رفع آبریزی پنل کولر گازی

در ادامه مقاله تعمیر کولر گازی این بار می خواهیم در مورد رفع آبریزی پنل کولر گازی اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

رفع آبریزی پنل کولر گازی 1

آبریزی از پنل کولر گازی یکی از مشکلات بسیار رایج در کولرهای گازی محسوب می شود.

بسیاری از مردم از دیدن آبریزی از کولر گازی تعجب می کنند، چرا که کولرهای گازی با آب کار نمی کنند. بلکه با استفاده از چرخه تبدیل گاز به مایع و مایع به گاز سبب خنک شدن محیط اطراف خود می شوند.

آب زیر کولر گازی از کجا منشا می گیرد؟

برای پاسخ به این سوال می توان گفت این آب در واقع از هوای داخل منزل شما به وجود می آید. چرا که همیشه مقداری رطوبت در محیط وجود دارد که به صورت تبخیر شده در هوا موجود است.

وقتی شما یک لیوان آب سرد را در هوای گرم می نوشید، حتما این تقطیر آب را از خارج از لیوان مشاهده می کنید.

وقتی که هوای گرم داخل لوله آب تهویه هوای سرد در داخل کولر گازی می شود، درست شبیه همین اتفاق برای کولر گازی شما رخ می دهد.

محرک های سرد کننده هوا در بخش تهویه هوای دستگاه، گرمای داخل محیط را جذب کرده و سبب برطرف شدن گرما می شوند.

لوله آب داخل کولر گازی در مسیر برگشت دمای پایین تری دارد تا بتواند رطوبت محیط را دفع کند. در این حالت چون دمای برگشت پایین تر است، بخار های آب در قسمت لوله آب داخل کولر گازی جمع می شوند و در نتیجه به صورت قطرات آب از زیر کولر گازی چکه می کنند.

شرایط ذکر شده در مورد تمامی کولرهای گازی صدق می کند و موضوع تبخیر شدن رطوبت در محیط و جذب آن توسط کولر گازی جزو روند طبیعی کار کولر گازی است.

حال این سوال ایجاد می شوند، که چرا این آب جمع شده در کولر گازی چکه می کند در حالی که باید توسط خط لوله تخلیه به خارج از ساختمان هدایت شود؟

شما می توانید مقاله حداکثر طول لوله کولر گازی را برای کسب اطلاع از لوله کشی کولر گازی مطالعه کنید.

علت آبریزی از پنل کولر گازی

  1. مسدود شدن مسیر تخلیه مایع در کولر گازی:

مسیر تخلیه در کولر گازی موظف است تا آب های متراکم شده در سینی آب کولر گازی را به لوله تخلیه برساند تا از این طریق آب توسط این لوله به بیرون از ساختمان تخلیه شود.

حال اگر این مسیر مسدود شده باشد، باعث می شود تا سینی آب در کولر گازی سرریز شده و آب در این قسمت چکه کند. کولر گازی های جدیدتر مجهز به سیستم اطلاع دهنده در این طور مواقع هستند که آلارم هشدار می دهند.

راه حل:

شما برای جلوگیری از این اتفاق می توانید هر 3 تا 5 ماه یک فنجان سرکه در داخل مسیر تخلیه آب کولر گازی بریزید. اما بهترین راه حل این است که در ابتدای فصل گرما از یک تکنسین در خواست کنید تا سرویس کولر گازی را برای شما انجام دهد.

اگر از کولر گازی مدل سامسونگ در ساختمان خود استفاده می کنید، می توانید مطلب سرویس کولر گازی سامسونگ را مطالعه کنید.

  1. خرابی سینی جمع کننده آب در کولر گازی:

علاوه بر مسدود بودن مسیر تخلیه آب در کولر گازی، شکستگی و یا حتی وجود ترک در سینی جمع کننده آب در کولر گازی می تواند باعث آبریزی در پنل کولر گازی شود.

به منظور یافتن علت اصلی آبریزی می توانید ابتدا مسیر تخلیه را چک کنید. اگر مسیر باز بود باید بعد از خاموش کردن دستگاه با کمک چراغ قوه به دنبال ترک یا شکستگی در سینی جمع کننده آب در زیر کولر گازی بگردید.

  1. کثیفی فیلترهای هوا در کولر گازی:

اگر فیلتر های هوا در جلوی کولر گازی آلوده باشند، سبب کاهش جریان هوا و در نتیجه یخ زدن لوله های موجود در تهویه هوا می شوند. برای اینکه لوله تهویه هوا به خوبی کار خود را انجام دهد، به جریان هوای مناسب نیاز دارد.

رفع آبریزی پنل کولر گازی 2

زمانی که این مقدار آب یخ زده در لوله های تهویه هوا ذوب می شود، آبریزی در زیر پنل کولر گازی رخ می دهد.

اگر فیلترهای هوای کولر گازی شما تمیز هستند و باز هم آب از قسمت پنل کولر گازی چکه می کند، احتمالا هوا در داخل لوله گیر کرده یا موتور خشک کننده کولر گازی خراب شده است.

اگر با یخ زدگی آب در کولر گازی مواجه شدید، سریعا کولر گازی را خاموش کرده و به دنبال رفع مشکل باشید.

راه حل:

پیشنهاد ما به شما این است که هر 30 روز فیلترهای کولر گازی خود را چک کنید. به طور معمول هر 30 تا 90 روز باید فیلترهای کولر گازی را تعویض کرد، ولی نباید بیش از 90 روز این کار را به تعویق انداخت.

به منظور آشنایی با نحوه نصب کولر گازی پرتابل ال جی بر روی آن کلیک کنید.

  1. پایین بودن میزان مبرد یا گاز کولر گازی ( ماده ای است که با جذب حرارت از یک ماده دیگر به عنوان یک سرد کننده عمل می کند )

وقتی میزان گاز در کولر گازی کم باشد، لوله های تهویه هوا یخ خواهند زد. اگر بعد از بررسی کولر گازی مشخص شد که علت آبریزی آن به دلیل فلیترهای هوا نبود، علت آن می تواند به دلیل کم بودن میزان گاز کولر گازی باشد. در این حالت آب یخ زده شده از زیر سینی جمع کننده آب سرریز می شود.

راه حل:

قبل از اضافه کردن گاز به کولر گازی باید ابتدا آبریزی آن قطع شود که برای این منظور می توانید از متخصص این کار کمک بگیرید.

  1. عایق کاری نامناسب لوله های کولر گازی سبب جمع شدن آب می شود:

وجود رطوبت در اطراف خروجی هوا و لوله ها در نتیجه عایق کاری نامناسب لوله های کولر گازی است. عایق کاری لوله های کولر گازی کاریست که باید آن را مد نظر قرار داد. چرا که عدم این کار می تواند در زمان نصب کولر گازی باعث نشتی یا آبریزی شود.

دوباره مثال یک لیوان آب سرد در یک روز گرم تابستانی را به خاطر آورید، وقتی هوای گرم به لوله های سرد برخورد می کند، قطرات آب تشکیل شده و می تواند سبب تخریب کف ساختمان و دیوارها شود.

راه حل:

تنها راه حل در این شرایط عایق کاری لوله های کولر گازی است.

حال بعد از یافتن علت آبریزی از پنل کولر گازی، باید این آب را از کولر گازی تخلیه نمود. ما در این قسمت به صورت مرحله ای روند رفع آبریزی از پنل کولر گازی را برای شما توضیح می دهیم:

نحوه رفع آبریزی پنل کولر گازی

وسایل مورد نیاز برای تعمیر آبریزی پنل کولر گازی:

  • پیچ گوشتی
  • جارو برقی از نوع آبی
  • چسب لوله
  • ظرف برای تخلیه آب کولر گازی

مرحله اول:

ابتدا با کمک پیچ گوشتی تمامی پیچ های تعبیه شده در بدنه کولر گازی را باز کنید تا بتوانید قاب آن را بردارید.

رفع آبریزی پنل کولر گازی 3

مرحله دوم:

بعد از برداشتن قاب اصلی کولر گازی به به بدنه اصلی آن دسترسی پیدا خواهید کرد، به منظور دسترسی به لوله آب تخلیه در زیر کولر گازی پیچ های دو طرف کولر گازی را از پشت آن که به دیوار نصب شده و در قسمت زیرین آن قرار گرفته اند را با پیچ گوشتی باز کنید.

رفع آبریزی پنل کولر گازی 4

این کار نیاز به کمی تمرکز دارد، زیرا پیچ های درست بین دیوار و بدنه کولر گازی قرار گرفته اند و اگر برای اولین بار این کار را انجام می دهید شاید آن ها را به راحتی پیدا نکنید.

مرحله سوم:

بعد از باز کردن آن دو عدد پیچ شما می توانید سینی کولر گازی رابالا آورده و لوله تخلیه آب را پیدا کنید.

رفع آبریزی پنل کولر گازی 5

مرحله چهارم:

لوله تخلیه آب را از داخل سینی خارج کرده و چسب دور آن را باز کنید. سپس لوله را از محل اتصال که در داخل یکدیگر فرو شده اند، خارج کرده و ظرف را در زیر آن ها نگه دارید تا آب های جمع شده در لوله تخلیه شوند.

رفع آبریزی پنل کولر گازی 6

مرحله پنجم:

بعد از تخلیه آب در لوله تخلیه آب با کمک جاروبرقی که بهتر است از نوع آبی باشد، تمامی آب داخل لوله ها را بیرون می کشیم تا مطمئن شویم که هیچ آبی در داخل لوله ها وجود ندارد.

رفع آبریزی پنل کولر گازی 7

مرحله ششم:

با کمک نوار چسب مخصوص لوله دو لوله را دوباره در داخل یکدیگر قرار داده و با چسب محکم می بندیم.

مرحله هفتم:

در این مرحله بهتر است تا فیلتر های هوا را با کمک جارو برقی تمیز کرده و اگر نیاز به تعویض داشتند، آن ها را تعویض کنید.

رفع آبریزی پنل کولر گازی 8

مرحله هشتم:

در انتها لوله آب و سینی را در جای خود قرار داده و تمامی پیچ های باز شده را در جای خود دوباره می بندیم.

در این مطلب سعی شد تا با زبانی ساده علت آبریزی از پنل کولر گازی و روش حل این مشکل را برای شما توضیح دهیم. ولی همانطور که در قسمت فوق ذکر شد، می توان با انجام سرویس های دوره ای منظم از بروز بسیاری از مشکلات در کولر گازی جلوگیری کرد.

رفع آبریزی پنل کولر گازی 9

با این حال اگر شما هم در رابطه با کولر گازی خود دچار مشکل شدید، می توانید در هر ساعت از شبانه روز و در هر نقطه از تهران با همکاران ما در گروه تاسیسات 24 تماس بگیرید.

منابع انگلیسی:

منبع1 منبع2 منبع3

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی