یکی از خدمات ما در تاسیسات 24 ساعته رفع نویز و ایراد تصویر تلوزیون به دلیل نقص در سیم کشی آنتن تلوزیون است. با ما همراه باشید تا بیشتر در این خصوص توضیح دهیم.

از گذشته تا به همین امروز تلوزیون بهترین وسیله سرگرم کننده اعضای خانواده بوده است، به حدی که برخی آن را به عنوان عضو جدانشدنی از محافل خود می دانند.

به همین دلیل بسیار مهم است تصویری که از تلوزیون دریافت می کنیم، باب دل بوده و با مشکلاتی همچون پریدن تصویر و برفکی شدن آن ذوقمان در تماشای فیلم مورد علاقه مان کور نشود.

یکی از مشکلات رایج در انواع تلوزیون های CTR، OLED و LED وجود نویز در تصویر دریافتی است. البته ایرادات دیگری هم وجود دارند که باعث افت کیفیت تصویر دریافتی در تلوزیون می شوند.

با ما همراه باشید تا دلایل نویز و دیگر ایرادات تصویر تلوزیون که به سیم کشی و نصب آنتن آن مربوط می شود را با هم بررسی کرده و روش رفع هر یک را توضیح دهیم.

 

مشکلات رایج در تصویر تلوزیون به دلیل نقص در سیم کشی دستگاه به همراه نحوه رفع آن

ایرادات متنوعی ممکن است در تلوزیون ایجاد شوند، در این قسمت به بررسی رایج ترین آن ها پرداخته و روش رفع آن ها را نیز توضیح خواهیم داد.

 1. صدا و تصویر تلوزیون نویزدار است.

نویز دار بودن صدا و تصویر در تلوزیون به این معنی است که تصویر و صدایی که دریافت می کنیم همراه با اختلالات مختلف همراه است.

به نحوی که نمی توانیم یک تصویر ثابت در تلوزیون داشته باشیم و حتی صدایی که از تلوزیون می شنویم گاهاً بسیار آزاردهنده است.

دلایل متعددی می توانند باعث ایجاد نویز در تلوزیون شوند که آشنایی با آن ها کمک بزرگی به ریشه یابی این مشکل خواهد کرد.

پیش از اینکه تک به تک علت های نویز در تلوزیون را بررسی کنیم، تذکر می دهیم که گاهی برای حل مشکل نویز در تلوزیون لازم است تمامی دلایل آن بررسی شوند و گاهی با بررسی یکی دو مورد از دلایل احتمالی، معضل حل می شود.

پس اگر می خواهید با کمک راه حل هایی که در ادامه خواهیم گفت، مشکل نویز در تلوزیون خود را رفع کنید، باید صبوری به خرج داده و تا حل کامل این مشکل تمامی دلایل زیر را در دستگاه خود بازبینی کنید:

 • استفاده از کابل HDMI بی کیفیت

رایج ترین دلیل ایجاد نویز در تلوزیون این است که در زمان نصب آنتن تلوزیون از کابل HDMI بی کیفیت استفاده شده است.

ویژگی های کابل اچ دی ام آی باکیفیت از این قرار است:

 • شیلدار باشد.
 • به نویزگیر مجهز باشد.
 • کلگی دو طرف کابل آلومینومی و فویل دار باشد.

راه حل رفع نویز در تلوزیون به دلیل استفاده از کابل HDMI بی کیفیت

پس اگر کابل شما حتی یکی از ویژگی های فوق را ندارد، بهتر است در اولین اقدام برای حل نویز در تلوزیون به تعویض کابل HDMI دستگاه اقدام کنید. در اکثر موارد با همین کار ساده مشکل تلوزیون رفع می شود.

رفع نویز و ایراد تصویر در سیم کشی تلوزیون 1

 • استفاده از کابل بلند

گاهی مواقع فاصله بین تلوزیون و آنتن زیاد است، به همین دلیل مجبوریم طول کابل خود را کمی بالاتر از حد معمول آن ببریم.

اما توجه داشته باشید که احتمال ایجاد نویز در کابل های آنتن بلند و طویل بسیار بیشتر از مدل های کم طول است.

راه حل رفع نویز در تلوزیون به دلیل استفاده از کابل بلند

برای اینکه از ایجاد نویز در کابل بلند پیشگیری کنیم، باید بیشتر هزینه کرده و از کابل های کواکسیال RG6 در سیم کشی و نصب آنتن تلوزیون استفاده کنیم.

 • عدم استفاده از محافظ در اتصال دو شاخه تلوزیون

سیستم محافظ به صورتی است که از ایجاد نویز در تلوزیون جلوگیری می کند. بنابراین اگر دوشاخه تلوزیون را به محافظ وصل کنید، نویز در تصویر کاملاً رفع می شود.

 • غیر استاندارد بودن محافظ تلوزیون

در صورتی که با وجود محافظ درگیر نویز در تلوزیون هستید، به احتمال زیاد محافظ شما استاندارد نیست و کیفیت مورد نیاز را ندارد.

راه حل رفع نویز در تلوزیون به دلیل عدم استفاده از محافظ استاندارد

برای تست اینکه مشکل از محافظ تلوزیون است یا خیر، کافیست تلوزیون را به صورت مستقیم به برق وصل کنید.

در صورتی که هیچ نویزی در تصویر ایجاد نشد، این معنی را می دهد که ایراد کار از محافظ دستگاه است و باید تعویض گردد.

 • وجود مشکل در برق رسانی پریز تلوزیون

در بعضی از شرایط ها ممکن است مشکل نویزدار بودن تصویر به دلیل نقص در پریز برق تلوزیون باشد. در این حالت بهتر است با کمی جایجایی دستگاه را به پریز برق دیگری در ساختمان اتصال دهیم.

 • ضعیف بودن جریان در سیم فاز

گاهی مواقع علت نویزدار بودن تصویر در تلوزیون به ضعیف بودن جریان فاز ورودی به دستگاه مربوط می شود.

راه حل رفع نویز در تلوزیون به دلیل ضعیف بودن جریان فاز

برای تست و رفع این مشکل می توانید سیم فاز و نول جداگانه ای را از محل کنتور یا جعبه فیوز به سمت محل نصب دستگاه صوت و تصویر هدایت کنید. البته برای انجام این کار به طور حتم به مجری برقکار نیاز دارید.

 • حضور سیم های برق روشنایی در داخل پریز تلوزیون

به طور معمول سیم کشی برق ساختمان برای سیستم روشنایی و کلید و پریز را به صورت جداگانه در ساختمان اجرا می کنند.

اما از آنجا که همیشه استثناعاتی وجود دارند و همچنین ممکن است سیم کشی ساختمان قدیمی باشد، این احتمال نیز وجود دارد که سیم های روشنایی در درون پریز تلوزیون قرار گرفته باشند.

در این حالت هم مطمئن باشید علت نویز داشتن تصویر در تلوزیون شما وجود سیم های روشنایی در داخل پریز دستگاه است.

راه حل رفع نویز در تلوزیون به دلیل حضور سیم های برق روشنایی در پریز

برای رفع این مشکل تنها باید از مجری برقکار کمک گرفته و سیم های روشنایی را از داخل پریز حذف کنیم.

 • عبور سیم برق از کنار کابل آنتن

یکی از اصول مهم در سیم کشی برق ساختمان این است که هرگز نباید سیم برق را از کنار کابل آنتن و یا سیم کشی آیفون عبور داد.

فرقی نمی کند که سیم های برق و کابل آنتن تلوزیون را از داخل داکت عبور داده اند و یا لوله برق، در هر صورت مجاورت این دو سیم باعث ایجاد نویز در تصویر تلوزیون می شود.

راه حل رفع نویز در تلوزیون به دلیل همجواری سیم برق با کابل آنتن

تنها کاری که می توان برای رفع این مشکل انجام داد این است که با اصلاح در سیم کشی برق ساختمان، مسیر حرکت کابل آنتن را از سیم های برق جدا کنیم.

 • ضعف در سیم کشی ساختمان

در اغلب موارد مشاهده شده که نویزدار بودن تصویر در تلوزیون نه بخاطر کابل HDMI بوده و نه حضور سیم های برق مزاحمتی برای تصویر ایجاد کرده اند.

بلکه دلیل اصلی در سیم کشی ضعیف ساختمان به علت استفاده از سیم های بی کیفیت است. حتی موارد متعددی وجود داشته اند که سیم های برق در ظاهر با نمره 1.5 و یا 2 خریداری شده اند.

اما در عمل وقتی سیم را باز کرده ایم، تازه متوجه کم بودن قطر سیم شده ایم. بکارگیری سیم ضعیف در سیم کشی باعث جریان کشی در سیستم خواهد شد، چون نمی تواند جریان فاز و نول مورد نیاز دستگاه را تامین کند.

راه حل رفع نویز در تلوزیون به دلیل ضعف در سیم کشی ساختمان

تعویض سیم کشی ساختمان و این بار با استفاده از سیم های باکیفیت تنها راه حلی است که می توان برای رفع ضعف در سیم کشی ساختمان پیشنهاد داد.

 • عدم وجود سیم ارت یا سیستم ارتینگ در ساختمان

چنانچه پریز برق تلوزیون و یا پریز برق گیرنده دستگاه به سیستم ارتینک مجهز نباشد، ایجاد نویز در تصویر دریافتی در تلوزیون امری طبیعی است.

توجه داشته باشید که راه های رفع نویز در تلوزیون تنها به مواردی که ما گفتیم محدود نمی شوند، بلکه روش های دیگری هم وجود دارند که از طریق تنظیمات دستگاه قابل انجام هستند.

از آن جمله می توان به فعال کردن گزینه نویزگیر یا Noise Reduction در تنظیمات تلوزیون های پیشرفته و یا استفاده از قابلیت تقویت کننده تصویر یا Edge Enhancement اشاره کرد.

برای اطلاع کامل از این سری روش های تنظیمی می توانید به دفترچه راهنمای تلوزیون خود مراجعه کنید، ما بیشتر در این قسمت دلایل و راه حل های مرتبط با سیم کشی و نصب آنتن تلوزیون را توضیح دادیم.

رفع نویز و ایراد تصویر در سیم کشی تلوزیون 2

 1. تصویر تلوزیون قطع می شود.

قطع شدن تصویر در تلوزیون دلایل بسیار زیادی می تواند داشته باشد، اما برخی از آن ها به طریقه اتصال کابل آنتن و حتی جنس کابل مربوط می شوند:

 • کیفیت پایین کابل آنتن

هر چه از اهمیت توجه به کیفیت کابل آنتن بگوییم باز هم کم است. چون شما هر ایرادی که در تصویر و صدای تلوزیون مشاهده کنید، غالباً یک سر نخ آن به کابل آنتن برمی گردد.

برای اینکه اشکالاتی همچون نویز و قطعی تصویر در تلوزیون را به حداقل برسانید، فقط باید از کابل کواکسیال باکیفیت استفاده کنید.

کابل کواکسیال عالی مشخصات زیر را دارد:

 • هادی مرکزی کابل از جنس مس
 • شیلد کابل از جنس مس
 • روکش کابل از مواد مرغوب

با این توضیحات مشخص می شود که بهترین کابل آنتن از جنس صد در صد مس است تا احتمال قطعی تصویر و نویز را به حداقل برساند.

راه حل رفع قطعی تصویر در تلوزیون به دلیل کیفیت پایین کابل آنتن

در صورتی که کابل آنتن شما از نوع کواکسیال نبوده و یا مشخصات فوق را ندارد، بهتر است برای خلاصی از مشکل قطعی تصویر به تعویض کابل اقدام کنید.

 • اشکال در تقویت کننده

یکی از تجهیزات مهمی که در زمان نصب آنتن مرکزی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد، تقویت کننده است.

این وسیله سیگنال های دریافتی دستگاه را تا حد زیادی افزایش داده و در نتیجه تصویری که ما مشاهده می کنیم، بسیار باکیفیت خواهد بود.

بنابراین اگر در مسیر سیم کشی آنتن و نصب این وسیله از تقویت کننده استفاده نشود، نه تنها کیفیت تصویر افت پیدا می کند، بلکه احتمال قطع و وصل شدن تصویر و حتی قطع کامل تصویر نیز وجود دارد.

راه حل رفع قطعی تصویر در تلوزیون به دلیل خراب بودن تقویت کننده

در چنین شرایطی بهتر است ابتدا از وجود تقویت کننده در مسیر سیم کشی آنتن تلوزیون مطمئن شده و سپس این وسیله را از لحاظ سلامت چک کنیم.

اگر ایراد در نبود تقویت کننده باشد، با نصب آن مشکل قطعی تصویر تلوزیون قابل حل است، اما اگر تقویت کننده خراب شده باشد، باید برای تعویض آن اقدام کنیم.

 • قطعی اتصال فیش آنتن به کابل

ساده ترین دلیلی که می توان برای قطع شدن تصویر در تلوزیون نام برد، قطع شدن اتصال فیش آنتن به کابل به دلایلی از جمله کشیدگی کابل و یا بروز باد و طوفان است.

پس بهتر است قبل از اینکه به سراغ تعویض کابل و یا چک کردن تقویت کننده تصویر باشید، فیش آنتن را کمی با دست بررسی کنید، اگر اتصال آن سست شده باشد، احتمال قطعی تصویر وجود دارد.

رفع نویز و ایراد تصویر در سیم کشی تلوزیون 3

 1. تصویر تلوزیون برفکی شده است.

برفک بر روی تصویر تلوزیون مشکل رایجی است که به دلیل عوامل داخلی تلوزیون و عوامل خارجی دستگاه از سیم برق دستگاه گیرنده گرفته تا تاثیر منفی لوازم الکترونیکی مجاور با تلوزیون ایجاد می شود.

 • شل بودن اتصال دو شاخه گیرنده تلوزیون در پریز برق

اگر دوشاخه گیرنده به طور کامل در داخل پریز برق یا چند راهه و یا محافظ قرار نگرفته باشد، سیگنالی توسط تلوزیون دریافت نشده و در نتیجه تصویر برفکی خواهد شد.

 • قطع شدن کابل اکواکسیال تلوزیون

کابل کواکسیال به پشت گیرنده آنتن و یا گیرنده ماهواره نصب می شود. ورودی این کابل به نام ANTI IN در پست دستگاه مشخص است.

اگر اتصال آن به درستی صورت نگیرد، تلوزیون هیچ سیگنالی دریافت نکرده و شما فقط صحنه برفکی را مشاهده خواهید کرد.

 • تداخل الکترونیکی در اثر لوازم جانبی پرمصرف

برخی از لوازم جانبی مصرفی همچون کامپیوتر و بلندگوها به دلیل مصرف زیاد برق که دارند، باعث ایجاد اختلال در تصویر تلوزیون می شوند.

برای رفع این مشکل باید ببینید آیا از این جمله لوازم الکترونیکی پر مصرف در کنار تلوزیون وصل هستند یا خیر؟ احتمالاً با قطع آن ها از برق مشکل رفع می شود.

رفع نویز و ایراد تصویر در سیم کشی تلوزیون 4

 1. تصویر تلوزیون پرش دارد.

برای این مشکل در تلوزیون دلایل متعددی وجود دارند که بیشتر به تجهیزات داخلی دستگاه یا گیرنده آن مربوط می شوند.

اما یک دلیل در مشکل قطع و وصل شدن تصویر تلوزیون وجود دارد که به سیم کشی برق ساختمان ارتباط دارد.

به این شکل که اگر سیم کشی بعضی از وسایل ساختمان مانند فن به درستی انجام نشده باشد، احتمال قطع و وصل شدن یا پرش تصویر تلوزیون وجود دارد.

راه حل رفع پرش داشتن تصویر در تلوزیون به دلیل وجود مشکل در سیم کشی ساختمان

برای اینکه محل اصلی ایراد سیم کشی را پیدا کنید، باید به سراغ جعبه فیوز ساختمان رفته و فیوزها را مرحله به مرحله قطع کنید تا بفهمید کدام یک باعث ایجاد پرش یا قطع و وصل شدن تصویر در تلوزیون می شوند.

 

با کمک تاسیسات 24 ساعته از تماشای تلوزیون بدون نویز لذت ببرید!

تماشای تلوزیون یکی از روتین های روزمره همه ما شده و اگر فقط یک روز آن را از برنامه زندگی مان حذف کنند، از شدت کلافگی احساس افسردگی می کنیم.

حال تصور کنید که کلی تدارکات برای دیدن فیلم مورد علاقه خودتان با دوستان و اعضای خانواده چیده اید، اما به خاطر نویز داشتن تلوزیون و یا ایراد در تصویر آن از دیدن فیلم محروم شده اید.

متاسفانه نویز داشتن تلوزیون و وجود نقص در تصاویر دریافتی از آن مشکلی بسیار رایج در اغلب تلوزیون های برندهای ایرانی و خارجی است که اغلب موارد ریشه در سیم کشی غلط و نصب اشتباه آنتن دستگاه دارد.

به همین دلیل است که با مشت زدن بر روی کله مبارک تلوزیون مشکل رفع نمی شود و فقط دست نازنین شماست که درد می گیرد.

در این قسمت می خواهیم مجموعه تاسیسات 24 ساعته را به شما معرفی کنیم که با کمک و همراهی تیم فنی و تخصصی خود می تواند مشکل نویز و ایراد در تصویر تلوزیون شما را با بهترین کیفیت و در اسرع وقت حل کند.

در این مجموعه سرویسکاران از میان بهترین اساتید فنی انتخاب می شوند که سال ها تجربه کار داشته و مهارت ایشان بارها مورد سنجش قرار گرفته است.

شما می توانید برای کسب اطمینان از تخصص نیروهای فنی ما نگاهی به رضایت مندی مشتریان انداخته و از همه مهمتر به ضمانت نامه مجموعه توجه کنید.

پس اگر می خواهید یک بار برای همیشه از شر نویزهای مختلف بر روی تلوزیون به دلیل سیم کشی اشتباه دستگاه خلاص شده و تصویری باکیفیت و شفاف را دریافت کنید، به تخصصی بودن کادر تاسیسات 24 ساعته اعتماد کنید.

برای این منظور همین الان فرم درخواست سرویسکار متخصص را پر کرده و یا با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

منابع: منبع 1، منبع 2، منبع 3

اشتراک گذاری این صفحه