چنانچه شما نیز به دنبال یافتن بهترین دمای کولر گازی در تابستان هستید، تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

 • عوامل تاثیرگذار بر مصرف برق کولر گازی
 • بهترین دمای کولر گازی در تابستان در طول روز
 • توصیه هایی به منظور بهره گیری حداکثری از سرمایش کولر گازی
 • بهترین دمای کولر گازی داکت در مواقع عدم حضور در منزل
 • بهترین دمای کولر گازی در تابستان موقع خواب
 • تاثیر رطوبت محیط بر دمای کولر گازی در تابستان
 • اهمیت ترموستات های قابل برنامه ریزی بر دمای کولر گازی

 این روزها با توجه به هزینه های بالای مصرف انرژی در کشور، یکی از مهمترین دغدغه های افراد این است که از چه طریقی می توانند هزینه های کمتری را بابت قبوض برق خود پرداخت کنند.

مخصوصاً اگر در محیط های مرطوب و گرم ساکن بوده و از کولر گازی به عنوان وسیله سرمایشی در ساختمان استفاده کنند.

چرا که مصرف برق این وسیله در مقایسه با سایر تجهیزات سرمایشی از قبیل کولر آبی و پنکه به مراتب بیشتر است.

یکی از راهکارهای عملی و تاثیرگذار به منظور دستیابی به این هدف تنظیم دمای کولر گازی در تابستان بر روی بهینه ترین حالت ممکن است.

در این صورت نیز از وارد شدن فشار بیش از حد به دستگاه و نیاز به اقداماتی همچون تعمیر کولر گازی کاسته خواهد شد.

به همین دلیل ما در ادامه این مطلب قصد داریم با ارائه برخی مطالب در خصوص بهترین دمای کولر گازی در تابستان در این مورد بیشتر توضیح دهیم.

عوامل تاثیر گذار بر مصرف برق در کولر گازی

چهار عامل مهم می توانند بر میزان برق کولر گازی در دمای تنظیمی آن تاثیر بگذارند:

 1. اندازه دمای داخلی
 2. اندازه دمای خارجی
 3. میزان عایق کاری داخلی ساختمان
 4. دمای تنظیمی کولر گازی

چنانچه اختلاف دمای بین داخل و خارج ساختمان بیش از حد بالا باشد، کولر گازی باید بیشتر کار کند و برق اضافی مصرف کند تا به دمای تنظیمی برسد، در نتیجه احتمال خراب شدن کمپرسور و نیاز به عیب یابی کمپرسور نیز بیشتر می شود.

در خصوص میزان دمای کولر گازی نیز می توان گفت اگر دمای دستگاه بر روی 18 درجه تنظیم شود و دمای بیرون 38 درجه سانتی گراید باشد، میزان برق مورد نیاز برای کار کرد دستگاه بیشتر از مواقعی است که کولر گازی بر روی 24 درجه تنظیم شده و دمای بیرون 38 درجه است.

بهترین دمای کولر گازی در تابستان1

بهترین دمای کولر گازی در تابستان در طول روز

اولین قدم به منظور دستیابی به بهترین دمای تنظیمی کولر گازی در طول فصل تابستان این است که این مسئله را در فواصل زمانی مختلف در طول شبانه روز و در شرایط متفاوت دسته بندی کنید.

اولین دسته بندی به طول روز و اوقاتی که بیشتر افراد خانواده در داخل ساختمان حضور دارند، مربوط می شود.

در این خصوص می توان گفت بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط سازمان انرژی در آمریکا دمای مناسب کولر گازی در تابستان و در طول روز در دمای 26 درجه سانتی گراید و یا 78 درجه فارنهایت است.

حال برای اینکه بتوانیم دقیقاً به این دما دسترسی داشته باشیم می توانیم از ابزاری همچون ترموستات های اتاقی قابل برنامه ریزی مانند نمونه های موجود در سایت دیجی کالا و یا حتی ترموستات های بر روی یونیت کولر گازی کمک بگیریم.

بهترین دمای کولر گازی در تابستان2

اما توجه داشته باشید که تنها تنظیم کردن ترموستات های قابل برنامه ریزی اتاقی و یا تنظیم دمای کولر گازی در حالت سرمایش بر روی عدد 26 درجه سانتی گراید نمی تواند جوابگوی نیاز ما باشد.

چرا که معمولاً عوامل مختلفی همچون باز بودن درب و پنجره، تابش بیش از حد نور خورشید به داخل ساختمان و یا حتی نوع پوشش افراد در ساختمان می تواند باعث شود این میزان دما سرمای کافی را برای فضای داخلی فراهم نکند.

به همین دلیل در ادامه چند توصیه برای دستیابی به سرمای مطلوب کولر گازی در دمای تنظیمی 26 درجه سانتی گراید برای شما بیان می کنیم.

توصیه هایی به منظور بهره گیری حداکثری از دمای کولر گازی

 1. پرده های پنجره ها را در حالت باز قرار دهید تا از تابش مستقیم نور خورشید به داخل ساختمان پیشگیری شود.
 2. به منظور عایق کاری های بهتر ساختمان تمام درزهای در و پنجره ها را ببندید.
 3. در طول روز که دمای هوا به حداکثر گرمای خود می رسد، از استفاده از سایر وسایل که تولید حرارت می کنند، مانند فر اجاق گاز خودداری کنید.
 4. چنانچه دمای هوای خارج از ساختمان بیش از اندازه بالا بود، از کم کردن ترموستات و درجه کولر گازی اجتناب کرده و به جای آن از پنکه در کنار کولر گازی کمک بگیرید.
 5. اگر کولر گازی شما قدیمی شده و دیگر بازدهی مناسبی ندارد، آن را با نمونه های هوشمند جدید تعویض کنید.

بهترین دمای کولر گازی در تابستان3

بهترین دمای کولر گازی داکت در مواقع عدم حضور در منزل

همانطور که می دانید کولر گازی فقط به نوع اسپلیت آن محدود نشده و انواع مختلفی از این محصول از قبیل کولر گازی داکت نیز در بازار موجود است و بسیاری از منازل از این سیستم تهویه مرکزی در ساختمان استفاده می کنند.

در کولر گازی داکت که توسط ترموستات های اتاقی تنظیم می شود، می توان در مواقعی که بیش از دو ساعت در منزل حضور نداریم، دمای کولر گازی در حالت سرمایش را 3 تا 5 درجه بیشتر از حالتی که در منزل حضور داریم تنظیم کنیم.

در نتیجه در مواقع عدم حضور در منزل بهتر است به جای دمای 26 درجه سانتی گراید کولر گازی را در دمای 31 درجه سانتی گراید تنظیم کرد.

بهترین دمای کولر گازی در تابستان موقع خواب

از آنجا که در طول شب و در هنگام استراحت درجه حرارت داخلی بدن کاهش پیدا می کند، می توان دمای تنظیمی کولر گازی را نیز در این هنگام افزایش داد، تا از این طریق از سرمای کولر گازی در حالت سرمایش کاسته شود.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته بهتر است دمای کولر گازی در تابستان در موقع خواب بین 30 تا 32 درجه سانتی گراید باشد.

توجه داشته باشید که با این کار از احساس سرمای آزاردهنده کولر گازی در طول شب نیز خلاص شده و علاوه بر این در مصرف هزینه های برق دستگاه نیز صرفه جویی خواهید کرد.

بهترین دمای کولر گازی در تابستان4

تاثیر رطوبت محیط بر دمای کولر گازی در تابستان

توجه داشته باشید که بالا بودن درجه رطوبت محیط می تواند سبب کاهش بازدهی کولر گازی در حالت سرمایش و وارد شدن فشار اضافی به دستگاه شود.

همانند بدن که نمی تواند در محیط مملو از رطوبت به خوبی عرق کرده و دمای بدن را دفع کند. با این توضیح که بدن از طریق عرق کردن دمای بدن را در حالت معتدل حفظ کرده و از این طریق گرما را از آن خارج می کند.

وقتی هوا خشک باشد، عرق موجود بر روی بدن به سرعت رفع شده و انسان احساس راحتی و خنکی می کند، اما زمانی که رطوبت هوا بالا باشد، کار تعریق بدن بسیار سخت می شود.

خوشبختانه انواع کولر گازی برای کار در محیط های مرطوب بسیار عالی هستند، زیرا کار آن ها جذب رطوبت در محیط است.

اما نکته ای که باید به آن توجه کنید سایز و ظرفیت کولر گازی است، به نحوی که بزرگتر و بیشتر از نیاز ساختمان شما نباشد.

زیرا همانطور که در مطلب نحوه انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ گفتیم، چنانچه ظرفیت و توان کولر گازی بیش از نیاز و متراژ ساختمان باشد، دستگاه در دورهای کوتاهتر کار می کند، در نتیجه نمی تواند حجم زیاد رطوبت را از محیط دفع کند.

بنابراین بهتر است علاوه بر توجه به این نکته، سعی کنید میزان رطوبت در محیط را بین 30 تا 50 درصد نگه دارید.

برای این منظور می توان از قابلیت ضد رطوبت کولر گازی در تنظیمات مربوط به آن استفاده کرد که نحوه راه اندازی و تنظیم دستگاه در حالت خشک یا ضد رطوبت را در مطلبنحوه راه اندازی کولر گازی توضیح داده ایم.

البته علاوه بر این می توان از طریق روشن کردن فن یا هواکش در آشپزخانه و حمام رطوبت اضافی محیط را دفع کرد.

لازم به ذکر است که انجام تمام این توصیه ها فقط به منظور کمک رسانی به کولر گازی برای سرد کردن محیط در تابستان با بهترین دمای تنظیم کولر گازی در حالت سرمایشی است.

نکته!

بر اساس تحقیقات صورت گرفته هر یک درجه افزایش دمای ترموستات به اندازه 3 درصد از هزینه های برق مصرفی کولر گازی را کاهش می دهد.

 

اهمیت ترموستات های قابل برنامه ریزی بر دمای کولر گازی

تا این قسمت از متن با بهترین دمای کولر گازی در تابستان و در مواقع مختلف شبانه روز آشنا شدیم و تا حدی در مورد فواید استفاده از ترموستات های اتاقی قابل برنامه ریزی نیز توضیح دادیم.

اما بهتر است بدانید ترموستات های اتاقی قابل برنامه ریزی نقش بسیار زیادی در دسترسی به بهترین دمای کولر گازی در تابستان دارند.

به این صورت که متاسفانه بسیاری از افراد فراموش می کنند که در ساعات مختلف شبانه روز و حتی در واقعی که در منزل حضور ندارند، درجه دمای کولر گازی را کم و زیاد کنند.

در نتیجه مشکلی که ایجاد می شود، مصرف بیش از اندازه انرژی در دستگاه و حتی وارد شدن فشار بیش از حد به کولر گازی و داغ کردن کمپرسور آن است.

اما ترموستات های اتاقی قابل برنامه ریزی توانسته اند تا حد بسیار زیادی این مشکل را رفع کنند، چرا که اکثر این تجهیزات هوشمند هستند و شما می توانید آن ها را بر اساس روز و ساعت بر روی دمای دلخواه و البته استاندارد ذکر شده تنظیم کنید.

حتی می توان با استفاده از این وسیله کولر گازی را نیم ساعت قبل از ورود به منزل در حالت سرمایش روشن کرد تا در زمان ورود دمای کولر گازی و محیط به اندازه دلخواه رسیده باشد.

تنها لازمه این کار به همراه داشتن تلفن هوشمند است تا از طریق اتصال آن به ترموستات هوشمند اتاقی تمامی تنظیمات دمای کولر گازی از راه دور صورت بگیرد.

بهترین دمای کولر گازی در تابستان5

نتیجه گیری:

بر اساس آنچه گفته شد، می توان این طور نتیجه گیری کرد که اهمیت و توجه به بهترین دمای کولر گازی در تابستان باعث می شود، علاوه بر احساس آسایش از کولر گازی، از وارد شدن آسیب به کمپرسور کولر گازی و همچنین پرداخت هزینه های سنگین بابت قبض برق جلوگیری کرد.

همچنین دانستیم که:

 • بهترین دمای کولر گازی در تابستان در طول روز و حضور در منزل 26 درجه سانتی گراید
 • بهترین دمای کولر گازی در تابستان در مواقع عدم حضور در منزل 31 درجه سانتی گراید
 • بهترین دمای کولر گازی در تابستان موقع خواب بین 30 تا 32 درجه سانتی گراید

در این بین توجه به نکات جانبی مانند کسب اطمینان از بسته بودن درب و پنجره، باز کردن پرده ها، کاهش رطوبت محیط و البته استفاده از ترموستات های هوشمند اتاقی می توانند در دست یابی به بازدهی حداکثری کولر گازی در دمای تنظیمی فصل تابستان کمک کنند.

البته توجه داشته باشید که عدم توجه به سرویس کولر گازی می تواند در دمای سرمایشی دستگاه تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

بنابراین توصیه ما به شما این است که اولاً قبل از آغاز فصل گرما دستگاه خود را توسط مجری سرویسکار کولر گازی مورد بازبینی قرار دهید، اقدامات لازم به منظور بهبود عملکرد کولر گازی را لحاظ کند.

ثانیاً از نظرات متخصصین در حوزه کولر گازی به منظور تنظیم دقیق دمای دستگاه در تابستان کمک بگیرید، تا هیچ مشکلی برای دستگاه نیز رخ ندهد.

مجموعه تاسیسات 24 ساعته این افتخار را دارد که با همکاری گروهی از متخصصین سرویس و تعمیر کولر گازی به شما شهروندان تهرانی در این زمینه کمک کند.

بنابراین در صورت نیاز به خدمات و نظرات کارشناسان ما همین الان تماس گرفته و سفارش خود را ثبت کنید.

منابع انگلیسی:

منبع1

منبع 2

منبع 3

منبع 4 

 

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد