بوتان یکی از قدیمی ترین و معتبرترین برند های تولید تجهیزات گرمایشی و سرمایشی شناخته شده ایرانی است که در طرفداران زیادی در داخل ایران دارد.

کولر گازی بوتان با استفاده از دانش روز این نوع سیستم های تهویه تهیه می شود و همانند همه انواع برندهای خارجی و داخلی سرویس کولر گازی بوتان از الزامات هر ساله این وسیله خانگی محسوب می شود. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید تا شما را با لزوم و چگونگی سرویس کولر گازی بوتان آشنا کنیم.

چرا باید اقدام به سرویس کولر گازی بوتان کرد؟

سرویس کولر گازی باعث می شود تا خیال شما برای یک دوره فعالیت مناسب راحت شود و ضمناً در صرفه جویی هزینه های انرژی و برق و همچنین کاهش استهلاک و بالا رفتن بهره وری کولر سرویس های دوره ای از واجبات است.

کولر گازی بوتان و یا هر مدل دیگری از کولر گازی ترکیبی از اجزا مکانیکی و اجزا اکترونیکی است، که با استفاده از نیروی برق و جریان هوا و قدرت الکتروموتور و ترکیبی از گاز تعبیه شده در کمپرسور اقدام به خنک کردن محیط می کنند.

هر گاه بنا به دلایلی  هر یک از این قطعات حتی بسیار کوچک، وظیفه خود را به خوبی نتواند انجام دهد، در وظایف سایر اجزا اختلال به وجود می آید. همین موضوع باعث می شود تا کولر گازی زودتر از آنچه که تصورش را می کردید، خراب شود.

سرویس کولر گازی بوتان 2

عمده دلایل خرابی در کولر های گازی، گرد و غبار و کثیفی محیط و انجام ندادن اقدامات پیشگریانه به واسطه بازدید های دوره ای از کولر گازی  می باشد.

فیلتر کولر های گازی باید در زمان های مناسب تعویض شده و یا شستشو داده شود، تا گرد و غبار حاصل از محیط که با گذر از لایه های کولر وارد آن شده اند، زدوده شوند تا اختلال ایجاد نکنند.

در کلیپ زیر از اهمیت و تاثیر شستشوی فیلتر کولر گازی و زمان مناسب برای این اقدام آگاه می شوید.

 

چه زمان هایی باید به سرویس کولر گازی اقدام کرد؟

سرویس کولر گازی بوتان باید در ابتدای شروع فعالیت سالیانه این کولرها، یعنی اوسط بهار انجام شود. دوره خواب کولرها می تواند باعث خشکی و یا رسوب گرفتن قطعات مکانیکی و الکترونیکی دستگاه شده باشد و به همین دلیل باید هر قبل از روشن کردن کولر، ابتدا رسوبات و کثیفی ها پاک شوند.

در ضمن اینکه بازدید و سرویس کولر گازی در این دوره می تواند به شما در شناسایی هرگونه ایراد جزئی، قبل از اینکه تبدیل به یک معضل بزرگ شوند، کمک کند. هر چند این ایرادها را باید تعمیرکار حرفه ای مرتفع کند، و در مقاله مربوطه توضیحات کافی برای تعمیر کولر گازی داده شد.

سرویس کولر گازی بوتان 1

 اگر کلیپ زیر را تماشا کنید، سرویسکار کولر گازی آقای اشیاقی به شما خواهد گفت که سرویس فصلی کولر گازی شامل چه مواردی می شود و زمان مناسب آن چه موقع است.

 

چه اقداماتی برای سرویس کولر گازی بوتان باید انجام شود؟

هر کولر گازی از جمله کولر گازی بوتان، دو بخش اصلی دارد. یکی پنل داخلی، که همان بخش نصب شده در اتاق و یا سالن پذیرایی شما بوده و پنل خارجی که در پشت بام و یا تراس تعبیه می شود. در هنگام سرویس کولر گازی بوتان باید هر دو قسمت را تمیز و بازدید کرد.

 • بازدید و سرویس پنل داخلی کولر گازی

برای سرویس پنل داخلی کولر گازی بوتان برق دستگاه باید قطع شود. سپس قاب جلویی دستگاه را باز کرده و فیلترهای تعبیه شده در جلوی کولر که به منظور تمیز کردن هوای خروجی می باشند، را خارج کنید.

فیلترهای جلوی پنل کولر را با فشار آب شستشو دهید. البته اگر مدت زمان زیادی از آخرین تعویض این فیلترها گذشته، بهتر است آن ها را تعویض کنید.

سرویس کولر گازی بوتان 3

سنسور داخلی کولر که برای اعلام میزان سرمایش کولر تعبیه شده را باید پس از فیلترها تمیز کنید.

چرا که اگر این سنسور کثیف باشد، نمی تواند اطلاعات دقیقی به برد ارسال کند و ممکن است باد گرم و یا سرد تر از حد انتظار از کولر دریافت کنید.

اقدام بعدی در سرویس کولر گازی بوتان در پنل داخلی که اهمیت زیادی دارد، شستشو و تمیز کردن کویل ها می باشد.

کویل ها عنصر جریان هوا و خنک کنندگی و عبور هوا را بر عهده دارد. به همین دلیل باید بصورت سالیانه کویل ها و یا فین ها بلا استثنا تمیز شوند.

معمولاً برای شستن کویل ها از محلول آب و سرکه و یا آب و الکل استفاده می شود و پس از پاشیدن این محلول با پارچه تمیز و یک برس تمیز به خوبی کویل ها را شستشو می دهند.

البته در صورتیکه کولر گازی در محیط هایی تعبیه شده که کویل ها چرب شده باشند، باید از محلول های قوی تری برای تمیزی کویل استفاده شود. محلولی مانند گاز پاک کن.

اگر می خواهید بدانید کثیف بودن اوپراتور چه تاثیری در روند کار کولر کازی بوتان دارد و نحوه شستشوی این قطعه را بدانید، پیشنهاد می کنیم کلیپ زیر را تماشا کنید.

 • بازدید و سرویس پنل خارجی کولر گازی

پنل خارجی یا کندانسور به دلیل مجاورت با هوای آزاد خیلی بیشتر کثیف می شود. برای سرویس پنل خارجی کولر گازی بوتان پس از قطع اتصال برق آن، معمول ترین راه برای تمیزی بیرون این کندانسور استفاده از آب با فشار است.

نگران آسیب رسیدن به کولر نباشید. معمولاً موتورهای کولر گازی بوتان به نحوی تعبیه شده اند، که ورود آب به محفظه آنها امکان پذیر نیست.

در سرویس کولر گازی بازدیدهایی از قطعات در خصوص عدم لقی، نداشتن مشکل فنی و یا نشتی و ... انجام می شود. این بازدیدها اهمیت زیادی دارند.

اگر خودتان به اندازه کافی تخصص در این امر ندارید، از سرویسکار کولر گازی بخواهید این کار  را برای شما انجام دهد.

در سرویس پنل خارجی کولر گازی می توانید با رعایت نکات ایمنی و احتیاط بیشتر درب کندانسور را باز کنید و فین های داخلی آن را با اسپری آب و الکل و یا آب و سرکه تمیز کنید.

خشک کردن تمامی قطعات تا جایی که امکان دارد، پس از اتمام فرآیند شستشو و سرویس کولر، چه در پنل داخلی و چه در پنل خارجی نباید فراموش شود.

ضمن اینکه بهتر است تا حداقل 3 ساعت بعد از شستشو به هیچ عنوان کولر گازی روشن نشود.

سرویس کولر گازی بوتان 4

دلیل انجام سرویس دوره ای کولر گازی

 • گرد و غبار حاصل از فعالیت های روزمره در داخل و خارج از خانه به سادگی وارد سیستم کولر گازی شما خواهد شدو بر روی قطعات می نشیند.
 • انباشت شدن این مواد می تواند باعث گرفتگی روزنه ها، مسیر ها و یا اتصال کوتاه در کولر گازی شما شود و میزان خرابی و مشکلات دستگاه را تا حدود زیادی افزایش دهد.
 • بازدید دوره ای و شستشوی کولر گازی بوتان عمر مفید کولر گازی شما را تا 15 درصد افزایش خواهد داد.
 • کیفیت هوای خروجی بیشتر خواهد بود.
 • کولر سر و صدای کمتری خواهد داشت.
 • میزان مصرف انرژی شما هم تا حدود 20 درصد بهبود می یابد.

به خاطر داشته باشید گرم شدن باد خروجی دستگاه، سر و صدای زیاد دستگاه، عمل نکردن ولوم کولر، بوی بد دستگاه، قطع و وصل شدن کولر گازی و مصرف برق بالای آن همه به دلیل عدم رعایت سرویس دوره ای کولر گازی است.

برای آشنایی با علت صدای زیاد کولر گازی و روش رفع آن به مقالات رفع مشکل صدای پنل کولرگازی و رفع مشکل صدای زیاد کمپرسور کولر گازی مراجعه کنید.

اگر کمپرسور کولر گازی صدای عجیب می دهد، کلیپ زیر را تماشا کنید تا با نحوه حل این مشکل آشنا شوید.

بهترین نوع سرویس کولر گازی بوتان موقعی انجام می شود که ضمن رعایت تمیز کردن پنل داخلی و پنل خارجی یک چک آپ کامل هم از کولر گازی انجام شود. این کار بهتر است توسط سرویس کار حرفه ای کولر گازی انجام شود. سرویسکارهای ماهر می دانند که به غیر از شستشو  و تمیز کاری پنل داخلی و پنل خاجری کولر گازی باید چه اقداماتی انجام دهند.

از جمله اینکه باید سایر قطعات مانند ترموستات، فن، صدای موتور، کمپرسور، فیوزها، نشتی، راه های تامین هوا و خروج هوا، رسوب های موجود و ... را چگونه و با چه ابزاری تست و کنترل کند. چنانچه با کمپرسور کولر گازی خود دچار مشکل شده اید، به مطلب تعمیر کمپرسور کولر گازی مراجعه نمایید.

با مشاهده کلیپ زیر می توانید با وظیفه ترموستات کولر گازی و نحوه تشخیص خرابی این قطعه آشنا شوید.

 

جمع بندی

معمولاً پیشنهاد می شود برنامه  بازدید دوره ای کولر گازی بوتان در دوره های قبل و بعد از استفاده صورت بگیرد. البته همیشه یک بار در سال و آن هم قبل از شروع دوره بهره برداری اهمیت بسیار بیشتری دارد.

گروه تاسیسات 24 ساعته برای انجام امور مشاوره تاسیسات و یا انجام سرویس کولر گازی در هر مدل و هر برند اماده ارائه خدمات حرفه ای به متقاضیان عزیز است و خدمات خود را همراه با گارانتی تضمین کیفیت عرضه می کند.

کافیست همین الان با ما تماس بگیرید و یا فرم درخواست سرویسکار متخصص را پر و ارسال کنید. جهت اطلاع حدودی از هزینه سرویس کولر گازی خود به مقاله فرمول محاسبه هزینه سرویس و تعمیر کولر گازی مراجعه کنید.

 

خلاصه ای از آنچه در این مطلب گفتیم

 • سرویس کولر گازی بوتان باید در ابتدای شروع فعالیت سالیانه این کولرها، یعنی اوسط بهار انجام شود.
 • به منظور انجام سرویس پنل داخلی کولر گازی بوتان باید ابتدا برق دستگاه قطع شده و بعد از برداشتن قاب جلویی کولر فیلترهای تعبیه شده در آن تمیز و یا تعویض شوند.
 • پاکسازی سنسور داخلی، شستشوی کویل ها یا فین ها از دیگر اقدامات مهم در زمان سرویس پنل داخلی کولر گازی بوتان است.
 • از آنجا که پنل خارجی در معرض هوای بیرون قرار دارد، باید کندانسور تعبیه شده در داخل آن با فشار آب و یا اسپری آب و الکل تمیز شود.
 • در زمان سرویس کولر گازی بوتان اقدامات دیگری از جمله بررسی ترموستات، فن، صدای موتور، کمپرسور، فیوزها، نشتی گاز، نحوه تراز بودن دستگاه و غیره توسط سرویسکار متخصص انجام می شود.

 

پرسش و پاسخ های متداول

 1. آیا شستشوی کولر گازی بوتان در زمان سرویس این وسیله ضروری است؟

بله، با انجام این کار طول عمر دستگاه بالا می رود، چون فیلترها، سنسور و کویل ها از جرم و رسوبات پاک می شوند.

 1. بهترین زمان پیشنهادی برای انجام سرویس کولر گازی بوتان چه موقع است؟

بهتر است سرویس این وسیله را یک بار قبل و یک بار پس از بهره برداری انجام دهید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران، کرج، مشهد، شیراز، شهریار، اسلامشهر، اصفهان، تبریز، رشت، اهواز، اراک، پردیس، رودهن، بومهن، پرند، دماوند، قم، ارومیه، کرمانشاه، شهر قدس فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 200.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.

شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

1. در صفحه درخواست سرویسکار متخصص، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.

2. با شماره های قسمت تماس با ما، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

نظر آقای محمدزاده در مورد تجربه استفاده از خدمات مجموعه تاسیسات 24 ساعته

 

.

اشتراک گذاری این صفحه