یکی از مشکات رایج در پکیج و رادیاتور که ممکن است با آن مواجه شوید، ایجاد رسوب در مدار پکیج است، به همین دلیل ما قصد داریم تا در این مطلب با نمایش فیلم نحوه رسوب زدایی پکیج رادیاتور به شما برای رفع این مشکل کمک کنیم.

توضیحات و ملاحضات:

نحوه کار پکیج و رادیاتور به چه صورت است؟

سیستم کار پکیج به این صورت است که با انتقال آب سرد به پکیج و داغ شدن آن، این آب از طریق لوله کشی پکیج به رادیاتورهای داخل ساختمان و مکان های مصرف آب گرم در ساختمان هدایت می شود.

بعد از رسیدن آب به رادیاتور ها از طریق لوله کشی رادیاتور آب از ورودی بالای هر رادیاتور وارد دستگاه شده و بعد از چرخش در درون لوله های رادیاتور گرمای خود را به محیط اطراف می دهد.

سپس آب سرد شده از طریق لوله خروجی در پایین رادیاتور خارج می شود و بعد با کمک لوله کشی برگشت به سمت پکیج بازگردانده می شود. در واقع این مسیر لوله کشی یک مدار بسته برای حرکت آب در درون پکیج و رادیاتورها ایجاد می کند.

حال در این بین اگر در مسیر حرکت آب از پکیج به رادیاتور ها و یا حتی در داخل لوله های رادیاتورها انسدادی وجود داشته باشد، در سیستم کارکرد پکیج و رادیاتور اختلال ایجاد می شود.

از آنجا که یکی دیگر از مشکلات شایع در رابطه با رادیاتورها، هوا گرفتن آن هاست، شما می توانید با مشاهده فیلم آموزش نحوه هواگیری رادیاتور با چگونگی انجام این کار آشنا شوید.

عوامل فراوانی می توانند باعث انسداد مسیر آب در پکیج و رادیاتور شوند که یکی از مهمترین آن ها جنس نامناسب لوله و سختی بالای آب هستند.

جنس نامناسب لوله و سختی بالای آب چگونه می تواند باعث بروز انسداد و تجمع رسوب در داخل مسیر لوله کشی رادیاتور و پکیج شود؟

لوله های متفاوتی را می توان در سیستم لوله کشی پکیج و رادیاتور به کار برد. در این بین می توان از لوله های فلزی، پلاستیکی، پلیمری و چند لایه نام برد.

ولی تنها لوله ای که بیشترین ضریب احتمال انسداد به علت تجمع رسوبات را دارد، لوله فلزی است، مخصوصا اگر میزان سختی آب بالا باشد.

سختی آب بالا یعنی اینکه میزان زیادی املاح و مواد معدنی مانند سدیم و منیزیوم در ساختار مولکولی آب موجود باشند. در این صورت این مواد و املاح با مواد فلزی موجود در لوله های فلزی وارد واکنش شده و نتیجه این واکنش تشکیل حجم زیادی اکسید آهن است.

تجمع اکسید آهن در لوله اگر از حدی بالاتر شود، می تواند مسیر لوله و مدار حرکت آب را مسدود کند و این مشکلی است که متاسفانه ممکن است به دفعات در پکیج و یا رادیاتور رخ دهد و راهی جز شستشوی مدار پکیج و رادیاتور باقی نمی ماند.

تبعات مسدود شدن مدار پکیج و رادیاتور چیست؟

  • کاهش فشار و سرعت حرکت آب گرم از پکیج به سمت مکان های مصرف
  • بالا رفتن فشار پکیج
  • سر ریز شدن آب از زیر پکیج ( در این خصوص مطالعه مقاله دلیل آبریزی از زیر پکیج چیست می تواند برای شما مفید باشد).
  • بروز مشکل در نحوه گرم شدن رادیاتورها به این صورت که قسمت پایین رادیاتور گرم است در حالی که قسمت بالایی آن سرد است.
  • سرد ماندن رادیاتورهایی که در فاصله دورتری از پکیج نصب شده اند.

متن دیالوگ فیلم:

مدار شویی رایاتورها یا مدار شویی مسیر شوفاژ

  1. برای این کار ابتدا شلنگ های رفت و برگشت رادیاتور و ورودی آب سرد را از زیر پکیج باز می کنیم که آب و رسوبات از داخل مدار پکیج عبور نکنند که موجب گرفتگی مبدل های پکیج شود.
  2. با استفاده از رابط مغزی تبدیل شلنگ ورودی آب سرد پکیج را به مسیر رفت رادیاتور وصل می کنیم.
  3. مسیر برگشت پکیج که از زیر پکیج باز شده است را داخل ظرفی قرار می دهیم.
  4. با باز کردن آب سرد یا همان ورودی پکیج، آب با فشار در مسیر رادیاتورها گردش می کند و همانطور که در تصویر می بینید، رسوبات جمع شده به همراه گل و لای از رادیاتورها خارج می شود.
  5. این عملیات را آنقدر باید ادامه دهیم که رسوبات به خوبی از بین بروند.

با انجام این عملیات و تخلیه رسوبات از رادیاتور، بازدهی رادیاتور بالا می رود و گرمادهی بهتری دارد، که بعد از راه اندازی مجدد پکیج این گرمادهی کاملا قابل احساس می باشد.

به این صورت شما می توانید مسیر مدار پکیج و رادیاتورها را به راحتی و بدون نیاز به تعمیرکار پکیج شستشو دهید.

با این حال اگر باز هم در زمینه سرویس و یا تعمیر پکیج نیاز به کمک داشتید، می توانید همین حالا از طریق راه های ارتباطی با شرکت ما تماس گرفته و از تخصص همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته بهره ببرید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی