پره های ردیاتور که اکثرا آلومینیومی هستند وظیفه ی انتقال گرما از لوله های زیرین را به محیط دارند و هر چه تعداد آنها بیشتر شود میزان انتقال گرما افزایش پیدا می کند.

حالا به این می پردازیم که چگونه باید تعداد آنها را محاسبه کنیم و آیا نسبت خاصی بین مساحت ساختمان و تعداد و اندازه ی پره ها وجود دارد؟

قبلا در مقاله نحوه تعویض و اضافه کردن پره های رادیاتور توضیح دادیم که در صورت نیاز به اضافه و یا تعمیر کردن پره رادیاتور های پره ای به چه شکل باید عمل شود.

در این جا لازم به توضیح است که در صورتیکه در محاسبات خود به این نتیجه رسیدید که پره های رادیاتور شما برای گرمایش کم و یا زیاد هستند می توانید با اضافه و یا کم کردن پره ها مشکل را حل کنید.

برای این منظور بهتر است مقاله نحوه تعویض پره رادیاتور را مطالعه فرمایید.

محاسبه تعداد پره های رادیاتور شوفاژ بر اساس مساحت 1

نمایی از یک رادیاتور پره ای

در پاسخ باید گفت این نسبت به عوامل زیادی بستگی دارد و نمی تواند نسبت ثابتی باشد، چرا که اگر محیطی با هدر رفت انرژی زیادی باشد، در آن باید از پره های بیشتری استفاده کرد، حتی اگر مساحت آن محیط کم باشد. به طور کلی عواملی که می توانند روی این قضیه تاثیر بگذارند در ادامه مطرح و بررسی می شوند.

۱ -عوامل آب و هوایی

تعیین تعداد پره های شوفاژ می تواند به طور مستقیم با نوع آب و هوای محل زندگی در ارتباط باشد. بطوری که در مناطق سرد تر مسلما به گرمای بیشتر و به طبع تعداد پره های بیشتری احتیاج است.

 

۲ -عوامل ساختاری ساختمان

نوع ساختمان خود می تواند عامل مهمی در تعیین تعداد پره های شوفاژ باشد. در همین زمینه ساختمان هایی که تعداد پنجره های بیشتری دارند و منافذ هدر رفت انرژی در آنها بیشتر است مسلما برای گرم شدن به گرمای بیشتر و تعداد پره های رادیاتور بیشتری احتیاج دارند.

نوع دیوار ها، جنس ساختمان و مصالح ساختمانی، ضخامت دیوار ها و حتی رنگ دیوار ها و نوع پنجره ها نیز می توانند در این مورد موثر باشند.

 

۳ -ارتفاع ساختمان نسبت به کف

هر چه ارتفاع ساختمان بیشتر باشد، ساختمان در معرض ورزش باد بیشتری قرار می گیرد و احتمال نیاز به گرمای بیشتر افزایش پیدا می کند.

البته زمانی که جهت تاش نور خورشید و میزان دریافت نور خورشید بیشتر باشد این قضیه می تواند عکس شود اما به طور کلی با افزایش ارتفاع هوا سرد تر می شود و نیاز به پره های بیشتر افزایش پیدا می کند.

محاسبه تعداد پره های رادیاتور شوفاژ بر اساس مساحت 2

انتخاب رادیاتور پره ای

عوامل متعدد دیگری می توانند در محاسبه ی تعداد پره های شوفاژ تاثیر گذار باشند که از آنها می توان نوع پنجره ها(دو جداره یا تک جداره)، وضعیت موتور خانه(عایق بودن یا نبودن)، محل موتور خانه و بسیاری عوامل دیگر را ذکر کرد.

اما چیزی که اینجا از اهمیت زیادی برخوردار است این است که چگونه از اتلاف انرژی جلوگیری کنیم و نیاز به وسایل گرمایشی را کمتر کنیم؟ برای پاسخ به این سوال به مثال زیر توجه کنید.

چندی پیش خانه ای در آلمان ساخته شد که دمای داخلی آن بدون نیاز به وسایل گرمایشی تا حدود بیست درجه سانتیگراد می رسید و این در حالی بود که دمای خارجی زیر صفر درجه بود. به نظر شما این امر چگونه ممکن است؟

اگر بخواهیم واقع بینانه نگاه کنیم ساخت چنین ساختمانی در ایران نیاز به برنامه گذاری و برنامه ریزی طولانی مدت دارد اما به هر حال ما می توانیم با توجه به فاکتور های اتلاف انرژی میزان نیاز به وسایل گرمایشی و سرمایشی را کمتر کنیم و در موقعیتی که با مشکل کمبود انرژی مواجه هستیم در راه بهبود مصرف آن صرفه جویی کنیم.

در هر حال تعبیه درست رادیاتورها در مناطق مشخص و بر اساس محاسبات ساختاری می تواند تاثیر زیادی در کاهش مصرف انرژی داشته باشد و حتی جا نمایی این رادیاتورها هم اهمیت زیادی دارد.

در هر صورت باید با استناد به میزان مصرف خانه رادیاتورها انتخاب شوند و بعدا در صورت صرفه جویی می توان هر یک از این رادیاتور ها را از مدار خارج کرد.

حتی اگر به آن درجه از توان رسیدید که میزان اتلاف انرژی در خانه شما تا حدود زیادی کاهش یافت می توانید با مراجعه به مقاله نحوه تعویض پرده رادیاتور میزان پره ها را کاهش دهید.

 

فرمول محاسبه تعداد پره های رادیاتور

در واقع اولین قدم برای محاسبه تجهیزات گرمایشی در یک محیط این است که بار گرمایی محیط را به دست بیاوریم. برای این کار علاوه بر پارامتر های بالا عوامل دیگری هم دخیل هستند.

یکی از بهترین منابع برای محاسبه دقیق این موارد کتاب های هند بوک تاسیسات مکانی ساختمان هستند که می توانید تهیه و بر اساس آن اقدام نمایید.

اما به صورت کلی موارد زیر در تعییم این بار گرمایی دخیل هستند:

  • شرایط داخلی ساختمان
  • شرایط خارجی ساختمان
  • ارتفاع از کف ساختمان
  • میزان پرت انرژی ،با استناد به موارد فوق
  • طبقه مورد نظر . مثل همکف، زبقه میانی ، بالایی و ...
  • حجم هوای ورودی به ساختمان
  • اثرات دودکشی یا همان میزان انتقال گرما به بالای ساختمان
  • نوع مصالح
  • تعداد نفرات ساکن و ...

برای تعیین هر یک از این موارد جدول و استاندارد هایی وجود دارد. در این روش وقتی بار گرمایی محیط به دست آمد باید عدد به دست امده را بر ظرفیت حرارتی یک پره تقسیم کنید.

این ظرفیت حرارتی در هر کارخانه متفاوت است و در کاتالوگ خود رادیاتور معمولا نوشته شده است. با به دست آوردن ظرفیت حرارتی هر پره می توانید تعداد کلی پره های مورد نیاز برای محیط را به دست بیاورید.

اکنون باید پره ها را با استناد به منطقه محیط مورد نظرتان تقسیم کنید. مثلا در زیر پنجره ها و یا ورودی ها باید تعداد پره ها بیشتر و در کنار دیوارهای جانبی عقب اتاق ها کمتر باید باشند.

محاسبه تعداد پره های رادیاتور شوفاژ بر اساس مساحت 3

فرمول محسبه تعداد پره های رادیاتور در اکسل

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که اگر بار گرمایی رادیاتور ها بالاتر برود می توانید با کم کردن ورودی رادیاتور میزان گرما را کاهش دهید ولی میزان گرما را نمی توانید با تغییر در سوخت پکیج بیشتر کنید و یا پکیج را تغییر دهید تا گرما بیشتر شود. از این رو باید در محاسبات خود همیشه دست بالا را بگیرید.

بصورت کلی و با تمامی تفاسیر بالا از فرمول زیر برای محاسبه تعداد پره رادیاتور مورد نیاز استفاده می شود:

۱kw = %۸۶ kcal/h ۱kcal = ۴ btu

البته در نظر داشته باشید که بار حرارتی 18 پره رادیاتور حدود 2260 کلول کالری به طور متوسط می باشد. که البته برای این میزان از حرارت باید دمای آب بین 70 تا 90 درجه باشد و دمای متوسط محیط خانه هم نباید کمتر و یا بیشتر از حدود 18 درجه باشد.

البته باید این نکته را هم گوشزد کرد که انتخاب تعداد پره برای رادیاتور با تمامی این محاسبات نهایتا نیاز به دانش تجربی هم دارد. دلیل آن هم خیلی ساده است. همیشه محیط یک دمای ثابت ندارد. همواره هوای بیرون در حال تغییر است و ورود و خروج هوا به ساختمان هم همیشه عددی ثابت را نشان نمی دهد.

از این رو برای محاسبه تعداد پره های رادیاتور برای یک واحد مسکونی شناخت منطقه جغرافیایی هم اهمیت زیادی دارد.

مثلا به طور میانگین می توان برای مناطق معتدل حدود 90 کیلو کالری در ساعت در هر متر مربع و در مناطق سردسیر باید حدود 110 کیلو کالری در هر متر مربع برای یک ساختمان واقع در طبقه وسط در نظر گرفت.

محاسبه تعداد پره های رادیاتور شوفاژ بر اساس مساحت 4

همواره به یا داشته باشید بار گرمایی بیرون و داخل همیشه در حال تغییر است.

توضیح ساده تر اینکه مثلا اگر برای خانه ای 100 متری در تهران که در طبقات میانی است قصد انتخاب رادیاتور پره ای داریم باید برای این 100 متر مربع با حدود 3 متر ارتفاع سقف 9500 کیلو کالری با در نظر گرفتن فرمول 95*100 و برای هر ساعت در نظر بگیریم.

برای تامین این نیاز باید یک حوله خشک کن 700 کیلو کالری در حمام و رادیاتورهایی با ظرفیت حرارتی 125کیلوکاری در سایر نقاط خانه با تقسیم بر تعداد مورد نیاز انتخاب شود. به شکل زیر:
9500-700=8800

با توجه به اینکه 700 کیلو کاری در ساعت را حوله خشک کن تامین می کند باید 8800 کیلو کالری هم توسط سایر رادیاتور ها تامین شود. برای این منظور همانگونه که توضیح دادیم میزان و بار حرارتی 125 کیلو کالری نیاز خانه است پس به شکل زیر تعداد پره ها محاسبه می شود:

8800/125=70 پره

در نتیجه جدای از موضوع حوله خشک کن باید 70 پره رادیاتور در این محیط داشته باشیم تا به ظرفیت حرارتی 125 کیلوکالری به راحتی دست پیدا کنیم.

حالا اگر طبقه اول یا همکف بودید و یا طبقه آخر بودید به این میزان 10 درصد اضافه کنید.

اگر نیاز به مشورت و یا خدمات نصب و راه اندازی پکیج و یا رادیاتور داشتید می توانید بر روی تخصص کارشناسان ما در گروه تاسیسات 24 ساعته حساب کنید.

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +5 # عقیل 1397-11-02 18:29
سلام.باسلام و احترام.من شمال ساکن هستم.رشت.طبقه چهارم یک ساختمان چهار طبقه به متراژ ۱۲۰ متر.دارم خونه میسازم.خاستم ببینم یه رادیاتور ۲۴ هزار ایران رادیاتور کافیه برای این فصا؟بعدش رادیاتور پره ای ای بهتره یا پنلی؟ اگه پره ای،چنتا پره لازمه و اگه پنلی،چن متر پنل لازمه؟ ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +10 # مصطفی اسماعیلی 1397-11-05 09:50
سلام
پکیج ۲۴ هزار تا متراژ ۱۰۰ متر مناسب می باشد.
بهتر است از پکیج با ظرفیت بالاتری استفاده کنید که تعداد رادیاتورهای بیشتری گرم شود.
برای هر متر مربع یک پره در نظر بگیرید.
پنلی بازدهی بیشتری نسبت به پره دارد.
و با توجه به فضاها متراژ مشخص می شود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # معین 1397-11-05 01:27
سلام کرمان هستم برای خانه۹۰متر ویلایی میخواستم ببینم چه تعداد پره رادیاتور لازم است ۵۴عدد وصل کردم اما شبها هوا سرد میشه باتشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # مصطفی اسماعیلی 1397-11-05 09:46
سلام دوست عزیز
شهر کرمان بدلیل موقعیت جغرافیایی شب‌های سردی دارد و بطور میانگین هر متر مربع یک‌ پره احتیاج می باشد.
البته مکان قرارگیری نیز مورد اهمیت می باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # جلال 1397-11-29 08:42
باسلام. اپارتمان 82متری دارم طبقه اول هستم وساکن ایلام. ومنزلم از زیر و دو جهت در مسیر باده ،پکیچ اپادنا 24هزار گرفتم با 3.60سانت رادیاتور پنلی مدل ایر تور پان، گفتم تعداد رادیاتور ها کم هستن یا نه ولی این پکیج قابلیت این رو داره که رادیاتور پنلی اضافه کنم. ممنون وسپاسگزارم از جنایعالی
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # رضا پیری 1398-04-16 15:24
سلام با توضیحاتتون شما طبقه اول ساکن هستید اگه سقف پارکینگ خوب عایق نشده باشه و یا یونولیت کار نشده باشه احتمال زیاد زمستون هر کاری کنید کف خونه سرد میشه ولی در هر حال بنظر من رادیاتوراتون کمه ۲ متر اظاف کنید بهشون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +5 # ناشناس 1397-12-06 08:46
سلام
برای یک حال ۴۳متری و ۲تا اتاق خواب ۱۲ متری چند پره لازم است؟ساختمان ۲طبقه. طبقه دوم گیلان
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-04-16 15:21
سلام وقت بخیر برای حال ۲ عدد امتری و اتاق ها ۲ عدد ۸۰ سانتی اگه جای سرد گیلان هستید نزدیگ حیران
اتاق هارو هم ۱ متری بگیرید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # Fazel.ghanbarpour 1398-01-08 04:44
سلام یک واحد اپارتمان در کرج دارم که ۱۴۰ متر میباشد.شوفاژ خونه مرکزی داره و تعداد رادیاتورهای داخل واحد ۶۵پره است.الان چقدر باید اضافه کنم تا به دمای دلخواه برسم.ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-04-16 15:10
سلام وقت بخیر
توجه داشته باشید اگه رادیاتورا زیر پنجره و
جلو در ورودی نباشن سیستم شما خوب نمیتونه
وظیفه گرمایشو انجام بده اما
ملاک های بعدی
چند متر از دیوارهای شما باز هست یعنی
همسایه نداره
پنجره ها دوجداره هستن یا نه
اگر همه اینارو بذاریم کنار ۶۵ پره برا اونجا کمه
۱۰۰ پره کلا در نظر بگیرید اگه خیلی سرده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +4 # ywsfhashmi0903 1398-01-09 22:22
یک لوله سایز ۲۵ چند پره رادیاتور را گرم میکند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1398-04-16 15:08
سلام وقت بخیر
متراژ لوله هم مهمه ولی شما حداقل ۵ متر رادیاتور رو در نظر بگیر حداکثر ۱۰ متر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حمزه 1398-04-17 20:16
سلام من ساکن خوزستان دزفول هستم برای ساختمان 5 طبقه100 متری روال طراحی و محاسبه سرانگشتی شوفاژ و رادیاتور چگونه هست لطفا راهنمایی کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # جلال شریفی 1398-04-18 11:43
برای محاسبه ظرفیت گرمایشی پکیج
متراژ به متر مربع رو ضرب در 150 میکنید
عدد بدست آمده بصورت کیلوکالری است
تقسیم بر 860 میکنید و بدست میاد

بعنوان مثال ساختمان 140 متری چه ظرفیت پکیجی لازم است؟

140×150=21000kcal
21000 ÷ 860 =24.4 kw
پس ما برای گرمایش یک واحد 140 متری یک پکیج 24کیلووات لازم داریم
البته ناگفته نماند سرویس بهداشتی و آشپزخانه مشمول متراژ واقع نمیشوند ولی در این محاسبه بنده برای روشن شدن مطلب و فهم راحت کلی توضیح دادم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسن 1398-05-15 11:36
سلام خونم ۶۳مترمنطقه۲۲ می باشددرحال حاضر۳۵پره رادیاتورداره با یه پکیج ۲۴هزار میخواستم بپرستم چنتا دیگه پره رادیاتور میتونم اضافه کنم تا خونه گرم تر بشه؟ضمنا با اضافه کردن پره رادیاتور به پکیج فشار میاد ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مصطفی اسماعیلی 1398-05-25 09:19
سلام
وقت بخیر
با اضافه کردن پره ، پکیج بیشتر کار میکند تا گرمای مطلوب داشته باشید.
در رابطه با اضافه کردن تعداد پره مکان رادیاتورها خیلی مهم است که نقاطی باشد که از نفوذ سرما جلوگیری کند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد رضا آقایی 1398-06-22 14:34
سلام.بابت یه ساختمون یه طبقه حوالی هشتگرد که چهار طرفشم بازه، حدود ۱۲۰ متر مربع و نماش حدود ۱۵ متر طوله و پنجره های تمام قد خورده با توجه به راندمان پایین تر رادیاتور نسبت به بخاری ، بهتر نیست از بخاری استفاده شه چون با مواردی که ذکر شد تقریبا ۷ متر فقط پذیرای ۶۰ متریش رادیاتور احتیاج داره و با توجه به قدی بودن پنجره ها امکان نصب رادیاتور نزدیک پنجره هم وجود نداره. ممنون میشم راهنماییم کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سیامک نعمت پور 1398-06-29 03:06
سلام وقت بخیر
معمولا هر متر مربع یک پره رادیاتور محاسبه میکنند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # تقی نژاد 1398-07-17 01:21
باسلام من ساکن شهریار هستم منزلی دارم با ۱۰۵متر زیربنا (دوبلکس)ارتفا ۶متر .در نیم طبقه ی بالا دو اتاق خواب که هر کدام ۱۵متر میباشد . چه نوع پکیج و چه اندازه مناسب است .ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سیامک نعمت پور 1398-07-21 01:35
سلام وقت بخیر پکیج ۲۴۰۰۰ کافیه و به اندازه هر متر مکعب یک پره رادیاتور
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # بابک 1398-07-21 17:12
سلام
برای یک واحد مسکونی که یک پذیرایی به متراژ ۴۸متر و ۵ اتاق خواب هرکدام ۱۲متر و یک سالن ۳۰متری چه نوع پکیجی پیشنهاد میکنید . و اینکه آیا یک دستگاه جوابگو هست یا نه . ساکن آزربایجان هستم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سیامک نعمت پور 1398-07-29 03:19
سلام وقت بخیر
دستگاه ۲۴هزار. به ازای هر متر مربع یک پره
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # بنیادی 1398-07-24 23:12
با سلام .پکیج 36هزار ایران برای ی ساختمان 270متری جواب میده و چند پره رادیات برای 270متر بنا لازم هست از کرج
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سیامک نعمت پور 1398-07-29 03:19
سلام وقت بخیر بله . وبه ازای هر متر مربع یک پره رادیاتور مورد نیاز است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی 1398-08-08 23:01
سلام برای گرمایش یک اطاق15 متری در طبقه همکف به چند پره رادیاتور احتیاج است. ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # داوداقاخانی 1398-08-10 14:55
سلام 54مترفضاداریم خونه حیاطی شیشه ها دوجداره چندمتررادیاتور پنلی نیاز است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین 1398-08-13 12:42
سلام جهت یک طبقه آپارتمان درطبقه چهارم ۳خواب پذیرائی آشپزخانه پگیچ چندهزارلازم است باچندمترپره درضمن چهارطرف آپارتمان خالی است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جواد نیکبخت 1398-08-15 16:14
سلام من منزلم ۱۱۰مترهست ۵۰ پره رادیات داره یکطرفه منزل زمین خالی هست چند پره دیگه نیازهست برای گرم کردن پکیج من بوتان BN324iهست جواب میده برای ۲۰ تا پره دیگه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # توفیقی 1398-08-20 15:05
سلام من آپارتمان 95 متر در منطقه خاوران دارم طبقه 4 دارای 2 خواب ازلحاظ پکبج و رادیاتور جه مدل ومارکی را پیشنهاد میکنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ابراهیمی 1398-08-21 11:04
خانه دوبلکس در منطقه سرد سیر زنجان دارم. پکیج در طبقه بالا قرار دارد. در دو مسیر لوله کشی انجام شده است . در بک مسیر که نسبتا کوتاه است شوفاژ ها گرم وخویثب هستند. در مسیر دیگر حتی لوله ها هم گرم نمیشوند.
متراژ : ۶۰ متر مربع بالا ۶۰ متر مربع پایین
پکیج ۲۸۰۰۰
خانه عایق بندی منایب دارد. دیوارهای بیرونی دو ردیف اجر هستند مه بین انها یونولیت قرلر کرفته و پنجره ها همه دوجداره هستند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن