امروزه نصب و بکارگیری لامپ های هالوژنی به دلیل زیبایی چشم انوازی که به محیط می دهند و همچنین مصرف پایین انرژی بسیار رواج پیدا کرده است.

البته مزیت های دیگر لامپ های هالوژنی از جمله قیمت مناسب، نورپردازی ملایم و جمع و جور بودن شکل ظاهری لامپ در محبوبیت آن بی تاثیر نبوده است.

از آنجا که نصب انواع لامپ هالوژن و تعویض آن یکی از خدمات محبوب و تخصصی ما در مجموعه تاسیسات 24 ساعته محسوب می شود، در ادامه این مطلب می خواهیم بیشتر در خصوص این موضوع صحبت کنیم.

نحوه نصب و سیم کشی هالوژن

برای اینکه بتوانید از روشنایی لامپ هالوژن بهره مند شوید، لازم است تا سیم کشی برق ساختمان را به هالوژن متصل کنید.

پس برای این منظور طبق روش زیر پیش می رویم:

 1. سیم برق ساختمان را از طریق لوله گذاری برق از سقف به محل های نصب لامپ هالوژنی هدایت می کنیم.
 2. سیم برق فاز و نول در محل اتصال لامپ هالوژن را لخت کرده و سوکت لامپ هالوژن را به سیم برق وصل می کنیم.
 3. محل اتصال سوکت و سیم برق ساختمان را به خوبی با چسب برق می پوشانیم.
 4. اگر لامپ هالوژنی ما سوکت نداشت، کافیست دو رشته سیم برق فاز و نول را به محل ترمینال خود بر روی لامپ هالوژن با پیچ ببندیم. از این طریق اتصال بین لامپ هالوژن و سیسم برق ساختمان برقرار می شود.

نصب یا تعویض هالوژن 1

در تمام این مراحل لامپ هالوژن در دستان شماست و هنوز در داخل سقف قرار نگرفته است. برای اینکه لامپ هالوژن را در داخل سقف و به صورت توکار قرار دهید، بر اساس مراحل زیر اقدام کنید:

 1. با کمک پیچ گوشتی تمامی پیچ های نگه دارنده قاب لامپ هالوژن را محکم کنید. اگر قصد تهیه پیچ گوشتی را دارید، به مطلب راهنمای خرید بهترین پیچ گوشتی دوسو و چهارسو مراجعه کنید.
 2. در کنار لامپ هالوژن دو عدد فنر تقریباً بسیار سفت مشاهده می کنید. این دو فنر را با دست با سمت بالا جمع کرده و در همان حالت لامپ را به همراه سیم های متصل به آن در داخل سوراخی که از قبل بر روی سقف ایجاد کرده اید، قرار دهید.
 3. زمانی که لامپ هالوژن به صورت توکار در سقف قرار می گیرد، فنر آن به صورت خود به خود باز شده و لامپ را بر روی دیوار محکم نگه می دارد.
 4. به سراغ کلید برق مخصوص لامپ هالوژن رفته و طرف دیگر سیم های برق فاز و نول مختص لامپ را به کلید خود وصل کنید.

پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مشاهده فیلم نحوه سیم کشی لامپ هالوژن در سقف را از دست ندهید.

نصب یا تعویض هالوژن 2

نحوه نصب لامپ هالوژن توکار در سقف های مختلف

نحوه نصب تمام مدل های لامپ های هالوژنی غالباً به یک صورت است و تنها موردی که در طریقه نصب آن ها تفاوت ایجاد می کند، نوع و طراحی سقف ساختمان است.

با این توضیح که سقف های ساختمانی در مدل های مخلف سقف آجری، سقف ام دی اف، سقف کاذب، سقف فلزی، سقف رابیتس، سقف کناف و سقف موزاییکی یا سرامیکی می باشند.

از آنجا که جنس و طراحی این مدل سقف ها با هم فرق می کند، در نتیجه ما مجبوریم برای نصب لامپ هالوژن توکار از روشی متفاوت برای برش کاری سقف استفاده کنیم.

حال در ادامه طریقه کارگذاری لامپ هالوژن بر روی تمامی مدل های سقف توضیح خواهیم داد:

 • نحوه نصب هالوژن در سقف معمولی

در سقف های معمولی از آجر برای ساخت سازه استفاده شده، پس لازم است تا لوله برق پی وی سی و سیم مختص لامپ هالوژن از بالای سقف آجری عبور داده شده و سپس بر روی آجرهای سقف حفره ای به اندازه و سایز هالوژن ایجاد شود.

 • نحوه نصب هالوژن در سقف فلزی

سقف های فلزی و کامپوزیت به نسبت سایر سقف ها بسیار محکم تر هستند، بنابراین باید از ابزارهایی همچون گرد بر، فرز و دستگاه برش برای برش کاری سقف و ایجاد حفره مورد نیاز برای نصب هالوژن استفاده شود.

 • نحوه نصب هالوژن در سقف رابینتس

یکی از انواع سقف های کاذب از نوع رابیتس است. چنانچه قصد نصب هالوژن بر روی سقف رابیتس را داشته باشیم، باید قبل از رابیتس بندی و گچ کاری اقدامی همچون لوله گذاری مختص لامپ هالوژن انجام شده و غلاف مورد نیاز برای نگه داری هالوژن نصب گردد.

 • نحوه نصب هالوژن در سقف کناف

سقف های کناف توسط سازه فلزی نصب شده و از جنس تابل گچ می باشند، در نتیجه وزن کمتری به نسبت سقف های رابیتس دارند.

برای نصب هالوژن در ساقف های کناف لازم است تا قبل از اتمام ساخت سقف، محل های گذر لوله های برق و روشنایی پیش بینی شوند.

چرا که بعد از آن امکان دسترسی به بالای سقف وجود ندارد. برای نصب هالوژن ابتدا توسط گرد برد یک حفره به اندازه و ابعاد هالوژن بر روی سقف ایجاد می کنیم و ادامه کار بر اساس روشی که برای نصب هالوژن توضیح دادیم، صورت می گیرد.

 • نحوه نصب هالوژن بر روی سقف موزاییکی یا سرامیکی

برخی از مکان ها همچون زیرزمین ها، فروشگاه ها، انبارها، سالن های بزرگ و غیره سقف موزاییکی و یا سرامیکی دارند.

پس باید توسط دستگاه های برش موزائیک و یا سرامیک برش مورد نیاز برای محل نصب هالوژن در سقف ایجاد شده و سپس سیم کشی لامپ هالوژن انجام گیرد.

 • نحوه نصب هالوژن در سقف MDF

نصب هالوژن در سقف های ام دی اف بسیار ساده صورت می گیرد. به این شکل که سقف را توسط گرد بر و دستگاه برشکاری ام دی اف برش می دهند و پس از سیم کشی های مورد نیاز قاب هالوژن را به راحتی در داخل حفره نصب می کنند.

فیلم نحوه سیم کشی لامپ هالوژن را مشاهده کنید تا به طور کامل با طریقه نصب هالوژن در سقف آشنا شوید.

نصب یا تعویض هالوژن 3

نحوه نصب هالوژن روکار

هر چه که تا این قسمت از متن گفتیم در خصوص هالوژن های توکار بود که در دل سقف های مختلف ساختمانی نصب می شوند.

اما در این قسمت می خواهیم در خصوص نصب هالوژن به صورت روکار صحبت کنیم که کاربردهای مخصوص به خود را دارد.

از هالوژن های روکار به منظور نورپردازی متمرکز استفاده می شود. جالب است بدانید که هالوژن روکار را به دو شکل هالوژن روکار دیواری و هالوژن روکار سقفی در ساختمان نصب می کنند.

به عنوان مثال در نمایشگاه های هنری به منظور جلوه گیری بیشتر آثار و همچنین تمرکز نورافشانی از هالوژن های روکار بر روی دیوار استفاده می شود.

اما در ساختمان های مسکونی مخصوصاً در مکان هایی از جمله حمام و سرویس بهداشتی غالباً هالوژن های روکار سقفی کاربرد دارند، که می توان آن ها بر روی سقف متحرک و ثابت نصب نمود.

نصب هالوژن های روکار اصلاً به اندازه هالوژن های توکار دشوار نیست، چرا که قاب، فریم و لامپ هالوژن همگی بر روی دیوار و یا سقف نصب می شوند.

فقط لازم است به محل قرارگیری ترانسفورماتور دقت کنیم. لامپ هالوژن روکار را می توان بر روی سقف های تخت، صاف و شیب دار به راحتی نصب کرد.

 

فیلم نحوه نصب لامپ هالوژن در سقف

در کلیپ کوتاه زیر که توسط مجریان برقکار تاسیسات 24 ساعته انجام شده است، می توانید طریقه نصب لامپ هالوژن در سقف را به صورت تصویری مشاهده کنید. از آموزش زیر می توانید برای آشنایی با نحوه تعویض لامپ هالوژن نیز کمک بگیرید.

 

 

انواع لامپ هالوژن

لامپ های هالوژنی در مدل های هالوژن LED، هالوژن SMD و هالوژن COB طراحی و تولید می شوند. تمامی این مدل ها قابلیت نصب به صورت توکار را دارند.

 • لامپ هالوژن LED

میزان نور و روشنایی لامپ های هالوژنی LED وابسته به تعداد دیودهای ال ای دی است که در طراحی و ساخت لامپ مورد استفاده قرار گرفته است.

این نوع لامپ در اندازه ها و توان های بسیار متفاوت و متنوع طراحی و تولید می شوند. هر چه تعداد دیودها بیشتر باشد، میزان روشنایی لامپ نیز افزایش پیدا می کند.

برای نورپردازی محیط بیشتر از لامپ هالوژنی LED استفاده می شود، چرا که تولید گرمای کمتری داشته و اشعه بنفش و مادون قرمز تولید نمی کنند.

 • لامپ هالوژن SMD

چیپ های SMD اولین تکنولوژی است که برای ساخت این مدل لامپ هالوژنی استفاده می شود.

همچین در داخل ساختمان داخلی هالوژن اس ام دی یک سری آی سی های پایه کوتاه مشاهده می شود که بر روی برد قرار گرفته و با جریان برق نور توزیع می کنند.

گرمای حاصل از هالوژن های SMD بسیار کمتر از نوع ال ای دی است، به همین دلیل جهت تامین نور در منازل، اداره ها، ساختمان های رسمی و غیره از این مدل هالوژن استفاده می شود.

نصب یا تعویض هالوژن 4

 • لامپ هالوژن COB

اگر می خواهید علاوه بر روشنایی از زیبایی و تزئین لامپ هالوژن نیز بهره مند شوید، پیشنهاد ما به شما لامپ هالوژن COB است.

در طراحی و تولید این نوع لامپ باز هم از چیپ های المترونیکی چسبیده شده بر روی بردهای الکترونیکی استفاده شده که به شکل یک مرکز نوارنی مشاهده می شوند.

طول عمر بالا، مصرف انرژی پایین و تولید حرارت بسیار محدود از جمله مزیت های لامپ هالوژن COB شناخته می شود.

 

نحوه تعویض هالوژن

لامپ های هالوژنی روشنایی بیشتری به نسبت سایر لامپ ها دارند و اکثراً بیش از سایر لامپ های رشته ای عمر می کنند.

با این حال برخی از لامپ های هالوژنی بعد از مدتی می سوزند و در نتیجه نیاز به تعویض دارند. نحوه تعویض هالوژن اصلاً کار دشواری نیست، در ادامه توضیحات لازم در این خصوص را بیان خواهیم کرد:

مرحله اول: جداسازی هالوژن قبلی از سقف

پیش از هر اقدامی برق ساختمان را از جعبه فیوز و یا جعبه تقسیم ساختمان قطع کنید تا هیچ خطری مبنی بر برق گرفتگی شما را تهدید نکند.

حال به سادگی هر چه تمام اطراف قاب هالوژن را با انگشتان خود بگیرید و قاب را به فشار جزئی به سمت پایین بکشید.

اگر توان کافی برای این کار ندارید، می توانید لبه پیچ گوشتی دوسو کوچک را دور قاب هالوژن بگیرید و اطراف آن را از سقف جدا کنید.

اگر به تازگی لامپ هالوژن را سوخته است، به احتمال زیاد حرارت زیادی دارد. پس توصیه می کنیم تا زمان سرد شدن لامپ صبر کنید.

مرحله دوم: باز کردن لامپ از داخل قاب

لامپ های هالوژنی به یکی از اشکال پیچی و یا سوزنی در داخل قاب قرار می گیرند. بنابراین برای باز کردن لامپ هالوژن یا باید لامپ را بچرخانید و یا به راحتی کمی آن را پایین بکشید.

برخی از هالوژن ها دارای یک فریم پیچی به دور لامپ هستند. برای باز کردن لامپ از داخل قاب هالوژن این مدلی باید ابتدا فریم دور قاب را با دست بچرخانید و سپس لامپ را به پایین بکشید.

مرحله سوم: خرید لامپ هالوژن جدید

قبل از اینکه به نصب لامپ جدید هالوژن اقدام کنید، باید نمونه کاملاً مشابه با لامپ قبلی را خریداری کنید. لامپ جدی باید از لحاظ سایز، نوع و ولتاژ کاملاً شبیه با هالوژن قدیمی باشد.

مرحله چهارم: نصب هالوژن جدید

لامپ هالوژن جدید را در داخل قاب قبلی قرار داده و سپس فریم دور لامپ را با دست بچرخانید تا به طور کامل روی قاب محکم شده و لامپ را نگه دارد.

مرحله پنجم: نصب هالوژن در سقف

هالوژن جدید را با همراه تمام متعلقات آن از جمله سیم های برق متصله به داخل حفره سقف قرار دهید. برای این منظور لازم است تا دو فنر نگه دارنده هالوژن را با کمک دست به حالت بسته نگه داشته و هالوژن را داخل حفره فشار دهید.

در این هنگام حتی صدای باز شدن فنرهای نگه دارنده در داخل سقف کاذب را خواهید شنید که نشانه ای از اتصال صحیح آن می باشد.

نصب یا تعویض هالوژن 5

حرف آخر ...

با توجه به اینکه امروزه از شیوه های جدیدتر برای طراحی دکوراسیون داخلی منازل استفاده می شود، نصب لامپ های هالوژنی محبوبیت بسیار بالایی پیدا کرده است.

قطعاً مزیت های لامپ هالوژن از جمله مصرف پایین انرژی برق، زیبایی نورپردازی محیطی و تولید حرارت کم آن نقش بسیار زیادی در رواج استفاده از این مدل لامپ داشته است.

اما یکی از نگرانی های افراد این است که نکند لامپ هالوژنی آن ها زود بسوزد و نیاز به تعویض پی در پی داشته باشد. در این صورت باید چند برابر قیمت اولیه لامپ صرف تعویض آن کنند.

مخصوصاً اینکه یکی از اصلی ترین دلایل سوختن زود هنگام لامپ هالوژن این است که اتصال سیم های آن صحیح نیست و سیم ها سست می باشد.

یا نگرانی دیگر این است که طریقه طراحی و چیدمان لامپ های هالوژن و نورپردازی آن ها در محیط داخلی مناسب نبوده و باز هم با مشکل نور کم مواجه هستند.

ولی تمام این مشکلات و نگرانی هایی که گفتیم با کمک یک برقکار متخصص، باتجربه و آگاه به راحتی قابل حل است.

مجریان برقکار ما در مجموعه تاسیسات 24 ساعته به دلیل تخصص بالا در امور سیم کشی ساختمان می توانند بدون هیچگونه خطا و به صورت صد در صد تضمینی لامپ هالوژن شما را نصب و یا تعویض کنند.

نصب یا تعویض هالوژن 6

اگر شما به هر دلیلی از نتیجه کار مجریان مجموعه ما رضایت نداشته باشید، تعهد می دهیم که تا زمان کسب رضایت کامل شما مجری به صورت رایگان کار را برایتان انجام می دهد.

پس با این تفاسیر دیگر نباید نگران کیفیت خدمات مجموعه تاسیسات 24 ساعته باشید و می توانید با خاطری آسوده سفارش خود را ثبت کنید.

برای این منظور همین الان فرم درخواست سرویسکار متخصص را پر کرده و یا با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

منابع فارسی: منبع 1، منبع 2، منبع 3

منبع انگلیسی

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران، کرج، مشهد، شیراز، شهریار، اسلامشهر، اصفهان، تبریز، رشت، اهواز، اراک، پردیس، رودهن، بومهن، پرند، دماوند، قم، ارومیه، کرمانشاه، شهر قدس فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 200.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.

شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

1. در صفحه درخواست سرویسکار متخصص، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.

2. با شماره های قسمت تماس با ما، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

نظر آقای محمدزاده در مورد تجربه استفاده از خدمات مجموعه تاسیسات 24 ساعته

 

 

 

اشتراک گذاری این صفحه