با آمدن فصل سرما یکی از مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شویم رادیاتور هایی هستند که گرم نمی شوند

اغلب افرادی که در خانه خود از پکیج شوفاژ دیواری استفاده می کنند گاها با این مشکل مواجه هستند و می خواهند بدانند که چرا بدنه رادیاتور شوفاژ سرد می شود و گرم نیست.

این مشکل گاهی اتفاق می افتد که رادیاتور به اندازه کافی گرم نمی شود ولی می تواند دلایل فراوانی داشته باشد که در پایین به مهمترین آنها می پردازیم.

چرا بدنه رادیاتور شوفاژ سرد می شود 1

علت سرد بودن بدنه رادیاتور شوفاژ

  • مشکل سیستم گرمایش مرکزی و دیگ جوش(بویلر)

ابتدا باید دنبال بزرگترین و جدی ترین مشکل در سیستم گرمایشی بگردید. این بدین معناست که مطمئن شوید که سیستم گرمایش مرکزی به درستی کار می کند. اگر تمام رادیاتور ها سرد هستند و فقط یکی از آنها گرم می شود نشانه ای برای مشکلی بزرگ تر است.

در واقع این مشکل را زمانی باید پیش بینی کنید که همه رادیاتور ها سرد هستند. اگر رادیاتور کاملا سرد باشد باید به سراغ پکیج و یا سیستم مرکزی موتور خانه رفته و علت را در ان جا جویا شوید.

البته در مواقعی هم به یاد داشته باشید که اگر سیستم به خوبی کار می کند ممکن است شر های ورودی رادیاتور ها را بسته باشید و فراموش کرده باشید باز کنید.

چرا بدنه رادیاتور شوفاژ سرد می شود 2

  • پمپ به درستی کار نمی کند

مشکل در پمپ می تواند عاملی برای سرمای بدنه ی رادیاتور باشد، اگر به چنین مشکلی برخوردید باید در اولین فرصت نسبت به تعمیر یا تعویض پمپ  پکیج شوفاژ دیواری اقدام کنید.

در چنین مواقعی احتمال دارد پمپ به دلیل فرسودگی و یا بسته بودن مسیر ها و فشار زیاد نیم سوز شده باشد. در نتیجه قبل از اقدام برای تعویض موتور باید از یک سرویسکار پکیج بخواهید تا مشکل را بررسی کند و دلیل خرابی موتور را متوجه شود.

البته اگر عمر زیادی از پکیج گذشته نیم سوز شدن و یا ضعیف شدن پمپ غیر عادی نیست.

چرا بدنه رادیاتور شوفاژ سرد می شود 3

پمپ پکیج شوفاژ دیواری

  • ترموستات یا تایمر پمپ درست کار نمی کند

ترموستات پمپ که وظیفه ی تنظیم دمای پمپ را بر عهده دارد در صورت نقص می تواند موجب عدم دستور صحیح برای خاموش و روشن شدن مدار شده و سیستم را دچار مشکل کند. در چنین حالتی بهتر است نسبت به تعویض ترموستات یا تایمر پکیج  اقدام نمایید.

در چنین شرایطی ترموستات دما را به درستی تشخیص نمی دهد و خیلی زود فرمان توقف شعله و گرمایش را می دهد. البته باید کلید حرارتی را هم در چنین مواقعی بررسی کنید. اگر حرارت داخل سیستم بالا برود و یا خروجی گرمایش به خوبی عمل نکند و باز هم مدار داخلی گرمایش زیادی داشته باشد این موضوع هم باعث فرمان ترموستات برای توقف گرما می شود.

لذا بهتر است ترموستات را ابتدا با یک اهم متر بررسی کنید. اگر ترموستات خوب عمل کرد باید ریشه عیب را در موارد دیگر بررسی کنید.

برای این منظور می توانید مقاله تعمیر پکیج را به خوب یمطالعه کردده و روش تست ترموستات و عیب یابی پکیج را متوجه شوید.

چرا بدنه رادیاتور شوفاژ سرد می شود 4

عیب یابی مشکل سرد بودن رادیاتور در سیستم خود پکیج

  • در مدار هوا وجود دارد

وجود هوا در مدار احتمال گرم نشدن رادیاتور را بیشتر می کند که در این مورد نسبت به هوا گیری مدار اقدام کنید.

برای این کار باید پیچی که در یک طرف رادیاتور وجود دارد را با آچار مخصوص کمی باز کنید و منتظر بمانید تا هوا خارج شود، تا زمانی که هوا کامل خارج نشده و آب یکنواخت نشده صبر کنید، بهتر است ظرفی را زیر شیر نگه دارید تا آب به اطراف ریخته نشود.

برای این منظورر آچار های مخصوص هواگیری وجود دارد که به همراه رادیاتور در بسته بندی قرار داده می شود. اما اگر احیانا این آچار را ندارید بهتر است با آچار فرانسه به آرامی پیچ را تا حدی که صدای فیس فیس بدهد باز کنید.

چرا بدنه رادیاتور شوفاژ سرد می شود 5

آچار هواگیری رادیاتور

این صدا نشان دهنده هوای موجود در مدار است که در حال تخلیه شدن است. این کار ار تا زمانی ادامه دهید که آب از پیچ خارج شود. پس از خروج آب هم تا زمانی که آب شفاف شود به این کار ادامه دهید تا زنگ ها هم کمی از این مدار خارج شود.

 عمل هواگیری بهتر است با تمام رادیاتور ها انجام شود و بهتر است با رادیاتور که به شیر ورودی از موتور خانه نزدیک تر است شروع شود و به ترتیب انجام شود.

نکته: اگر مدل بویلر شما combiboiler یا سیستم تحت فشار است پس از هواگیری ممکن است با مشکل کم فشاری رو برو شود که در این صورت باید دوباره فشار را به سیستم بازگردانید.

در نظر داشته باشید که افرادی که در خانه های خود از سیستم گرمایش از کف استفاده می کنند و با مشکل خوب گرم نشدن ساختمان و یا گرم شدن قسمتی از ساختمان و سرد بودن قسمت های دیگر مواجه هستند نیز باید چند ماه یک بار اقدام به هواگیری گرمایش از کف خود بکنند.

معمولا وقتی سیستم هوا بگیرد میزان بار دستگاه هم افزایش می یابد. از این نظر این مساله اهمیت دارد که اگر دید میزان بار پکیج از 1.5 به 2 تا 2.5 می رسد ولی هنور رادیاترو ها گرم نیست بهتر در تشخیص هوا گرفتن مدار شک کنید.

 

چرا بدنه رادیاتور شوفاژ سرد می شود 6

  • والو های رادیاتور ها را چک کنید

اگر مشکل وجود هوا در رادیاتور وجود نداشت یا تمام رادیاتور ها سرد بودند، قدم بعدی چک کردن والو هاست. مطمئن شوید که والو چپ و راست رادیاتور بار هستند، و اگر از والو های ترموستاتی استفاده می کنید مطمئن شوید که رادیاتور روشن است.

گاهی اوقات خود والوها هم می توانند خراب شوند، در این صورت بهترین کار تماس با نمایندگی یا تعمیر کار پکیج شوفاژ دیواری است تا والوها را تعمیر با تعویض کند.

عموما خرابی والو ها به دلیل رسوب گرفتگی و یا به دلیل زیاد باز و بسته کردن آنها است. گاهی هم شیر پایین رادیاتور را بسته اید و فراموش کرده اید که باز کنید. این موضوع هم در سرد بودن رادیاتور تاثیر دارد.

وقتی شیر یا والو پایین رادیاتور بسته باشد آب نمی تواند در رادیاتور گردش کند و به همین دلیل ورودی آب گرم به رادیاتور متوقف می شود و رادیاتور سرد می شود. پس دلیلی ندارد که والو بالا باز باشد و رادیاتور گرم شود.

چرا بدنه رادیاتور شوفاژ سرد می شود 7

نمونه والوهای رادیاتور

  • ممکن است رادیاتور احتیاج به رسوب گیری داشته باشد

اگر مشخص شد که هیچ یک از  مشکلات بالا برای رادیاتور شما اتفاق نیافتاده، باید مشکل رسوب گیری را بررسی کنید.

پاورفلاشینگ powerflushing   اصطلاحی است که برای رسوب زدایی سیستم از وسیله ی خاصی استفاده می شود تا رسوب های ناشی از املاح آب را از رادیاتور بزداید.

نشانه ی بروز رسوب گیری در رادیاتور اکثرا با لمس رادیاتور صورت می گیرد، بطوری که در این مواقع قسمت بالای رادیاتور گرم و قسمت پایینی سرد است.

این موضوع بخصوص در رایاتور های بی کیفیت زیاد دیده می شود. متاسفانه برخی از رادیاتور ها دارای خاصیت ایجاد رسوب هستند و یا براده های آهن یا آلومینیوم آنها در آب رها می شود و باعث خراب شدن و گرفتگی رادیاترو ها می شود .

وقتی رسوب در مدار گرمایش رادیاتور ها باشد با تجمع در پشت شیر ها خروجی رادیاتور عمل گردش آب را مختل می کند و این موضوع باعث می شود رادیاتور ها خوب گرم نشوند.

چرا بدنه رادیاتور شوفاژ سرد می شود 8

عمده عوامل سرد بودن دیواره شوفاژ و یا رادیاتور عواملی هستند که در بالا توضیح داده شدند. شما می توانید همواره با مراجعه به مقاله تعمیر پکیج شوفاژ دیواری بسیاری از این مشکلات را شناسایی و مرتفع نمایید و در صورتیکه نتوانستید آنها را حل کنید با متخصصین و یا سرویسکاران حرفه ای این زمینه تماس بگیرید.

هر مشکلی که وجود داشته باشد آنها قادرند تا تشخیص داده و مشکل را رفع کنند. اگر متوجه شدید که این مشکل جدی است، هرگز تلاش نکنید که خودتان آن را تعمیر کنید.چرا که یک تشخیص غلط ممکن است به کل سیستم آسیب بزند.

گروه تاسیسات 24 ساعته با استفاده از کادر متخصص و حرفه ای خود آماده ارائه خدمات مشاوره و تعمیر انواع پکیج و رادیاتور در تمامی ساعات شبانه روز و در کمترین زمان می باشد.

 

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +3 # دری 1397-08-27 01:28
سلام.بدنه ی شوفاژ های ما چه توی سالن چه توی اتاق اون جوری که باید داغ نیستن و بهتره بگم تقریبا سردن.با توجه با اینکه دما را بالای ۷۰ تنظیم کردم.خونه کاملا سرده و برای گرم شدن باید به بدنه شوفاژ چسبید که بعضا اینکار هم بی فایده است.یعنی شوفاژ اطراف خودش را هم گرم نمیکنه. با اینکه بدنه شیر ورودی تقریبا داغه.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # امید حدادی 1397-08-28 15:25
سلام،اگر پکیج و یا موتورخانه دارید پمپ برگشت را چک کنید به احتمال زیاد درست کار نمیکند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # وطن خواه 1397-08-28 15:27
سلام ، اگر شیر ورودی داغ باشدبايستي شیر برگشت را چک کنید امکان اینکه بسته باشد زیاد است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # غلامي 1397-09-05 00:55
سلام پكيج را روي درجه ٧٠ درجه تنظيم ميكنم اما به درجه ٣٣ برميگرده بعد مشعل مجدد روشن ميشه و درجه روي ٧٠ ميره اما به محض اينكه مشعل خاموش ميشه دوباره درجه روي ٣٤ يا ٣٣ برميگرده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسکندری 1397-09-11 10:51
سلام وقت بخیر.مشکل گرفتگی در مسیر یا بسته بودن شیر رادیاتورها است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +4 # سهیل 1397-09-14 08:15
سلام شوفاژ ما فقط اولین پره سمت شیر ورود و خروج کاملا داغ میشه و بقیه بدنه بالاش کمی گرمه پایینش سرده هواگیری هم کردم تاثیری نداشت ممنون میشم راهنمایی کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # سلمان ابراهیمی 1397-09-14 11:43
سلام روزتون بخیر.
به احتمال زیاد شیر برگشت کار نميکند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # مهدیزاده 1397-09-16 09:56
با سلام مشکل، بالا نرفتن دمای پکیج پایونیر، با رسوب گیری مبدل ثانویه کاملا برطرف میشه.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # سامان 1398-07-29 22:40
سلام
از چهار شوفاژ ما دو شوفاژ سرد است كه هواگيري هم كردم.چند سطل اب در موقع هواگيري از يكي از شوفاژهايي كه خنك بود خالي كردم بتدريج داشت گرم ميشد كه با بستن شير هواگيري باز شوفاژ خنك شد.در ضمن ساختمان موتورخانه دارد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن