در ادامه مطلب تعمیر کمپرسور کولر گازی این بار می خواهیم علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی را در این مقاله بررسی کنیم.

علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی 1

شما در این تصویر کمپرسور را در داخل یونیت خارجی کولر گازی مشاهده می کنید.

به طور کلی می توان گفت بیشتر مشکلات در زمینه کولر گازی مربوط به کمپرسور آن می شود. ابتدا برای درک بهتر مطلب توضیحاتی را در مورد کمپرسور و وظیفه آن در کولر گازی بیان می کنیم.

کمپرسور چیست و چه نقشی در روند کار کولر گازی دارد؟

کمپرسور در واقع قلب تپنده در یک سیستم گرمایی، سرمایی و تهویه هوا مانند کولر گازی است که اگر این قطعه به درستی کار نکند، در نحوه عملکرد دستگاه اختلال ایجاد می شود.

شما می توانید برای بررسی سایر قطعات بر روی اجزای تشکیل دهنده کولر گازی کلیک کنید.

کمپرسور از آن جمله قطعات کلیدی در سیستم کولر گازی است که اگر خراب شود، دیگر کولر گازی قادر به کار کردن نیست. از طرفی اگر از کمپرسور به خوبی نگهداری شود، این قطعه می تواند تا حدود 15 سال بدون هیچ مشکلی در داخل کولر گازی به کار خود ادامه دهد.

علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی 2

با استفاده از کمپسور هوای گرم از فضای بسته داخل ساختمان به بیرون فرستاده می شود. موتور کمپرسور کولر گازی مرکز انتقالات هوا محسوب شده و دارای نیروی فشار هوا است.

کولر گازی به ولسطه دو عامل طبیعی کار خود را انجام می دهد. یکی از آن ها هوای گرم است که از مکانی با درجه حرارتی بالاتر به مکانی با درجه حرارت پایین تر حرکت می کند و عامل بعدی گاز است که همیشه از نقطه ای با فشار بالا به نقطه ای به فشار پایین جریان پیدا می کند.

چرخه انتقال حرارت با کمپرسور زمانی آغاز می شود که کمپرسور به گاز کولر گازی فشار وارد می کند. این افزایش فشار سبب افزایش دمای کمپرسور در مقایسه با محیط اطراف آن می شود.

همچنین فشار کمپرسور سبب تبدیل شدن مایع مبرد داخل کولر گازی به صورت گاز می شود تا بتواند در داخل سیستم جریان پیدا کند.

کندانسور کویل خنک کننده با گرفتن شکل مضاعف شده گرما، فشار و شکل گازی مبرد سبب حرکت گرما به سمت محیط سرد تر می شود. به طور معمول فن کولر گازی با دمیدن هوا به کندانسور کویل به انتقال راحت تر گرمای مضاعف شده توسط کویل کمک می کند.

علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی 3

اجزای تشکیل دهنده کولر گازی

حال اگر این قطعه در درون دستگاه به درستی کار نکند در ابتدا ممکن است تا مدتی نیز به صورت کم و بیش کولر گازی ساختمان شما را سرد کند ولی بعد از مدتی اگر برای تعمیر و یا تعویض آن اقدام نکنید، کولر گازی به کلی از کار می افتد.

در این قسمت می توانید برای آشنایی با چگونگی تشخیص کمپرسور سالم از خراب مقاله بررسی سالم یا معیوب بودن کولر گازی را مطالعه کنید.

چرا کمپرسور داغ می شود؟

گرم شدن بیش از حد کمپرسور می تواند در نتیجه عوامل داخلی، خارجی و یا هر دوی آن ها رخ دهد. اگر به دلیل شرایط موجود در داخل دستگاه هوا گرم شود، کمپرسور قابلیت تحمل این گرمای بیش از حد را ندارد و در نتیجه دیگر کولر گازی کار نمی کند.

علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی:

در بیشتر موارد علت داغ شدن کمپرسور می تواند به دلیل تنظیم نبودن ولتاژ دستگاه، فشار گاز دستگاه، دمای بالای گاز برگشتی، کمبود هوای خنک در فضای بیرون و دلایل دیگری باشد که به صورت مختصر در قسمت زیر به آن ها اشاره می کنیم:

  • کثیفی فیلتر هوا:

فیلتر قطعه ای در داخل کولر کازی است که از ورود آلودگی های ناخواسته در جریان حرکت هوا به داخل کولر گازی جلوگیری می کند.

اما با گذشت زمان حجم زیادی از آلودگی ها و گرد و خاک بر روی فیلتر ها جمع شده که همین حجم از آلودگی سبب وارد شدن فشار مضاعف به کمپرسور برای کار کردن بیشتر و بیشتر و در نتیجه داغ کردن آن می شود.

  • کثیفی کویل های کندانسور:

این مورد مربوط به بخش خارجی کولر گازی می شود که در بیرون از ساختمان نصب است و دقیقا به همین علت است که به میزان فراوانی در معرض آلودگی ها قرار دارند.

کثیفی کویل ها مانع از جذب گرمای فضای داخلی و هدایت آن به بیرون از ساختمان توسط کولر گازی می شود. نتیجه این کار نیز مشخص است، چرا که به کمپرسور برای انجام کار مضاعف فشار وارد شده و بعد از مدتی داغ می شود.

  • کهنه شدن کمپرسور:

همانطور که در قسمت فوق ذکر کردیم حداکثر طول عمر کمپرسور 15 سال است. پس اگر بیش از این از کمپور در داخل کولر گازی استفاده شود، این قطعه دیگر مثل گذشته توان انجام کار را نداشته و داغ می کند.

  • کمبود میزان گاز در کولر گازی:

کاهش میزان گاز در داخل کولر گازی سبب افزایش فشار بر روی قطعات دستگاه و در نتیجه داغ کردن کمپرسور می شود. شما در همین سایت می توانید در صورت نشتی دادن گاز کول گازی طریقه نشت یابی گاز کولر گازی و رفع نشتی آن را مطالعه کنید.

  • عدم سرویس کولر گازی:

به طور قطع می توان گفت عدم سرویس و نگهداری از کولر گازی باعث داغ شدن کمپرسور آن می شود. در این میان می توان به عدم پاکسازی فیلترهای هوا، نشتی در سیستم لوله کشی و خرابی فیلتر ها اشاره کرد.

تمامی این عوامل سبب کاهش عملکرد کولر گازی در انتقال هوای گرم به بیرون و در نتیجه وارد شدن فشار بر روی کمپرسور می شوند.

بزرگی بیش از حد ساختمان:

اگر از کولر گازی با سایز کوچک و توان پایین تر در ساختمان یا اتاقی بزرگ تر در مقایسه با توان کولر گازی استفاده کنید، این کار سبب وارد آمدن فشار مضاعف بر روی کمپرسور در کولر گازی و نتیجتا داغ شدن آن می شود.

ولتاژ بالا:

بالا بودن ولتاژ سبب سوختن خازن های داخل کولر گازی شده و در نتیجه سبب داغ شدن کمپسور و خرابی آن نیز می شود.

علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی 4

در این تصویر خازن کولر گازی را مشاهده می کنید.

وجود مشکل در قطعات داخلی کولر گازی:

این احتمال نیاز وجود دارد که قطعات مکانیکی داخل کمپرسور به دلیل کهنگی و یا استفاده مداوم و زیاد دچار سوختگی شده باشند که این مشکل خود را با ایجاد صدای زیاد در کولر گازی نشان می دهد. برای حل مشکل صدای زیاد کمپرسور کولر گازی بر روی آن کلیک کنید.

عایق کاری نامناسب کولر گازی:

اگر یونیت خارجی کولر گازی قدیمی بوده و در معرض نور خورشید قرار داشته باشد، به مرور زمان خاصیت عایقی خود را از دست داده و سبب افزایش فشار وارده بر کمپرسور می شود.

حال که با علل داغ شدن کمپور آشنا شدید، در این قسمت راه حل هایی را برای جلوگیری از بروز مشکل در کمپرسور بیان می کنیم:

علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی 5

  • تمیز کردن فیلترها
  • بررسی لوله های کولر گازی برای رفع هر گونه نشتی و یا انسداد در مسیر تخلیه

همانطور که بیان شد، کمپرسور یعنی قلب کولر گازی و اهمیت سلامت این قطعه به اندازه وجود خون در رگ های بدن شما است و اگر زمانی این قطعه به دلایل ذکر شده دچار خرابی و داغ کردن شود، به طور یقین دیگر کولر گازی شما توان کار کردن نخواهد داشت.

در چنین شرایطی تنها راه باقی مانده برای شما که هم به صرفه بوده و هم نتیجه خوبی داشته باشد، تعویض کمپرسور است. چون تعمیر آن به مراتب از تعویض آن گران تر خواهد بود.

علت داغ شدن کمپرسور کولر گازی 6

اگر شما هم با مشکل داغ شدن کمپرسور در کولر گازی خود مواجه شده اید می توانید همین الان از سراسر تهران با تیم تخصصی ما در گروه تاسیسات 24 ساعته تماس بگیرید.

لازم به ذکر است که کلیه خدمات تعمیر کولر گازی توسط سرویسکاران ما در تمام مناطق شهر تهران بدون هزینه ایاب و ذهاب انجام می شود .

منابع انگلیسی:

منبع1 منبع 2

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی