در ادامه مطلب نصب شیرآلات قصد داریم تا در خصوص تعویض شیرآلات ساختمان توضیحاتی را بیان کنیم.

 

شیرآلات چیست؟

شیرآلات قطع کننده و وصل کننده های جریان آب هستند، که در انتهای لوله های آب مجتمع قرار گرفته اند و وظیفه ی تنظیم و ترکیب و توزیع آب گرم و سرد را برعهده دارند.

شیرآلات در طرح ها و انواع مختلفی در آشپزخانه، سرویس های بهداشتی حمام و توالت و سایر مکان های مورد نیاز نصب می شوند.

از اقسام قدیمی و جدید شیرآلات می توان نوع ساده، کلاسیک، پدالی، چشمی و اهرمی را نام برد.

هریک از این مدل شیرآلات بسته به انتخاب شما در رنگ و ظاهر و نمونه های مختلف با قیمت ها و مزایا و معایب مخصوص به خود وجود دارند.

همچنین برندهای مختلف ایرانی و خارجی از شیرآلات در بازار موجود است. شما می توانید به منظور مشاهده و اطلاع قیمت شیرآلات ساختمانی لینک خرید شیرآلات از دیجی کالا را لمس کنید.

آلیاژهای شیرآلات از جنس فلز برنج و سرب خشک هستند که روکش آنها متفاوت است، روکش های به کار رفته معمولا از جنس برنز، مس، استیل و برنج هستند.

تعویض شیرآلات ساختمان 1

نصب شیرآلات توسط تکنسین های ما

چرا شیرآلات ساختمان تعویض می شوند؟

اگر در احداث ساختمان از شیرآلاتی با جنس قوی و مستحکم استفاده شود، تا سالهای متمادی نیازی به تعویض آنها نیست.

اما معمولاً پس از گذشت چندسال از استفاده به دلیل پوسیدگی، زنگ زدگی، خرابی، نشتی آب و سایر موارد نیاز به تعویض شیرآلات است.

در برخی موارد تنها با تعویض مغزی مشکلات شیرآلات ساختمانی برطرف می شود و احتیاجی به تعویض و پرداخت هزینه های جاری آن نیست. برای آشنایی با روش انجام این کار فیلم نحوه تعویض واشر مغزی شیر آب را مشاهده کنید.

با استفاده از ضد رسوب های الکتریکی از از زنگ زدگی و پوسیدگی شیرآلات منزل خود جلوگیری کنید. از دلایل دیگر تعویض شیرآلات زیبایی و آراسته کردن محیط است.

همیشه طرح ها و سبک های شیرآلات در حال تغییر هستند و اگر قصد زیبا کردن آشپزخانه یا سرویس های بهداشتی منزل خود را دارید، تعویض شیرآلات قدیمی با شیرآلات اهرمی توصیه ماست.

 

چگونه شیرآلات ساختمان را تعویض کنیم؟

 • محل نصب شیرآلات جدید را به دقت تمیز و جرم گیری کرده و شیرآلات قدیمی را باز کنید.
 • لنگی های شیر را تفلون کرده و سپس آنها را در محل خروجی لوله های آب نصب کنید. به منظور تهیه نوار تفلن لینک خرید نوار تفلن از دیجی کالا را لمس کنید.
 • اگر خروجی ها خیلی داخل هستند، می توانید از روپیچ توپیچ کوتاه یا بلند استفاده کنید.

تعویض شیرآلات ساختمان 2

نمایی از لنگی های مورد نیاز برای نصب شیرآلات

تعویض شیرآلات ساختمان 3

نصب لنگی ها بر روی کار

 • در مرحله بعد پولکی ها را بر روی لنگی قرار داده و واشرهای مخصوص آب بندی سایز متناسب با شیر را در داخل مهره ها قرار دهید.
 • سپس این مهره ها را بر لنگی های به دیوار نصب شده ببندید و با استفاده از آچار فرانسه آنها را سفت کنید.

تعویض شیرآلات ساختمان 4

نصب پولک های لنگی های شیر

 • نهایتا شلنگ یا علم دوش را به شیرآلات جدید خود وصل کرده و با باز و بسته کردن آن، عملکرد شیرآلات تازه نصب شده را تست کنید.

 

نکاتی که باید برای تعویض شیرآلات در نظر گرفت

معمولا پوسیده شدن و خرابی شیرهای قدیمی باعث می شود کیفیت خروجی آب هم در این شیر ها مناسب نباشد.

تعویض شیرالات نیاز به مقدماتی دارد که باید در هنگام تعویض رعایت شود:

 • ابتدا باید وسیله و تجهیزات کامل خود را فراهم نموده باشید.

برای تعویض شیرآلات حداقل به دو آچار یکی فرانسه و دیگری آچار تخت و یا انبر قفلی و یا آچار شلاقی نیاز دارید.

برای مشاهده انواع آچار و تهیه آن بر روی لینک خرید آچار از دیجی کالا بزنید و مطالب راهنمای خرید بهترین سایز و مارک آچار فرانسه و راهنمای خرید بهترین آچار تخت را برای انتخاب بهتر مطالعه کنید.

ضمنا باید نوار تفلون و پیچ گوشتی دو سو و چهار سو را هم داشته باشید و به منظور اطمینان باید دلر و پیچ رول پلاک هم فراهم کنید.

به منظور خرید پیچ گوشتی از دیجی کالا و همچنین جهت مشاهده و خرید دلر از دیجی کالا بر روی نام آن ها بزنید.

 • در هنگام باز کردن شیرآلات قبلی در نظر داشته باشید که اتصالات قبلی شیر شل نشوند.

احتمال دارد به دلیل زنگ زدن و یا رسوبات زیاد در شیرهای قدیمی، مهره شیرآلات در جای خود به قول معروف جام کرده باشد. در این حالت بهتر است ابتدا چند ضربه ملایم به مهره بزنید و بعد با فشار کم آن را باز کنید.

تعویض شیرآلات ساختمان 5

نصب شیر توالت فرنگی در ساختار جدید توسط کارشناسان ما

 • اگر شیرهای قدیمی زیاد پوسیده باشند، احتمال دارد که شیر در هنگام باز کردن بشکند.

در نظر داشته باشید که ابزار مورد نیاز برای خارج کردن رو پیچ شیر که در کار می ماند، قلاویز است و به هیچ عنوان با ضربه زدن و یا ابزار دیگری اقدام به خارج کردن قسمت بریده شده نکنید.

در صورت نیاز به تهیه قلاویز لینک خرید قلاویز از دیجی کالا را لمس کنید.

 • سیستم لوله کشی شیر را هم بررسی کنید.

پس از اینکه شیرآلات قبلی را باز کردید بهتر است لوله های قبلی را هم تا حد امکان یک بررسی اجمالی بکنید تا در صورت رسوب گرفتن و یا پوسیدگی زیاد در همان زمان اقدام به تعویض لوله های قدیمی با جدید بکنید.

 • شیرهای اهرمی بهترین شیرآلات موجود در بازار هستند که هم شرایط نصب راحتی دارند و هم در مصرف آب کمتر به شما کمک می کنند.

برای نصب شیرآلات جدید، اگر اتصالات قبلی تکان نخوره باشند، نیازی به تغییر و یا جا به جا کردن آنها نیست، مگر اینکه خودتان بخواهید جای این شیر ها را تغییر دهید.

اگر ساختار شیر جدید با شیر آلات قبلی متفاوت است، بهتر است قبل از نصب با کارشناسان ما تماس بگیرید .

معمولا دستورالعمل نصب این شیر ها باید ارائه شده باشد، اما اگر نبود می توانید با مراجعه به مقاله نصب شیرآلات نحوه صحیح نصب آن را مطالعه فرمایید.

با این حال در صورتی که با خرابی شیرآلات اهرمی مواجه شدید، مشاهده فیلم آموزش تعمیر شیر اهرمی و تعویض کارتریج می تواند کمک کننده باشد.

 • برای نصب شیر ها بر روی لنگی ها نیازی نیست سمتی که شیر بر روی آن بسته می شود، تفلون شود.

زیرا شیرآلات خودشان دارای واشر آب بندی در انتهای مهره می باشند. استفاده از تفلون در این شیر ها امکان این را بوجود می اورد که شیر سخت تر آب بندی شود.

 • از شلنگ و شیر پیسوار برای نصب شیرآلات جدید استفاده کنید.

اگر شیرآلات قدیمی شما از نوع روی کار بوده و با شیلنگ نصب نمی شدند و مستقیم روی کار نصب شده اند، بهتر است برای نصب این نوع شیرآلات حتما با تهیه کردن یک جفت شیر پیسوار و شلنگ پیسوار مناسب شیرآلات جدید را نصب کنید.

شیرهای پیسوار مجهز به فیلترهایی هستند که آشغال های مسیر آب را تصفیه می کند و باعث می شود شیر کمتر رسوب بگیرد.

در صورت نیاز به تهیه شیر پیسوار بر روی لینک خرید شیر پیسوار از دیجی کالا بزنید. بهتر است برای تعویض شیرآلات ساختمان خود از متخصصین این حوزه کمک بگیرید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

 • برای نصب دوش حمام در نظر داشته باشید که دوش های حمام قدیمی با دوش های جدید تفاوت زیادی دارند.

دوش های قدیمی تنها یک شیر معمولی بودند، ولی شیرآلات امروزی دوش حمام تفاوت زیادی با نوع قدیمی دارند.

برای مشاهده و اطلاع قیمت دوش حمام روی لینک خرید دوش حمام از دیجی کالا بزنید.

دوش حمام نیاز به سه راهی یا چهار راهی دارد و علمک دوش معمولا بر خلاف سایر دوش های قدیمی بسته می شود. ضمن اینکه دوش ها امروزی المک جداگانه ای دارند.

برای توجیه بیشتر در خصوص نصب دوش حمام بهتر است فیلم آموزش نصب دوش حمام را مشاهده فرمایید.

تعویض شیرآلات ساختمان 6

 • شیرهای روشویی بر خلاف شیر های قبلی یک خروجی دارند و شیر بصورت اهرمی است.

از این رو باید روشویی خود را تنها در یک قسمت و بنا بر نیاز سوراخ کنید. اگر از همان روشویی قبلی می خواهید استفاده کنید، در نظر داشته باشید که سوراخ های قبلی برای نصب این شیر ها پهنای لازم را ندارند.

در نتیجه یا باید سوراخ را گشاد تر کنید و یا میان روشویی یک سوراخ جدید ایجاد کنید. هر چند توصیه می شود کل روشویی را عوض کنید، اما با خلاقیت خودتان هم می توانید سوراخ های قبلی را با پولک های مخصوص پر کنید.

ضمنا پیشنهاد می کنیم مقاله نصب شیرآلات بهداشتی ساختمان را هم به دقت مطالعه فرمایید . برای کسب اطلاع از قیمت و مشاهده شیرهای روشویی لینک خرید شیر روشویی از دیجی کالا را لمس کنید.

 

جمع بندی:

در این مقاله ما قصد داشتیم تا با اتکا به دانش و تخصص همکارانمان و بصورت عملی موضوع نصب شیرآلات را برای شما توضیح دهیم.

موضوع دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که هر نوع شیرآلاتی ارزش هزینه کردن و خرید ندارند.

از این رو باید ابتدا نیازهای خانه را برآورد کنید و با در دست داشتن لیست شیرآلات مورد نیاز خود به مغازه مراجعه کنید و جنس با کیفیت را باید بتوانید تشخیص دهید.

در این راه هم می توانید روی تخصص ما حساب کنید. برای مشاهده شیرآلات متنوع و اطلاع از قیمت آن ها لینک خرید شیرآلات از دیجی کالا را لمس کنید.

نکته آخر اینکه برخی از مشتریان ما در راستای تغییر در لوله کشی قدیمی ساختمان خود به لوله کشی جدید و با هدف بهینه سازی و استفاده از شیرالات با کیفیت با مصرف آب کمتر به دنبال تغییر شیرالات خود هستند.

این موضوع اهمیت زیادی دارد که بدانید تغییر در سیستم لوله کشی متناسب با نیازهای فعلی شما انجام شده و به احتمال زیاد لیست شیرآلات مرود نیاز فعلی شما با لیست قبلی تفاوت خواهد داشت.

در اجرای لوله کشی جدید این احتمال وجود دارد که برای شما شیر توالت فرنگی، شیر پر کن یخچال، شیر روشویی در حمام و یا شیرهای دیگری در نظر گرفته شده باشد، در صورتی که قبلا در ساختاری های قدیمی دیده نمی شد.

بنابراین شناخت نیاز خانه برای تهیه شیرالات اهمیت زیادی دارد و صرف وقت، حوصله و دقت برای تعویض شیرآلات ضروری است. علاوه بر این نصب شیرآلات به طور معمولی را می توان بر روی دیوار و سینک نیز انجام داد. 

قبل از اینکه به سراغ تعویض شیرالات قدیمی خود به شیرآلات جدید بروید بهتر است با مشاوران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته تماس گرفته و از تخصص همکاران ما برای مشاوره و یا خدمات اجرایی بهره مند شوید .

کارشناسان ما در گروه تاسیسات 24 ساعته از مجرب ترین کارشناسان تاسیسات و نصب و تعویض شیرآلات ساختمانی هستند، که می توانند در کمترین زمان بهترین خدمات را به شما ارائه نمایند.

در ضمن در صورتیکه نیاز به مشاوره و یا راهنمایی داشتید هم می توانید بر روی تخصص ما حساب کنید. برای این منظور کافیست با ما تماس گرفته و یا فرم مخصوص درخواست سرویسکار متخصص را پر کنید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

اشتراک گذاری این صفحه