یکی از مشکلات اساسی کولرهای گازی کم شدن میزان برودت و یا خنک کنندگی آنها به مرور زمان است. از عمده علائم کم شدن و یا نشتی گاز کولر گازی می‌توان به علائمی همچون گرم شدن باد کولر، برفک زدن پنل کولر، برفک زدن لوله‌های کولر و ... اشاره کرد.

به دلیل اهمیت این موضوع ما تصمیم داریم تا در این مطلب نحوه تشخیص نشتی گاز در کولر گازی را به شما آموزش دهیم. پس اگر می خواهید خودتان به تنهایی این مشکل رایج را شناسایی کرده و راه حل آن را یاد بگیرید با ما تا انتها همراه باشید.

 
معمولا پس از یک دوره 3 یا 4 ساله کمی میزان این گاز کم می‌شود و این موضوع کاملا طبیعی است، اما اگر در زمان‌های کمتری این گاز تخلیه شود و یا زود به زود گار خالی کند این نشان می‌دهد که گاز در کولر گازی شما دچار نشتی شده و باید این عیب هرچه زودتر برطرف شود.

در مقاله سرویس دوره‌ای کولر گازی اشاره شد که باید در هر دوره بازدید کولر گازی حتما میزان گاز کولر تست شود. همچنین در همین دوره بازدید کولر باید علائم دیداری نشتی احتمالی گاز هم بازدید شود.

در فیلم کوتاه زیر آقای محمد اشتیاقی از سرویسکاران کولر گازی در مورد سرویس فصلی کولرگازی، زمان آن و معایب انجام ندادن آن توضیحاتی را بیان می کنند.

اگر می خواهید بدانید نحوه تشخیص نشتی در کولر گازی به چه صورت است و چگونه می توان این مشکل را رفع کرد، پیشنهاد می کنیم کلیپ زیر را تماشا کنید.

 

تست نشتی کولر گازی

برای تست نشتی کولر گازی باید هم کندانسور و هم لوله‌های مسی کولر گازی تست شود.

معمولا محل نشتی به راحتی خود را نشان می‌دهد و با تغییر رنگ و یا حالت مشخص شده است. اما با این حال این موضوع همیشگی نیست و باید حتما تمامی لوله‌ها و کندانسور به خوبی تست شود تا از نبود نشتی مطمئن شویم.

آموزش نشت یابی گاز کولر گازی و رفع نشتی 2

برای این موضوع در ادامه سعی بر آن شده تا بصورت قدم به قدم موضوع نشت یابی کولرگازی شرح داده شود.

همانگونه که می‌دانید کندانسور مجموعه‌ای پیچیده از لوله‌های مسی و البته صفحات خارجی آلومینیومی که در آن قرار دارد. کندانسور کار تولید هوای خنک را انجام می‌دهد.

هرچند لوله‌های درون کندانسور عمدتا مسی و گاها فولادی هستند و تحمل فشار زیاد را دارند اما گاها بر اثر ضربه، کیفیت نا مناسب لوله‌ها، شرایط بد سرویس و نگهداری کولر گازی و یا بر اثر کار زیاد و فرسودگی دچار نشتی می‌شوند که این موضوع باعث می‌شود گاز کولر خالی کند و باد کولر گرم شود.

بهترین راه برای پیدا کردن نشتی همیشه استفاده از کف صابون و یا محلول‌های شستشو است که برای اینکه به خوبی خود را نشان دهد باید لوله‌ها از گاز ازت پر شده باشند و تحت فشار قرار بگیرند زیرا گاهی سوراخ آنقدر ریز است که به راحتی و حتی با محلول آب و صابون هم خود را نشان نمی‌دهد.

یک سرویسکار کولر گازی برای نشت یابی کولر گازی باید مجهز به تجهیزاتی باشد که بتواند تمامی مراحل نشت یابی را به خوبی انجام دهد.

برای انجام فرآیند نشت یابی به یک کپسول گاز ازت، رگولاتور‌های مناسب، مانیفولد، دستگاه جوش نقره و یا برنج، سیم جوش، لوله مسی به اندازه کافی و سایر تجهیزات و ابزارهای کار مانند انبر دست، پیچ گوشتی و ... نیاز داریم.

 

آموزش نشت یابی گاز کولر گازی و رفع نشتی 3

به یاد داشته باشید که این کار تخصصی است و باید به خوبی به فرآیند‌های جوشکاری و یا نشت یابی تسلط داشته باشید.

اما در شرایط اضطرار می‌توانید به ترتیب زیر کار نشت یابی را انجام دهید:

 • ابتدا باید دو تکه از لوله‌های مسی که به همراه دارید را برش داده و یکی را به لوله ورودی و یکی را به لوله خروجی اواپراتور به خوبی جوش دهید. برای این کار از جوش نقره باید استفاده کنید.
 • مانیفولد دو شیلنگ دارد که باید شیلنگ میانی را به رگولاتور ازت و شیلنگ دوم را به اواپراتور اتصال دهید و محکم کنید. به یاد داشته باشید که شیرهای مانیفولد باید بسته باشد.
 • سپس شیر خروجی رگولاتور را محکم ببندید و شیر کپسول ازت را باید باز کنید و گاز را بر روی فشار 100 psig ست کنید.
 • سپس شیرهای مانیفولد را باز کنید و اجازه دهید ازت وارد کندانسور شود.
 • با استفاده از وسیله‌ای مانند قلم مو و یا اسفنج محلول کف و صابون را به صورت غلیظ بر روی تمامی بدنه کندانسور و همچنین لوله‌ها آغشته کند
 • به خوبی دقت کنید تا هر کجا تولید حباب انجام شد با انگشت مشخص کنید و بعد از خشک کردن لوله‌ها با یک ماژیک علامت گذاری کنید
 • اگر حباب تشکیل نشده یعنی کندانسور و لوله‌ها مشکلی ندارند اما اگر میزان سوراخ‌ها زیاد بود بهتر است لوله‌ها کاملا تعویض و یا یک کندانسور جدید خریداری نمایید.
 • بعد از تعیین مکان نشتی باید با استفاده از جوش برنج محل نشتی در لوله‌های فولادی و با استفاده از جوش نقره محل نشتی در لوله‌های مسی را جوشکاری کنید. میزان حرارت جوش را زیاد نباید بگیرید زیرا باعث بزرگتر شدن سوراخ خواهد شد.
 • بعد از جوشکاری دوباره با همان میزان فشار 100 psig سوراخ را چک کنید تا نشتی از بین رفته باشد اما اگر مشخص نبود این بار میزان فشار را بر روی 200 psig قرار دهید تا اطمینان یابید فرآیند جوشکاری به خوبی انجام شده است.

آموزش نشت یابی گاز کولر گازی و رفع نشتی 4

کار نشت یابی و جوشکاری کندانسور و یا لوله‌های آن به اتمام خواهد رسید.

در نظر داشته باشید که گاهی ممکن است لوله‌های بین پنل داخلی و پنل خارجی نشتی داشته باشند که در این صورت پس از اطمینان از نبود نشتی در کندانسور می‌توانید با مسدود کردن مسیر لوله‌ها چنانچه لوله‌ها در زیر کار تعبیه شده‌اند آنها را تست کنید و یا با استفاده از لوله‌های جدید اطمینان یابید که نشتی از لوله‌های مسیر است. در انتها فراموش نکنید که باید دوباره گاز کولر گازی را شارژ کنید.

 

دلایل نشتی کولر گازی و راه حل

در فیلم کوتاه زیر آقای محمد اشتیاقی در مورد دلایل نشتی کولرگازی و راه حل آن نکاتی را بیان می کنند. دیدن آن را از دست ندهید.

 

جمع بندی

در این مطلب به بررسی دلایل نشتی گاز مبرد، نحوه تشخیص نشتی و همچنین راه حل رفع آن پرداختیم. با این حال توصیه می کنیم تشخیص نشتی گاز مبرد کولر گازی و رفع آن را تنها به یک متخصص بسپارید.

اگر برای تشخیص و رفع نشتی کولر گازی خود به دنبال یک گروه حرفه ای و متخصص هستید، ما مجموعه تاسیسات 24 ساعته را به شما پیشنهاد می کنیم. در این مجموعه گروهی از کاربلدترین تکنسین های کولر گازی دور هم جمع شده اند تا مشکلات این وسیله را رفع کنند.

تمامی خدمات این مجموعه از جمله تعمیر کولر گازی همراه با گارانتی تضمین کیفیت ارائه می شوند تا دیگر هیچ نگرانی بابت کیفیت خدمات دریافتی نداشته باشید. برای ثبت سفارش همین الان با شماره های داخل سایت تماس بگیرید و یا فرم درخواست سرویسکار متخصص را پر کنید.

 

خلاصه ای از آنچه در این مطلب گفتیم

 • نشتی گاز در کولر گازی با علائمی از جمله گرم شدن باد کولر، برفک زدن زیر پنل و برفک شدن لوله های کولر همراه است.
 • بهترین راه برای پیدا کردن نشتی همیشه استفاده از کف صابون و یا محلول‌های شستشو است که برای اینکه به خوبی خود را نشان دهد باید لوله‌ها از گاز ازت پر شده باشند و تحت فشار قرار بگیرند.
 • برای انجام فرآیند نشت یابی به یک کپسول گاز ازت، رگولاتور‌های مناسب، مانیفولد، دستگاه جوش نقره و یا برنج، سیم جوش، لوله مسی به اندازه کافی و سایر تجهیزات و ابزارهای کار مانند انبر دست، پیچ گوشتی و ... نیاز داریم.

 

پرسش و پاسخ های متداول

 1. چگونه می توان نشتی لوله توکار کولر گازی را پیدا و رفع کرد؟

در این حالت یا باید دیوار را تخریب کرده و نشتی لوله را رفع کنید و یا باید لوله سوراخ شده را کولر کرده و لوله جدید جوش دهید.

 1. چرا بعد از شارژ گاز کولر گازی باز هم لوله ها دچار نشتی می شوند؟

احتمالاً لوله های رفت و برگشت و یا لوله های شبکه کمپرسور دچار نشتی ریز هستند. با تست خلا می توان محل نشتی را به راحتی پیدا و رفع کرد.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران، کرج، مشهد، شیراز، شهریار، اسلامشهر، اصفهان، تبریز، رشت، اهواز، اراک، پردیس، رودهن، بومهن، پرند، دماوند، قم، ارومیه، کرمانشاه، شهر قدس فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 200.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.

شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

1. در صفحه درخواست سرویسکار متخصص، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.

2. با شماره های قسمت تماس با ما، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

نظرات مشتریان

 

اشتراک گذاری این صفحه