی رود، در حالی که باقی طبقات صدا منتقل می شود.

اگر آیفون تصویری ما برای ساختمان چند طبقه نصب شده و صدا فقط از پنل فقط به سمت یک گوشی هدایت نمی شود، مشکل را می توان در همان گوشی یا مانیتور مذکور مورد نظر عیب یابی و جستجو کرد.

برای این منظور لازم است تا بلندگوی گوشی چک شود، چون به احتمال زیاد این قطعه دچار مشکل شده است. اگر بلندگو سالم بود، باید سیم سا سوکت دسته گوشی را چک کرد.

چون این احتمال وجود دارد که سیم مربوط به صدای همان مانیتور دچار قطعی شده باشد. در نهایت اگر تمام موارد ذکر شده مشکلی نداشتند، برد الکترونیک گوشی مذکور ایراد دارد.

 • در زمان صحبت کردن با گوشی، تصویر آیفون قطع است.

طراحی آیفون های تصویری به این صورت است که صحبت کردن با گوشی آیفون هرگز باعث قطع شدن تصویر نمی شود.

اما اگر با چنین مشکلی مواجه شدید، به احتمال زیاد سیم شماره 4 در سیم کشی آیفون دچار اتصالی شده و یا دوربین پنل خراب است.

عیب یابی و تعمیر آیفون تصویری 3

 • تصویر برفک دارد و یا خط خط است.

دریافت تصویر بی کیفیت در مانیتور آیفون تصویری ایراد مهمی در این وسیله می باشد، که دلیل آن را می توان در یکی از موارد زیر جستجو کرد:

 1. ضعیف و بدون فویل بودن کابل آیفون تصویری
 2. عبور کابل آیفون از داخل لوله برق و در مجاورت سیم های برق ساختمان
 3. خراب شدن برد تصویر در پنل خارجی
 4. معیوب بودن دوربین آیفون تصویری
 5. عدم تامین برق کافی برای مانیتور داخل واحد

برای اینکه مشکل برفکی یا خط خط بودن تصویر در آیفون تصویری را رفع کنیم، لازم است تا تمامی موارد ذکر شده توسط برقکار بررسی شوند.

مخصوصاً اگر کابل آیفون از کنار سیم های برق عبور کرده است، تنها راه تغییر مسیر کابل آیفون تصویری می باشد.

 • زمانی که درب باز کن را فشار می دهیم، تصویر در آیفون خراب می شود.

چنانچه سیم کشی آیفون تصویری اشتباه انجام شده باشد، ما با خراب شدن تصویر در زمان باز کردن درب مواجه خواهیم شد.

به این صورت که در زمان سیم بندی آیفون تصویری اشتباهاً از خروجی DC به جای خروجی AC برای قفل بازکن و لامپ های پنل استفاده شده است.

در چنین حالتی با اصلاح سیم بندی ها مشکل مغشوش شدن تصویر در زمان فشار دادن دکمه درب باز کن نیز حل می شود.

 • گوشی آیفون تصویری هیچ کدام از واحدها اصلاً زنگ نمی خورد.

در سیم کشی آیفون تصویری سیم D مسئول انتقال صدای زنگ از پنل به گوشی است. بنابراین اگر هیچ کدام یا یکی از گوشی ها زنگ نمی خورد، به احتمال زیاد این سیم قطع شده و یا به درستی اتصال داده نشده است.

 • پنل درب ساختمان سوت می کشد.

یکی از صداهای آزاردهندهکه احتمالاً تجربه شنیدن آن را دارید، صدای سوت کشیدن در پنل خارجی آیفون تصویری است.

در این حالت لازم نیست سیم کشی آیفون را بررسی و اصلاح کنید، چون به احتمال زیاد ریشه این ایراد در خرابی میکروفن پنل است.

به این صورت که میکروفن از جای خود در پنل خارج شده و نیاز دارد که توسط یک تعمیرکار در محل خود محکم شود.

 • درب باز کن آیفون تصویری عمل نمی کند.

عمل نکردن درب بازکن در تمامی مارک های آیفون تصویری از جمله تابا، الکتروپیک، سیماران و کوماکس به یکی از دلایل زیر است:

اگر درب فقط برای یک یا چند واحد باز نمی شود:

 • خراب بودن شاستی درب بازکن
 • خرابی برد تغذیه آیفون تصویری
 • قطعی در سیم کشی مخصوصاً اتصال سیم های E و F
 • طولانی بودن فاصله تا درب بازکن و در نتیجه افت ولتاژ
 • استفاده از کابل آیفون بی کیفیت

اگر درب بازکن برای کل واحدها عمل نمی کند:

 • خرابی رله درب بازکن
 • قطعی سیم درب بازکن
 • خرابی خود درب بازکن
 • سوختن ترانس درب بازکن
 • تصویر در صفحه نمایش آیفون به صورت موج دار است.

از جمله مشکلات رایج در آیفون های تصویری برند تابا، تکنوتل، الکتروپیک و حتی برندهای خارجی می توان به موج دار شدن تصویر اشاره کرد.

علت اصلی این مشکل را می توان در نویز انداختن سیم برق بر روی سیم انتقال تصویر در آیفون دانست. هر چند در بعضی موارد نشتی خازن در برد تغذیه آیفون تصویری باعث چنین موج دار شدن تصویر می شود.

در هر صورت اگر کابل آیفون تصویری شما از کنار سیم برق در ساختمان عبور کرده است، تنها راه حل شما این است که این دو کابل را در یک مسیر جداگانه از هم هدایت کنید.

 • آیفون تصویری یک صفحه تمام رنگ آبی را نشان می دهد.

چنانچه برد اصلی پنل آیفون تصویری معیوب شده باشد، تصویری که بر روی صفحه نمایش دستگاه مشاهده می کنید به صورت یک صفحه تمام رنگ آبی است.

 • کلید زنگ پنل در قسمت درب ساختمان یکسره و قطع نمی شود.

یکی از دلایل یکسره شدن کلید زنگ در قسمت پنل خارجی این است که کلید زنگ خراب شده و تنها راه حل در تعویض کلید است.

البته دلایل دیگری هم در این امر دخالت دارند، که باید به صورت مجزا مورد بررسی قرار بگیرند. از جمله اینکه:

 • سیم کشی آیفون تصویری مشکل دارد.
 • در قسمت شاستی زنگ اتصالی ایجاد شده است.
 • در ساختمان از سیستم اینترکام یا ارتباط داخلی استفاده می شود.
 • مانتیور داخل واحد خراب است.

عیب یابی و تعمیر آیفون تصویری 4

آشنایی با رنگ بندی سیم کشی انواع آیفون تصویری

مهمترین مرحله ای که باید برای عیب یابی و تعمیر آیفون تصویری با آن آشنا شوید، این است که رنگ بندی سیم ها و وظیفه هر سیم در آیفون را بدانید.

مثلاً بدانید مشکل تصویر یا صدا در آیفون تصویری به کدام یک از سیم های دستگاه مربوط می شود تا راحت تر بتوانید مشکلات به وجود آمده را حل کنید.

به همین دلیل در این قسمت به بررسی رنگ بندی سیم ها پرداخته ایم:

رنگ بندی سیم کشی در آیفون تصویری تابا

 • سیم قهوه ای رنگ مخصوص تصویر
 • سیم قرمز رنگ مخصوص جریان مثبت
 • سیم نارنجی رنگ مخصوص جریان منفی
 • سیم زرد رنگ مخصوص صدا

توضیحات تکمیلی در خصوص نحوه سرهم بندی سیم ها در آیفون تصویری تابا را می توانید در مقاله نحوه سیم کشی و نصب آیفون تصویری تابا مطالعه کنید.

رنگ بندی سیم کشی در آیفون تصویری الکتروپیک

 • ترمینال 1 مخصوص تصویر
 • ترمینال 2 مخصوص جریان مثبت
 • ترمینال 3 مخصوص جریان منفی
 • ترمینال 4 مخصوص صدا

به منظور آشنایی با نحوه نصب و سیم کشی آیفون تصویری الکتروپیک کافیست لینک مقاله را لمس کنید.

رنگ بندی سیم کشی در آیفون تصویری هیوندا

 • سیم مشکی رنگ مخصوص تصویر
 • سیم قرمز رنگ مخصوص جریان منفی
 • سیم زرد رنگ مخصوص جریان مثبت
 • سیم آبی رنگ مخصوص صدا

رنگ بندی سیم کشی آیفون تصویری کوکوم

 • ترمینال B مخصوص جریان مثبت
 • ترمینال Y مخصوص جریان منفی
 • ترمینال R مخصوص صدا
 • ترمینال W مخصوص تصویر

رنگ بندی سیم کشی در آیفون تصویری کوماکس، سیماران، سوزوکی، تامر، کنوی، کالیوز، آلدو

 • سیم قرمز رنگ مخصوص صدا
 • سیم آبی رنگ مخصوص جریان منفی
 • سیم زرد رنگ مخصوص جریان مثبت
 • سیم سفید رنگ مخصوص تصویر

 

معرفی یک راه حل مطمئن برای تعمیر آیفون تصویری

خرابی آیفون تصویری به هر شکلی که باشد، واقعاً آزاردهنده و گاهی مواقع باعث سلب آسایش است. به عنوان مثال تا بحال چند بار پشت درب خانه مانده اید، تنها به این خاطر که گوشی داخل خانه زنگ نمی خورد؟

یا چندین مرتبه مجبور شده اید برای باز کردن درب بر روی مهمان و اعضای خانواده خود 60 یا 70 یا حتی بیشتر از این تعداد پله را بالا و پایین کنید، فقط به این دلیل که درب بازکن آیفون تصویری شما خراب شده و درب را باز نمی کند؟

از طرفی ممکن است بارها و بارها از تعمیرکاران مختلف برای تعمیر آیفون تصویری خود کمک گرفته باشید، اما با وجود مبلغ هنگفتی که بابت دستمزد پرداخت کرده اید، هیچ کدام نتوانسته اند مشکل آیفون تصویری شما را به درستی عیب یابی و رفع کنند.

یا تعمیرکار آنقدر برای آمدن به خانه شما و رفع عیب آیفون تصویری امروز و فردا کرده است که از زنگ زدن چند باره و بدقولی های او به تنگ آمده اید.

ما به شما این اطمینان را می دهیم که اگر تعمیر و عیب یابی آیفون تصویری خود را به متخصصن با تجربه و آگاه ما در مجموعه تاسیسات 24 ساعته بسپارید، مشکل آیفون شما هر چه که باشد با بالاترین کیفیت حل خواهد شد.

عیب یابی و تعمیر آیفون تصویری 5

همچنین در صورت سپردن تعمیر آیفون تصویری خود به ما دیگر نباید نگران خرابی دوباره این وسیله باشید، چون تمام خدمات ما همراه با ضمانت به شما به عرضه می شوند.

بنابراین اگر آیفون تصویری ایرانی و یا خارجی شما به هر دلیلی خراب شده، همین الان فرم درخواست سرویسکار متخصص را پر کنید و یا با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

منابع: منبع 1، منبع 2، منبع 3، منبع 4، منبع 5، منبع 6

 

اشتراک گذاری این صفحه