شاید در گذشته تنها این اشراف و سرمایه داران بودند که در خانه خود و در حمام خود از وان و جکوزی استفاده می کردند و داشتن حمام و قرار دادن وان در آن نیاز به ساخت و سازهای مجزا و فضای زیادی داشت اما امروزه تقریبا می توان استفاده از وان را در بسیاری از خانه ها و آپارتمان ها حتی در ابعاد کوچک هم مشاهده کرد.

 

وان ها به دو شکل هستند. یا ساده طراحی می شوند و تنها فضای استراحت و دراز کشیدن را دارند و یا ساختار آنها با تعبیه یک موتور و برخی ورودی ها به یک جکوزی هم تغییر ماهیت می دهد.

ساختار هر یک از این دو متفاوت است ولی نصب هر کدام با هم متفاوت چشم گیری ندارد.

اگر شما هم علاقمند به داشتن یک وان در خانه و یا قصد نصب وان در خانه خود را دارید بهتر است در ادامه با ما همراه باشید.

نصب وان حمام آپارتمانی 1

تصویری از یک وان جکوزی حمام

مزیت های استفاده از وان در خانه

اجازه دهید ابتدا بررسی کنیم که چرا باید در خانه وان داشته باشیم و آیا لزومی در این کار است؟

البته لزوم که نه زیرا هیچ الزامی برای استفاده از وان وجود ندارد. امروزه شاید اغلب خانه ها و آپارتمان ها اتفاقا از وان استفاده نمی کنند.

طبیعتا داشتن وان کمی هزینه ها را بالاتر خواهد برد. هم هزینه خرید دارید و هم هزینه نصب و سپس هزینه برق و آب که همه این موارد باعث خواهند شد شما تصمیمی شاید متفاوت بگیرید.

اما وقتی بدانیم که استحمام بسیار بهتری در وان می توانید داشته باشید و اینکه استفاده از وان برای افرادی که دارای کمردرد و پادرد هستند بسیار مناسب است و البته در دکوراسیون خانه هم تاثیر گذار است شاید تصمیم شما خرید وان حمام و استفاده از آن شود.

در هر صورت اگر شما اکنون با ما همراه هستید یا وان خود را خریده اید و یا قصد دارید در حمام خود وانی کار کنید. اما چگونه باید این کار را کرد؟

 

نحوه کار گذاشتن وان حمام آپارتمانی

ابتدا باید توضیح داده شود که وان های آپارتمانی و خانگی تفاوتی با هم ندارند و اینکه برخی سئوال می کنند که آیا وان حام آپارتمانی با نوع ساختمانی آن متفاوت است باید بگوییم خیر این دو هر کدام یکی هستند و تنها تفاوت انها در ابعاد و همچنین مجهز بودن به جکوزی و یا نبودن آنها است.

جهت مشاهده انواع وان حمام و وان جکوزی خانگی و مقایسه آنها با یکدیگر و دیدن قیمت آنها بر روی لینک خرید وان جکوزی خانگی از سایت دیجیکالا بزنید.

 

لوله کشی وان حمام

برای اینکه بتوانید وانی در حمام خود تعبیه نمایید بهترین حالت این است که قبلا در هنگام لوله کشی حمام مسیری مجزا برای وان حمام خود لوله کشی کرده باشید.

برای این منظور در لوله کشی فاضلاب حمام خود باید یک رایز مخصوص وان حمام با قطر 45 در نظر بگیرید و در لوله کشی آب هم باید مسیر لوله آب و تعبیه یک دوش را پیش بینی کرده باشید.

هر چند اگر این پیش بینی نشده باشد بعدا هم می توان با استفاده از خط رایزر کفشور حمام و اطلاحاتی این کار را انجام داد ولی به نظر می رسد با توجه به خطراتی که برای آب بندی حمام دارد و هزینه های بالاتر کمتر به صرفه باشد. از این رو بهتر است قبلا لوله کشی شده باشد.

برای این منظور یک لوله با قطر 45 و با استفاده از یک سیفون همانند کفشور حمام باید برای وان حمام در نظر گرفته شود.

بهترین حالت این است که فواصل استاندارد یعنی حدود 40 سانتی متر از هر طرف دیوار برای خروجی آب وان در نظر گرفته شده باشد.

نصب وان حمام آپارتمانی 2

بهتر است برای فاضلاب وان حمام مطابق با شکل سیفون در نظر گرفته شود.

کار گذاشتن وان خانگی

طبیعتا برای نصب وان در حمام باید فضای کافی داشته باشید. ابتدا باید ابعاد مورد نظر خود را بررسی و سپس وان را خریدای نمایید زیرا وان انعطاف پذیر نیست و نمی توانید آن را کوتاه و بلند کنید.

بهتر است نصب وان را حتما به یک متخصص واگذار کنید. عموما برای نصب وان و جکوزی از چسب های ضد آب مانند چسب اکواریوم استفاده می شود.

وان بهتر است به دیوار نصب شود تا بعدا بر اثر استفاده مشکلی برای آن بوجود نیاید.

معمولا ما ایرانی ها از وان برای استحمام هم استفاده می کنیم و به همین دلیل بهتر است وان به یک دوش هم مجهز باشد.

بنابر این در هنگام لوله کشی آب گرم و سرد خانه بهتر است لوله کش یک محل برای دوش وان در نظر گرفته باشد. در بیشتر حمام های امروزی به دو دلیل وان را در پشت درب های شیشه ای تعبیه می کنند.

دلیل اول اینکه از نظر دکوراسیونی زیبا تر است و دومین دلیل اینکه حمام بخار بگیرد و شرایط استحمام بهتر شود.

البته ذکر این نکته هم مهم است که بسیاری از تولید کنندگان وان خودشان خدمات پس از فروش نصب هم دارند. اما با این حال اگر چنین خدماتی توسط تولید کننده ارائه نشد بهتر است با توجه به حساسیت این کار حتما کارشناس تاسیسات این کار را انجام دهد.

 

مراحل نصب وان

 • وان را تراز کنید

اولین اقدام برای نصب وان قرار دادن آن در محل نصب و سپس تراز کردن آن است. اغلب حمام ها شیبی دارند که این شیب از صاف قرار گرفتن وان جلوگیری می کند.

اگر وان دارای پایه های تنظیم بود باید بوسیله پایه ها و اگر نبود بوسیله تکه سنگ ها و یا هر جسم سخت دیگری وان را تراز در حمام قرار دهید.

برای اینکه اطمینان یابید که وان تراز قرار گرفته است از یک تراز بنایی استفاده کنید و سپس با رگلاژ کردن پایه ها وان را دقیقا تراز کنید.

چنانچه قصد تهیه تراز بنایی را دارید مطالعه مطلب راهنمای خرید بهترین تراز بنایی دستی و لیزری می تواند اطلاعات ارزشمندی به شما بدهد.

وقتی وان تراز شود باید به راحتی تمامی آب داخل وان خارج شود از این رو بهتر است کمی آب داخل وان بریزید و سپس تخلیه کنید تا از شرایط تخلیه آب و تراز بودن وان اطمینان یابید و در ضمن از ارتفاع مناسب پایه ها هم مطمئن شوید.

برای اطلاع از قیمت خرید انواع تراز بنایی روی لینکخرید تراز از دیجی کالا بزنید.

نصب وان حمام آپارتمانی 3

هر چند پانل وان را باید در مرحله آخر نصب ، نصب کنید ولی در این مرحله یک بار بصورت دستی نصب کنید و بوسیله پیچ رگلاژ در محل اصلی خود قرار دهید.

 

 • محل پانل ها را تنظیم کنید

وان ها دارای بست هایی L مانند هستند. این بست ها بوسیله پیچ رگلاژ در جای خود قرار می گیرند. ابتدا بست ها را جای بزنید و بعدا لایه بالای پانل را در بین لبه وان و تکیه گاه گذاشته و از دو طرف پانل و لبه را به یک اندازه تعبیه و سپس با پیچ خودکار پانل ها را به بست محکم کنید.

در هر زمان می توانید با پیچ رگلاژ پانل وضعیت آن را کمی تغییر دهید.

اکنون پانل ها راحت قابل نصب هستند و اطمینان دارید که بعدا با مشکلی برای نصب آنها مواجه نخواهید شد اما برای اینکه بتوانید سیفون را نصب کنید و وان یا جکوزی را در محل خود ثابت کنید باید این پانل ها را فعلا باز کنید.

نصب وان حمام آپارتمانی 4

 • سیفون را نصب کنید

اگر در هنگام لوله کشی فاضلاب خانه به توصیه ما عمل کرده باشید و یک سیفون برای رایزر وان حمام تعبیه کرده باشید در این مرحله نیازی به نصب سیفون ندارید و کار شما بسیار ساده تر است.

اما اگر سیفون نداشته باشید باید حتما سیفون را نصب کنید.

سیفون جکوزی شباهت زیادی به سیفون روشویی دارد با این تفاوت که چند راهه نیست و تنها یک شتر گلو با مهره مخصوص و واشر مخصوص در زیر وان نصب و توسط لوله مخصوص به فاضلاب هدایت می شود.

این لوله مخصوص یا لوله خرطومی شکل پس از اینکه چندین سانتی متر وارد لوله فاضلاب شد باید بوسیله چسب اکواریوم در اطرافش آب بندی شود. برای خرید چسب آکواریوم از دیجی کالا لینک را لمس کنید.

نصب وان حمام آپارتمانی 5

 • جکوزی یا وان را ثابت کنید

دو نگه دارنده وان را به دیوار نگه می دارند. برای اینکه وان را ثابت کنید باید این دو نگه دارنده نصب شوند.

برای این کار ابتدا باید لبه وان را با دیوار مشخص و خط کشی کنید.

حالا حدود 1.5 سانتی متر پایین تر را سوراخ کنید و نگه دارنده را با پیچ و رول پلاک مناسب به دیوار ببندید.

پیچ نباید زیاد سفت شود، چون قرار است شما نگه دارنده را بتوانید با دست بچرخوانید.

قسمت هلالی نگه دارند را رو به پایین قرار دهید و سپس وان را دوباره در جای خود قرار داده و نگه دارنده را در جهت عقربه ساعت بچرخوانید تا بر روی لبه وان بیافتد.

حالا پیچ ها را کمی محکم تر کنید تا نگه دارنده دوباره نچرخد و وان از جای خود خارج نشود.

نصب وان حمام آپارتمانی 6

 • پانل ها را دوباره نصب کنید

اکنون باید دوباره مطابق روش اول پانل ها را در جای خود ببندید

نصب وان حمام آپارتمانی 7

 • وان را راه اندازی و تست کنید

در این مرحله باید وان آب گیری شود و تست شود که جایی نشتی و یا لقی نداشته باشید.

البته در نظر داشته باشید که اگر وان شما جکوزی دار است باید برق پمپ جکوزی هم نصب و به برق زده شود. برای این کار حتما از یک پریز دارای اتصال به زمین و یا یک پریز مستقل و مجزا برای جکوزی استفاده کنید.

به دلیل رطوبت بالا باید سیم ارت بصورت دائمی به سیم کشی خانه وصل شده باشد و بهتر است یک کلید محافظ جان با عملکرد حداکثر 30 میلی آمپر برای تغذیه برق در نظر گرفته شود.

در این مرحله جکوزی و یا وان شما نصب شده است.

سپس باید شیر وان و دوش وان نصب شود. نصب شیر وان مطابق با نصب شیر روشویی و نصب دوش مطابق با روش نصب دوش حمام می باشد.

از این رو شما باید با مراجعه به مقاله نصب شیرآلات ساختمان و یا فیلم آموزشی نصب دوش حمام اگر با نصب این شیرآلات آشنایی ندارید روش نصب آنها را فرا گرفته و نصب کنید.

 

مواردی که باید در هنگام نصب وان و یا جکوزی حمام در نظر گرفت

خیلی مواقع پس از نصب و راه اندازی وان تازه متوجه خواهید شد که مشکلی را پیش بینی نکرده بودید و یا ممکن است در آینده با این وضعیت جدید به مشکل بر بخورید.

لذا توصیه ما به شما برای نصب وان در حمام موارد زیر است که بهتر است توجه کنید:

 • قبل از اینکه وان را خرید بکنید صرف نظر از اندازه ای که برای وان در نظر گرفته اید بهتر است شرایط نصب آن را متصور شوید و مواردی همچون جای حرکت در حمام ، فضای دوش گرفتن و بخصوص باز شدن درب حمام را در نظر داشته باشید.
 • برخی از وان ها بسیار سنگین هستند. از این رو باید حتما با رعایت موارد ایمنی حمل شوند مانند وان های پرسلان
 • اگر ظاهر خیلی برای شما اهمیت ندارد بهتر است وان فایبر گلاس تهیه کنید که به مراتب سبک تر هستند و راحت تر نصب می شوند
 • وان معمولا در شرایط استاندارد بین 152 سانتی متر طول و 80 سانتی متر عرض تولید می شود.
 • وان اگر از نوع فایبر گلاس باشد قابل تعمیر است
 • همه وان ها بصورت ثابت در حمام تعبیه نمی شوند و برخی از آنها قابل جا نمایی و حتی قرار دادن در میان حمام هم هستند اما عمده وان های مستطیلی شکل از یک طرف به دیوار وصل می شوند.
 • فرم وان ها متفاوت است اما اگر مشکل جا دارید وان های منحنی شکل معمولا فضای کمتری می گیرند و تردد راحت تری را در حمام باعث می شوند.

نصب وان حمام آپارتمانی 8

ابعاد وان حمام

یکی از موضوعاتی که مرتبا در مورد آن سئوال می شود ابعاد وان حمام می باشد. حمام باید به شما حس راحتی بدهد و اینکه قرار نیست حمام شلوغ و دست و پا گیر باشد به همین دلیل انتخاب یک وان مناسب اهمیت زیادی دارد.

وان در ابعاد مختلفی تولید می شود تا مناسب ابعاد مختلف حمام ها باشد و بتوان در همه نوع حمام آنها را نصب کرد. در زیر معمول ترین نوع این اندازه ها را با هم مرور می کنیم تا در تصمیم گیری به شما کمک شود.

 • وان استاندارد با ابعاد 152 سانتی متر طول ، 80 سانتی متر عرض و ارتفاع 45 سانتی متر
 • وان های کوچک و جمع و جور با ابعاد طول 137 و عرض 76 و ارتفاع 38 سانتی متری
 • وان های شاهانه با طول 182 ،عرض 90 و ارتفاع 51 سانتی متری
 • وان های بیضی شکل با طول 152 ، عرض 104 و ارتفاع 61 سانتی متری
 • وان گردابی با طول 152 ، عرض 81 و ارتفاع 45 سانتی متری
 • وان های کنج با طول 152، عرض 152 و ارتفاع 56 سانتی متری

البته ممکن است ابعاد متفاوت زیادی در بازار وجود داشته باشند ولی اغلب وان ها و یا جکوزی ها در ابعاد فوق الذکر در بازار دیده می شوند.

پس از رعایت استانداردهای گفته شده شما هم می توانید از یک وان خوب در حمام خود بهره مند شوید.

اگر نیاز به نصب وان و جکوزی در خانه خود دارید بهتر است از تخصص همکاران ما استفاده کنید. با یک تماس با گروه تاسیسات 24 ساعته در کمترین زمان بهترین خدمات نصب وان و جکوزی را در هر جای تهران دریافت نمایید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

اشتراک گذاری این صفحه