چنانچه برای شما نیز این سوال مطرح شده است که کولر گازی روزانه چند ساعت روشن باشد تا به دستگاه فشار وارد نشود، برای یافتن پاسخ این سوال با ما همراه باشید.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

 • آیا کولر گازی می تواند به صورت دائم روشن باشد؟
 • معایب و مزایای روشن بودن طولانی مدت کولر گازی
 • نحوه افزایش بازدهی کولر گازی
 • عوامل موثر بر مدت زمان روشن بودن کولر گازی

امروزه در اکثر مناطق کشور که دارای اقلیم آب و هوایی گرم و مرطوب هستند، از انواع کولر گازی اسپلیت، کولر گازی پنجره ای و داکت اسپلیت به منظور تامین سرمایش و گرمایش محیط استفاده می شود.

اما یکی از مهمترین سوالاتی که ممکن است به دلیل افزایش بازدهی دستگاه و کاهش هزینه های جانبی آن برای کاربران این وسیله ایجاد شود این است که کولر گازی روزانه چند ساعت روشن باشد بهتر است؟

یا به بیانی بهتر مدت زمان روشن بودن کولر گازی در طول شبانه روز چقدر است؟ آیا می توان از کولر گازی به صورت دائم استفاده کرد؟ آیا در این صورت مشکلی برای قطعات دستگاه رخ نمی دهد؟

بهترین راه استفاده از کولر گازی با در نظر گرفتن افزایش بازدهی دستگاه چیست؟ اینکه دائم آن را روشن و خاموش کنیم یا وسیله دائماً در حالت روشن مشغول به کار باشد؟

با مطالعه ادامه این مطلب می توانید به پاسخ تمامی پرسش های فوق برسید، پس با ما همراه باشید.

آیا کولر گازی می تواند به صورت دائم روشن باشد؟

پاسخ به این سوال در واقع ارتباط مستقیم با چند فاکتور مهم در کولر گازی دارد، که از جمله این فاکتورها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

با توجه به موارد ذکر شده می توان اینطور برداشت کرد که چنانچه کولر گازی کیفیت بالایی در قطعات به کار رفته داشته باشد، میزان برق ورودی به دستگاه بدون نوسان باشد و در نهایت به سرویس مرتب کولر گازی توجه شود، می توان از این وسیله به طور دائم استفاده کرد.

منظور از استفاده دائم از کولر گازی یعنی دستگاه به صورت 24 ساعته در 7 روز هفته در حالت روشن قرار داشته باشد.

چرا که اصولاً کولر گازی با توجه به کمپرسور به کار رفته در ساختمان خود می تواند مانند سایر وسایل دارای کمپرسور و گاز مبرد همچون یخچال فریز بدون وقفه روشن باشد، بدون اینکه مشکلی برای قطعات آن ایجاد شود.

اما سوال مهمتری که وجود دارد این است که آیا این روش استفاده از کولر گازی مقرون به صرفه است و هزینه های جانبی دستگاه را افزایش نمی دهد؟

به همین دلیل در ادامه این مطلب قصد داریم مزایا و معایب روشن بودن دائمی کولر گازی را بررسی کنیم.

معایب و مزایای روشن بودن طولانی مدت کولر گازی

 • افزایش احتمال آتش گرفتن کولر گازی

یکی از معایب مهمی که در زمینه استفاده طولانی مدت از کولر گازی وجود دارد، افزایش احتمال آتش گرفتن کولر گازی به دلیل اتصالی کردن برق دستگاه به علت افزایش بار ورودی بر این وسیله است.

دقیقاً به همین دلیل است که در ابتدای متن گفتیم اگر برق ورودی به کولر گازی دارای قدرت کافی برای ساپورت وسیله است می توان کولر گازی را به طور دائم روشن نگه داشت.

این مشکل یعنی افزایش بار کولر گازی بیشتر مواقعی ایجاد می شود که هوا بسیار گرم است و سایر کاربران در همسایگی شما از کولر گازی در حالت پرقدرت آن استفاده می کنند. همچنین وقتی کولر گازی عمر خود را کرده و یا به برق بیشتری برای روشن بودن نیاز دارد.

در این حالت میزان ولتاژ برق ورودی به دستگاه کم و زیاد می شود، سیستم داغ کرده و به احتمال زیاد دچار آتش سوزی می شود.

 

 • کاهش هزینه های برق پرداختی

از نظر بسیاری از متخصصین یکی از مهمترین مزایای روشن بودن کولر گازی به طور دائم این است که این حالت می تواند حتی باعث کاهش هزینه های برق پرداختی ساختمان شود.

با این توضیح که از نظر منطقی بهتر است زمانی که در منزل حضور نداریم، کولر گازی خاموش باشد و بعد از ورود برای روشن کردن دستگاه اقدام شود.

اما توجه داشته باشید که وقتی در روزهای بسیار گرم تابستان به سر می بریم و قبل از خروج از منزل کولر گازی را خاموش می کنیم، مقدار بسیار زیادی گرما و رطوبت در داخل ساختمان به دلیل خاموش بودن کولر گازی جمع می شوند.

بنابراین وقتی بعد از ورود به منزل کولر گازی را روشن می کنیم، دستگاه باید تحت فشار بالایی برای سرد کردن محیط کار کند، چون میزان گرما و رطوبت داخل ساختمان در سطح بالاتری از حالت های معمولی قرار گرفته است.

در نتیجه در این حالت نیز احتمال داغ کردن کمپرسور وجود داشته و علاوه بر این به دلیل فشار بیش از حدی که به دستگاه وارد می شود، میزان برق مصرفی کولر گازی نیز به صورت تصاعدی بالا می رود.

حتی میزان قدرت سرمایش دستگاه نیز با وجود تلاش کولر گازی برای خنک کردن محیط تا ساعت ها به شکل چشم گیری کاهش پیدا می کند.

در مقابل چنانچه با در نظر گرفتن توان برق ساختمان، میزان کیفیت قطعات دستگاه و همچنین انجام به موقع سرویس دستگاه، کولر گازی به صورت دائمی روشن باشد، هیچ مشکلی برای آن رخ نمی دهد.

چرا که کمپرسور کولر گازی که در واقع قلب سیستم به شمار می آید، دارای سیستم قطع کن می باشد که ریتم کار کردن دستگاه را با توجه به دمای دریافتی از ترموستات تنظیم می کند.

لذا اگر کولر گازی دائماً روشن باشد، به محض اینکه دمای محیط به اندازه کافی سرد شد، دستگاه به صورت اتومات خاموش شده و در حالت فن قرار می گیرد تا از داغ کردن کمپرسور پیشگیری شده و ساختمان بیش از اندازه گرم یا سرد نشود.

با این توضیح کاملاً مشخص می شود که روشن بودن دائمی کولر گازی با در نظر گرفتن فاکتورهای مهم برای این منظور که در قسمت فوق ذکر شد، نه تنها به دستگاه آسیب نمی زند، بلکه از ورود آسیب های بیشتر به قطعات مهم کولر گازی از جمله کمپرسور آن نیز پیشگیری خواهد کرد.

به حدی که در طولانی مدت میزان مصرف برق کولر گازی کاهش یافته و باید هزینه های کمتری را بابت قبض برق ساختمان بپردازید.

کولر گازی روزانه چند ساعت روشن باشد1

نحوه افزایش بازدهی کولر گازی

حال سوال مهم اینجاست که با توجه به مطالب ذکر شده چطور می شود از کولر گازی به صورت بهینه استفاده کرد؟

استفاده بهینه به معنی بهره مندی از بازدهی بالای کولر گازی در کنار مصرف کم برق در این وسیله است.

در تکمیل مطلب روش های بهبود عملکرد کولر گازی می توان اینطور گفت که نصب ترموستات های هوشمند در ساختمان می تواند در حد بسیار بالایی در استفاده بهینه از کولر گازی موثر باشد.

چرا که ترموستات هوشمند می تواند کولر گازی را بر اساس میزان دمای محیط برنامه ریزی کرده و مدت زمان روشن بودن کولر گازی را تنظیم کند.

لازم به ذکر است که در صورت استفاده از ترموستات های هوشمند کولر گازی می توان دستگاه را از راه دور نیز تنظیم کرد، به شکلی که قبل از رسیدن به منزل کولر گازی روشن شود.

در این حالت دیگر نیاز نیست به صورت دستی برای روشن و خاموش کردن کولر گازی اقدام شود، بلکه این کار توسط ترموستات هوشمند صورت می گیرد.

شما در تصویر ذیل نمونه ای از ترموستات های هوشمند قابل نصب بر روی دیوار را ملاحظه می کنید که در سایت دیجی کالا با قیمت مناسب موجود است.

جهت خرید و مشاهده سایر ترموستات های هوشمند اتاقی بر روی خرید ترموستات از سایت دیجی کالا کلیک کنید.

کولر گازی روزانه چند ساعت روشن باشد2

عوامل موثر در مدت زمان روشن بودن کولر گازی

همانطور که در قسمت فوق نیز ذکر شد، حتی اگر کولر گازی به صورت دائم روشن باشد نیز دستگاه طوری تنظیم شده است که بعد از مدت کوتاهی در حالت اتومات قرار می گیرد.

حالت اتومات به این صورت است که کمپرسور کولر گازی خاموش شده و دستگاه فقط روی فن کار می کند. با این کار از قطعات داخلی کولر گازی به منظور پیشگیری از داغ کردن نیز محافظت می شود.

مدت زمان کار کردن کولر گازی در زمان روشن بودن آن در حالت عادی بین 15 تا 20 دقیقه است.

یعنی در فقط در طول این مدت است که کمپرسور کار می کند و مابقی کار کردن دستگاه در حالت فن خواهد بود، که این روند به صورت چرخه ادامه دارد.

البته بعضی از مواقع مشاهده شده است که کولر گازی کمتر یا بیشتر از بازه زمانی ذکر شده کار کند.

در قسمت ذیل به برخی از عوامل موثر در مدت زمان روشن بودن کولر گازی اشاره کرده ایم:

 • بالا بودن دمای بیرون از ساختمان باعث می شود کولر گازی بیش از حد تعیین شده در حالت کار کردن کمپرسور باقی بماند.
 • پایین بودن درجه ترموستات دستگاه سبب طولانی تر شدن مدت زمان کار کردن کمپرسور کولر گازی می شود. بنابراین می توان با تنظیم کردن دمای ترموستات در دمایی بالاتر مدت زمان روشن بودن کولر گازی را کاهش داد.
 • میزان ظرفیت کولر گازی عامل مهم دیگری است که بر مدت زمان روشن بودن کولر گازی موثر است، به عنوان مثال اگر ظرفیت کولر گازی بیش از متراژ ساختمان باشد، دستگاه کمتر از 10 دقیقه کار می کند.

نقص این حالت این است که رطوبت زدایی از محیط به طور کامل صورت نگرفته و شما باز هم احساس گرما می کنید.

در مقابل اگر ظرفیت کولر گازی کمتر از متراژ محیط باشد، دستگاه باید مدت زمان بیشتری در حالت کار کردن کمپرسور روشن باقی بماند، در نتیجه احتمال داغ کردن کولر گازی بیشتر می شود.

 • توجه یا عدم توجه به سرویس کولر گازی نیز عامل مهم دیگری است که در کار کردن دستگاه در بازه استاندارد 15 تا 20 دقیقه آن موثر است.
 • متراژ ساختمان تعیین می کند که کولر گازی تا چه حد روشن باقی بماند، طبیعتاً هرچه متراژ ساختمان بیشتر باشد، مدت زمان روشن بودن دستگاه نیز طولانی تر می شود، مگر اینکه از کولر گازی با ظرفیت متناسب با متراژ ساختمان استفاده شود.
 • در نهایت مقدار عایق بودن ساختمان را می توان عامل مهم دیگری در مدت زمان روشن بودن کولر گازی دانست. هر چه درزها و فضاهای باز ساختمان بیشتر بسته باشند، کولر گازی باید کمتر روشن باقی بماند.

کولر گازی روزانه چند ساعت روشن باشد3

نتیجه گیری:

با توجه به مطالب ذکر شده می توان اینطور نتیجه گیری کرد که مدت زمان روشن بودن کولر گازی وابسته به عوامل مختلفی همچون میزان کارایی دستگاه، توان برق ساختمان و سالم بودن قطعات دستگاه است.

به این صورت که اگر تمام شرایط ذکر شده در مورد کولر گازی در حالت عالی باشند، کولر گازی می تواند به صورت دائمی در حالت روشن باقی بماند.

در این حالت نه تنها مشکلی برای دستگاه رخ نمی دهد، بلکه میزان مصرف برق کولر گازی و احتمال آسیب رسیدن به قطعات آن از جمله کمپرسور کاهش پیدا می کند.

در این بین همچنین گفتیم شرط استفاده بهینه از کولر گازی لزوم نصب ترموستات های هوشمند است که بتوان با کمک این وسیله روشن و خاموش شدن کولر گازی و دمای آن را به راحتی و بدون هیچگونه خطایی تنظیم کرد.

هر چند عوامل دیگری همچون دمای ترموستات، میزان ظرفیت دستگاه، مقدار متراژ ساختمان، نحوه عایق کاری بنا و حتی میزان دقت به سرویس دستگاه بر اساس چک لیست نگهداری و سرویس کولر گازی می توانند در مدت زمان روشن بودن کولر گازی موثر باشند.

بنابراین اگر می خواهید از کولر گازی با بهترین و بالاترین حد بازدهی آن استفاده کنید، بهتر است به این نکات توجه کرده و بر اساس آن ها مدت زمان روشن بودن کولر گازی را تنظیم کنید.

مثلاً اگر می دانید کولر گازی عمر خود را کرده و مصرف برق بالایی دارد، لازم نیست در مواقعی که در منزل حضور ندارید، دستگاه را در حالت روشن قرار دهید.

با این حال توصیه ما این است که قبل از راه اندازی کولر گازی از یک سرویسکار کولر گازی به منظور بررسی بیشتر دستگاه دعوت کنید تا ایشان بتوانند با توجه به شرایط عمومی دستگاه و همچنین شرایط ساختمان مدت زمان روشن بودن کولر گازی را تعیین کند.

علاوه بر این سرویسکار می تواند مشکلات احتمالی در دستگاه را زودتر شناسایی کرده و اقدامات لازم به منظور سرویس کولر گازی را انجام دهد.

کولر گازی روزانه چند ساعت روشن باشد4

مجموعه تاسیسات 24 ساعته از جمله شرکت های تاسیساتی منتخب است که خدمات مختلفی در زمینه کولر گازی از جمله سرویس و تعمیر این وسیله را در سراسر تهران انجام می دهد.

بنابراین چنانچه قصد راه اندازی کولر گازی و تنظیم مدت زمان روشن بودن این وسیله را دارید و از طرفی مدت طولانی است که برای سرویس آن اقدام نکرده اید، همین الان برای ثبت سفارش با ما تماس بگیرید.

 

منابع انگلیسی:

منبع 1

منبع 2

منبع 3

منبع 4 

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد