بوتان یکی از قدیمی ترین و معتبرترین برند های تولید تجهیزات گرمایشی و سرمایشی شناخته شده ایرانی است که در طرفداران زیادی در داخل ایران دارد. کولر گازی بوتان با استفاده از دانش روز این نوع سیستم های تهویه تهیه می شود و همانند همه انواع برند های خارجی و داخلی سرویس کولر گازی بوتان از الزامات هر ساله این وسیله خانگی می باشد.

سرویس کولر گازی  باعث می شود تا خیال شما برای یک دوره فعالیت مناسب راحت شود و ضمنا در صرفه جویی هزینه های انرژی و برق و همچنین کاهش استهلاک و بالا رفتن بهره وری کولر این سرویس دوره ای  از واجبات است.

سرویس کولر گازی بوتان 1

چرا باید اقدام به سرویس کولر گازی بوتان کرد؟

کولر گازی بوتان و یا هر مدل دیگری از کولر گازی ترکیبی از اجزا مکانیکی و اجزا اکترونیکی است که با استفاده از نیروی برق و جریان هوا و قدرت الکتروموتور و ترکیبی از گاز تعبیه شده در کمپرسور اقدام به خنک کردن محیط می کنند.

هر گاه بنا به دلایلی  هر یک از این قطعات حتی بسیار کوچک وظیفه خود را به خوبی نتواند انجام دهد در وظایف سایر اجزا اختلال به وجود می آید و همین موضوع باعث می شود تا کولر گازی زودتر از انچه که تصورش را می کردید خراب شود.

عمده دلایلی خرابی در کولر های گازی گرد و غبار و کثیفی محیط و انجام ندادن اقدامات پیشگریانه به واسطه بازدید های دوره ای از کولر گازی  می باشد. فیلتر کولر های گازی باید در زمان های مناسب تعویض شود و یا شستشو شود و گرد و غبار حاصل از محیط که با گذر از لایه های کولر وارد ان شده اند باید زدوده شوند تا اختلال ایجاد نکنند.

سرویس کولر گازی بوتان 2

چه زمان هایی باید اقدام به سرویس کولر گازی  کرد؟

سرویس کولر گازی بوتان باید در ابتدای شروع فعالیت سالیانه این کولر ها یعنی اوسط بهار انجام شود. دوره خواب این کولر ها می تواند باعث خشکی و یا رسوب گرفتن قطعات مکانیکی و الکترونیکی دستگاه شده باشد و به همین دلیل باید هر قبل از روشن کردن کولر ابتدا این رسوبات و کثیفی ها پاک شوند.

در ضمن اینکه بازدید و سرویس کولر گازی  در این دوره می تواند به شما در شناسایی هرگونه ایراد جزئی قبل از اینکه تبدیل به یک معضل بزرگ شوند کمک کند. هر چند این ایراد ها را باید تعمیرکار حرفه ای مرتفع کند و لی  در مقاله مربوطه توضیحات کافی برای تعمیر کولر گازی داده شد.

شما می توانید با مراجعه به لینک تعمیر کولر گازی موارد مورد نیاز را مطالعه کنید.

چه اقداماتی برای سرویس کولر گازی بوتان باید انجام شود؟

هر کولر گازی از جمله کولر گازی بوتان دو بخش اصلی دارد. یکی پنل داخلی که همان بخشی است که در اتاق و یا سالن پذیرایی شما نصب می شود و پنل خارجی که در پشت بام و یا تراس تعبیه می شود.

در هنگام سرویس کولر گازی بوتان باید هر دو قسمت را تمیز و بازدید کرد.

برای سرویس پنل داخلی کولر گازی بوتان برق دستگاه باید قطع شود.  سپس قاب جلویی دستگاه را باز کرده و فیلترهای تعبیه شده در جلوی کولر که به منظور تمیز کردن هوای خروجی می باشند را خارج کنید.

فیلتر های جلوی پنل کولر را با فشار آب شستشو دهید. البته اگر مدت زمان زیادی از آخرین تعویض این فیلتر ها گذشته بهتر است فیلتر ها را تعویض کنید.

سرویس کولر گازی بوتان 3

سنسور داخلی کولر که برای اعلام میزان سرمایش کولر تعبیه شده را باید پس از فیلتر ها تمیز کنید. برای اینکه اگر این سنسور کثیف باشد نمی تواند اطلاعات دقیقی به برد ارسال کند و ممکن است باد گرم و یا سرد تر از حد انتظار از کولر دریافت کنید.

اقدام بعدی در سرویس کولر گازی بوتان در پنل داخلی که اهمیت زیادی دارد شستشو و تمیز کردن  کویل ها می باشد. کویل ها عنصر جریان هوا و خنک کنندگی و عبور هوا را بر عهده دارد. به همین دلیل باید بصورت سالیانه کویل ها و یا فین ها بلا استثنا تمیز شوند.

معمولا برای شستن کویل ها از محلول آب و سرکه و یا آب و الکل استفاده می شود و پس از پاشیدن این محلول با پارچه تمیز و یک برس تمیز به خوبی کویل ها را شستشو می دهند. البته در صورتیکه کولر گازی در محیط هایی تعبیه شده که کویل ها چرب شده باشند مانند آشپزخانه ها باید از محلول های قوی تری برای تمیزی کویل استفاده شود. محلولی مانند گاز پاک کن.

پنل خارجی یا کندانسور به دلیل مجاورت با هوای آزاد خیلی بیشتر کثیف می شود.  برای سرویس پنل خارجی کولر گازی بوتان پس از قطع اتصال برق آن معمول ترین راه برای تمیزی بیرون این کندانسور استفاده از آب با فشار است.

نگران آسیب رسیدن به کولر نباشید. معمولا موتور های کولر گازی بوتان به نحوی تعبیه شده اند که ورود آب به محفظه آنها امکان پذیر نیست.

معمولا در سرویس کولر گازی  بازدید هایی از قطعات در خصوص عدم لقی، نداشتن مشکل فنی و یا نشتی و ... انجام می شود. این بازدید ها اهمیت زیادی دارند . اگر خودتان به اندازه کافی تخصص در این امر ندارید از سرویسکار کولر گازی بخواهید این کار  را برای شما انجام دهد.

در سرویس پنل خارجی کولر گازی  می توانید با رعایت نکات ایمنی و احتیاط بیشتر درب کندانسور را باز کنید و فین های داخلی آن را با اسپری آب و الکل و یا آب و سرکه تمیز کنید.

خشک کردن تمامی قطعات تا جایی که امکان دارد پس از اتمام فرآیند شستشو و سرویس کولر  چه در پنل داخلی و چه در پنل خارجی نباید فراموش شود. ضمن اینکه بهتر است تا حداقل 3 ساعت بعد از شستشو به هیچ عنوان کولر گازی روشن نشود.

سرویس کولر گازی بوتان 4

دلیل انجام سرویس دوره ای کولر گازی

بازدید دوره ای و شستشوی کولر گازی بوتان عمر مفید کولر گازی شما را تا 15 درصد افزایش خواهد داد. ضمنا کیفیت هوای خروجی بیشتر خواهد بودف کولر سر و صدای کمتری خواهد داشت و میزان مصرف انرژی شما هم تا حدود 20 درصد بهبود می یابد.

گرد و غبار  حاصل از فعالیت های روزمره در داخل و خارج از خانه به سادگی وارد سیستم کولر گازی شما خواهد شد. بر روی قطعات می نشیند و با انباشت شدن می تواند باعث گرفتگی روزنه ها، مسیر ها و یا اتصال کوتاه در کولر گازی شما شود و میزان خرابی و مشکلات دستگاه را تا حدود زیادی افزایش دهد.

گرم شدن باد خروجی دستگاه، سر و صدای زیاد دستگاه، عمل نکردن ولوم دستگاه، بوی بد دستگاه، قطع و وصل شدن دستگاه  و مصرف برق بالای کولر گازی همه به دلیل عدم رعایت سرویس دوره ای کولر گازی است.

به یاد داشته باشید بهترین نوع سرویس کولر گازی بوتان موقعی انجام می شود که ضمن رعایت تمیز کردن پنل داخلی و پنل خارجی یک چک آپ کامل هم از کولر گازی انجام شود.

این کار بهتر است توسط سرویس کار حرفه ای کولر گازی انجام شود. سرویسکار های ماهر می دانند که به غیر از شستشو  و تمیز کاری پنل داخلی و پنل خاجری کولر گازی باید سایر قطعات مانند ترموستات، فن ، صدای موتور، کمپرسور، فیوز ها، دمای خروجی، نشتی، راه های تامین هوا و خروج هوا، مسیر لوله های کولر، رسوب های موجود و ... را چگونه و با چه ابزاری تست و کنترل کند تا بهترین بازخورد را داشته باشد و بیشترین اطمینان را به همراه داشته باشد.

برنامه  بازدید دوره ای کولر گازی بوتان معمولا پیشنهاد می شود در دوره های قبل و بعد از استفاده صورت بگیرد. البته همیشه یک بار در سال و این هم قبل از شروع دوره بهره برداری اهمیت بسیار بیشتری دارد.

گروه تاسیسات 24 ساعته برای انجام امور مشاوره تاسیسات و یا انجام سرویس دوره ای  انواع کولر گازی در هر مدل و هر برند اماده ارائه خدمات حرفه ای به متقاضیان عزیز می باشد.

.

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # کبیری 1397-02-25 22:52
سلام
هر زمانی که کولر زیاد کار می کند دیوار خیس می شود. جایی هم نشتی ندیدم . دلیلش چیست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-02-27 15:55
سلام
لوله کشی کولر شما زیر کار است و این لوله گرفتگی دارد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-02-28 16:24
سلام دوست گرامی
لوله کشی کولر شما زیر کار است و این لوله گرفتگی دارد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # خانزاده 1397-02-28 16:25
آیا می توانیم برای نصب کولر از لوله کشی زیر کار در خانه استفاده کنیم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-02-29 19:51
بله. باید دیوار را برش بدهید و لوله ها را از زیر بکشید و بعدا دوباره روی آن را بپوشانید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # فرشید 1397-02-30 22:15
کولر موقعی که شروع به کار می کند خوب خنک می کند ولی بعد از یک ساعت باد داغ می زند. چرا؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-02-31 16:56
احتمالا کمپرسور داغ می کند و یا ممکن است گاز کولر کم شده باشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد