لوازم خانگی برقی هر کدام الزامات نصب و شرایط ویژه خود را دارند و بدون تردید نحوه اتصال سیم برق در تجهیزات و لوازم خانگی برقی بیشترین اهمیت را دارد. کولر گازی که از تجهیزات پرکاربرد این روزهای منازل است نیز از این ویژگی مستثنا نیست و نحوه اتصال صحیح کابل ها در کولر گازی متضمن کارکرد صحیح، سلامت کولر گازی و حتی مصرف برق کمتر در کولر گازی می شود.

قبلا در مقاله سرویس کولر گازی توضیح دادیم که در هر مرحله بازدید از کولر گازی باید سیم های کولر بازرسی و تمیز شوند و در مقاله تعمیر کولر گازی هم عمده خرابی های کولر گازی که به دلیل عدم نصب صحیح کابل برق کولر بوجود می آمد را تشریح کردیم. اما در این مقاله قصد داریم تا برای افرادی که کار نصب کولر گازی را انجام می دهند اهمیت و نحوه صحیح اتصال کابل برق کولر گازی را توضیح دهیم.

نحوه اتصال صحیح کابل ها در کولر گازی 1

برق کشی و لوله کشی زیر کار کولر گازی توسط همکاران ما

برق کشی برای کولر گازی

هر تولیدکننده کولر گازی و حتی سایر لوازم خانگی برقی موظف است که به همراه مشخصات محصول، برق مناسب دستگاه را هم به همراه سایر مشخصات به مصرف کننده اعلام کند. کولرهای گازی بر اساس وات میزان مصرف برق خود را مشخص می کنند. در برخی از کولرهای گازی خارجی به جای وات و یا w از واژه BTU برای مشخص کردن نوع برق دستگاه استفاده می شود که مخفف عبارت British Therminul Unit است و بر اساس استانداردهای اروپایی و یا اتحادیه بریتانیا مشخص شده است.

برای به دست آوردن صحیح میزانBTUباید ظرفیت سرمایشی کولر مثلا 7000 را بر 3.5 تقسیم و سپس در عدد 12 ضرب کنید تا عددی به دست بیاید. مثلا در این حالت 24000 در خواهد آمد که به همین دلیل این کولرها 24 هم نامیده می شوند. حالا این عدد بر 2000 تقسیم می شود تا میزان آمپر برق مصرفی کولر به دست بیاید.

نحوه اتصال صحیح کابل ها در کولر گازی 2

شناخت این مقدار از این نظر اهمیت دارد که هرچند در ایران 220 ولت برق مصرفی به عنوان برق استاندارد مشخص می شود ولی اگر میزان برق کولر بالاتر و یا پایین تر است در انتخاب ترانس و یا مبدل قدرت دستگاه دقت بیشتری خواهید کرد. در مثال فوق کولر ما 12 آمپر برق مصرفی دارد.

برای انتخاب کابل مناسب برای کولر باید کابلی انتخاب شود که بتواند این 12 آمپر را تامین کند. اشتباه رایجی که بسیاری از سرویسکاران کولر گازی انجام می دهند انتخاب رشته سیم 1.5 است. این رشته سیم ها هرچند به لحاظ علمی تا 16 آمپر برق را تامین می کنند ولی کمتر به این موضوع توجه می شود که این مقدار برای شرایط ثابت و نرمال و با رشته سیم های کوتاه کابرد دارد.

به یاد داشته باشید که همیشه در مسیر سیم کشی ما مجبور به استفاده از اتصال سیم با نوار چسب، مواجهه با درجه هوای بالا، طول سیم بیش از اندازه و ... هستیم و اگر همه این موارد هم نباشد در طول زمان سیم دچار فرسودگی و ترک های ریز خواهد شد که به اصطلاح به پرت برق دچار خواهد شد.

ضمن اینکه یک کولر گازی برای اینکه شروع به فعالیت کند در لحظه استارت جریان حدودا دو برابری را نیاز خواهد داشت.

بنابراین توصیه می شود کابل برق را 2 و یا حتی 2.5 در نظر بگیرید بخصوص اگر هر یک از شرایط پرت برق را دارید. البته کابل 2.5 برای کولر های 18000 مناسب است و اگر کولر ظرفیت بالای 18000 تا 32000 دارد بهتر است از کابل 4 و اگر بالای 32000 است از کابل 6 استفاده شود.

نحوه اتصال صحیح کابل ها در کولر گازی 3

نکته بسیار مهم برای نصب کولر گازی و سیم کشی کولر گازی استفاده از ارت است. حتما سعی کنید برای سیم کشی کولر گازی از کابل های دارای ارت و از دوشاخه مجهز به ارت استفاده کنید و اگر ساختمان به ارت مجهز نیست حتما با کارشناسان و سرویسکار خبره کولر گازی مشورت کنید.

نکته دیگر اینکه حتی المقدور در مسیرخود از اتصال کابل خودداری کنید، سیم های پوسیده را کنار بگذارید و سیم را از مکان های مرطوب و ناایمن عبور ندهید. در ضمن نباید سیم برق کولر گازی از زیر فلکه و یا لوله گاز و یا آب و فاضلاب عبور داده شود.

همیشه در هنگام اتصال کابل برق کولر گازی به برق خانه سعی کنید برق کولر را از ترمینال اصلی برق خانه تامین کنید و در مسیر آن هیچ انشعاب دیگری به غیر از کولر از کابل گرفته نشود. اما اگر مجبور به استفاده از پریز برق خانه هستید این پریز برق باید صرفا برای کولر گازی استفاده شود و انشعاب دیگری نداشته باشد.

نحوه اتصال صحیح کابل ها در کولر گازی 4

اتصال برق به کولر گازی

کولرهای گازی پنجره ای و کولر گازی اسپلیت و یا دو تکه برق کشی متفاوتی دارند. اگر کولر گازی پنجره ای یا یک تکه دارید تنها کافی است که سیم و یا کابل برق کولر را تا خود کولر ادامه دهید. همیشه سیم کشی را با استفاده از لوله های خرطومی و زیر کار انجام دهید.

کولرهای یک تکه یا پنجره ای به دو رشته سیم شماره 4 نیاز دارند و بهتر است همانگونه که توضیح داده شد این برق از جعبه اصلی برق یا فیوز به کولر تخصیص داده شود و سپس دو شاخه کولر به این برق اتصال داده می شود.

اما برای کولرهای گازی دو تکه و یا اسپلیت باید یا برق به محل کمپرسور انتقال داده شود و یا در برخی دیگر برق باید برای یونیت داخلی کشیده شود. معمولا برق کشی خانه به صورت پیش فرض در خانه های جدید به صورتی انجام می شود که کابل برق مورد نیاز کولر گازی هم برای یونیت داخلی و هم خارجی کشیده می شود و ممکن است هر دو کابل از یک فیوز دریافت شده باشد. در این حالت برای اینکه انشعاب کولر را به دیگر کولر ها ندهید بهتر است هوشیارانه عمل کنید.

اگر قصد نصب کندانسور را دارید حتی المقدور برای کمتر شدن میزان مصرف برق کندانسور را در سایه نصب کنید ، از تمیز بودن آن برای انتقال صحیح برق اطمینان یابید و سعی کنید کندانسور در مسیر جریان باد نصب شود تا دفع حرارت کندانسور بالاتر شود.

نحوه اتصال صحیح کابل ها در کولر گازی 5

سیم کشی کابل فرمان کولر گازی

شاید تا مرحله قبلی خیلی کار مربوط به سرویسکار کولر گازی نباشد و تمامی سیم کشی های قبلی تا این مرحله بهتر است توسط برقکار انجام شود ولی در این مرحله باید سرویسکار کولر گازی یک رشته سیم برق از درون لوله های فلزی رد کرده باشد که به کابل فرمان معروف است.

کابل فرمان همانگونه که از نامش استنباط می شود عملیات انتقال برق بین یونیت داخلی و خارجی کولر گازی را بر عهده دارد. این کابل از درون یک لوله مسی رد شده و معمولا بصورت پیش فروش آماده است و یا بعدا از داخل این لوله ها رد می شود.

رشته برق داخلی این لوله مسی یا کابل فرمان کاملا بستگی به مدل کولر گازی دارد و باید متناسب با مدل آن انتخاب شود. معمولا رشته کابل مورد استفاده به عنوان کابل فرمان 4، 5، 6 و یا 7 رشته ای و از نوع کابل 1.5 انتخاب می شود. لازم به توضیح است که در شرایطی که هنوز کولر گازی خریداری نشده و مرحله اول لوله کشی مسی را در ساختمان انجام می دهید باید از کابل 1.5 و یا 2 با تعداد 7 رشته ای استفاده کنید.

نحوه اتصال صحیح کابل ها در کولر گازی 6

اتصال کابل های کولر گازی

اکنون در این مرحله کابل کشی انجام شده، کابل فرمان آماده است و سرویسکار کولر گازی تنها باید اتصال سیم ها را بر اساس استاندارد تعریف شده کولر گازی انجام دهد. نصب صحیح این کابل ها در هنگام نصب کولر گازی تا حدود بسیار زیادی تعمیر کولر گازی را کاهش می دهد.

در نظر داشته باشید در صورت خرابی و یا مشاهده خرابی در هنگام سرویس کولر گازی در ابعاد سیم پیچی کولر به هیچ عنوان بصورت تجربی و بدون اطلاع لازم از شرایط سیم کشی کولر خودتان اقدام به تعمیر کولر گازی نکنید و برای این کار حتما با تماس با سرویسکار کولر گازی این کار را به عهده او بگذارید.

برای اتصال کابل کولر گازی قدم به قدم مطابق با دستورالعمل زیر پیش بروید:

  • جعبه سیم کولر گازی یا جعبه برق آن را باز کنید.
  • کابل را اندازه گیری کنید و اندازه اضافی را ترجیحا جمع کنید. به این دلیل که در صورت خرابی اگر سیم کوتاه شود در مراحل بعدی سیم کوتاه خواهد شد.

نحوه اتصال صحیح کابل ها در کولر گازی 7

جعبه برق کولر گازی

  • تعداد رشته های کابل مورد نظر خود را مشخص کنید. در این حالت مثلا اگر کولر 4 رشته برق نیاز دارد باید 4 رشته از برق کابل را در اختیار داشته باشید و مابقی را برش داده و ابتدا با چسب بصورت جدا جدا و بعدا همه را با هم نوار چسب کنید تا از 4 رشته دیگر جدا شوند.
  • سیم اول را 10 سانتی در نظر بگیرید، سیم دوم را 8 سانتی، سوم 6 سانتی و چهارم را چهارسانتی و هر کدام را دو سانتی متر با سیم لخت کن لخت کنید و رشته ها را جمع کنید.
  • کابل و سیم های کولر گازی را هم به هین شکل یعنی با اختلاف دو سانتی متری از همدیگر کوتاه کنید.
  • سیم بلندتر کابل یعنی سیم 10 سانتی متری را به سیم کوتاه تر کابل کولر گازی یعنی 4 سانتی متری اتصال دهید و با نوار چسب عایق کنید. این کار را به ترتیب ادامه دهید تا کوتاه ترین سیم کابل به بلندترین سیک کولر اتصال داده شوند. سپس همه سیم ها را مجددا با هم بوسیله نوار چسب عایق بندی کنید.

تذکر: به یاد داشته باشید که کولرهای گازی یک وایر شو ( wire show) دارند که برای عایق بندی سیم ها از آنها استفاده می شود. در کولر هایی که این وایر شوها را دارند باید وایر شو را روی سیم های به هم پیچیده قرار دهید و با حرارت ملایم شعله آنها ار در جای خود فیکس و عایق بندی را انجام دهید. و سپس روی آنها را نوار چسب کنید.

نحوه اتصال صحیح کابل ها در کولر گازی 8

  • در اسپیلیت خارجی نیز باید به همین ترتیب عمل شود.

در نظر داشته باشید که بعضی از کولرها مجهز به سیستم ارت بخصوص در یونیت خارجی هستند که جایگاه اتصال ارت معمولا بصورت مجزا در کولر مشخص شده است.

سیم کشی و یا کابل کشی و اتصال کابل کولر گازی اهمیت بسیار زیادی در کمتر شدن خرابی و تعمیر کولر گازی دارد و در هر دوره سرویس کولر گازی باید دقت شود که این سیم پیچی ها به دقت بررسی شوند.

یک تیم و یا سرویسکار کولر گازی متعهد و حرفه ای می تواند هزینه های برق و کاهش مصرف انرژی و ایمنی دستگاه کولر گازی شما را با نصب و سیم کشی درست و اصولی کولر گازی تعهد نماید.

نحوه اتصال صحیح کابل ها در کولر گازی 9

سیم کشی و نصب کولر گازی همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته

کارشناسان ما در گروه تاسیسات 24 ساعته از حرفه ای ترین و با تجربه ترین متخصصین نصب و تعمیر کولر گازی هستند و در تمام مناطق شهر تهران به منظور ارائه بهترین خدمات سرویس کولر گازی و یا نصب و راه اندازی کولر گازی استقرار یافته اند تا در سریعترین زمان و بدون هزینه ایاب و ذهاب مشکلات احتمالی کولرگازی شما را برطرف نمایند.

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +2 # محسن وصلیات 1398-01-18 10:09
سلام متشکرم
توی هر یک از کنداسور و پنل داخلی یه ترمینال هست که جای هر سیم یه عدد نوشته وما باید این رشته سیم هارو اونجا نصب کنیم و در کندانسور هم به همینشکل اگر اماکانش هست آموزش بدید که این سیم بندی در این ترمینال به چه صورت است واز کجا بفهمیم که کدام سیم به مثلاL1و L وN1 و N و مابقی میخوره و در ضمن در بعضی از پنلها ترمینا وجود ندارد و این رشته سیمها مستقیم به برد دیجیتال رفته لطفا اونهار رو هم آموزش بدید کجای برد باید نصب بشن
متشکرم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +4 # علیرضا آقاملایی 1398-02-02 05:48
سلام سیم کشی لوازم برقی و مخصوصا کولر گازی کاری تخصصی و نیاز به دوره آموزشی برق دارد و در این مجال نمی گنجد شما باید ابتدا آموزش برق و نقشه خوانی را بگذرانید بعد به راحتی میتوانید سیمها رو تشخیص بدبد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # شهرام 1398-02-08 04:56
سلام. قربان برای اجرای لوله کشی توکار برای آپارتمان معمولا برای حال پذیرایی از چه سایز لوله مسی و برای اتاق خوابها از چه سایزی استفاده کنیم بهتره؟ که هم خوب جواب بده و هم برای مشتری به صرفه باشه.ممنونم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-02-29 08:11
سلام وقت بخیر
✅ سایز و اندازه لوله های کولر گازی

کولر گازی اسپیلت برای ارتباط بین یونیت داخلی و خارجی دو لوله نیاز دارد .اندازه قطر لوله هارو معمولا به واحد اینچ و میلیمتر میگوییم .
هر اینچ =25/4 میلیمتر میباشد .
1/4 اینچ=6 میلیمتر —-3/8 اینچ=10 میلیمتر —-1/2اینچ= 12میلیمتر —-5/8 اینچ = 16 میلیمتر و 3/4 اینچ =20 میلیمتر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # علی 1398-02-16 14:32
سلام خسته نباشی یه سوال داشتم سیم های S.R.C.اشتب زدم به موتور راهنمایی کنید چطور نصب کنم
ممکن کمک کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-02-29 07:23
سلام وقت بخیر
اگر ارتباط بین سه سر کمپرسور را پیدا کنید CRS به راحتی قابل تشخیصه
1- ابتدا با استفاده از اهمتر دو به دو سرهای موتور را اهم گیری میکنیم
2- روبروی اهم بزرگتر =C
3- C با اهم متوسط= S
4- C با اهم کوچکتر= R
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سعیدمیرزایی 1398-04-10 15:31
سلام قربان
یه کولر پنجره ای اجنرال18هزارکنترلی باموتورروتاری دارم، وقتی روشنش می کنم، فن وکمپرسور بخوبی کارمی کنند وخنک کنندگی کولر هم عالی است. اما پشت کولر به شدت داغ می شه والبته بدنه کمپرسو ولوله ها. بعدازحدود10دقیقه کار، کمپرسور ازکارمی افته امافن همچنان کارمی کنه. یه نیم ساعت صبرکنم، مجددا کمپرسور زیربارمی ره وبازهمون موضوع تکرارمی شه.
نمی دونم آیااین اورلودکمپرسوره یامشکل دیگری داره. لطفاراهنمایی بفرمایید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-04-13 22:52
سلام
با دقت به میزان آمپر کمپرسور در هنگام کار و مقایسه آن با اطلاعات درج شده بر روی کولر به راحتی میتوانید به مشکل دسترسی پیدا کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مرتضی 1398-04-19 09:29
با عرض سلام و خسته نباشید
فرض می کنیم که نزدیک پنل داخلی و نزدیک کمپرسور خارجی برق موجود است و فاصله این دو از هم زیاد است. سوال اینست که کمترین رشته سیم مورد استفاده بین دو تکه چقدر باید باشد.
با تشکر و ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # علیرضا آقاملایی 1398-04-20 00:24
سلام
کابل برق هر چه کمتر استفاده شود بهتر است و ترجیحا نزدیکترین محل اتصال را انتخاب میکنیم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Puris 1398-07-10 15:05
سلام.. من دو رشته سیم دارم که مال کولر گازیه و البته کولر گازی نصب نکردم و این دو رسته سیم از دیوار بیرون زده.. حالا میخواستم اون دو رشته سیم رو پریز کنم و بهش تلویزیون و سه راهی و وصل کنم.. ایا اینکار ایرادی داره.‌ لطفا راهنمایی کامل بفرمایید.. تا حالا سیم کشی کار نکردم.. ممنون... دو رشته سیم یکی سیاه و یکی سبز رنگ هستند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # علی 1398-07-10 20:59
دوست عزیز چون اقرار کردین فنی کار نیستین هر راهنمایی میتونه باعث خطر بشه..لطفا از یه برق کار درخواست کنید و خیال خودتونو راحت کنید..
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اصغر 1398-09-12 21:08
سلام مقدار سیمی که روی پشت بام برای اسپیلت بیرون میایدچندمترمیباشد سیم مسی راعرض میکنم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجید 1398-10-07 13:31
دوست عزیز سلام سوالتون واضح نیست ولی اگه منظورتون سیم های قدرت و فرمان هست که به فاصله بین پنل داخلی و خارجی بستگی داره و خیلی متغییره
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد