در حال حاضر استفاده از شوفاژ به عنوان منبع حرارتی برای گرم کردن محیط تقریبا در بسیاری از ساختمان ها وجود دارد. از آنجا که ممکن است بعد از مدتی استفاده از این وسیله، مشکلاتی در زمینه لوله های آب منتهی به شوفاژ رخ دهد، ما قصد داریم تا در این مقاله در مورد تعویض لوله کشی شوفاژ مطالبی را ارائه دهیم.

تعویض لوله کشی شوفاژ 1

شوفاژ در واقع یک وسیله برای انتقال گرمای ایجاد شده در موتورخانه و یا پکیج به محیط اطراف آن می باشد. رادیاتور شوفاژ دیواری در انواع رادیاتور پنلی، رادیاتور پره ای، رادیاتور قرنیزی و رادیاتور شیشه ای وجود دارند.

برای انجام لوله کشی شوفاژ می توان از سه نوع لوله استفاده نمود. لوله فلزی، لوله پلیمری و لوله پنج لایه.

لوله فلزی:

لوله های فلزی اغلب از جنس آهنی هستند و استفاده از این لوله ها به دلیل سنگینی، نحوه نصب جوشی، زنگ زدگی و رسوب لوله در مدت استفاده و همچنین هزینه بالا برای حفظ و نگهداری در حال حاضر کمتر صورت می گیرد.

لوله پلیمری:

استفاده از لوله های پلیمری که ترکیبی از لوله های پلاستیکی هستند بعد از مشاهده اثرات نامطلوب از به کار بردن لوله های فلزی در سیستم لوله کشی شوفاژ رواج پیدا کرد.

این لوله ها در ایران به نام لوله سفید و لوله سبز شهرت دارد. لوله سفید و سبز به دلیل خاصیت ضد رسوب گیری و زنگ زدگی، در اوایل استفاده در سیستم لوله کشی شوفاژ بسیار محبوب شدند. علاوه بر این قیمت تمام شده این لوله در مقایسه با لوله های فلزی بسیار کمتر است و برای نصب آب به دلیل سبکی و حمل آسان نیاز به زحمت فراوان نیست.

لوله پنج لایه:

لوله های پلیمری بر خلاف آنچه که انتظار می رفت نتوانستند در سیستم گرمایشی پاسخ گوی تمام نیازهای یک سیستم کارآمد باشند و تنها دلیل این مشکل دمای بالای آب در حال گردش در سیستم گرمایشی و عدم مقاومت این لوله ها در دمای بالاتر از 60 درجه بود.

بعد از این اتفاق بود که نوع کار آمد تر این لوله ها یعنی لوله های پنج لایه تهیه و تولید شدند. این لوله ها تمام خصوصیات مورد نظر در انتقال آب گرم در سیستم گرمایش ساختمان را دارا هستند. لوله های پنج لایه علاوه بر این بسیار سبک، انعطاف پذیر، باصرفه و مقاوم در برابر زنگ زدگی و رسوب و نشتی هستند.

علت تعویض لوله کشی شوفاژ:

  • انسداد لوله به دلیل زنگ زدگی:

همانطور که در بالا ذکر شد، لوله های فلزی تمایل بسیار بالایی با ایجاد واکنش با اکسیژن آب را دارند، و نتیجه این واکش تولید اکسید آهن است که با گذشت زمان حجم آن روز به روز بیشتر شده و در نهایت سبب مسدود شدن لوله ها می شود.

  • عدم انتقال گرما به شکل یکنواخت:

گاهی بعد از مدتی استفاده از رادیاتور شوفاژ، میزان حرارت دهی در آن ها به شکل متناسب نیست یعنی به این صورت که شوفاژهای نزدیک تر به پکیج گرم تر ولی شوفاژهایی که در فاصله بیشتری از پکیج نصب شده اند حرارت کمتری دارند.

یکی از علل بروز این مشکل می تواند رسوب گرفتن لوله های فلزی به دلیل سختی موجود در آب و در نتیجه مسدود شدن مسیر جریان آب در لوله های دورتر از پکیج باشد و طبیعتا اگر آب گرم در لوله ها جریان نداشته باشد، رادیاتور شوفاژ هم گرم نخواهد شد.

  • نشتی و یا ترکیدگی لوله های شوفاژ:

نشتی در لوله های شوفاژ می تواند به دلایل مختلفی به وجود بیاید که یکی از آنها به دلیل استفاده از لوله های پلاستیکی در لوله کشی شوفاژ است.

حتی اگر لوله های پلاستیکی از نوع پلیمری هم باشند این لوله ها به دلیل جنس مواد تشکیل دهنده خود مقاومت پایینی در برابر دمای بالاتر از 60 درجه را دارند و در نتیجه بعد از مدتی دچار نشتی خواهند شد.

دلیل دیگر نشتی در لوله های شوفاژ نحوه خواباندن لوله ها در ساختمان است یعنی اگر لوله ها رادر لوله کشی شوفاژ در کف ساختمان قرار دهیم به دلیل فشار بالای مصالح و ضعیف شدن اتصالات لوله دچار نشتی و یا ترک خوردگی خواهد شد.

ترک خوردگی لوله های شوفاژ به علت یخ زدگی نیز شکل دیگری از بروز مشکل در لوله کشی شوفاژ با استفاده از لوله های فلزی است. مگر اینکه برای جلوگیری از یخ زدگی لوله ها در فصول سرد سال آنها را به بهترین شکل عایق کاری کرد.

در هر دو صورت، نشتی لوله های شوفاژ به صورت لکه های زرد بر روی دیوار و یا برجسته شدن دیوار خودش را نشان خواهد داد.

  • استفاده طولانی مدت از لوله ها و در واقع فرسوده شدن آنها:

در واقع هر لوله ای یک دوره زمانی خاص برای بازدهی دارد و استفاده طولانی مدت از لوله های فلزی و یا پلیمری حتی در صورت نصب اصولی و جلوگیری از زنگ زدگی و یخ زدگی بعد از مدتی سبب فرسوده شدن آن ها می شود و راهی جز تعویض لوله کشی برای ما باقی نمی ماند.

ولی این مشکل در مورد استفاده از لوله های پنج لایه صدق نمی کند و شما میتوانید تا بیش از پنجاه سال از لوله کشی شوفاژ با لوله های پنج لایه بدون بروز هیچ مشکلی بهره ببرید.

  • تغییر و بازسازی ساختمان:

گاهی تعویض لوله کشی به دلیل فرسوده بودن، ترکیدن، زنگ زدن و یا مسدود شدن لوله ها نیست و به این دلیل است که شما قصد بازسازی و یا تغییر ساختمان خود را دارید و چون در نقشه جدید ساختمان مکان نصب رادیاتورهای شوفاژ تغییر نموده باید لوله کشی قدیمی را جمع کرد و با توجه با نقشه جدید دوباره لوله کشی را انجام دهید.

نحوه تعویض لوله کشی شوفاژ:

با توجه به دلایل بالا می توان برای هر کدام از این عوامل ذکر شده کل سیستم لوله کشی شوفاژ و یا برخی از قسمت های آن را تعویض نمود.

شکل تعویض لوله ها در لوله کشی شوفاژ به نحوه لوله کشی شوفاژ بستگی دارد که در مقاله بعدی با موضوع اجرای لوله کشی شوفاژ بیشتر به این مبحث خواهیم پرداخت. ولی پیشنهاد ما به شما این است که برای درک بهتر موضوع تعویض لوله کشی شوفاژ مقاله لوله کشی آب ساختمان را ابتدا مطالعه بفرمایید.

نحوه لوله کشی شوفاژ قدیمی در ساختمان به هر شکل هم که باشد، باید برای تعویض لوله کشی شوفاژ لوله های قبلی را کور کرده و در کل ساختمان جمع کنید ولی نحوه جمع آوری آن ها به شکل قرار گیری لوله ها در لوله کشی قبلی بستگی دارد.

اگر از روش لوله کشی روکار برای لوله های شوفاژ استفاده کرده باشید، تعویض لوله ها هم بسیار آسان تر و با هزینه پایین تر همراه است و دیگر نیازی به کنده کاری در ساختمان نیست.

در این قسمت نمونه هایی از تعویض لوله های شوفاژ به شیوه روکار را که به عنوان سوابق کاری همکاران ما ذخیره شده را برای شما قرار داده ایم.

تعویض لوله کشی شوفاژ 2

تعویض لوله کشی شوفاژ 3

لوله کشی روکار رادیاتور شوفاژ توسط همکارمان در گروه تاسیسات 24 ساعته

در صورت استفاده از لوله کشی توکار در لوله های قدیمی باید اول مشخص کنید که از چه روشی برای لوله کشی جدید می خواهید استفاده کنید ولی در هر صورت برای جمع کردن لوله های قبلی و تعویض آنها چون لوله ها به صورت توکار بوده اند باید کف یا دیوارهای ساختمان را بکنید تا به آنها برسید.

ولی اگر لوله های قدیمی ساختمان شما فلزی بوده و اکنون با مشکل پوسیدگی و یا زنگ زدگی و حتی عدم گرمایش مناسب در شوفاژ مواجه شده اید، بهتر است تا از استفاده مجدد از لوله های فلزی صرف نظر کنید.

شما می توانید لوله های فلزی قبلی را بعد از کندن کف ساختمان پیدا کرده و پس از اقدام به جمع آوری آنها دوباره لوله کشی شوفاژ را با لوله های جدید انجام دهید.

در این بین توصیه ما به شما این است که چون مجبور به کندن کف ساختمان شده اید می توانید مانند نمونه زیر لوله کشی جدید را با استفاده از بهترین روش آن یعنی استفاده از کلکتور و لوله پنج لایه انجام دهید.

تعویض لوله کشی شوفاژ 4

البته این روش نیاز به کنده کاری های بیشتر دارد ولی اگر امکان صرف هزینه و وقت بیشتر را دارید حتما از این شیوه استفاده کنید که تا مدت ها و سالیان طولانی با مشکلی در مواجه با لوله کشی شوفاژ خود روبرو نشوید.

در صورت انتخاب روش روکار با لوله های پلیمری و حتی پنج لایه شما می توانید بعد از کور کردن لوله های قدیمی، لوله کشی جدید را به شیوه روکار و با استفاده از لوله سفید یا پنج لایه با صرف هزینه و وقت کمتر انجام دهید.

البته در صورت استفاده از لوله های پلیمری سفید و یا سبز استفاده از بست برای نصب لوله ها به منظور جلوگیری از حرکت و تغییر شکل آنها بسیار مهم است.

به همین دلیل استفاده از لوله پنج لایه در لوله کشی روکار به استفاده از لوله سفید ارجحیت دارد و با یک داکت کشی زیبا و از کنار دیوارها می توان این کار رابه نحو احسنت انجام داد.

اگر لوله کشی شوفاژ شما در گذشته از نوع لوله های پلیمری با کلکتور بوده می توانید این سری لوله ها را از نوع پنج لایه انتخاب کنید. البته لوله سفید هم مناسب است ولی ما به شما لوله ای را پیشنهاد می دهیم که کمترین میزان اصطکاک را داشته باشند و بتوان از آنها تا مدت های طولانی تری در سیستم لوله کشی شوفاژ استفاده کرد.

خبر خوب اینکه شما می توانید لوله کشی شوفاژ خود را برای قسمتی از لوله کشی که دچار مشکل نشتی یا پوسیدگی شده را به شکل ترکیبی انجام دهید.

به این صورت که بعد از پیدا کرد محل نشتی لوله (که البته باید با استفاده از دستگاه نشتی یاب لوله باشد) و قطع آن قسمت از لوله، لوله جدید را بدون کندن کف یا دیوار به لوله قبلی متصل کرد و این بار آن قسمت خاص از لوله را از روی دیوار و به شکل لوله کشی روکار انجام داد.

مزیت دیگر استفاده از این روش این است که شما می توانید از این شیوه حتی برای یک شوفاژ به تنهایی استفاده کنید و لوله کشی شوفاژهای دیگر را که مشکلی ندارند به همان صورت قبلی باقی بگذارید و تغییری ندهید.

حال بعد از تعویض لوله کشی شوفاژ باید یک سری مراحل را به منظور بازدهی بهتر لوله کشی انجام دهید که اولین آن انجام تست لوله کشی شوفاژ است که از این آزمایش برای تمامی لوله کشی های ساختمان از جمله لوله کشی آب و لوله کشی فاضلاب نیز در ساختمان استفاده می کنند.

یک مرحله دیگر علاوه بر انجام تست لوله کشی در لوله کشی شوفاژ صورت می گیرد و آن اقدام به هواگیری لوله ها است. بعد از نصب لوله های جدید، همه لوله ها باید یک بار هواگیری شوند. چرا که علت عمده عدم گرم شدن آب در شوفاژ و در نهایت گرم نشدن محیط، وجود هوا در لوله های پکیج یا لوله های شوفاژ است.

برای هواگیری لوله های شوفاژ ابتدا تمام شیرهای مربوط به شوفاژها را ببندید و سپس پکیج را از آب پر کنید و اجازه دهید تا آب در داخل تمام رادیاتورهای شوفاژ جریان پیدا کند. پکیج را دوباره روشن کنید و فشار آن را تنظیم نمایید و شیر رادیاتورها را باز کنید تا با جریان کامل آب در رادیاتورها هوا از آن تخلیه شود.

شما می توانید برای آشنایی بیشتر با نحوه هواگیری رادیاتور مقاله چرا رادیاتورها مرتبا هوا میگیرند را مطالعه نمایید.

تعویض لوله کشی شوفاژ 5

اگر سیستم لوله کشی شوفاژ ساختمان شما دچار مشکل شده و نیاز به تعویض آن دارید می توانید برای انجام لوله کشی شوفاژ خود در هر نقطه از شهر تهران با همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته تماس بگیرید تا ضمن برخورداری از مشاوره و بازدید رایگان، در سریعترین زمان ممکن انجام شود

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

منبع انگلیسی

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد