نسل جدید شیرآلات که در ساختمان ها و اماکن مسکونی و تجاری استفاده می شود شیرآلات اهرمی است که امروزه به دلایل مختلف جایگزین خوبی برای شیرآلات قدیمی واشری است.

این شیرآلات به دو نوع ایستاده (مورد استفاده در سینک های ظرف شویی و روشویی) و دیواری (قابلیت کاربرد در سرویس های بهداشتی ایرانی و فرنگی) تقسیم می شوند که البته استفاده الزامی در این موارد وجود ندارد.

 برخلاف دیگرشیرآلات ساختمانی، در نوع شیرآلات اهرمی به جای مغزی از کارتریج (پلاستیکی یا سرامیکی) استفاده می شود، این شیرآلات خود در انواع مختلف و با تجهیزات تزئینی یا غیرتزئینی در بازار عرضه می شوند که براساس کیفیت و برند و همینطور خرید تکه ای یا سرویس کامل، قیمت های گوناگونی دارند.

جهت مشاهده انواع شیرآلات در طرح های مختلف به همراه قیمت بر روی لینک خرید شیرآلات از سایت دیجیکالا زده و چنانچه قصد تهیه شیر سینک ظرفشویی را دارید، راهنمای خرید بهترین مارک شیر سینک ظرفشویی را از دست ندهید.

تعویض شیرآلات اهرمی 1

تصویری از یک سرویس بهداشتی با شیرآلات اهرمی

روش تعویض شیرآلات اهرمی

هرچند شیرآلات اهرمی نسل جدید از شیرآلات را تشکیل می دهند ولی تعویض این شیرآلات خیلی تفاوت چندانی با شیرآلات قدیمی ندارد.

عموما شیرآلات اهرمی را همانگونه که توضیح داده شد به دو نوع ایستاده و دیواری تقسیم می کنند که ما در تعریف خودمان شیرهای دیواری و ایستاده را به شیرهای روکار و درون کار هم می توانیم طبقه بندی کنیم.

شیرهایی ایستاده یا روکار شیرهایی مانند شیر اهرمی روشویی و شیر اهرمی سینک ظرفشویی هستند که تنوع بسیار زیادی دارند و  شیرآلات توکار به شیرهای توالت فرنگی، توالت ایرانی، شیر اهرمی دوش، شیر تراس و ... می تواند تقسیم شود.

تعویض شیرآلات اهرمی 2

شیر ایستاده یا روکار

برای تعویض شیرآلات اهرمی ایستاده به روش زیر قدم به قدم باید اقدام نمایید:

 • ابتدا شیر زیر سینک و یا روشویی را باید قطع کنید.
 • در مرحله بعدی باید آب را باز کنید تا اگر آبی در لوله باقی مانده تخلیه شود
 • در مرحله سوم باید ابتدا شیلنگ های پیسوار را از روی شیرهای پیسوار بر خلاف عقربه های ساعت باز کنید.
 • در زیر شیر روشویی و یا ظرفشویی یک مهره برنجی عموما اتصال داده شده است.
 • این مهره بر روی پیچی برنجی در اغلب موارد بسته شده است و با آچار بوکس و یا آچار مخصوص شیرآلات اهرمی روکار که در بسته بندی این شیرآلات وجود دارد باید باز شود زیرا آچار فرانسه و یا آچارهای مشابه قابلیت چرخش در زیر سینک و یا روشویی بسته شده را ندارند.

جهت تهیه انواع آچار بر روی لینک خرید آچار از دیجیکالا بزنید.

تعویض شیرآلات اهرمی 3

پیچ برنجی و مهره های آن (در این نمونه پیچ برنجی دو تا کار شده است)

 • با بازکردن این مهره واشر فلزی و پلاستیکی زیر شیر رها می شود. آنها را بردارید و به آرامی با چند تکان کوچک شیر را از جای خود خارج کنید.
 • بهتر است اتصالات شیر مانند پیچ برنجی و شیلنگ ها را هم باز کنید.

 

قبل از نصب شیرآلات اهرمی جدید باید ابتدا چند کار مهم را انجام دهید:

 • محل نصب شیر را تمیز کنید. این کار را با یک سنباده نرم و یک دستمال تمیز انجام دهید و سپس جای آن را خشک کنید. (لینک خرید ورق سنباده از دیجیکالا )
 • فیلتر شیر پیسوار زیر روشویی و یا سینک ظرفشویی را باز کنید و اگر رسوباتی در آن وجود دارد آن را تمیز کنید.
 • برای این کار یک ظرف آب کنار خود باید داشته باشید تا توری فیلتر را با چند حرکت در آن تمیز کنید.
 • سپس این ظرف را جلوی شیر پیسوار بگیرید و کمی جریان آب را باز کنید تا رسوبات باقی مانده در شیر تخلیه شود. (اطلاعات بیشتر در مورد رسوب زدایی شیرآلات اهرمی )

تعویض شیرآلات اهرمی 4

تمیز کردن فیلتر شیر پیسوار

 • اگر بر روی شیر پیسوار قبل اثری از نوار تفلون وجود دارد آن را تمیز کنید. قاعدتا نباید باشد ولی برخی از سرویسکاران به اشتباه تفلون کار می کنند.
 • حالا باید شیر اهرمی جدید را قبل از نصب بررسی کنید. هرچند اغلب این شیرها روش نصب یکسانی دارند ولی برخی از آنها ممکن است دستورالعمل متفاوتی داشته باشند. شیر اهرمی ظرفشویی شیلنگ دار هر کارخانه روش نصب متفاوتی دارد.
 • ابتدا با فرض بر اینکه شیر اهرمی ساده درست شده است باید پیچ برنجی کف شیر را از سمت لبه صاف آن که آچار خور نیست در کف شیر سفت کنید.
 • سپس دو شیر پیسوار را که در بسته بندی خود شیر قرار دارد را با آچار معمولا 10 یا 11 تخت به آرامی در کف شیر نصب کنید.

در نظر داشته باشید که این شیلنگ ها از سر رزوه دار در زیر شیر اتصال داده می شوند و هر کدام یک واشر اورینگ مانند دارند که برای آب بندی مناسب است اما با توجه به اینکه خیلی زود فرسوده می شود پیشنهاد می کنیم کمی تفلون روی آن ببندید.

تعویض شیرآلات اهرمی 5

نمونه شیلنگ پیسوار شیر اهرمی

نکته: این شیلنگ ها معمولا دو سر به یک اندازه ندارند و کوتاه و بلند هستند و دلیل آن هم راحت تر بسته شدن و آچار خور راحت تر آنها است

 • یک اورینگ به ابعاد زیر شیر اهرمی در بسته بندی هست. قبل از رد کردن شیلنگ ها از سوراخ سینک و یا روشویی این اورینگ باید با رد کردن شیلنگ ها در زیر شیر قرار بگیرد.
 • شیلنگ ها را رد کنید. بهتر است در این مرحله فردی به شما کمک کند و شیر اهرمی را در جای خود ثابت نگه دارد.
 • سپس باید واشر پلاستیکی زیر شیر را با رد کردن شیلنگ ها از درون آن به لبه سینک و یا روشویی بچسبانید.
 • همینطور که واشر را با دست نگه داشته اید با دست دیگر واشر فلزی که بر روی پیچ فلزی قرار می گیرد را با قرار دادن شیلنگ ها در دو سمت آن در جای خود قرار داده و با دست تا جای ممکن آن را سفت کنید.

تعویض شیرآلات اهرمی 6

نحوه قرار گرفتن واشر پلاستیکی و مهره فلزی بر روی آن

 • بررسی کنید که شیر در جای درست خود قرار گرفته باشد
 • حالا با آچار مخصوص خود شیر و یا یک آچار بوکس مخصوص مهره را برنجی پشت واشر فلزی را سفت کنید تا شیر محکم در جای خود قرار بگیرد. در زمان محکم کردن مهره همین که مهره کمی سفت شد کافی است. فشار زیاد باعث خواهد شد تا رزوه های پیچ فلزی هرز شود.
 • شیلنگی که به سمت راست شیر اهرمی اتصال داده بودید را به شیر آب سرد و شیلنگ سمت چپ را به شیر آب گرم اتصال دهید. توجه داشته باشید که نیازی به تفلون ندارید.
 • شیرهای پیسوار را باز کنید و از عدم نشتی و خروج مناسب آب اطمینان یابید.
 • در صورت خروج بد آب و یا داشتن نشتی باید این مراحل را دوباره تکرار کنید.

تعویض شیرآلات اهرمی 7

اتصال شیلنگ ها به شیرهای پیسوار

نکته: در صورتیکه شیلنگ برای رسیدن به زیر شیر اهرمی کوتاه بود از شیلنگ های پیسوار تبدیلی بدون استفاده از تفلون استفاده کنید.

جهت تهیه شلنگ پیسوار بر روی لینک خرید شلنگ پیسوار از سایت دیجیکالا بزنید.

نکته 2: اگر شیر اهرمی ایستاده شما از نوع خاص می باشد و یا شیلنگ دار است بهتر است مقالات نحوه نصب شیر اهرمی روشویی و نحوه نصب شیر اهرمی شیلنگ دار سینک ظرفشویی را مطالعه فرمایید.

 

برای تعویض شیرآلات اهرمی دیواری به روش زیر این کار را انجام دهید:

شیرآلات دیواری بر روی دو اتصال به نام اتصال لنگی نصب می شود که از یک طرف دارای اندازه یک دوم و از سمت دیگر دارای اندازه سه چهارم هستند.

این اتصالات برای تنظیم محل نصب شیر، تراز بودن و تبدیل لوله های یک دوم به سه چهارم کارایی دارند.

 • هرگاه خواهان نصب شیری بودید باید با کمی چرخواندن این اتصال به سمت سفت شدن محل بسته شدن مهره شیر را با لبه لنگی تنظیم نمایید.

تعویض شیرآلات اهرمی 8

لنگی های نصب شیرآلات

معمولا به دلیل اینکه قصد تعویض شیرآلات اهرمی را دارید این لنگی ها در جای خود قرار دارند مگر اینکه بسیار فرسوده شده باشند و نیاز به تعویض داشته باشند که پیشنهاد ما هم تعویض این لنگی ها و حتی مغزی یا بوشن درون دیوار است.

 • برای تعویض شیرآلات اهرمی ابتدا مهره شیر را با آچار فرانسه باز کنید و سپس در صورتیکه لنگی و بوشن هم فرسوده بود با استفاده از لوله گیر و یا فرانسه آنها را هم باز کنید.
 • تمامی اتصالات باید با تفلون به اندازه کافی در جای اتصالات قبلی نصب شوند. سپس لنگی ها را از سمت یک دوم باید در جای خود تا مرحله سفت شدن اتصال دهید.
 • با یک دست شیر را نگه دارید و یا از فردی بخواهید نگه دارد و با دست دیگر لنگی ها را خیلی کم کم سفت کنید تا دقیقا محل نصب مهره شیر و سر لنگی هم تراز باشد و هم به راحتی مهره اتصال داده شود.

تعویض شیرآلات اهرمی 9

نصب لنگی ها به همراه پولک پشت شیر

قبلا از بستن مهره های شیرآلات اهرمی دو موضوع را در نظر داشته باشید:

 1. اول اینکه این شیرآلات پولک هایی دارند که به منظور زیبایی بسته می شوند.

این پولک ها یا به راحتی بر روی لنگی در جهت عقربه های ساعت بسته می شوند و یا ابتدا وارد لنگی می شوند و بر خلاف جهت عقربه های ساعت و همانند موقعی که باز می شود در جای خود بصورت کشویی سفت می شوند. تنوع این پولک ها و نحوه بستن آنها زیاد است.

 1. دوم اینکه به هیچ عنوان برای سفت کردن مهره های شیر اهرمی نیازی به تفلون ندارید و این مهره ها خودشان دارای واشر آب بندی هستند.

 

 • مهره های شیر را تا مرحله سفت شدن سفت کنید و همین که کمی سفت شد کفایت می کند.
 • شیر را باز کنید تا از عدم نشتی اطمینان یابید.

تعویض شیرآلات اهرمی 10

سفت کردن شیر دیواری

نکته: روش نصب دوش نیز تا حدود زیادی مشابه همین روش است ولی برای نصب سایر اتصالات مانند المک و ... بهتر است فیلم آموزش نصب دوش حمام را مشاهده فرمایید.

اگر شیر اهرمی چکه می کند، کارتریج آن را تعویض کنید.

مراحل تعویض کارتریج (مغزی) شیرآلات اهرمی

یکی از عمده ترین دلایلی که برخی را وادار به تعویض شیرآلات اهرمی می کند خرابی کارتریج یا مغرش این شیرآلات است در حالی که به راحتی قابل تعویض هستند.

برای تعویض این مغزی ها بعد از مشاهده فیلم آموزش تعمیر شیر اهرمی و تعویض کارتریج آن به روش زیر عمل کنید:

 • پولک پلاستیکی روی شیر که معمولا به رنگ آبی و قرمز است و نشان دهنده ی جهت سرد و گرم بودن آب است را جدا کنید.
 • دسته اهرمی شیر را به سمت بالا قرار دهید و پیچ زیر پولکی را باز کنید.
 • با چرخاندن کاور درون شیر آن را باز کنید تا نهایتا به مهره برنجی که در زیر آن قرار داده شده است برسید و آن را باز کنید.
 • کارتریج خراب را جدا کرده و کارتریج سالم را جایگزین کنید.
 • تمامی لوازمی را که در ابتدای کار جدا کرده اید برجای اصلی خود ببندید و شیرها را باز و بسته کرده و مطمئن شوید دیگر چکه نمی کند اگر باز هم با این مشکل مواجه شدید به این دلیل می باشد که در هنگام نصب کارتریج جدید سهوا آن را چرخانده اید.

جهت دیدن انواع کارتریج با مشخصات و قیمت بر روی لینک خرید کارتریج شیر اهرمی در سایت دیجیکالا بزنید.

تعویض شیرآلات اهرمی 11

نمونه کارتریج شیر اهرمی

عموما مراحل تعویض انواع شیر آلات ساختمانی مشابه می باشند اگر قصد تعویض کلی شیرآلات اهرمی خود را دارید به لینک مطلب تعویض شیرآلات ساختمان مراجعه فرمایید.

 

مقایسه شیرآلات اهرمی و شیرآلات واشری

 • کارتریج در شیرآلات اهرمی، مانند مغزی در شیرآلات واشری است.
 • شیرهای واشری قدیمی تر هستند و از نظر قیمت به صرفه ترند.
 • تعمیر شیرآلات اهرمی نیاز به تجربه و مهارت بیشتری دارد اما تعمیر شیرآلات واشری به نسبت آسان است.
 • شیرهای اهرمی معمولا کیفیت بالاتری دارند و طبق گفته استفاده کنندگان از هر دو نوع شیرآلات، اهرمی ها دیرتر دچار مشکل می شوند.

تعویض شیرآلات اهرمی 12

شیر اهرمی دیواری

لزوم تعویض شیرآلات اهرمی نه تنها جنبه زیبایی دارد و می تواند تاثیرات فوق العاده ای در نمای خانه داشته باشد بلکه ورود نسل جدید شیرآلات اهرمی به دلیل قابلیت های بالایی که دارد باعث شده است تا حدود زیادی از میزان مصرف آب کمتر شود.

شیرآلات اهرمی جدید دارای شکل و شمایل بسیار لوکس تر و حرفه ای تری است و استفاده از این نوع شیرآلات ارزش زیادی در نمای خانه خواهد داشت.

جهت مشاهده انواع شیرآلات لوکس و لاکچری در طرح های مختلف به همراه قیمت بر روی لینک خرید شیرآلات در سایت دیجیکالا بزنید.

 

 با تعویض شیرآلات قدمی بسیاری از هزینه های شما کاهش پیدا خواهد کرد.

با قدیمی شدن و افت کیفیت شیرآلات کهنه هر روز بر میزان خرابی کارتریج و یا واشر و اتصالات شیرآلات افزوده می شود.

این در حالی است که با یک هزینه کلی برای تعویض شیرآلات اهرمی تا حدود زیادی از بسیاری از هزینه های جانبی و تعمیرات شیرآلات کاسته می شود.

کارشناسان و متخصصین گروه تاسیسات 24 ساعته با هدف سهولت دسترسی و انجام خدمات سریع تر و حرفه ای تر به مشتریان عزیز در همه مناطق شهر تهران مستقر شده اند تا در صورت نیاز به خدمات و مشاوره در خصوص دکوراسیون حرفه ای و نوین خانه ها به مشتریان خود مشاوره لازم را ارائه نمایند.

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

تاسیسات ۲۴ ساعته در کنار شماست تا به شما کمک کند مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنید

درخواست سرویسکار متخصص

در ضمن گروه های دکوراسیون داخلی و شرکت های معماری نیز می توانند به منظور همکاری با کارشناسان ما تماس بگیرند.

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +2 # محسن 1396-08-30 21:52
سلام ،باوجود قیمت بالای ک شیرای سرامیکی دارن،چه ویژگی باعث این هزینه بالاشده؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1396-09-02 00:52
سلام دوست عزیز، عمر شیرآلات سرامیکی ۲۰برابر شیرآلات معمولی بوده، توانایی بالایی دارند و تعمیرات کمتری می‌خواهند. نقطه قوت شیرهای سرامیکی صرفه جوی بسایر زیاد در انرژی است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # مجید 1396-09-07 22:43
سلام،میخوام شیرآلات خونمونو عوض کنم لطفا کمک کنین که به چندتا روش میتونم نصب کنم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1396-09-08 20:23
سلام دوست گرامی، طریقه ی نصب شیرآلات بهداشتی به دو گونه رواج دارد یکی به صورت ایستاده بر روی کانتر و دیگری نصب به روی دیوار .
اما به گفته ی بسیاری از طراحان و کارشناسان استفاده از شیر های دیواری برای آشپزخانه ها توصیه نمی شود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # شیرزاد 1396-09-08 23:59
سلام،میخواستم شیرالات خونه رو عوض کنم خواستم ببینم برای خرید به چه ویژگی باید توجه کنم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1396-09-10 18:59
سلام دوست گرامی، برای خرید بهتر است موارد زیر را درنظر بگیرید:
1- شیرآلات تهیه شده باید دارای خدمات پس از فروش همراه با قطعات یدکی باشند.

2-استاندارد های لازم را داشته باشد.

4-از جنس شیرآلات مطمئن شده و دقت داشته باشید که از برنج و استنلس استیل ساخته شده باشند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مهدی 1397-10-24 11:08
سلام .اورینگ شلنگ پیسوار در بازار موجود هست ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # Omid hadadi 1397-10-24 13:02
بله اکثرلوله فروشهاوابزارفروشهادارند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # امیر 1398-02-14 20:19
سلام . پیچی که به شیر اهرمی دیواری وصله اون شکسته و پیچ جدید رو نمیشه وصل کرد چون ته اهن شیر گرد هست و یه طرف پیچ نمیره داخل الان گیرم لطفا سریع کمکم کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-02-15 15:42
سلام از پیچ اگه منطورتون لنگی هست
یدونه قلم نوک پهن بخرید بزنید بره
داخل لوله و تکه شکسته رو باز کنید
اگر منظورتون پیچ کارتریج هست
بزنید کلگی بشکنه و کلگیشو نو بخرید
متوجه نشدید یکم بیشتر توضیح بدید
من اینو از سوالتون متوجه شدم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سیامک 1398-12-09 00:47
با سلام.یکی از مهره های شیر اهرمی سرویس بهداشتی بخاطر بیش از حد سفت شدن ترک خورده و نشتی دارد.چه کنم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-12-09 19:12
سلام کاربر گرامی اگر مهره شلنگ های شیر ترک خورده باشد باید شلنگ رو از زیر شیر باز کنید و تعویض کنید ولی اگر خود شیر به خاطر زیاد سفت کردن شلنگ پوسته شیر ترک خورده دیگه کاری نمیتوان کرد مگر اینکه پوسته شیر را جوش مخصوص دهید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجید 1398-12-21 01:20
سلام
مهره شش پر انصال به اوله شیر اشپزخانه ترک برداشته قابل تعویض هست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-12-21 10:22
سلام کاربر گرامی اگر فقط مهره ترک برداشته و شیر سالم است بله قابل تعویض میباشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهدی 1399-04-12 10:04
چقدر با حوصله و دقیق... آفرین
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-04-12 13:58
سلام نظر لطف شماست دوست عزیز
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # پویان 1399-08-24 12:48
شیر اب‌ اهرمی توالت میخوام عوض کنم تو جای پیچش که باید باز کنم پیچ پیدا نمیکنم . چیکار کنم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-08-24 16:11
سلام،اگر منظورتون کارتریج داخلی شیر هست پیچ آن زیر نشانگر قرمز وآبی میباشد ‌،ومعمولاً آلن خور است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد