آبگرمکن دیواری همچنان یکی از انتخاب های اول کارفرمایان و پیمانکاران ساختمانی جهت تامین نیاز آب گرم ساختمان است.

لوله کشی این نوع از تجهیزات گرمایشی با جزئیات زیادی همراه است که سعی داریم در این مطلب بر اساس تجربه خود از پروژه های پیشین، نکاتی پیرامون اجرای لوله کشی این دستگاه ها ارائه دهیم. پس ما با همراه باشید!

به عنوان یک تیم تاسیسات تخصصی، شاهد موارد متعددی بوده ایم که به علت عدم رعایت نکات اجرایی و حداقل های ایمنی در لوله کشی آبگرمکن های دیواری، صاحبان منازل و محیط های کاری متحمل هزینه های سرسام آوری شده بودند.

به همین دلیل، توصیه اکید داریم که لوله کشی آبگرمکن دیواری واحدهای خود را از یک لوله کش و سرویسکار ماهر و با تجربه بخواهید.

لوله کشی آبگرمکن دیواری 1

شکل 1 کارشناس فنی در حال بازدید و سرویس لوله کشی آبگرمکن دیواری

برای آشنایی بیشتر با نکات اجرایی لوله کشی آب، می توانید به مطلب لوله کشی آب سرد و گرم ساختمان مراجعه کنید.

لوله کشی آب سرد در واقع همان جریان آب شهری است که در داخل واحدها در جریان است و لوله کشی آب گرم ساختمان، محتوی جریان آب شهری است که دمای آن با آبگرمکن یا پکیج بسیار بیشتر شده است.

همانطور که می دانید، لوله کشی آبگرمکن دیواری شامل سه فرآیند اصلی می شود:

 • لوله کشی آب سرد و گرم
 • لوله کشی گاز
 • اجرای دودکش مناسب

که ما در این مطلب تنها به بررسی لوله کشی آب سرد و گرم در این تجهیزات می پردازیم. به عبارتی لوله کشی آب آبگرمکن دیواری و اتصال لوله های آب سرد و گرم به آن را بررسی خواهیم کرد.

در زمان اجرای لوله کشی آب سرد و گرم در محل آبگرمکن رعایت ابعاد و فواصل زیر توصیه می شود:

 • ارتفاع لوله های آب سرد و گرم از کف تمام شده، بین 120 تا 140 سانتی متر باشد
 • فاصله دو لوله آب سرد و گرم از یکدیگر در حدود 12 سانتی متر در نظر گرفته شود (لوله های غیرپلیمری).
 • خط محور آبگرمکن از دیوار جانبی در حدود 30 سانتی متر باشد

لوله کشی آبگرمکن دیواری 2

شکل 2 سرویسکار در حال بررسی سیستم لوله کشی آبگرمکن دیواری

 

نکات مهم

 •  محل اتصال و اندازه لوله هایی که در نقشه لوله کشی آبگرمکن نشان داده شده است، تقریبی است. اطلاعات دقیق شامل محل و اندازه اتصالات و شیرها باید بر اساس نقشه های کارگاهی تصویب شده باشد.
 • سایز لوله ها نبایستی کوچکتر از اندازه دهانه خروجی که بر روی دستگاه پیشبینی شده، باشد.
 • حداکثر فشار کار سیستم لوله کشی آبگرمکن با توجه به اثرات ضربه و خوردگی لوله تعیین می شود. این مقدار نباید از فشار کاری لوله ها که در استانداردهای مربوط به آن آمده است، بیشتر باشد.
 • شیرهای لوله کشی آب آبگرمکن باید در مکان هایی نصب شوند که برای امور تعمیر و بازرسی به راحتی در دسترس باشند.

لوله کشی آبگرمکن دیواری 3

شکل 3 کارشتاس فنی در حال بررسی سیستم لوله کشی آب ساختمان جهت اتصال اصولی آبگرمکن با لوله کشی آب سرد و گرم ساختمان

 

نکات تکمیلی لوله کشی آبگرمکن دیواری

 • در هنگام برقراری اتصالات نهایی لوله کشی آبگرمکن به جهت درست شیر آب سرد و گرم توجه داشته باشید.
 • در اتصالات فرعی سیستم لوله کشی، نظیر اتصال لوله کشی آب سرد و گرم به آبگرمکن باید از مهره ماسوره استفاده کرد تا جدا کردن لوله ها میسر باشد.
 • خط لوله آب بهداشتی ساختمان نباید از محل های بازشوی ساختمان مانند درها و پنجره ها عبور کند. انشعابات آب سرد و گرم ساختمان باید به گونه ای باشد که در باز و بسته کردن درها و پنچره ها اختلالی ایجاد نشود.
 • اگر قرار است لوله های منتهی به آبگرمکن، از زیر سقف عبور داده شوند، بایستی در زمان اجزای لوله کشی و نصب لوله های افقی حداکثر ارتفاع در نظر گرفته شود. در صورت استفاده از سقف کاذب، پیشنهاد می شود که در هنگام لوله کشی؛ فاصله حداقلی 7 سانتی متری لوله ها با سقف کاذب حفظ شود.
 • با توجه به استانداردهای موجود در لوله کشی ساختمان، اتصال دادن لوله آب با جنس پایه پلیمری به صورت مستقیم به خروجی آبگرمکن (ایستاده یا دیواری)، مجاز نمی باشد.

برای حل این مشکل، لازم است که به خروجی آبگرمکن یک لوله فلزی استانداردی به طول 18 اینچ (تقریبا معادل با 46 سانتی متر) وصل شده و سپس لوله پلیمری آب به انتهای لوله فلزی وصل شود تا مشکلی ایجاد نشود.

 • در هنگام لوله کشی آب آبگرمکن، از کار گذاشتن لوله ها در بالای دستگاه های برقی باید خودداری شود.
 • لازم است که در زیر مجموعه لوله های آب، سینی مسی قطره گیر قرار داده شود.

لوله کشی آبگرمکن دیواری 4

شکل 4 بخشی از این لوله کشی توکار آب به آبگرمکن منازل می رسد

 • سازمان آب و فاضلاب کشور با استاندارهای خود مشخص کرده که لوله کشی آب سرد و گرم ساختمان نبایستی از مکان هایی همچون دودکش، کانال کولر، اتاق ترانسفورماتور، اتاق تابلوی برق و چاه آسانسور عبور کند. با توجه به این مساله، قبل از اقدام به لوله کشی آبگرمکن و سایر تجهیزات تاسیساتی، بهتر است طراحی نقشه انشعابات آب سرد و گرم، به گونه ای باشد که از محل های فوق الذکر عبور نکند.
 • محافظت از لوله های سرباز به هنگام لوله کشی آبگرمکن اهمیت بسیاری دارد. به همین دلیل، لوله های آب را بایستی تمیز و بدون پوسته رنگ نگهداری کرد.

در موقع تعطیلی کار روزانه، انتهای باز لوله ها بایستی با درپوش های موقت، کرباس یا سایر مواد مناسب پوشانده شود تا با اینکار مانعی برای ورود مواد خارجی به داخل لوله و گیر کردن آنها ایجاد کرد.

 • جهت اتصال لوله های آب سرد و گرم به مجراهای ورودی و خروجی آبگرمکن، بایستی از شیر قطع و وصل و لوله های رابط و واشرهای متعلق به آبگرمکن که همراه آن در جعبه محصول قرار داده می شوند استفاده کرد و لازم است که از بکار بردن و اتصال شیلنگ های لاستیکی به دستگاه خودداری کرد.
 • در صورتی می توان آبگرمکن را در مکان هایی که از لوله کشی آب گرم شوفاژ استفاده می شده، استفاده کرد که اطمینان لازم از قطع بودن لوله مسیر برگشت و خروج آبگرمکن از منبع دوجداره حاصل شود (قطع لوله سوم).

لوله کشی آبگرمکن دیواری 5

شکل 5 نمایی از یک آبگرمکن دیواری برقی

 • در لوله کشی آبگرمکن مانند سایر تاسیسات حرارتی باید به موازی کار گذاشتن لوله ها توجه کرد. این کار باعث می شود که روند سرویس، بازرسی و عیب یابی آنها بسیار سریعتر انجام شود.

لوله های آب باید به فاصله ای از یکدیگر قرار داشته باشند که عایقکاری لوله ها به صورت کامل بدون مشکل انجام شود و دسترسی راحتی به شیرها برای امور بازدید، سرویس و تعمیر فراهم شود

معمولا برای منازل مسکونی و محیط های اداری، فاصله حداقل و حداکثر بین لوله آب سرد و گرم در یک خط لوله کشی آب ساختمان، به ترتیب، 5 و 10 سانتی متر توصیه می شود (برای لوله های با پایه پلیمر).

 • در لوله کشی آبگرمکن دیواری از مشترک نبودن لوله آبگرم با قطعات دیگر و نبود نقطه کوری در مسیر آب گرم مصرفی اطمینان حاصل شود. منظور از نقطه کور، سمتی از لوله کشی آب گرم است که استفاده نمی شود و بر آن در پوش زده شده و هوا محبوس است.
 • به هیچ وجه در مسیر لوله کشی آبگرمکن دیواری از سه راهی به جای زانو و یک طرف در پوش استفاده نشود.
 • نصب آبگرمکن در بالای ظرفشوی و یا بالای شیر آبگرم اصلا توصیه نمی شود. زیرا در زمان سرویس دهی دستگاه؛ بخار حاصل از آب گرم، سیستم را اکسیده و فرسود می کند.

لوله کشی آبگرمکن دیواری 6

شکل 6 تصویری از نصب یک آبگرمکن دیواری

 • توصیه می شود که لوله های آب سرد و گرم با قطر مناسب نیم اینچ و یا نمره 2 را در محل آماده داشته باشید (بدلیل استحکام بیشتر و رعایت بهداشت ترجیحا از نوع گالوانیزه باشد).
 • فاصله افقی مابین دو لوله آب سرد و گرم بدون اتصالات اضافی باشد.
 • توجه داشته باشید که شیر قطع جریان آب سرد در نزدیک ترین نقطه به آبگرمکن قرار دارد و امکان تخلیه آب دستگاه در موقع سرمای زیاد و عدم استفاده از دستگاه وجود دارد.
 • طول لوله کشی رعایت شود و به عبارتی لوله ها کوتاه یا بلند نباشد. در صورت مواجه شدن با شرایط خاص و وجود احتمال یخ زدگی در هوای آزاد، حتما نسبت به عایق کاری لوله ها اقدام شود.

 

عایق کاری لوله کشی آبگرمکن

برای به حداقل رساندن اتلاف انرژی، عایقکاری لوله های سیستم لوله کشی آب می تواند بهترین گزینه باشد.

عایقکاری شامل آماده نمودن سطح لوله، تهیه کردن متریال با خصوصیات عایقی و نصب آنها، پوشش سیمانی یا کربناتی و یا انواع دیگر پوشش، پوشش ضد رطوبت و پوشش ضدیخبندان مطابق با نقشه ها یا مشخصات تعیین شده است.

در مطلب آموزش عایق کاری لوله های سرد و گرم ساختمان به تفصیل، این بخش از خدمات تاسیساتی را بررسی کرده ایم که مطالعه آن را برای شما عزیزان توصیه می کنیم.

توجه داشته باشید که پیش از عایقکاری، چک و آزمایش لوله ها از نظر تست فشار و آب بندی لازم است.

عایقکاری لوله کشی آبگرمکن تا دو طرف مهره ماسوره ها و فلنج ها ادامه پیدا می کند و در آنجا با رعایت تمیزی و نظم، به عایق خمیری ختم می شود.

توجه: مهره ماسوره و فلنج عایق کاری نمی شوند. همچنین عایق کاری انشعابات لوله روکار، شیرها و لوازم بهداشتی، لازم نیست.

لوله کشی آبگرمکن دیواری 7

شکل 7 تصویری از سیستم لوله کشی روکار آب

گزارش توصیفی و تصویری یکی از پروژه های مرتبط با آبگرمکن را در لینک جابجایی آبگرمکن برقی دیواری در میدان سپاه می توانید مشاهده کنید.

 

اتصال آبگرمکن به سیستم لوله کشی آب گرم و سرد ساختمان

توجه: راهنمای تصویری مراحل مختلف لوله کشی آبگرمکن دیواری که در ادامه این مطلب آمده است، از کتاب "نصب و راه اندازی آب گرم کن دیواری، شاخه کاردانش، گروه تحصیلی مکانیک، زیر گروه تاسیسات" استخراج شده است.

 • محل وصل شدن اتصالات لوله آب سرد و لوله آب گرم به آبگرمکن به ترتیب در سمت راست و چپ قسمت پایین سیستم گرمایشی است.
 • جهت قطع کردن و وصل نمودن جریان آبگرمکن بایستی یک شیر ربع گرد به دهانه خروجی لوله آب سرد روی دیوار وصل کنیم.

لوله کشی آبگرمکن دیواری 8

شکل 8 نصب شیر ربع گرد در مجاورت دیوار

 • توجه داریم که جنس لوله ها برای اتصال لوله های آب سرد و گرم، بایستی از مس باشد. همچنین برای اتصال لوله مسی به شیر و رگلاتور آبگرمکن از واشر پلاستیکی استفاده می کنیم.

لوله کشی آبگرمکن دیواری 9

شکل 9 لزوم استفاده از واشر پلاستیکی در محل اتصال

لوله کشی آبگرمکن دیواری 10

شکل 10 نمایی از اتصالات لوله های مسی آبگرمکن

 • پیش از اتصال لوله مسی مخصوص لوله آب گرم دستگاه، از یک مغزی برنجی نیم اینچی که دو سر دنده کوتاه و بلند دارد، استفاده می کنیم. توجه داریم که سردنده بلند با بهره گرفتن از نوار تفلون به زانویی لوله آب گرم روی دیوار وصل می گردد.

لوله کشی آبگرمکن دیواری 11

شکل 11 مغزی برنجی دو سر دنده برای اتصال لوله مسی به آبگرمکن

 • جهت اتصال لوله مسی به سر دنده کوتاه مغزی برنجی و مغزی خروجی آبگرمکن مطابق شکل های زیر عمل می کنیم. بدین صورت که مهره برنجی نیم اینچی، واشر فلزی و واشر فیبری یا لاستیکی مخصوص را از روی بخش صاف لوله مسی عبور می دهیم. در گام بعد، اقدام به محکم کردن مهره های برنجی در محل اتصال می نماییم.

لوله کشی آبگرمکن دیواری 12

شکل 12 محکم کردن مهره برنجی در محل اتصال به آبگرمکن

دقت کنید که بستن مهره های برنجی را در وهله اول با دست و سپس با آچار فرانسه انجام می دهیم.دز صورت نیاز به تهیه آچار فرانسه، مطلب راهنمای خرید بهترین سایز و مارک آچار فرانسه را از دست ندهید.)

به منظور جلوگیری از پیچیده شدن لوله مسی حول محور اصلی لوله و تغییر شکل آن، از دو عدد آچار مطابق شکل زیر استفاده می کنیم:

 • بعد از باز کردن شیر تغذیه دستگاه، آن را از نظر آب بند بودن محل اتصال چک می کنیم و چنانچه نشتی مشاهده شود، در اسرع وقت اقدامات لازم را برای رفع نشتی انجام می دهیم.

لوله کشی آبگرمکن دیواری 13

شکل 13 بررسی وجود یا عدم وجود نشتی

 • اگر لوله های مسی همراه آبگرمکن نباشد. می توانیم از واشر مخصوص و شیلنگ های فشار قوی مخصوص بهره ببریم.

لوله کشی آبگرمکن دیواری 14

شکل 14 تصویری از لوله کشی پکیج دیواری با شیلنگ های فشار قوی مخصوص

در انتها بعد از باز کردن شیر فلکه اصلی و شیر قطع و وصل آبگرمکن، آب سرد به داخل لوله های مارپیچی کویل دور تبادل کننده حرارت جریان یافته و بعد از عمل هواگیری، کویل آبگرمکن پر از آب می شود.

پس از اتمام کار لوله کشی آب دستگاه آبگرمکن دیواری، مسیر لوله های آب سرد و گرم متصل به آن از نظر وجود یا عدم وجود نشتی کنترل می شود.

توجه: ممکن است پس از مدتی رسوبات در آبگرمکن دیواری مشاهده کنید. به مطلب چگونه آبگرمکن دیواری را رسوب زدایی بکنیم مراجعه نمایید تا با نکاتی در این خصوص آشنا شوید.

علاوه بر این یکی از راه های بسیار موثر برای حذف رسوبات در آبگرمکن نصب رسوب گیر است.

در مطلب راهنمای خرید بهترین رسوب گیر پکیج و آبگرمکن در خصوص ویژگی های بهترین رسوب گیر آبگرمکن توضیحات ارزمشندی را ارائه داده ایم.

اگر قصد خرید آبگرمکن دارید بر روی لینک خرید آبگرمکن دیواری از سایت دیجیکالا بزنید و مدل های متفاوت آن به همراه قیمت را مشاهده و با یکدیگر مقایسه کنید.

برای لوله کشی آبگرمکن دیواری ساختمان خود، همین حالا با ما تماس بگیرید تا همکاران مستقر ما در تمامی مناطق شهر تهران در سریعترین زمان ممکن در محل حضور یافته و خدمات اجرایی لازم را انجام دهند.

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # حسین 1398-08-21 14:16
اگر لوله کشی توکار نشتی پیدا کند،آیا کف را تخریب میکنید با لوله کشی را روکار میکنید؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-09-16 16:49
سلام خدمت کاربر عزیز اگر لوله کشی نشتی از کف یا دیوار داشته باشد طبق فرمایش مشتری لوله کشی میکنیم اگر مشتری بخواد کف رو خراب میکنیم و لوله کشی تو کار انجام میدهیم و اگر هم روکار بخواد لوله کشی روکار انجام میدیم هر دو نوع از لحاظ استاندارد یکی میباشد فقط بستگی به سلیقه مشتری دارد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ناصری 1399-04-09 09:33
محل اتصال لوله مسی به لوله اصلی انشعاب آب از ساختمان جدا شده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1399-04-09 09:51
سلام اگر در ورودی شیر داره قطع کنید واگر نه باید آب رواز ورودی اصلی قطع کرده واتصال رو تعمییرکنید .از سرویسکارن شرکت ما کمک حضوری بگیرید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سید محمد ساعد حسینی 1399-09-28 12:51
سایز مهره لوله مسی آبگرمکن بوتان دیواری چقدره؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # حسین فاضلی 1399-09-29 20:43
سلام،۱/۲ اینچ یا ۲۰میباشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن