آیا می دانید چرا لوله های موتورخانه دچار نشتی می شوند؟

آیا با روش های تشخیص نشتی لوله های موتورخانه آشنایی دارید؟

آیا تا به حال نام دستگاه گازیاب را شنیده اید و از تنوع آن بر اساس کارکرد خود چیزی می دانید؟

اگر به دنبال جواب سوالات خود می گردید، ما این جا هستیم تا به شما کمک نماییم. بنابراین کافیست که با ما همراه باشید.

به منظور پاسخ به پرسش های شما، ابتدا موضوع ترکیدگی و علت های وقوع نشتی در لوله های موتورخانه را بررسی می کنیم و بعد به سراغ بیان راهکارهای کاربردی برای تشخیص این نشتی خواهیم رفت.

در پایان هم شما مخاطبان عزیز را با انواع دستگاه های گازیاب بر اساس نوع کاربرد آن ها آشنا می کنیم.

 

منظور از ترکیدگی لوله های موتورخانه چیست؟

قطعاً تا به حال ترکیدگی لوله شوفاژ و موتورخانه را از نزدیک دیده اید و یا حداقل خبر اتفاق افتادن آن را از یکی از نزدیکانتان، شنیده اید.

ترکیدگی لوله ها و نشت حاصل از آن که ممکن است در هر ساختمانی اتفاق بیافتد، علاوه بر مختل کردن عملکرد سیستم های تاسیساتی، اثرات زیانبار دیگری را نیز بر جای می گذارد.

در صورتیکه نشت و ترکیدگی لوله، باعث خرابی و یا نم و رطوبت شود، لازم است در اسرع وقت، نسبت به یافتن محل نشتی و تعمیر آن اقدام کرد.

در مواقعی ابعاد این نشتی به گونه ای است که تعویض بخشی از لوله کشی و یا حتی، تعویض کل سیستم لوله کشی موتورخانه اجتناب ناپذیر است.

ترکیدگی لوله ها در ساختمان هایی که سال ها مورد بهره برداری قرار گرفته اند، پدیده شایعی است، اما وقوع آن در ساختمان های نوساز، کمی عجیب به نظر می رسد.

در صورت وقوع این اتفاق در ساختمان های نوساز، بایستی در درجه اول به کیفیت اجرای تاسیسات شک کرد، که این هم به نوبه خود ناشی از ضعف دانشی و مهارتی اجرا کننده است.

می خواهید بدانید بیشترین میزان نشتی در کدام قسمت موتورخانه است؟ کلیپ زیر را تماشا کنید تا به جواب این سوال برسید.

 

علل بروز نشتی در لوله های موتورخانه

عوامل متعددی باعث ایجاد نشتی در لوله ها می شوند، که در ادامه شماری از مهمترین علل این امر، آورده شده است:

 •  خوردگی و یا فرسودگی لوله ها و مخازن
 •  پدیده های آب و هوایی محیطی مانند گرمای شدید، سرما و یخبندان
 • خسارت های پیشبینی نشده و عملیات سایر گروه های کاری که باعث آسیب دیدگی لوله ها و مخازن می شود
 • بهره برداری نامتعارف از تاسیسات

از میان این عوامل، فرسودگی لوله ها و مخازن در گذر زمان طبیعی است.

اگرچه با پیشرفت تکنولوژی و تولید مصالح نوین، فرسودگی در طول عمر بیشتری، اتفاق می افتد، اما لازم است راهکارهای کنترل آن را همواره مدنظر قرار داد.

پدیده خوردگی هم به واسطه مواد خورنده و یا عبور سیالات با ضریب سایشی بالا رخ می دهد و با رویکردهای اصلاحی نوین، امید می رود که این پدیده را نیز بتوان کنترل کرد.

عوامل و پدیده های محیطی ناشی از شرایط حاد آب و هوایی که چرخه های دمایی مخربی بر مصالح تحمیل می کند، نیز از عوامل تشدید کننده نشتی هستند.

به دلیل حضور تیم های مختلف کاری در طول پروژه احداث یک بنا، ممکن است خسارت های پیش بینی نشده ای بر تاسیسات مکانیکی وارد آید.

همچنین بهره برداری از تاسیسات در چارچوبی غیر از چارچوب پیش بینی شده در طراحی آن ها، می تواند آسیب های جدی بر لوله ها برجای بگذارد.

به عنوان مثال، بهره برداری در شرایط دمایی و فشاری خارج از محدوده متعارف و در مدت زمان طولانی، احتمال ترکیدگی و نشتی لوله ها را به مقدار قابل ملاحظه ای بالا می برد.

جهت کسب اطلاع از آموزش نحوه جوشکاری لوله های موتورخانه-بخش اول و آموزش نحوه جوشکاری لوله های موتورخانه-بخش دوم بر روی آن ها بزنید.

ترکیدگی لوله های موتورخانه و رفع نشت آن ها 2

همانطوری که عنوان شد، جنس مصالح و عوامل محیطی در بروز و کنترل ترکیدگی نقش دارند.  لوله های متفاوتی در بازار یافت می شود، که هر کدام نقاط ضعف و قوت خاص خود را داشته و محدوده کاربرد مشخصی برای هر کدام از آن ها تعریف می شود.

لوله هایی که در اغلب موتورخانه ها به کار می رود، از جنس آهنی و گالوانیزه هستند. در این لوله ها سرعت پوسیدگی زیاد است و بروز فرسودگی ناشی از گذر زمان در این نوع لوله ها غیرقابل اجتناب است.

به عبارت دیگر فرسودگی این نوع از لوله ها در سازه ای با قدمت بیشتر از 30 سال، طبیعی است و باید به فکر جایگزین کردن سیستم لوله کشی موتورخانه بود.

در حالیکه بروز این اتفاق در سازه ای با قدمت زیر 12 سال نشان از وجود عوامل دیگری است که باعث افزایش سرعت فرسودگی و پوسیده شدن لوله ها می شود.

یکی از این عوامل تشدید کننده، رطوبت است که با شناسایی درست منبع رطوبتی و اتخاذ راهکار مناسب، می توان این عامل را کنترل کرد.

ترکیدگی لوله های موتورخانه و رفع نشت آن ها 3

عامل مهم دیگر، وجود مصالح مزاحم و مخربی، چون گچ و آهک در کنار این لوله هاست.

همانطور که در مطلب عایق کاری حرارتی لوله های موتورخانه گفتیم، عایق کاری مناسب لوله های موتورخانه می تواند به میزان بسیار زیادی از پوسیدگی آن ها جلوگیری کند.

علاوه بر موارد ذکر شده، عوامل مهم دیگری می توانند در ترکیدگی لوله های موتورخانه نقش داشته باشند، که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حدیده کاری بیش از حد متعارف توسط لوله کش بر روی لوله های فلزی که باعث تشدید نشتی لوله آب هنگام افزایش فشار آب در لوله های ساختمان می شود.
 • انبساط و انقباض لوله های فلزی آب گرم به ویژه در ناحیه فیتینگ ها، که باعث شدن شدن آن ها می شود.

عوامل ایجاد کننده نشتی در لوله های موتورخانه و محل های رایج نشتی در لوله های موتورخانه را در کلیپ زیر از زبان کارشناس تاسیسات آقای اسماعیلی بشنوید.

  

راهکارهایی برای تشخیص نشتی لوله های موتورخانه

در اغلب اوقات، امکان تشخیص دقیق مکان ترکیدگی میسر نیست و فقط ممکن است آثار محدودی از رطوبت و چکه ظاهر می شود.

در ادامه شما دوستان را با برخی از راهکارهای تشخیص آشنا می کنیم:

 •  دستگاه های رابط نشت و صدا:

یکی از روش های معمول تشخیص محل ترکیدگی لوله استفاده از امواح صوتی است. حرکت آب در داخل لوله ها باعث پیدایش امواج صوتی می شود.

در صورت وقوع ترکیدگی در لوله، خروج آب از لوله مستقل از میزان آب خروجی، همراه با شدت بالایی خواهد بود.

این شدت بالای خروج آب، باعث به وجود آمدن امواج صوتی خاصی می شود که در محدوده شنوایی انسان نیست.

اما با کمک دستگاه هایی می توان محل انتشار این امواج که در واقع محل نشتی می باشد، از روی کم و زیاد شدن صدای آن پیدا کرد.

اگر لوله های موتورخانه به هر دلیلی مدفون باشند، این دستگاه ها تا عمق 40 سانتی متری توانایی تشخیص نشتی را خواهند داشت.

دقت اینگونه دستگاه ها بالا بوده و با فاصله مکانی کمتر از 10 سانتی متر محل نشتی را مشخص می کنند.

با پیشرفت تکنولوژی و ساخت سنسورهای با درجه حساسیت بالا، بعید است ترکی بتوان یافت که دستگاه های نسل آینده قادر به تشخیص آن نباشند.

برخلاف دید عموم مبنی بر عدم نیاز به اپراتور با وجود یک دستگاه تشخیص دقیق، حضور یک فرد با تجربه برای کار با این گونه از دستگاه ها ضروری است تا در مواردی مانند تفکیک امواج مربوط به لوله از امواج مزاحم محیطی، بتواند به درستی دستگاه را به حرکت درآورده و مسیر لوله کشی را حدس زند.

 • تزریق گاز ردیاب:

علاوه بر روش رابط نشت و صدا که پیش تر به آن اشاره شد، تکنولوژی تزریق گاز ردیاب نیز در تشخیص ترکیدگی لوله به کار می رود.

در این روش، با تزریق یک گاز بی اثر در داخل لوله و ردیابی اثر باقی مانده ناشی از خروج آن گاز، محل نشتی مشخص می شود.

گاز ردیابی که به طور سنتی مورد استفاده قرار می گیرد، سولوفورهگزا فلوراید (SF6) است.

 • دستگاه های نشت یاب:

دستگاه های نشت یاب FID، گونه دیگری برای تشخیص نشت گاز به خصوص در لوله های تو کار می باشد که بر اساس فرآیند یونیزاسیون شعله هیدروژن کار می کند.

این دستگاه حاوی یک محفظه احتراقی با سوخت هیدروژن است که هوای محیط اطراف را جذب می کند و با ورود اندک مقادیری از هیدروکربن های گازی به داخل این محفظه، سطح یونیزه شدن محیط پیرامون شعله عوض شده و در نهایت، نتیجه در قالب پیام های بصری ویا صوتی گزارش می شود.

 • گازیاب ها:

این ابزار، در تشخیص وجود گاز در غلظت های پایین تر از حد انفجار و هشدار دادن در مورد آن به کار می رود.

این دستگاه ها حاوی فیلامنت کاتالیستی پلاتینی هستند، که در غلظت های کمتر از آستانه انفجار، می تواند با فراهم آوردن امکان ترکیب شدن گاز و اکسیژن و با توجه به میزان غلظت گاز، دمای فیلامنت را عوض کند.

در نتیجه آن، در یک مدار الکتریکی با تغییر مقاومت و تغییر جریان ناشی از آن، بر روی صفحه نمایشگر خروجی بصری ظاهر و یا علائم صوتی شنیده می شود.

در کلیپ زیر کارشناس تاسیساتی آقای اسماعیلی برای شما توضیح می دهد که روش های پیدا کردن نشتی های مخفیانه در موتورخانه چه هستند؟

انواع دستگاه گازیاب از نظر کاربرد

دستگاه های گازیاب از نظر کاربردی به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

1. گازیاب های دستی و قابل حمل

دستگاه های گازیاب دستی توسط اپراتور مجرب در مسیر لوله گاز و یا محل های مورد نظر حرکت داده می شوند که در صورت مواجهه با کمترین میزان عیوب، وجود نشتی و شدت آن را اطلاع می دهد.

این نوع از دستگاه ها در مواردی از قبیل موارد زیر به کار می روند:

 • نظارت بر لوله هایی که به شکل روکار اجرا می شوند.
 • حصول اطمینان از عدم وجود گاز قبل از هرگونه عملیات جوشکاری و هر عملیات گرم دیگر بر روی خطوط لوله
 • اطمینان از نبود گاز در مکان های بسته مانند موتورخانه و مخازن قبل از ورود آن ها 

2. گازیاب های ثابت

برای تشخیص گاز به شکل دائمی از دستگاه های گازیاب ثابت استفاده می شود، که اغلب در محیط های صنعتی، سالن ها یا کارگاه ها نصب می شوند.

این دستگاه ها نیز به دو گونه هستند:

 • گازیاب های منفرد:

این نوع گازیاب ها که به صورت مستقل کار می کنند، بیشتر کاربرد غیرصنعتی دارند و در واحدهای مسکونی، موتورخانه ها، ساختمان ها، آبدارخانه ها و ... از این نوع، استفاده می شود.

محل استقرار این نوع گازیاب ها برای گاز طبیعی در ارتفاع بالا و برای گاز مایع در سطح پایین است.

 • گازیاب های شبکه ای:

این سیستم از یک مرکز کنترل اصلی و دستگاه های تشخیص دهنده و حساس به گاز تشکیل شده که در نقاط مختلف تاسیسات نصب می گردد.

این نوع از گازیاب ها بیشتر در ابعاد وسیع مانند سالن های تاسیسات، انبارها و یا محفظه های توربین ها مورد استفاده قرار می گیرند.

تابلوی اصلی این سیستم که با همه حسگرهای گاز در ارتباط است، در اتاق کنترل و یا مرکز آتش نشانی قرار می گیرد.

سنسور ها در نقاطی از محل مورد نظر، که احتمال نشت گاز در آن محل ها بیشتر از بقیه جاها است، نصب می شود.

هر یک از سنسورها بلافاصله بعد از تشخیص گاز علائمی را به مرکز ارسال می کند و در قالب این پیام ارسالی، کاربر از محل و شدت نشتی اطلاع می یابد.

 در انتها لازم به ذکر است که اقداماتی همچون بازدید و سرویس موتورخانه بر اساس چک لیست تعمیر و نگهداری موتورخانه می تواند تا حد زیادی در تشخیص سریع نشتی لوله های موتورخانه و رفع آن موثر باشد.

 اگر با نشتی در لوله های موتورخانه روبرو شدید، کلیپ زیر را تماشا کنید تا بدانید در چنین شرایطی بهترین اقدام چیست؟

جمع بندی

بد نیست که بدانید با اقداماتی مثل بازدید و سرویس دوره ای موتورخانه بر اساس چک لیست تعمیر و نگهداری موتورخانه می توانید شما را در راه تشخیص سریع تر نشتی و برطرف کردن آن یاری نماید.

اما اگر این کار را پشت گوش بیندازید، ممکن است خیلی دیر متوجه نشتی لوله ها شوید و یک مشکل را به چندین مشکل سنگین تر تبدیل نمایید.

بنابراین اگر نمی خواهید به این روز دچار شوید، ما در مجموعه تاسیسات 24 ساعته در کنار شما هستیم تا بتوانید نشتی لوله های موتورخانه خود را به موقع تشخیص داده و آن را رفع نمایید.

ما برای این که خیال مشتریان از هر بابت راحت نماییم، تنها از مجریانی دعوت به همکاری کرده ایم که مهارت های تخصصی آن ها توسط ناظر فنی مجموعه تایید شده است.

همچنین یکی از مزیت های مجموعه ما این است که اگر شما به عنوان مشتری از کار مجری راضی نباشید، ما متعهد می شویم که صفر تا صد پروژه را دوباره و به صورت رایگان برای شما انجام دهیم.

اگر قصد دارید برای تعمیر و به روز رسانی سیستم لوله کشی موتورخانه خود و رفع مشکلات نشتی اقدام کنید، خدمات ما می تواند مزایای زیر را برای شما به همراه داشته باشد:

- ما تضمین می کنیم که لوله های موتورخانه شما توسط تیمی از متخصصین باتجربه و حرفه ای تعویض شود، که سابقه طولانی در اجرای عملیات فنی دارند.
- شفافیت در قیمت گذاری یکی دیگر از ویژگی های ماست. ما قیمت کل پروژه را پیش از شروع کار به شما اطلاع می دهیم.
- پروژه شما دقیقاً در تاریخ مقرر شده و بر اساس برنامه ریزی مشترک با شما تحویل داده می شود.
- طی دوره اجرای پروژه، تیم پشتیبانی ما همیشه در دسترس است تا به هر گونه نیاز شما برای اجرای بهتر پروژه پاسخ دهد.
- پس از اتمام کار، شما می توانید از گارانتی کیفیت کار ما بهره مند شوید.
- این شرکت تجربه گسترده ای در انجام پروژه های متعدد بازسازی و تعمیر موتورخانه دارد، که در میان آنها تعویض لوله های موتورخانه تنها یکی از صدها خدمات ارائه شده است. برای آگاهی بیشتر از جزئیات این پروژه، ویدئوی زیر را مشاهده کنید.

 

استفاده از خدمات تاسیسات ۲۴ ساعته ما برای تعویض لوله‌های موتورخانه به صورت زیر انجام می‌پذیرد:

1. ثبت درخواست: شما می‌توانید با تماس از طریق شماره‌های موجود در وب‌سایت یا پر کردن فرم درخواست آنلاین برای یافتن یک متخصص اقدام کنید.

2. بازدید اولیه: در اسرع وقت، یک متخصص ماهر برای بررسی وضعیت کار شما اعزام خواهد شد.

3. تعیین هزینه و عقد قرارداد: پس از بازدید، هزینه کار اعلام و یک قرارداد تضمینی بسته می‌شود.

4. اجرای کار: کار بر اساس زمان‌بندی مشخص شده در قرارداد انجام می‌گیرد.

5. تسویه حساب و تست: پس از اتمام کار و اطمینان از عملکرد صحیح لوله‌های موتورخانه، تسویه حساب با متخصص صورت می‌گیرد.

پس بیش از این معطل نکنید و همین حالا برای بهره بردن از خدمات با کیفیت ما، سفارش خود را از طریق پر کردن فرم درخواست سرویسکار و یا تماس با شماره تلفن های موجود در سایت ثبت نمایید.

 

خلاصه ای از آنچه در این مطلب گفتیم

حالا که کاملاً با موضوع ترکیدگی لوله ها و رفع نشتی آن ها آشنا شدید، توجه شما را به خلاصه ای از مهم ترین موارد مطرح شده در این مطلب جلب می کنیم:

 • مهم ترین دلایل نشتی لوله های موتورخانه شامل: خوردگی یا فرسودگی لوله ها و مخازن، تاثیرات آب و هوایی مثل سرما و یخبندان، ایجاد خسارت های پیش بینی نشده و بهره برداری نادرست از تاسیسات می باشند.
 • به دلیل این که لوله های موتورخانه اغلب از جنس آهن و گالوانیزه هستند، فرسودگی و پوسیدگی آن ها در گذر زمان امری غیر قابل اجتناب است.
 • برای تشخیص نشتی لوله ها در موتورخانه می توان از دستگاه های رابط نشت و صدا، تزریق گاز ردیاب، دستگاه های نشت یاب و گازیاب ها استفاده کرد.
 • دستگاه های گازیاب از نظر نوع کاربرد به 4 دسته تقسیم می شوند که شامل: گازیاب های دستی و قابل حمل، گازیاب های ثابت، گازیاب های منفرد و گازیاب های شبکه ای هستند.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران، کرج، مشهد، شیراز، شهریار، اسلامشهر، اصفهان، تبریز، رشت، اهواز، اراک، پردیس، رودهن، بومهن، پرند، دماوند، قم، ارومیه، کرمانشاه، شهر قدس فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 200.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.

شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

1. در صفحه درخواست سرویسکار متخصص، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.

2. با شماره های قسمت تماس با ما، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

نظرات مشتریان

برخی از سوابق کاری مرتبط با سرویس و تعمیر موتورخانه و تجهیزات وابسته

 

اشتراک گذاری این صفحه