با توجه به لزوم اجرای لوله کشی آب و فاضلاب در ساختمان ها به منظور فراهم کردن آسایش برای ساکنان و از طرفی با توجه به اینکه یکی از حوزه های خدماتی گروه ما در قیطریه واقع است ما قصد داریم تا به ارائه مطالبی در مورد لوله کشی آب و فاضلاب در قیطریه بپردازیم.

لوله کشی آب و فاضلاب در قیطریه 1

ابتدا چگونگی انتقال آب در سیستم آب رسانی ساختمان را از لوله اصلی تا داخل شیر آب داخل ساختمان را بررسی می کنیم.

آب قابل شرب از داخل لوله اصلی آب شهری به داخل ساختمان شما وارد می شود. شیر فلکه اصلی آب وظیفه قطع و وصل آب در داخل ساختمان را به عهده دارد که این وسیله معمولا در زیر سینک ظرفشویی قرار می گیرد.

مکان نصب شیر فلکه اصلی آب باید به شکلی باشد که برای استفاده در شرایط اضطراری در دسترس باشد. لوله های آب متصل شده به شیر فلکه اصلی در زیر سینک ظرفشویی آب مورد نیاز در آشپزخانه را فراهم می کنند.

در صورتیکه ساختمان با کمبود فشار آب مواجه باشد باید لوله اصلی را به پمپ آب خانگی و مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی متصل کرد تا آب با فشار مناسب برای کل مکان های مصرف در ساختمان از قبیل آشپزخانه، حمام و توالت فراهم شود.

نحوه حرکت لوله ها در داخل ساختمان به شکل طراحی شده آن ها بستگی دارد. یک شکل از طراحی لوله های آب در ساختمان به این صورت است که لوله های فرعی از لوله اصلی منشعب می شوند که این مدل از لوله کشی آب به لوله کشی انشعابی معروف است.

اما در لوله کشی آب کلکتوری که شکل بعدی طراحی لوله های آب سرد و گرم در داخل ساختمان است، لوله های فرعی از کلکتور منشعب می شوند نه از لوله اصلی. در شیوه انشعابی تعداد اتصالات در مقایسه با شیوه کلکتوری بیشتر است.

به همین علت در لوله کشی انشعابی میزان هدر رفت دما در لوله های آب گرم بالاتر و سرعت حرکت آب پایین تر است. از این رو این شیوه کمتر در لوله کشی آب ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و بیشتر از لوله کشی کلکتوری به شیوه زیر سقفی استفاده می شود.

در این روش به جای اینکه لوله های منشعب شده از کلکتور را از کف ساختمان عبور دهیم، آن ها را به سقف ساختمان هدایت کرده و با کناف می پوشانیم.

البته شرط اصلی لوله کشی کلکتوری به روش زیر سقفی این است که جنس لوله ها خاصیت انعطاف پذیری بالایی داشته و نحوه نصب آن ها به صورتی باشد که نیازی به اتصالات نداشته باشد که با این اوصاف تنها لوله پنج لایه است که برای این مدل لوله کشی آب مناسب می باشد.

اگر شما هم علاقه مند به اجرای لوله کشی کلکتوری شدید می توانید مقاله از لوله کشی کلکتوری در چه ساختمان هایی استفاده می کنیم را مطالعه کنید چرا که در این مقاله به توضیح کامل در مورد استفاده از این نوع لوله کشی و فواید آن پرداخته ایم.

لوله کشی آب و فاضلاب در قیطریه 2

مدل شماتیک از لوله کشی کلکتوری با لوله پنج لایه

برای اجرای لوله کشی سیستم حرارتی نیز می توان از لوله کشی کلکتوری استفاده کرد. برای این منظور یک کلکتوری جداگانه برای لوله کشی رادیاتور ها یا لوله های گرمایش در کف در ساختمان در نظر گرفته می شود.

بعد از اینکه لوله آب گرم خروجی از پکیج به داخل کلکتوری سیستم حرارتی برگشت آب گرم توسط این جعبه تقسیم کننده به سایر رادیاتورها و یا لوله های آب گرم کف ساختمان هدایت می شود.

لوله کشی آب و فاضلاب در قیطریه 3

نمونه ای از کلکتور آب گرم برای سیستم رادیاتوری توسط همکاران ما

لوله کشی لوله های فاضلاب:

مسئولیت لوله های فاضلاب همانگونه که از نام آن ها پیدا است در حمل مواد فاضلابی به خارج از ساختمان است. در این بین با توجه به شکایت های رسیده از همشهریان گرامی بیشترین سطح نارضایتی افراد در لوله کشی ساختمان مربوط به لوله های فاضلابی می شود.

علت این نارضایتی به دو دلیل است یکی انسداد لوله ها و دیگری بروز نشتی در آن ها. برای جلوگیری از بروز انسداد در لوله ها باید به چند عامل در لوله کشی لوله های فاضلابی توجه کرد. که اولین و مهمترین عامل جنس لوله است که باید دارای سطحی صیقلی باشد.

عامل بعدی شیب بندی لوله های فاضلابی در لوله کشی ساختمان است که با کمی بی توجه به این عامل بعد از مدتی مسیر حرکت مواد فاضلابی در لوله به دلیل شیب نامناسب و حجم مواد انباشته شده در لوله مسدود می شود.

بروز نشتی در لوله های فاضلابی بیشتر در مواقعی رخ می دهد که از لوله های چسبی در لوله کشی استفاده شده باشد. همانطور که می دانید میزان استقامت چسب در برابر حجم بالای جریانات در داخل لوله زیاد بالا نیست.

به همین علت امروزه در لوله کشی فاضلاب ساختمان بیشتر از لوله های پوشفیت به جای لوله های چسبی پلیکا استفاده می شود که البته در حال حاضر لوله های پوشفیت با درجه بندی های کیفیتی متفاوت در بازار عرضه می شوند که باید برای انتخاب لوله با کیفیت توجه بیشتری به خرج داد.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کیفیت این دو نوع لوله به مقاله لوله کشی فاضلاب پلیکا بهتر است یا پوشفیت مراجعه کنید.

حال اگر لوله کشی لوله های فاضلابی در داخل ساختمان شما به روش زیر سقفی باشد شما این شانس را دارید که بدون ایجاد خرابی های زیاد لوله مسدود شده یا نشتی داده را باز یا تعویض کنید. برای آشنایی با نحوه رفع نشتی لوله پلیکا بر روی آن کلیک کنید.

لوله کشی آب و فاضلاب در قیطریه 4

لوله کشی فاضلاب به روش زیر سقفی با لوله های پوشفیت توسط گروه تاسیسات 24 ساعته

شاید برای شما هم رخ داده باشد که بعد از آب ریزی در حمام و یا توالت بوی نامطبوعی در ساختمان پیچیده می شود.

اگر به دنبال علت این موضوع هستید باید عرض کنیم که علت این اتفاق این است که نصب لوله های هواکش یا ونت در سیستم فاضلابی که مسئول جابجایی هوای داخل لوله های فاضلاب به بیرون ساختمان هستند به درستی صورت نگرفته است.

لزوم استفاده از سیفون در کنار لوله های هواکش در سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان بسیار حائز اهمیت است.

چرا که سیفون علاوه بر اینکه با ذخیره داشتن اندکی آب در قسمت گلوگاه خود مانع برگشت بو و عبور جانوران موذی در لوله های فاضلاب می شود، با داشتن خاصیت چربی گیری در مدل چربی گیر آن مانع از مسدود شدن لوله به دلیل تجمع ضایعات خواهد شد.

نقشه لوله کشی آب و فاضلاب در تمام آشپزخانه ها عموما به یک صورت است مگر اینکه قصد استفاده از آشپزخانه مدل جزیره ای در ساختمان خود را داشته باشید.

ما قبلا در مورد آشپزخانه جزیره ای توضیحات مفصلی را داده ایم که شما نیز می توانید در مقاله آشپزخانه جزیره ای چیست به این اطلاعات دسترسی پیدا کنید.

لوله کشی آب و فاضلاب در قیطریه 5

نمونه ای از آشپزخانه مدل جزیره

همکاران ما نیز توانایی اجرای لوله کشی آب و فاضلاب برای این نوع آشپزخانه را نیز دارند و شما می توانید در مقاله لوله کشی آشپزخانه جزیره ای با نحوه لوله کشی آن آشنا شوید.

در این بخش نمونه ای از صدها پروژه انجام شده توسط همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته را در اجرای لوله کشی آب سرد و گرم و فضلاب ساختمان را برای شما بیان می کنیم.

در یکی از این پروژه ها که در خیابان مطهری و به کارفرمایی آقای علیزاده صورت گرفته برای اجرای لوله کشی آب سرد و گرم ساختمان از لوله کشی کلکتوری با لوله های پنج لایه استفاده شده است.

در این پروژه با توجه به مزیت های فراوان استفاده از کلکتور به همراه لوله پنج لایه در اجرای لوله کشی سیستم حرارتی از این شیوه لوله کشی در لوله کشی رادیاتورها نیز استفاده شده است.

به منظور اجرا لوله کشی فاضلاب نیز از لوله های پوشفیت استفاده شد و برای تهویه هوا در سیستم فاضلاب ساختمان از لوله های هواکش یا ونت که تا بالای ساختمان امتداد دارند، بهره گیری شد.

لوله کشی آب و فاضلاب در قیطریه 6

اجرای لوله کشی فاضلاب و هواکش توسط همکاران ما

اگر علاقه مند به بررسی جزییات این پروژه و دیگر سوابق کاری همکاران ما هستید می توانید برای دسترسی به این فایل اینجا کلیک کنید.

همانطور که ملاحظه فرمودید اجرای لوله کشی آب و فاضلاب در داخل ساختمان دارای جزئیات و نکات بسیار جزئی ولی در عین حال با اهمیت است که در صورت عدم توجه به آن ها چه بسا لوله کشی آب و فاضلاب در ساختمان با مشکلات زیادی مواجه شود.

به همین خاطر است که ما در این مطلب تلاش کردیم با بیان جزئیات کار و همچنین اشاره به سوابق کاری تیم تاسیسات 24 ساعته شما را با تجربه و تخصص همکاران خود بیشتر آشنا کنیم تا شما هم بهتر بتوانید برای سپردن پروژه های ساختمانی خود در زمینه اجرای لوله کشی آب و فاضلاب به گروه ما اعتماد کنید.

لوله کشی آب و فاضلاب در قیطریه 7

شما می توانید همین الان با شماره های موجود در سایت با همکاران ما تماس گرفته و سفارش خود را ثبت کنید. افراد متخصص در گروه تاسیسات 24 ساعته در تمام نقاط تهران بزرگ از جمله قیطریه و مناطق نزدیک آن از جمله بولوار صبا، جهانتاب، خیابان شریعتی و سایر نقاط شمال تهران به منظور اجرای خدمات مستقر هستند.

منابع انگلیسی:

منبع 1 منبع 2 منبع 3

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # quality.lab.man 1398-01-05 15:03
سلام خسته نباشیدمن لباسشویی رو توی بالکن نصب کردم. قاعدتا اونجا تخلیه مخصوص نداره
چطوری از کفشور بالکن برای تخلیه استفاده بکنم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مصطفی اسماعیلی 1398-01-06 09:56
سلام سلامت باشید. می توانید شلنگ تخلیه را داخل کفشور قرار دهید. اگر امکان کمی تخریب برای شما امکان دارد از لوله سایز 4 یا 3 استفاده کنید و داخل زمین را کمی بکنید تا لوله پاگیر نباشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن