با شروع فصل گرم سال راه‌اندازی کولرهای آبی سرآغازی است برای اینکه خودمان را از گرما نجات دهیم. اما اصل اولیه راه‌اندازی کولرهای آب سرویس دوره‌ای کولرهای آبی و احتمالا انجام تعمیر کولر آبی برای داشتن یک فصل پر از آرامش هستیم. اما صرف نظر از همه کارها و سرویس‌هایی که برای کولرها انجام می‌شود زدودن رسوب کولرها کاری بسیار دشوار است و کمتر کسی حتی به این موضوع توجه می‌کند.

از بین بردن رسوبات کولر آبی باعث می‌شود تا درصد خرابی قطعات مکانیکی و حتی الکترونیکی کولر به شدت کاهش پیدا کند چراکه عمده عیوب مکانیکی کولر آبی از این رسوبات سرچشمه می‌گیرند. خرابی یاتاقان‌ها، خرابی پمپ آب، گرفتگی شیلنگ‌های آب، خرابی شناور، سوختن موتور موتور کولر و ... از عمده‌ترین قطعات کولر آبی هستند که باید به دلیل بی توجهی به تمیزی و رسوب زدایی کولر آنها را تعمیر کرد.

روش های از بین بردن رسوبات کولر آبی 1

تعمیر کولر آبی توسط همکاران ما

این در حالی است که کاهش هزینه‌های تعمیرو نگهداری کولر آبی تنها با چند راه ساده برای تمیز کردن رسوبات کولر آبی از دوش خانواده برداشته می‌شود.

رفع شوره کولر آبی

  • استفاده از پد سلولزی کولر

برای از بین بردن شوره کولر شاید اولین و موثرترین راه این باشد که اجازه گرفتن شوره را به کولر ندهیم. برای همین پیشنهاد می شود که به جای استفاده از پوشال از پدهای سلولزی استفاده کنید.

پدهای سلولزی دارای ساختاری شبکه‌ای هستند که این قابلیت باعث می‌شود تا رسوبات آب به راحتی پاکسازی و گرفته شوند. این پدها رسوبات را به خود می‌گیرند و در هر دوره سرویس و نگهداری کولر آبی به راحتی با کمی آب این رسوبات از شبکه‌های آنها جدا می‌شود و شاید به همین دلیل است که به این پدها خود پاک‌کن هم گفته می‌شود.

روش های از بین بردن رسوبات کولر آبی 2

  • استفاده از آب سختی‌گیر آب خانگی

اگر به یاد داشته باشید در مقاله‌ای ما در خصوص سختی‌گیرهای رزینی برای خانه صحبت کردیم و در مقاله‌ای هم سختی‌گیرهای مغناطیسی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادیم. سختی‌گیرها برای از بین بردن رسوبات ساخته شده‌اند اما نقطه ضعف اساسی آنها این است که بر روی مدارهای گرمایشی معمولا کار نمی‌شوند. اما اگر از یک سیستم سختی‌گیر جامع رزینی برای آب خانه استفاده شود آب به کلی رسوب‌زدایی می‌شود. این آب نه تنها در کولر آبی شوره نمی‌زند بلکه سایر تجهیزات گرمایشی و سرمایشی خانه هم در امان خواهند بود.

روش های از بین بردن رسوبات کولر آبی 3

  • استفاده از جوهر نمک یا مواد سفید کننده

برای از بین بردن رسوبات کولر آبی می‌توانید از جوهر نمک و یا ماده سفیده کننده هم استفاده کنید. در نظر داشته باشید که این مواد اسیدی و خطرناک هستند و حتما باید از دستکش مناسب برای این کار استفاده شود و در ضمن نباید این کار در مدت زمان طولانی انجام شود.

برای اینکه فورا کار شما نتیجه بدهد باید تمامی آب کولر را با باز کردن دریچه تخلیه آب کولر از کولر خالی کنید و سپس دوباره دریچه را متصل کنید و جوهر نمک و یا ماده سفید کننده را در کف سینی کولر بریزید و کمی صبر کنید و فورا با آب زیاد شستشو دهید.

  • استفاده از محلول سرکه

سرکه‌های خانگی هم خاصیت رسوب‌زدایی دارند. شما می‌توانید اگر رسوب کولر زیاد نیست با استفاده از محلوله آب و سرکه و یا خود سرکه بصورت مستقیم بر روی رسوبات کولر آنها را از بین ببرید.

در نظر داشته باشید که سرکه هم نباید زیاد بماند و باید خیلی زود تخلیه شود. این کار بیشتر باید برای کولرهایی که رسوب کم دارند استفاده شود.

مثلا افرادی که در هر ماه و یا دو ماه یک بار با انجام سرویس دوره‌ای کولر آبی کار از بین بردن رسوبات کولر را انجام می‌دهند می‌توانند از سرکه نتیجه خوبی بگیرند.

روش های از بین بردن رسوبات کولر آبی 4

  • استفاده از جرم‌گیر کولر آبی

یکی دیگر از راه‌های کم خطرتر زدودن جرم کولر آب استفاده از جرم‌گیر کولر آبی است که به تازگی در ایران تولید و عرضه می‌شود. این جرم‌گیرها با خاصیت خنثی‌تر و کم خطرتر نسبت به جوهرنمک می‌باشند.

  • آب کولر را مرتبا تعویض کنید

این کار البته خیلی توصیه نمی‌شود ولی جوابگو است. دلیل اینکه توصیه نمی‌شود این است که اولا آب زیاد مصرف می‌شود و دوما اینکه کار سخت و زمان‌بری است. اما با تعویض مرتب آب رسوب کمتر در کولر می‌نشیند.

  • استفاده از رسوب‌گیر کولر آبی

در مقاله رسوب‌گیر پکیج نوعی رسوب‌گیر و یا سختی‌گیر را معرفی کردیم که در مسیر آب گرم پکیج نصب می‌شد. برای کولر آبی نیز چنین رسوب‌گیری وجود دارد. البته رسوب‌گیرهای کولرآبی از نوع رسوب‌گیرهای رزینی هستند و نه مغناطیسی به همین دلیل ساختاری فیلتردار دارند که باید مرتبا این فیلترتمیز شود و در دوره‌های سرویس و نگهداری کولر آبی و حتی در دوره‌های کوتاه‌تر حتما فیلتر آن بازدید و تعویض شود.

فیلتر رزینی کولر آبی که به رسوب‌گیرکولر آبی هم شهرت دارد نوعی محفظه شیشه‌ای است که درون آن فیلتری رزینی قرار گرفته و یک ورودی و یک خروجی دارد. آب ورودی کولر باید به ورودی این سختی‌گیر نصب شود و ورودی از خروجی سختی‌گیر ورودی کولر آبی به پشت شناور گرفته شود.

بیشتر فیلترهای رسوب‌گیر کولر آبی بصورت ترکیبی از رزین کاتیونی و آنیونی هستند به این دلیل که بتوانند همه املاح و سخت‌کننده‌های آب را جذب کنند. به یاد داشته باشید که این سختی‌گیرها دارای دوره‌های زمانی مشخصی هستند که باید در پایان این دوره فیلتر رزینی آنها تعویض شود.

روش های از بین بردن رسوبات کولر آبی 5

فیلترهای رزینی آنها بصورت یدکی موجود است ولی برای بهتر شدن عملکرد این فیلترها می‌توانید در دوره‌های زمانی کمتر هم مرتبا آنها را تمیز کنید. اما به دلیل اینکه حجم ووردی آب به کولر محدود است زیاد نباید نگران تعویض دوره‌ای رزین‌ها باشید زیرا خیلی دیر به دیر نیاز به تعویض فیلتر می‌باشد.

  • بهترین راه از بین بردن شوره کولر

اما یکی از بهترین راه‌های از بین بردن شوره کولر یا همان رسوب کولر استفاده از شوره‌گیر کولر می‌باشد. شوره‌گیرها دارای فرمول خاصی هستند که در درون آب و سینی کولر آبی قرار می‌گیرد و به راحتی به دلیل ساختاری که دارد در آب تا چندین ماه باقی مانده و مانع جذب شوره در پوشال‌ها و بدنه کولر می‌شوند.

عملیات و کارکرد شوره‌گیر کولر هم تا حدودی همانند رزین می‌باشد. در واقع فرمولاسیون شوره‌گیرها به نحوی است که با تاثیر بر روی یون کلسیم‌ها و خنثی سازی یون آنها مانع نشستن و تشکیل رسوب در کولر می‌شوند.

روش های از بین بردن رسوبات کولر آبی 6

نمک کولر چیست؟

اما در پایان در توضیح اینکه نمک کولر چیست و از چه راهی باید برای از بین بردن نمک کولر اقدام کرد باید بگوییم که در واقع نمک کولر همان نمک موجود در آب است که به سولفات آب هم شهرت دارد. این نمک‌ها اغلب بر اساس فعالیت باکتری‌ها تولید می‌شوند و برای از بین بردن آنها باید از یکی از همین روش‌هایی که در بالا توضیح داده شد استفاده شود.

در نتیجه با انجام به موقع سرویس دوره‌ای کولر آبی و انجام رسوب‌زدایی کولرها با یکی از روش‌های فوق می‌توانید عمر کولر آبی خود را تا چندین برابر افزایش دهید و ضمنا کارایی کولر را هم افزایش دهید.

اگر نیاز به  خدمات حرفه‌ای دارید می‌توانید روی تخصص همکاران ما حساب کنید. همین الان با ما تماس بگیرید تا همکاران مستقر ما در سراسر مناطق شهر تهران در سریعترین زمان و بدون هزینه ایاب و ذهاب کولر آبی شما را سرویس و نصب و راه اندازی نمایند

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +6 # شعبانی 1397-02-22 23:39
سلام
اگر با کاردک رسوبات را بتراشیم اشکالی دارد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اسماعیلی 1397-02-23 23:30
سلام وقت شما بخیر
بله. ممکن است به دلیل وجود برجستگی در کف کولر و یا گرفتن اشتباه کاردک سینی کولر سوراخ شود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +6 # قربانی 1397-02-24 21:52
سلام.. این رسوب گیرهای کولر مورد تایید شما هستند؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اسماعیلی 1397-02-25 22:38
سلام دوست گرامی
ما در این مقاله تنها به معرفی روش های از بین بردن رسوبات پرداختیم . این نمونه تازه وارد بازار شده و تقریبا به خوبی کار می کند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # عامری 1397-02-27 16:41
اگر از سرکه و یا جوهر نمک استفاده کنیم امکان اینکه پمپ را روشن کنیم تا لوله ها هم رسوب گیری شوند وجود دارد؟ مشکلی پیش نمی آبد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1397-02-28 16:00
پمپ آب با رسوخ جوهر نمک ممکن است آسیب ببیند. باید پمپ را از محیط کولر خارج کنید و این کار را انجام دهید ولی زمان آن نباید طولانی باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +4 # محمدی 1397-04-22 12:22
سلام . برای این که رسوبات روی پوشال را از بین ببریم از چه چیزی استفاده کنیم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # اسماعیلی 1397-05-23 09:10
سلام وقت شما بخیر
بعد از اینکه کاملا کولر شست و شو شد و عاری از رسوبات شد پوشال نسب میگردد و بعد از آن از مواد رسوب زدای کولر استفاده میکنیم تا مجددا رسوب نگیرد .
پوشالی که رسوب گرفت باید دور بریزید.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # موید 1397-05-03 18:41
سلام خواستم فن کولر رو تمیز کنم پیشنهاد شما چیه ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-06-03 10:01
سلام وقت شما بخیر
با فشار آب قوی این را میتوانید انجام دهید.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # بهروز وزیری 1397-05-09 11:57
لطفل" اصلا" توصیه استفاده از شورگیر هارا نکنید که یک حقه بازی است و هیچ تکرار میکنم هیچ تاثیری ندارد و نمیدانم اداره استاندارد چطور میگذارد این محصول را در مغازه بفروش برسانند یک چیز الکی که به قیمتی میفروشند و در حد میلیون که هرکس میگوید یکبار امتحان کنم حساب کنید چند میلیون تومان بجیب میزنند.
یاد خیلی وقت پیش افتادم که عده ایی کلاه بردار خمیری بعنوان خمیر سوسک کش درست کردن و روانه بازار با تبلیغات وسیع نمودند این خمیر که معلوم نبود چه آشغالی بود هیچ تاثیری نداشت ولی برای کلاه برداران میلیونها تومان سود داشت چرا که هر منزلی گفت یکی بخرم خود من که ذوق زده شده بودم 6 ات ازاین خمیر ها را خریدم و بعد از یک استفاده که نتیجه ای نداشت بقیه را دور ریختم.
واقعا" نمیدانم چرا مسیولین جلوی این کلاه برداریها را جدی نمیگیرد که چنین مبالغ زیادی بجیب میزنند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1397-07-01 15:54
سلام
ممنون ازینکه تجربیات خود را در اختیار بازدیدکنندگان سایت قرار میدهید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سعید 1397-06-11 23:57
سلام کولرابی به خاطرخرابی یاتاقان و واشر پلاستیکی ومیله اهنی که بین فن کولرابی قرارداشت خودمون به خاطرخرابیش تعویض کردیم ولی ازان روز به بعداحساس میکنم کولر گردش هوای خوبی نداره والان هم مشکلی که داره بعدازروشن کردن کولرصدای بلندی ازکولرشنیده میشه این صدا گاهی وقت شنیده میشه وباتعویض تسمه برای یه مدت برطرف میشه ولی بقیه کولرها نگاه کردم مشکلی دراین موردنداره هم گردش هوای خوبی دارندوهم خنک بودنش زیاده باتشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-02-26 22:23
زاویه فولی هارو تنظیم کنید درست میشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا 1398-02-28 01:24
سلام این پد های سلولزی کجاها پیدا میشه و قیمتش چقدر هست ؟و اینکه روی همه ی کولرها نصب میشه یا باید کلا کولر عوض بشه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # علیرضا آقاملایی 1398-02-28 08:49
سلام همه جا موجوده محل قرارگرفتن پد سلولزی با پوشال معمولی کمی متفاوته باید درب کولر عوض بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # طنین 1398-04-06 18:42
سلام.کولر که روشن میکنیم گردوخاک و سنگریزه میاد داخل اتاق ها.چه کنیم؟از داخل خونه امکان برداشتن دریچه ها نیست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-04-06 22:38
سلام
تنها راه تمیز کردن کانال و سپس تعویض پوشال مرغوب که امکان ورود گردو خاک به داخل کانال رو از بین ببره
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد