به دلیل اینکه رفع اتصالی کلید و پریز برق یکی از خدمات محبوب ما در مجموعه تاسیسات 24 ساعته محسوب می شود، در این مطلب قصد داریم در این خصوص بیشتر صحبت کنیم.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

به جرات می توان گفت یکی از خطرناک ترین مشکلاتی که ممکن است در سیم کشی برق یک ساختمان رخ دهد، همین اتصالی کردن کلید و پریز برق است.

دلیل آن هم احتمال بروز آتش سوزی و رسیدن آسیب های جانی به ساکنین یک ساختمان و سوختن لوازم برقی است.

 

دلایل اتصالی کلید و پریز برق به همراه راه حل آن

وقتی به طور کامل بدانیم چه عواملی باعث اتصالی کردن کلید و پریز برق می شوند، راحت تر می توانیم از بروز این اتفاق پیشگیری کنیم:

 • خراب بودن سرپیچ های کلید و پریز برق

جنس سرپیچ های کلید و پریز برق از جنس فلز است تا اتصال بین سیم برق و کلید و پریز را برقرار کند. اما گاهی مواقع مکن است سرپیچ ها خال بزنند و به همین دلیل خراب شوند.

در این صورت احتمال اتصالی کردن کلید و پریز برق وجود دارد، که اگر سریع تر برای رفع آن اقدام نشود، ایجاد جرقه و آتش سوزی در ساختمان دور از ذهن نیست.

راه حل رفع اتصالی کلید و پریز برق به دلیل خرابی سرپیچ ها

برای اینکه مطمئن شویم مشکل اتصالی از سرپیچ ها است، ابتدا باید برق ساختمان را قطع کرده و بعد از باز کردن کاور بر روی کلید و پریز، سرپیچ ها را به دقت بررسی کنید.

اگر اثری از خال زدن یا زنگ زدگی بر روی سرپیچ های فلزی کلید و پریز پیدا کردید، تنها راه حل ممکن اقدام به تعویض کلید و پریز است.

 • پیچیدگی سیم ها درون هم در داخل کلید و پریز برق

تعداد سیم هایی که در داخل کلید و پریز قرار می گیرند، بسته به اینکه سیم کشی برق ساختمان به سیم ارت مجهز باشد یا خیر، بین 2 الی 3 عدد متفاوت است.

اگر در زمان نصب کلید و پریز برق در ساختمان مجری برقکار اصول اولیه کار را رعایت نکند، این احتمال وجود دارد که همان 2 الی 3 رشته سیم داخل کلید و پریز به هم پیچیده شده و باعث اتصالی شوند.

راه حل رفع اتصالی کلید و پریز برق به دلیل پیچیدگی سیم های برق بهم

چنانچه دلیل اتصالی کردن کلید و پریز برق ساختمان شما پیچیدگی سیم های داخلی باشد، تنها راهی که دارید این است که برق را از منبع قطع کرده و سپس سیم کشی داخل کلید و پریز را اصلاح و منظم کنید.

رفع اتصالی کلید و پریز برق 1

 • شل بودن اتصال بین سیم ها و سرپیچ های کلید و پریز برق

یکی از رایج ترین دلایل اتصالی در کلید و پریز این است که سیم های متصل به سرپیچ های کلید و پریز سست شده اند.

علت سست شدن سیم ها را می توان در استفاده مکرر از کلید و پریز برق در ساختمان دانست، هر چند نصب غیر اصولی و سیم کشی غیر حرفه ای کلید و پریز برق نیز نمی تواند در این مشکل بی تاثیر باشد.

شل شدن سیم های برق متصل یه سرپیچ کلید و پریز برق معمولاً خود را با علائمی همچون صدای کلکیک یا حتی جرقه های کوچک نشان می دهد.

رفع اتصالی کلید و پریز برق به دلیل سستی سیم های برق

برای اینکه بدانید دقیقاً کدام پیچ و سیم متصل به آن در کلید و پریز اتصالی کرده است، ابتدا برق ساختمان را قطع کنید.

سپس دوشاخه تمامی لوازم برقی متصل به پریزها را بکشید و همه کلیدهای برق ساختمان را در حالت خاموش قرار دهید.

حال درپوش روی کلید و پریز مورد نظر خود را برداشته و با استفاده از چراغ قوه نحوه اتصال سیم برق به پیچ های داخل پریز و کلید را چک کنید.

چنانچه هر کدام از سیم های متصل به پیچ داخل پریز و یا کلید را شل شده و یا جدا شده پیدا کردید، با نهایت دقت و ظرافت سعی کنید دوباره پیچ را با استفاده از پیچ گوشتی باز کرده و سپس سیم را در زیر پیچ ببندید.

توجه داشته باشید در برخی از کلید و پریزها، سیم برق به صورت فشاری در داخل ترمینال تعبیه شده در داخل کلید و پریز متصل می شود.

در این حالت یا باید سیم ها را دوباره به داخل ترمینال های خود فشار دهید و یا اگر ترمینال ها خراب شده اند، لازم است تا از مدل سرپیچ دار کمک بگیرید.

در هر صورت مهم این است که سیم های برق به طور کامل و محکم به پیچ ها متصل شده و هیچ گونه سستی در اتصال سیم های داخل کلید و پریز وجود نداشته باشد.

 • نشتی آب به داخل کلید و پریز برق

همه این را می دانیم که تماس آب با برق می تواند عامل مهمی در اتصالی کردن سیم کشی برق باشد. اما برای برخی افراد ین موضوع کمی دور از ذهن است که آب به داخل کلید و پریز نشتی کند.

در حالی که بارها و بارها در اخبار و حوادث خوانده ایم که آب به داخل کلید و پریز برق نفوذ کرده و نه تنها باعث اتصالی کردن برق ساختمان، بلکه آتش سوزی و حتی شوک برقی افراد شده است.

رایج ترین دلیل نشتی آب به داخل کلید و پریز این است که در زمان سیم کشی برق ساختمان از کلید و پریزهای محافظ دار مخصوص محیط های مرطوب همچون حمام، آشپزخانه و حیاط استفاده نمی شود.

این نوع کلید و پریزها به محافظ های IP44 محافظ هستند که در صورت اتصالی و نشتی آب به صورت خود به خود برق را قطع می کنند.

البته یک دلیل دیگر هم می تواند نشتی لوله های آب سرد و گرم در ساختمان و نفوذ آب به داخل کلید و پریز برق باشد، که در این صورت باید به علائم نشتی آب نیز توجه کرد تا زودتر علت اصلی را تشخیص دهیم.

راه حل رفع اتصالی کلید و پریز برق به دلیل نشتی آب

اگر علت اصلی نشتی آب به داخل کلید و پریز برق را شناسایی کنیم، زودتر می توانیم برای رفع آن نیز اقدام کنیم.

مثلاً اگر علت از نشتی لوله آب باشد، باید اول با کمک مجری لوله کش لوله ترکیده را در ساختمان پیدا کنیم تا از بروز دوباره این اتفاق پیشگیری کرده و سپس کلید و پریز برق را عوض نماییم.

و اما اگر علت اتصالی و نشتی آب به دلیل عدم استفاده از کلید و پریز مخصوص محیط های مرطوب بوده است، هیچ راه حلی جز تعویض کلید و پریزهای معمولی با مدل محافظ دار نیست.

رفع اتصالی کلید و پریز برق 2

 • فرسوده بودن سیم های برق و یا کلید و پریز

یکی از رایج ترین دلایل اتصالی کردن کلید و پریز برق در این است که یا سیم های برق ساختمان فرسوده و قدیمی شده اند و یا کلید و پریز برق کهنه شده است.

چرا که وقتی سیم های برق ساختمان فرسوده می شوند، به مرور زمان روکش سیم ها از بین می رود و در نتیجه لایه سیم مسی و یا آلومنیومی داخل سیم به روکش فلزی کلید و پریز برق و یا به سیم های دیگر برخورد کرده و باعث اتصالی می شود.

در حالی که به منظور پیشگیری از بروز اتصالی در کلید و پریز باید تمام قسمت لخت سیم در زیر پیچ و پوشش پلاستیکی روی آن مخفی شود تا هیچ تماسی با بدنه کلید و پریز و یا سیم های دیگر نداشته باشد.

راه حل رفع اتصالی کلید و پریز برق به دلیل فرسوده بودن سیم ها

برای حل این مشکل ابتدا برق ساختمان را قطع کرده و سپس پیچ های داخل کلید و پریز را باز کنید تا سیم برق متصل به آن ها آزاد شود.

حال با کمک سیم چین مقدار آسیب دیده سیم برق را کوتاه کرده و در حد چند سانتی متر از سر سیم را لخت کنید.

سر سیم لخت شده را در زیر سرپیچ های کلید و پریز قرار داده و پیچ آن را با پیچ گوشتی محکم کنید. دقت کنید که پیچ به اندازه کافی سفت شده باشد تا در آینده دوباره با این مشکل مواجه نشوید.

 • اتصال دو عدد سیم به زیر یک سرپیچ در کلید و پریز برق

یکی دیگر از دلایل اتصالی کلید و پریز برق این است که دو عدد یا بیشتر از آن سیم برق به یک پیچ در کلید و پریز وصل شده است.

مطمئناً سیم کشی کلید و پریز برق با چنین روشی تنها کار یک فرد آماتور است. چرا که تنها مجاز هستیم یک عدد سیم برق به هر یک از سر پیچ ها وصل کنیم.

همین اشتباه فاحش در سیم کشی کلید و پریز برق باعث اتصالی کردن سیم های به هم چسبیده در مجاورت یکدیگر در داخل کلید و پریز می شود.

راه حل رفع اتصالی کلید و پریز به دلیل بستن بیش از یک سیم به زیر پیچ

چنانچه قصد رفع عیب این مشکل را داشتید، باز هم طبق روال همیشه برق ساختمان را قطع کنید. سپس مقدار چند سانت از سیم های به هم تابیده را کوتاه کرده و قسمت روکش سیم را از سر آن جدا کنید.

حال یکی از سیم های برق را به دو سیم به هم تابیده وصل کنید، برای این منظور از اتصال مخصوص سیم برق کمک گرفته و ترجیحاً از چسب برق استفاده نکنید. در نهایت سیم را به زیر پیچ در کلید و پریز ببندید.

رفع اتصالی کلید و پریز برق 3

علائم اتصالی کلید و پریز برق

در این قسمت علائمی را به شما معرفی می کنیم که در واقع نشانه بارزی از اتصالی کردن کلید و پریز هستند.

در صورت مشاهده هر یک از این علامت ها باید سریعاً برق اصلی ساختمان از قسمت جعبه فیوز و یا جعبه تقسیم برق ساختمان را قطع کرده و با کمک فرد متخصص برقکار به دنبال ریشه یابی اتصالی و رفع آن باشید.

 • ایجاد جرقه بعد از اتصال دو شاخه به پریز یا زدن کلید
 • خروج دود از کلید و پریز و استشمام بوی سوختگی
 • وز وز کردن کلید و پریز برق
 • گرم شدن کلید و پریز
 • آتش گرفتن پریز برق
 • قطعی برق ساختمان

اگر دسترسی به برقکار ندارید، توصیه می کنیم تا زمان رسیدن یک فرد متخصص صبر کرده و هرگز خودتان برای رفع اتصالی کلید و پریز اقدام نکنید.

نهایت کاری که می توانید انجام دهید این است که فعلاً از همان کلید و پریز معیوب شده استفاده نکنید تا خدایی نکرده با خطر شوک برقی و آتش سوزی مواجه نشوید.

 

چگونه با کمک تاسیسات 24 ساعته اتصالی کلید و پریز برق را برای همیشه متوقف کنید؟

اتصالی کردن کلید و پریز برق مسئله کوچکی نیست که بتوان به راحتی از آن گذشت. تا به حال از چند نفر شنیده اید که چون پریز برق اتصالی داشته موتور یخچال یا هر وسیله برقی دیگر آن ها سوخته است.

و یا به خاطر اتصالی کردن کلید برق کل لامپ های یک لوستر 20 شاخه گران قیمت تماماً سوخته و حالا باید کلی هزینه بایت تعمیر موتور یخچال سوخته و خرید دوباره 20 لامپ رشته ای بپردازند.

این داستان کم خطرترین، کم هزینه ترین و ساده ترین شکل از اتصالی کردن کلید و پریز برق در ساختمان بود. در حالی که عمق فاجعه بیش از این حرف هاست.

یک لحظه چشمان خود را ببندید و تصور کنید که صبح به محض خروج از خانه پریز برقی که قبلاً چندین مرتبه اتصالی کرده ولی تعمیر آن را پشت گوش انداخته اید، به یک باره آتش بگیرد.

در شرایطی که هیچکس در خانه حضور ندارد تا برق را قطع کرده و جرقه ها و شعله های آتش ایجاد شده در اثر اتصالی برق در پریز را مهار کند.

حجم خسارت های مالی و گاهاً جانی وارد شده در چنین موقعیتی حتی خارج از حد تصور است و طبیعتاً ترس و دلهره را به جان ما می آورد.

در حالی که می شود با اقدام به موقع برای رفع اتصالی کلید و پریز برق تمام این دل نگرانی ها را به آسودگی خیال تبدیل کرد.

متخصصین ما در مجموعه تاسیسات 24 ساعته آماده هستند تا در هر ساعت از شبانه روز و حتی ایام تعطیل مشکل اتصالی در کلید و پریز برق ساختمان شما را برای همیشه حل کنند.

در صورت سپردن مشکل برقی ساختمان خود به مجموعه ما دیگر نباید نگران اتصالی دوباره کلید و پریز برق باشید، چون تمامی خدمات ما با ضمانت به شما عرضه می شوند.

رفع اتصالی کلید و پریز برق 4

چرا باید از مجموعه تاسیسات 24 ساعته برای رفع اتصالی کلید و پریز برق کمک بگیرید؟

 • حضور باسابقه ترین مجری برق کار برای انجام کار شما در کمترین زمان ممکن
 • رفع اتصالی کلید و پریز برق شما در اسرع وقت توسط مجری برقکار باتجربه و متخصص
 • امکان بهره مندی از ضمانت خدمات ارائه شده به منظور جلب رضایت کامل شما
 • عدم نیاز به پرداخت هزینه ایاب و ذهاب به مجری

پس اگر تنها یکی از علائم اتصالی در کلید و پریز برق را در ساختمان خود مشاهده کردید، همین امروز از طریق شماره های داخل سایت با ما تماس بگیرید و یا فرم درخواست سرویسکار متخصص را پر کنید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران، کرج، مشهد، شیراز، شهریار، اسلامشهر، اصفهان، تبریز، رشت، اهواز، اراک، پردیس، رودهن، بومهن، پرند، دماوند، قم، ارومیه، کرمانشاه، شهر قدس فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 200.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.

شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

1. در صفحه درخواست سرویسکار متخصص، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.

2. با شماره های قسمت تماس با ما، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

منبع فارسی

منبع انگلیسی

اشتراک گذاری این صفحه