در مقالات گذشته در مورد تعویض بلبرینگ، کاسه نمد و پروانه پمپ آب خانگی توضیحاتی را ارائه داده ایم و این بار قصد داریم تعویض خازن پمپ آب خانگی را بررسی کنیم.

تعویض خازن پمپ آب خانگی 1

 

همانطور که می دانید پمپ آب خانگی از نوع الکتریکی بوده و برای روشن شدن به انرژی الکتریکی نیاز دارد که این انرژی در داخل خازن پمپ آب خانگی ذخیره شده و در مواقع روشن کردن پمپ آب مورد استفاده قرار می گیرد. برای آشنایی با طرز کار پمپ آب بر روی آن کلیک کنید.

انواع خازن در پمپ آب خانگی:

خازن نیز در کنار بلبرینگ ها و محور یا شافت پمپ آب خانگی بخش الکترو موتور پمپ آب را تشکیل می دهد. در واقع دو نوع خازن در پمپ آب خانگی وجود دارد، یکی به نام خازن استارتر و دیگری به نام خازن دائم کار.

خازن استارتر:

هر زمان پمپ آب نیاز به روشن شدن داشته باشد، با استفاده از انرژی الکتریکی ذخیره شده در خازن استارتر موتور پمپ آب خانگی می تواند روشن شود. به همین دلیل به نوع خازن، خازن استارتر و یا آغاز کننده می گویند.

اگر دستگاه مجهز به خازن استارتر نباشد، زمانی که موتور پمپ قصد روشن شدن دارد فقط تولید صدا کرده و توان روشن شدن ندارد. ما در مقاله ای جداگانه علت قطع و وصل شدن پمپ آب خانگی را به همراه راه حل آن بیان کرده ایم. برای مطالعه آن می توانید بر روی آن کلیک کنید.

ظاهر خازن های استارتر از خازن های دائم کار بزرگ تر بوده و دارای ظرفیت باتری بالاتری در مقایسه با خازن های دائم کار است.

خازن دائم کار:

همانطور که از نام خازن دائم کار مشخص است، این خازن سبب ادامه کار پمپ آب بعد از روشن شدن دستگاه توسط خازن استارتر می شود. خازن دائم کار از خازن های استارتر کوچک تر هستند اما با ظرفیت کمتر ساخته شده و عمر طولانی تری دارند.

برخی پمپ های آب دارای هر دو خازن دائم کار و استارتر هستند. اما پمپ های آب خانگی بیشتر از خازن استارتر استفاده کرده اند و پمپ های آب صنعتی بیشتر از هر دو خازن در ساختمان پمپ آب استفاده کرده اند.

چه اتفاقی رخ می دهد که خازن استارتر نیاز به تعویض پیدا می کند؟

خازن استارتر در واقع بخش مصرف شدنی در داخل ساختمان پمپ آب خانگی به شمار می رود و هر سه سال نیاز به تعویض دارد. حال چرا باید آن را هر سه سال تعویض کرد؟

چون خازن نیز مانند باتری تلفن منزل شما بعد از مدتی استفاده قابلیت خود را از دست داده و به اصلاح خالی می شود. در شرایطی که پمپ آب خانگی شما در معرض گرما و حرارت بالا قرار گرفته باشد یا به طور مداوم روشن و خاموش شود، حتی ممکن است نیاز باشد که خازن آن را زودتر از سه سال تعویض کنید.

تعویض خازن پمپ آب خانگی 2

در این تصویر پمپ آب جتی را مشاهده می کنید که جعبه کنترل خازن بر روی آن قرار گرفته است.

ظرفیت خازن استارتر معمولا در یک حدی مشخص شده است. زمانی که خازن در داخل جعبه کنترل متصل به بدنه پمپ آب خانگی قرار می گیرد بعد ازگذشت سالها مصرف، میزان ظرفیت آن تا زیر 10% کاهش پیدا کرده و عمر آن رو به پایان است.

دلیل دیگر برای تعویض خازن هر سه سال این است که از بروز نشتی داخلی خازن جلوگیری کنیم، چرا که این نشتی می تواند سبب بروز انفجار در داخل خازن شود. این انفجار برای شما خطرناک نیست ولی می تواند سبب بروز مشکلات زیادی برای پمپ آب شما شود.

وقتی خازن به انتهای انرژی ذخیره شده در خود می رسد، دیگر جریان کافی به موتور پمپ آب در موقع روشن شدن نمی رساند. در نتیجه موتور مدت زمان بیشتری را صرف روشن شدن می کند که این عامل می تواند سبب سوختن یا داغ کردن موتور پمپ آب خانگی شود.

چه عواملی نشان دهنده لزوم تعویض خازن در پمپ آب خانگی هستند؟

  • بروز اختلال در نحوه روشن شدن موتور پمپ آب خانگی که می توان گفت بارزترین علامت مبنی بر خراب بودن خازن پمپ آب خانگی است.
  • باد کردن بدنه خازن
  • سوراخ شدن خازن
  • خارج شدن محتویات داخل خازن
  • نشتی روغن از داخل خازن

نحوه تعویض خازن در پمپ آب خانگی:

نحوه تعویض خازن در پمپ آب خانگی کاری بسیار ساده است که می توانید بدون درخواست از فرد متخصص این کار را خودتان به تنهایی انجام دهید.

مرحله اول: مهمترین کار این است که اقدامات ایمنی را لحاظ کنید، برای این منظور ابتدا منبع برق پمپ آب خانگی را به کلی قطع کنید.

مرحله دوم: در بیشتر پمپ های آب خانگی، جعبه کنترل برق آن در مکانی قابل دسترس نصب شده که معمولا در بالا و یا گوشه پمپ آب خانگی است. پس می توانید با کمک پیچ گوشتی ابتدا تمام پیچ های در پوش جعبه را باز کنید.

تعویض خازن پمپ آب خانگی 3

جعبه کنترل قرار گرفته در بالای پمپ آب خانگی

مرحله سوم: بعد از بر داشتن در پوش روی جعبه کنترل پمپ آب خانگی شما خازن را مشاهده خواهید کرد. به خاطر داشته باشید که باید ابتدا تمامی سیم های متصل شده از رابط بدنه پمپ آب به خازن را باز کنید.

تعویض خازن پمپ آب خانگی 4

در این تصویر خازن خراب را مشاهده می کنید

مرحله چهارم: در این مرحله لازم است که رابط خازن بررسی شود. اگر رابط که دارای تعدادی سوراخ برای سیم های ورودی و خروجی برق دستگاه است، سالم بود و بر اثر خرابی خازن خورده نشده بود، می توانیم دوباره از آن استفاده کنیم.

ولی اگر رابط هم آسیب دیده بود بهتر است تا از یک رابط جدید استفاده کرده و سیم های برق را در مکان دقیق خود بر روی رابط وصل کنید.

نکته مهم در نصب خازن جدید این است که همانطور که در تصویر زیر می بینید، خازن استارتر دارای دو بر آمدگی برای اتصال سیم است پس مراقب باشید که سیم ها را جابجا وصل نکنید.

تعویض خازن پمپ آب خانگی 5

مرحله پنجم: بعد از اتصال سیم های برق رابط متصل شده به بدنه پمپ آب به خازن باید آن را در حالت خوابیده در داخل جعبه کنترل قرار داده و پیچ های روی درپوش بدنه را می بندیم.

تعویض خازن پمپ آب خانگی 6

مرحله ششم: در انتها برای اینکه خازن را تست کنید و از نحوه اتصال آن مطمئن شوید، فقط برای چند ثانیه پمپ آب را روشن کرده و سپس خاموش کنید. اگر همه چیز مرتب بود و موتور به راحتی روشن شد، می توانید با خاطری آسوده از پمپ آب خود استفاده کنید.

همانطور که مشاهده کردید، تعویض خازن پمپ آب خانگی با اینکه کار بسیار ساده ای به نظر می رسد، اما بسار مهم است. چرا که اگر مدت طولانی برای تعویض خازن پمپ آب خانگی تعلل کنید، چه بسا موتور پمپ آب خانگی به کلی بسوزد.

به همین علت بهتر است تا یک برنامه منظم برای تعمیر و سرویس پمپ آب خانگی خود داشته باشید. همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته آماده ارائه خدمات در زمینه تعویض کلیه اجزای پمپ آب خانگی شما از جمله خازن پمپ آب خانگی در تمام مناطق تهران هستند.

منابع انگلیسی:

منبع 1 منبع 2 منبع 3 منبع 4 منبع 5

ترتیب مطالعاتی مربوط به پمپ آب خانگی

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی