همانطور که می دانید اجزای پکیج بسیار متنوع هستند، ولی می توان گفت پمپ پکیج جزو مهمترین قطعات این وسیله به حساب می آید که خراب شدن آن سبب مختل شدن کار سیستم خواهد شد.

از همین رو ما در ادامه قصد داریم تا بیشتر در خصوص علل خراب شدن پمپ پکیج، علائم خرابی و نحوه تعمیر آن توضیحاتی را بیان کنیم.

 

 

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص
 

نحوه کار پمپ پکیج

در ابتدا به منظور آشنایی بیشتر با پمپ پکیج توضیحاتی را در مورد نحوه کار این قطعه در پکیج خواهیم داد.

وظیفه پمپ پکیج دریافت آب داغ از دستگاه و ارسال آن به سمت رادیاتورها می باشد. در ادامه وقتی آب داغ در رادیاتورها توسط پمپ منتقل شد، گرمای آب به محیط ارسال شده و باعث گرم شدن فضا می شود.

پس از آب درون لوله های رادیاتور گرمای خود را از دست داده و سرد می شود و به منظور حفظ چرجه کار رادیاتورها نیاز دارد تا دوباره به سمت پکیج برگشته و در درون مبدل گرم شود که این کار توسط پمپ پکیج صورت می گیرد.

تعمیر پمپ پکیج 1

بر اساس این توضیحات شاید این طور به نظر برسد که پمپ پکیج فقط باید زمانی که دستگاه در حالت زمستانه تنظیم شده است کار کند.

ولی این ادعا فقط برای پکیج های تک مبدله صادق است، در حالی که در دستگاه های دو مبدله پمپ پکیج باید در حالت زمستانه و تابستانه دائماً مشغول کار باشد.

حال شاید برای شما این سوال ایجاد شود که پمپ در کجای پکیج قرار دارد؟ محل قرارگیری پمپ پکیج درست پشت قاب جلویی دستگاه و در قسمت پایین آن است.

با توجه به وظیفه پمپ پکیج متوجه اهمیت این قطعه در سیستم شده اید. حال با بیان مشکلات رایج در پمپ در خصوص علل و علائم خرابی و همچنین نحوه تعمیر آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

 ولی توصیه ما به شما این است که قبل از گرفتن تصمیم نهایی خود، مطلب راهنمای خرید بهترین پکیج دیواری موجود در بازار ایران را یک بار مطالعه نمایید.

 

دلایل اصلی خرابی پمپ پکیج

 • روشن بودن پکیج بدون آب:

چنانچه پکیج بودن داشتن آب کافی روشن شود، پمپ پکیج هیچ آبی برای پمپاژ ندارد، لذا پمپ در خشکی کار کرده و به احتمال زیاد می سوزد.

 • عدم نصب فیلتر در لوله برگشت از رادیاتورها به سمت پمپ:

دلیل رایج دیگر در خراب شدن پمپ پکیج به عدم نصب فیلتر یا صافی در ورودی لوله برگشت از رادیاتورها به سمت پمپ پکیج است که این مشکل به دلیل ورود املاح موجود در لوله های رادیاتورها به داخل بدنه پمپ رخ می دهد.

 

مشکلات رایج پمپ پکیج و نحوه تعمیر آن

 • با وجود اینکه پمپ پکیج کار می کند، ولی هیچ آبی در سیستم گردش نمی کند.

با طور معمول وقتی پمپ در حال کار کردن است مقداری ویبره یا لرزش در وسیله قابل مشاهده است و طبیعتاً باید آب درون سیستم به گردش دربیاید. در غیر این صورت مشکلی در پمپ وجود دارد.

علت بروز این مشکل:

 • بیشترین علت احتمالی این مشکل گیر کردن شافت یا میله درون پمپ پکیج است که مانع از پمپاژ آب می شود.

علائم این مشکل:

علامت رایج این مشکل در پمپ گرم شدن بیش از حد آن است. البته لازم به ذکر است که پمپ پکیج در حالت عادی باید در حین کار کردن کمی گرم شود ولی گرم شدن بیش از حد پمپ که با لمس کردن آن دست بسوزد غیر معمول بوده و باید به دنبال رفع مشکل بود.

نحوه تعمیر این مشکل

چنانچه عدم چرخش پمپ به دلیل گرفتگی شافت آن بوده و به ندرت اتفاق بیوفتد، شاید یک ضربه آرام به پمپ بتواند مشکل آن را رفع کند.

اما در صورتی که گرفتگی اجزای پمپ به طور مداوم رخ دهد، نشانه این است که کل سیستم پمپ دچار مشکل شده و از آن جا که هزینه تعویض پمپ پکیج کمی سنگین است، بهترین گزینه انجام تعمیر پمپ تنها با کمک تخصص تعمیرکار آن است.

تعمیر پمپ پکیج 2 

 • حجم زیادی از آلودگی و جرم درون پمپ گیر کرده است.

این هم یکی دیگر از مشکلات رایج در پمپ است که با گذر زمان در این قطعه رخ می دهد. اما اهمیت این داستان زمانی بیشتر می شود که جرم و آلودگی های گیر کرده در پمپ پکیج بر روی روند کار پمپ و پکیج تاثیر می گذارند تا جایی که مانع از کار کردن سیستم می شوند.

علائم وجود این مشکل

 • عدم کار کرد مرتب پمپ و پکیج
 • کاهش دمای دریافتی از پکیج در رادیاتورها

نحوه رفع این مشکل

اولین و موثرترین راه در رفع این مشکل شستشوی پمپ و پکیج می باشد. در این صورت تمامی جرم ها و رسوبات انباشته شده در سیستم تخلیه خواهند شد.

از طرفی بعد از اقدام به شستشوی پمپ و پکیج بهتر است که از رسوب گیرهای مغناطیسی در دستگاه استفاده شود تا از بروز دوباره این مشکل پیشگیری شود.

البته سرویس منظم پکیج می تواند تا حد زیادی در حل این مشکل کمک کننده باشد. زیرا در طی برنامه سرویس پکیج فیلتر ورودی به پمپ پکیج تمیز می شوند.

 در کلیپ زیر آقای اشتیاقی برای شما توضیح می دهند که پکیج چند مدل سرویس دارد و مزایای سرویس دوره ای پکیج چیست؟

 • پمپ پکیج صدای زیادی می دهد.

معمولا کار کردن پمپ پکیج به همراه تولید مقداری گرما و صدا است، ولی میزان صدای دستگاه نباید آنقدر زیاد باشد که از حد معمول خود خارج شود. در غیر این صورت این صدا علامتی از وجود مشکل در پمپ است.

علل بروز این مشکل

 • وجود هوا در پمپ پکیج

چانچه شما نیز با مشکل صدای زیاد در پمپ پکیج خود مواجه هستید، مطمئن باشید که علت اصلی این مشکل وجود هوا در پمپ است که حتی در اکثر موارد مانع از کار کرد موثر پمپ می شود.

علامت این مشکل

 • سرد بودن رادیاتورها
 • صدای زیاد پمپ پکیج

نحوه تعمیر این مشکل

تنها راه رفع این مشکل اقدام به هواگیری سیستم می باشد که شامل هواگیری پمپ و هواگیری رادیاتورها است.

برای انجام هواگیری پمپ پکیج می توانید از پیچ هواگیری تعبیه شده بر روی دستگاه استفاده کنید. فقط به خاطر داشته باشید که پمپ پکیج در این حالت دارای مقداری آب نیز می باشد.

بنابراین پیچ هواگیری را خیلی آهسته بچرخانید که چرخش نیم دور برای این منظور کافیست. در هنگام چرخاندن پیچ هواگیری پمپ پکیج مقداری آب به همراه هوا از آن خارج خواهد شد.

البته برخی از پمپ های پکیج دارای پایه های ضد ویبره هستند که مانع از تولید زیاد صدا توسط پمپ می شوند که نصب آن ها خلی از لطف نیست.

تعمیر پمپ پکیج 3

 • پمپ اصلا کار نمی کند.

گاهی نیز مشاهده شده است که با وجود روشن بودن پکیج پمپ آن اصلا کار نمی کند. البته این مشکل جزو حالت های نادر است. چرا که علت اصلی بروز این مشکل نصب اشتباه پمپ است.

همانطور که می دانید پمپ پکیج دارای یک سر ورودی آب و خروجی آب می باشد که در صورت نصب جابجای آن ها پمپ عملا کار نمی کند.

در کلیپ زیر آقای اشتیاقی از سرویسکاران پکیج دلیل کار نکردن پمپ پکیج با وجود باز بودن آب مصرفی را توضیح می دهند.

نحوه رفع این مشکل:

تنها راه رفع این مشکل باز کردن پمپ پکیج و نصب دوباره آن در حالت درست می باشد. برای انجام این کار باید ابتدا تمام آب سیستم را تخلیه کرده و سپس پمپ را باز کنید و در جهت درست آن ببندید.

البته بعد از انجام این کار از آبگیری دوباره سیستم توسط شیر پرکن پکیج و انجام هواگیری در رادیاتورها را فراموش نکنید.

 • پمپ پکیج نشتی دارد.

شاید شما هم با آبریزی از پکیج مواجه شده باشید، که این نشتی ممکن است از هر قسمت از دستگاه رخ دهد، اما یکی از شایع ترین دلایل آبریزی از پکیج به دلیل نشتی از پمپ پکیج است.

دلایل بروز این مشکل

 • نصب اشتباه پمپ پکیج
 • بروز نشتی در قطعات داخلی پمپ
 • از بین رفتن کاسه نمد پمپ به دلیل فشار بالای سیستم

نحوه تعمیر این مشکل

در وحله اول نحوه نصب پمپ به پکیج را چک کنید و در صورتی که محل اتصال لوله های پمپ به پکیج سست هستند، آن ها را محکم کنید.

چنانچه مشکل نشتی همچنان ادامه داشت، قطعات داخل پمپ پکیج را باز کرده و به دنبال پوسیدگی یا خوردگی احتمالی باشید. زیرا در برخی موارد نیز پوسیدگی اجزای داخلی پمپ سبب نشتی آن می شوند.

در مرحله آخر کاسه نمد پمپ را تعویض کنید، در اکثر موارد با انجام این اقدامات مشکل آبریزی از پمپ و پکیج رفع می شود. ولی چنانچه اجزای داخلی پمپ پوسیده شده باشند، راهی جز تعویض آن نیست.

اولین اقدام برای کسانی که متخصص تاسیساتی نیستند برای رفع نشتی پکیج را از زبان آقای محمد اشتیاقی در کلیپ زیر می شنویم.

 • پکیج و پمپ هر دو روشن نمی شوند.

در مواقعی که برق و گاز پکیج متصل است ولی با این حال دستگاه روشن نمی شود، نشان دهنده وجود مشکل اساسی در برد، میزان فشار گاز پکیج، وضعیت دودکش و قطعات دیگر در سیستم است که باید توسط تعمیرکار پکیج بررسی شوند.

برای آشنایی با نحوه رفع مشکل دود پکیج، فیلم نحوه رفع ارور دودکش پکیج بدون نیاز به برد و پرشر اضافه را مشاهده کنید.

اما چنانچه پکیج روشن می شود ولی پمپ آن به درستی کار نمی کند، به احتمال زیاد مشکل از جایی دیگر است.

دلایل بروز این مشکل:

 • وجود نقص در سیم پیچی پمپ
 • سوختن فیوز پمپ پکیج

نحوه تعمیر این مشکل

از آن جا که وجود نشتی در پمپ سبب بروز مشکل در سیم پیچی برق پمپ پکیج می شود، باید ابتدا به دنبال نشتی احتمال و سپس تعمیر سیم پیچی برق پمپ بود.

در مرحله بعد به سراغ فیوزهای پمپ پکیج می رویم. پمپ پکیج هم مانند سایر پمپ ها دارای فیوز می باشد که انرژی الکتریکی پمپ را تامین می کنند.

پس چک کردن فیوزها و تعویض فیوز سوخته می تواند برای رفع این مشکل مفید باشد.

تعمیر پمپ پکیج 4

 • پمپ پکیج به صورت یکسره کار می کند و خاموش نمی شود.

بیشتر مشکلات مربوط به پمپ پکیج به کار کردن مداوم آن مربوط می شوند. در هر حال دلایل زیادی می توانند باعث این مشکل شوند که باید یک به یک بررسی شوند.

دلایل بروز این مشکل:

 • خرابی برد پکیج
 • خرابی تنظیمات حرکت پمپ
 • گیر کردن دسته تنظیم سرعت حرکت پمپ

نحوه تعمیر این مشکل

به منظور رفع این مشکل باید ابتدا برد دستگاه چک شود و در صورت نیاز آن را تعویض کرد. سپس به سراغ تنظیمات سرعت پمپ پکیج رفته و آن را دوباره برای حرکت آهسته تنظیم می کنیم.

البته گاهی گیرپاچ کردن پمپ پکیج باعث این مشکل می شود که تخصص تعمیرکار پکیج به رفع این مشکل کمک می کند.

 

جمع بندی

همانطور که ملاحظه کردید سلامت و کارایی پمپ پکیج نقش به سزایی در روند کار دستگاه و حفظ آسایش ساکنین به منظور تولید مداوم گرما در ساختمان دارد.

از طرفی دلایل بیشماری باعث خراب شدن پمپ پکیج می شوند که بررسی علائم و تعمیر آن ها تخصص مجری تعمیرکار پکیج را می طلبد.

همچنین از آن جا که پمپ پکیج قطعه ای گران است، تعویض آن با پمپ پیکج جدید برای بسیاری از افراد ار لحظ مالی مقدور نیست.

در نتیجه چه بسا با تعمیر اشتباه آن توسط افراد ناآگاه خسارات بیشتری را برای مصرف کننده در پی داشته باشد.

به همین دلیل اولین توصیه ما به شما در صورت مشاهده هر کدام از مشکلات رایج در پمپ پکیج این است که خود برای تعمیر و عیب یابی دستگاه پیش قدم نشوید و حتما از فرد آگاه و با تجربه در این زمینه کمک بگیرید.

گروه تاسیسات 24 ساعته با سال ها تجربه و تخصص آماده خدمت رسانی به شما به منظور تعمیر پمپ پکیج می باشد.

در صورت نیاز به تخصص و کمک ما همین الان با ما تماس گرفته و یا فرم مخصوص درخواست سرویسکار متخصص را پر کنید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران، کرج، مشهد، شیراز، شهریار، اسلامشهر، اصفهان، تبریز، رشت، اهواز، اراک، پردیس، رودهن، بومهن، پرند، دماوند، قم، ارومیه، کرمانشاه، شهر قدس فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 200.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.

شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

1. در صفحه درخواست سرویسکار متخصص، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.

2. با شماره های قسمت تماس با ما، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

منبع انگلیسی

اشتراک گذاری این صفحه