از آنجا که بسیاری از افراد از وجود بوی بد در کولر گازی خود ناراضی هستند، ما قصد داریم تا در این مقاله در مورد چگونگی رفع بوی بد کولر گازی مطالبی را ارائه دهیم.

رفع بوی بد کولر گازی 1

تصور کنید در هوای بسیار گرم تابستان کولر گازی خود را روشن کرده اید تا از سرمای آن لذت ببرید. اما همزمان با روشن شدن کولر گازی بوی بد و آزار دهنده ای تمام فضای ساختمان شما را پر می کند و گاهی آنقدر این بو غیر قابل تحمل است که گرما را به تحمل این بو ترجیح می دهید.

بوی بد کولر گازی از چیست؟

معمولا وقتی کولر گازی بوی بد می دهد، این بو تنها از داخل آن نشات نمی گیرد و ممکن است این بو در جایی خارج از سیستم تولید شده و توسط مجرای کولر گازی به داخل ساختمان هدایت شود، که در ادامه در این خصوص بیشتر توضیح خواهیم داد.

اما به طور کلی می توان گفت بیشترین علت تولید بوی بد در داخل کولر گازی وجود قارچ و کپک در درون کویل خنک کننده است که اگر به صورت مرتب تمیز نشود چه بسا باعث بروز بیماری در ساکنان ساختمان شود.

بوی بد توسط کدام قسمت ها در کولر گازی تولید می شود؟

کویل خنک کننده:

همانطور که می دانید این قطعه باید هوای داخل ساختمان را گرفته و با جذب گرما و رطوبت، آن را به هوای سرد تبدیل کند. حال اگر آلودگی هایی همچون کپک، قارچ و باکتری در محیط وجود داشته باشد توسط کویل جذب می شوند.

رفع بوی بد کولر گازی 2

از طرفی اگر این قطعه را به طور مرتب تمیز نکنید، قارچ و کپک در سطح آن رشد کرده و محیط خوبی برای تولید مثل پیدا می کنند.

سینی تخلیه و مجرای تخلیه:

وظیفه سینی تخلیه و مجرای تخلیه این است که رطوبت داخل ساختمانی را از طریق سینی جمع آوری کرده و توسط مجرا تخلیه کند.

حال اگر سینی یا مجرا دچار انسداد باشند، قارچ ها و کپک های موجود در رطوبت هوا که توسط کویل جذب شده اند به خارج از ساختمان هدایت نمی شوند و در همان جا باقی مانده و به رشد و تکثیر خود ادامه می دهند.

لوله ها:

همانطور که کولر گازی سبب تهویه هوای داخل ساختمان می شود، گرد و خاک و آلودگی ها در داخل لوله ها انباشته می شوند و اگر میزان رطوبت در داخل سیستم با توجه به نکات ذکر شده یعنی انسداد مجرای تخلیه کنترل نشود، لوله ها نیز مکان مناسبی برای رشد قارچ ها و کپک ها می شوند.

در این صورت کوچکترین سوراخ و یا شکاف در لوله ها می تواند سبب پخش شدن بوی کپک در کل ساختمان شود.

حتی اگر در داخل ساختمان و در میان دیوارها کپک ها رشد کرده باشند نیز می توانند از طریق سوراخ یا شکافی خود را به داخل لوله های کولر گازی رسانده و تکثیر شوند.

پس رعایت بهداشت فضای ساختمان نیز برای جلوگیری از بروز بوی بد در داخل کولر گازی بسیار مهم است.

تهویه نامناسب در کولر گازی:

بیشترین علت وجود بوی بد در داخل ساختمان توسط کولر گازی این است که کولر گازی سیستم تهویه نامناسب داشته باشد.

وجود هواکش نامناسب در کولر گازی نه تنها باعث ایجاد بوی بد می شود بلکه بر کیفیت هوای داخلی ساختمان نیز تاثیر می گذارد.

در این قسمت بوی بد داخل کولر گازی را به دوازده مورد تقسیم بندی کرده ایم و به منظور کمک به شما که دلیل بوی بد کولر گازی را بهتر تشخیص دهید، علت وجود هر بو را به بویی خاص تشبیه کرده ایم.

انواع بوی بد در کولر گازی:

 1. وجود بوی کپک

همانطور که می دانید کولر گازی همزمان با سرد کردن محیط باعث انتقال رطوبت مازاد در ساختمان نیز می شود. اگر این مقدار از رطوبت از کولر گازی به درستی تخلیه نشود، باعث می شود که هوای خروجی از کولر گازی بوی کپک بدهد.

 • راه حل: برای رفع این مشکل شما می توانید فیلترهای کولر گازی را تعویض کرده و در صورت نیاز آن را تمیز کنید.
 1. وجود بوی تخم مرغ فاسد شده

اگر بوی متساعد شده از کولر گازی شما شبیه به تخم مرغ فاسد شده بود، این احتمال وجود دارد که پرنده یا جانوری در فصل زمستان برای گرم شدن در داخل بدنه خارجی آن لایه کرده و سپس مرده است. این همان علت خارجی وجود بوی بد در کولر گازی است.

 • راه حل: شما می توانید بدنه را باز کرده و در صورت وجود جنازه پرنده آن را خارج کنید و بدنه را شستشو دهید.
 1. وجود بوی فاضلاب

متاسفانه در سیستم کولر گازی این احتمال وجود دارد که آب های فاضلابی جمع شده از رطوبت هوا در داخل کولر گازی انباشته شود. اگر این اتفاق در نزدیکی مجرای کولر گازی رخ دهد، کمترین حد از گاز متان می تواند باعث ایجاد بوی فاضلاب در محیط شود.

 • راه حل: از آنجا که گاز متان خطرناک است، سریعا با تعمیرکار تماس بگیرید.
 1. وجود بوی پا

انباشته شدن آب و رسوبات در داخل کولر گازی می تواند سبب ایجاد این چنین بویی در کولر گازی شود.

 • راه حل: اگر داخل کولر گازی را به خوبی تمیز کنید این بو از بین خواهد رفت.
 1. بوی استون

همانطور که گفتیم وجود بویی شبیه به تخم مرغ گندیده می تواند دلیل وجود پرنده مرده در کولر گازی بوده و خطری ندارد، ولی وجود بویی شبیه بوی استون از کولر گازی می تواند نشان دهنده وجود عاملی خطرناک باشد.در این حالت گاز از کولر گازی نشتی می کند که بویی شبیه استون دارد.

 1. بوی باروت

بوی باروت ممکن است به دو علت در کولر گازی ایجاد شود، یکی ممکن است به دلیل اتصالی کردن مدار باشد و احتمال دیگر خرابی فن موتور است که نیاز به تعویض دارد.

 • راه حل: شما می توانید از متخصص تعمیر کولر گازی بخواهید تا دستگاه شما را کاملا بررسی کند تا به طور دقیق مشخص کند که مشکل از کدام یک از قطعات ذکر شده است تا بتوانید آن قطعه را تعویض کنید.
 1. بوی دود اگزوز

درست است که کولر گازی با استفاده از برق کار می کند ولی در درون موتور کولر گازی روغنی وجود دارد که به کار کردن موتور کولر گازی کمک می کند. اگر مقداری از روغن موتور نشتی کند، بویی شبیه به بوی دود اگزوز به مشام می رسد.

 • راه حل: برای رفع این مشکل باید از متخصص کمک بگیرید.
 1. بوی لاستیک سوخته

اگر فن یا موتور کور گازی دچار مشکل باشند، باعث می شود که بویی شبیه به بوی لاستیک سوخته از کولر گازی خارج شود.

 • راه حل: برای جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر کولر گازی را خاموش کرده و به دنبال تعمیر آن باشید.
 1. بوی قارچ

ممکن است در داخل دریچه یا مجرای کولر گازی قارچ رشد که که در این صورت باد کولر گازی بوی قارچ می دهد. رشد قارچ در داخل کولر گازی می تواند به دلایلی زیادی از جمله نشتی در مجرا، سطح بالای رطوبت و یا به دلیل رشد قارچ در نقاط دیگر ساختمان و سپس پخش شدن آن در کولر گازی رخ دهد.

 • راه حل: باید هر چه زودتر مجرا را تمیز کرده و در ادامه به دنبال دلیل اصلی رشد قارچ در درون کولر گازی باشید تا از رشد مجدد آن جلوگیری کنید.
 1. بوی سیگار

اگر در داخل ساختمان فردی سیگار مصرف کند، بوی سیگار می تواند سبب آلودگی کویل خنک کننده شده و دوباره به داخل ساختمان باز گردد.

حال اگر سیستم لوله کشی کولر گازی در ساختمان شما به شکلی باشد که با دیگر طبقات مشترک باشد، بوی سیگار می تواند به داخل ساختمان های دیگر از نیز وراد شود.

 • راه حل: در داخل ساختمان سیگار نکشید.
 1. بوی جوراب کثیف

سندرم بوی جوراب کثیف یکی از رایج ترین علل بوی بد در کولر گازی است. این بو به دلیل جذب باکتری و قارچ توسط کویل خنک کننده در کولر گازی رخ می دهد.

 1. بوی موی حیوانات

وجود گرد و غبار، موی حیوانات و سایر آلاینده ها می توانند باعث ایجاد بوی موی حیوانات در کولر گازی شوند. مخصوصا اگر در داخل ساختمان از حیوانی نگه داری می کنید.

حال که با انواع بوی بد در کولر گازی و علت به وجود آمدن هر کدام آشنا شدید، در این قسمت راه کارهایی را برای رفع بوی بد در کولر گازی و همچنین برای جلوگیری از بروز دوباره این اتفاق برای شما بیان می کنیم.

راه کارهایی برای رفع بوی بد در کولر گازی:

 • تعویض فیلترهای هوا در داخل کولر گازی

اگر مدت زمان طولانی است که فیلترهای کولر گازی خود را تمیز نکرده اید، اکنون زمان آن رسیده تا از فیلتر نو استفاده کنید. چرا که فیلترها جلوی برگشت دوباره آلوده گی ها را به ساختمان شما می گیرند و هرچه آلودگی کمتر باشد، بوی بد هم کمتر است.

رفع بوی بد کولر گازی 3

لازم به ذکر است که بهتر است این بار از فیلترهایی با کیفیت تر استفاده کنید، چرا که این نوع فیلترها می توانند ریزترین ذرات آلودگی موجود در هوای داخلی مانند باکتری ها را نیز جذب کنند.

 • تمیز کردن کویل خنک کننده

کویل های خنک کننده در سیستم کولر گازی باید به صورت سالانه تمیز شوند. این کار نه تنها باعث کاهش بوی بد در داخل ساختمان می شود، بلکه باعث افزایش راندمان کولر گازی نیز می شود.

رفع بوی بد کولر گازی 4

کپک، قارچ، گرد و خاک و دیگر آلودگی های چسبیده به کویل باعث کاهش جریان هوا در سیستم شده و راندمان آن را کم می کنند. برای این کار می توانید از سرویس کار کولر گازی کمک بگیرید.

تمیز کردن لوله ها:

علاوه بر تمیز کردن کویل خنک کننده، تمیز کردن لوله ها نیز راه دیگری برای رفع بوی بد در کولر گازی است. با این کار تمامی آلودگی های انباشته شده در لوله ها زدوده می شوند و دیگر دوباره وارد ساختمان نمی شوند.

تمیز کردن سینی و مجرای تخلیه:

برای جلوگیری از رشد کپک ها و قارچ ها باید هر ماه سینی و مجرای تخلیه کولر گازی را بررسی کرده و در صورت انباشته شدن رطوبت آن را تمیز کنید.

در این قسمت راه کارهایی را برای جلوگیری از بروز بوی بد در داخل کولر گازی عنوان می کنیم.

راه های پیشگیری از بروز بوی بد در کولر گازی:

 • همیشه در زمان آشپزی و دوش گرفتن فن هواکش را روشن کنید.
 • از گیاهان طبیعی در ساختمان خود استفاده کنید، چرا که این گیاهان جلوی انتشار گازهای سمی مانند کپک و قارچ را می گیرند.
 • به منظور زدودن تمامی آلودگی ها از داخل ساختمان خود، به طور مرتب کف و سطح ساختمان را جارو برقی بکشید.
 • در داخل ساختمان خود دستگاه تصفیه کننده هوا نصب کنید. این دستگاه ها می توانند تا میزان 99 درصد از باکتری های موجود در داخل هوای ساختمان را از بین ببرند.
 • برای کولر گازی خود برنامه سرویس دوره ای در نظر بگیرید.

امیدواریم تا با خواندن این مقاله به شما برای رفع بوی بد کولر گازی کمک کرده باشیم. همانطور که در قسمت فوق نیز ذکر شده، گاهی تشخیص علت اصلی بوی بد کولر گازی در داخل ساختمان کار دشواری است و نیاز به تجربه و تخصص دارد.

از طرفی بعد از تشخیص علت بو باید به دنبال رفع آن بود که در این صورت هم نیاز به متخصص این کار احساس می شود. به همین علت دسترسی همیشگی به یک تیم حرفه ای برای انجام این کار بسیار ضروری است.

رفع بوی بد کولر گازی 5

همکار ما در حال سرویس کولر گازی

همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته برای رفع مشکل بوی بد در کولر گازی آموزش دیده و می توانند با تجربه و تخصص خود مشکل شما را در اسرع وقت حل کنند. شما می توانید همین الان از سراسر نقاط تهران با ما تماس بگیرید.

منابع انگلیسی:

منبع 1 منبع 2 منبع 3 منبع 4

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی