امتیاز کاربران
ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

از جمله خدمات ما در مجموعه تاسیسات 24 ساعته می توان به عیب یابی و یا تعویض فیوز در ساختمان اشاره کرد که به همین منظور در ادامه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

فیوز یک قطعه حفاظتی است که از مدار برق در برابر آتش سوزی، انفجار و یا هر گونه آسیب خطرناک دیگری، محافظت می کند.

در واقع فیوز یک سیم فلزی با مقاومت پایین می باشد که با افزایش جریان الکتریکی، این سیم ذوب شده و سبب قطع شدن جریان می شود تا به مدار صدمه ای وارد نشود.

اما با این حال ممکن است که به دلایلی مثل اتصالی در برق، فیوز دچار مشکل شود. بنابراین با ما همراه باشید تا روش های رفع عیب و همچنین تعویض فیوز را به طور کامل به شما آموزش دهیم.

 

عیب یابی فیوز برق

اگر تمام دستگاه های الکتریکی و پریزهای برق را بررسی کرده اید و هنوز مشکل را پیدا نکرده اید، احتمالاً مشکل به فیوز برق برمی گردد. بنابراین باید با روش عیب یابی آن آشنا شوید.

  • نحوه تشخیص مشکل فیوز

جعبه های فیوز را می توان به راحتی باز و بررسی نمود و در صورت نیاز فیوز را تعویض کرد و یا قطع کننده مدار را بدون آسیب رساندن به دستگاه، مجدداً راه اندازی نمود.

اگر دستگاه یا لامپی روشن نمی شود باید سعی کنید که لامپ یا دستگاه دیگری را در همان مدار روشن نمایید. در صورتی که باز هم کار نکند ممکن است فیوز سوخته باشد.

اما اگر قطع کننده مدار بدون هیچ دلیلی قطع می شود باید آن را آزمایش کنید و در صورت خرابی نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

ذکر این نکته الزامی است که اگر از سیستم ایمن برق ساختمان خود مطمئن نیستید، بهتر است که از یک متخصص برق کمک بگیرید.

ابزار مورد نیاز برای عیب فیوز

* پیچ گوشتی

* فیوزکش (وسیله ای برای تعویض فیوزهای کاردی)

* مولتی متر

  • مراحل عیب یابی فیوز برق

به حالت اولیه برگرداندن یک قطع کننده مدار

در این حالت باید انتهای هر قطع کننده را در جعبه فیوز بررسی نمایید و به دنبال کلیدی بگردید که سوییچ آن به جای خاموش، بالا پریده باشد.

اگر یک قطع کننده که دچار اشکال شده است را پیدا کردید باید شاخص مدار را کنترل نمایید تا مشخص شود که توسط چه مداری کنترل می شود.

همچنین باید اطمینان حاصل کنید که کلیه وسایلی که توسط این مدار کنترل می شوند، قطع و یا خاموش شده باشند و دوباره کلید یا قطع کننده مدار را بازنشانی و یا به حالت اول برگردانید.

اگر باز هم خراب شود، ممکن است مشکل از سیم کشی باشد که در این حالت باید حتماً از نیروی برقکار کمک بگیرید.

همچنین وسایل برقی یا لامپ های مداری که دچار مشکل شده است را روشن کرده و بررسی نمایید. در حالتی که باز هم مدار قطع شود، احتمالاً مشکل از دستگاه می باشد و در غیر این صورت ممکن است مشکلی وجود نداشته باشد.

تعویض فیوز پیچ خورده

فیوزهای پیچ دار معمولاً شیشه ای دارند که به شما این امکان را می دهد که بتوانید نوار فلزی داخل آن را بازرسی نمایید.

وقتی صحبت از نوار آسیب دیده می شود منظور این است که فیوز منفجر شده است و نیاز به تعویض دارد. اگر نوار فلزی فیوز به طور کامل شکسته شود مدار بیش از حد بارگیری می شود.

ولی اگر اطراف فیوز به دلیل اتصال کوتاه سیاه شده باشد به این مفهوم است که سیم ها به همدیگر و یا به فلز برخورد کرده اند.

در حالتی که با فیوز معیوبی برخورد کردید باید آن را با فیوز دیگری در همان محدوده جریان تعویض نمایید. لازم است بدانید که آمپرهای معمول15، 20 و 30 می باشد. چرا که نصب فیوزهایی با آمپر بالاتر می تواند باعث آتش سوزی شود.

تعویض فیوز کارتریج

برای این کار ابتدا باید برق را خاموش کرده و بعد با استفاده از فیوزکش، فیوز کارتریج را بردارید. سپس مقاومت آن را با استفاده از مولتی متر اندازه بگیرید.

اگر مقاومت پایینی نمایش داده شود، فیوز سالم است. اما در غیر این صورت منفجر شده و باید آن را با فیوز مناسب دیگری جایگزین نمایید.

آزمایش مدار قطع کننده جعبه فیوز

شاخه های مولتی متر را به پیچ ترمینال قطع کننده و زمین متصل نمایید. اگر برق نداشته باشد، قطع کننده خراب است و نیاز به تعویض دارد.

سپس کلید اصلی یا قطع کننده را خاموش کنید و درپوش پنل قطع کننده را بردارید و پیچ های نگهدارنده آسیب دیده را هم باز کنید و از صفحه جدا نمایید.

پس از آن لازم است که سیم های متصل به قطع کننده مدار را شناسایی کرده و بعد جدا کنید. همچنین باید قطع کننده مدار را با یکی از آمپرهای مناسب 15، 20 و یا 30 آمپر جایگزین نمایید و این بار سیم ها را به قطع کننده جدید وصل کنید.

عیب یابی یا تعویض فیوز 1

در پایان کار باید قطع کننده مدار تعویض را سوار و محکم نمایید. البته به خاطر داشته باشید که برخی از قطع کننده های مدار در پنل محکم می شوند.

در حالی که برخی دیگر برای محکم شدن به بست های پیچ نیاز دارند. نهایتاً هم برق را به سیستم برگردانید و مدار را آزمایش نمایید.

 

دلیل تعویض فیوز برق ساختمان

بنابر به دلایل مختلفی ممکن است که شما مجبور شوید که فیوز برق ساختمان را تعویض نمایید که در این بخش به آن ها اشاره خواهیم کرد.

اتصال کوتاه

یکی از دلایل پریدن فیوز، اتصالی در سیم کشی ساختمان یا همان اتصال کوتاه می باشد. اتصال کوتاه جریان الکتریکی را از مسیر ناخواسته ای عبور می دهد.

همین عامل باعث افزایش بیش از حد جریان الکتریکی در مدار، گرم شدگی و در نتیجه آسیب دیدن آن خواهد شد.

عیب یابی یا تعویض فیوز 2

توجه داشته باشید که برای بر طرف کردن مشکل اتصال کوتاه در برق ساختمان، لازم است که محل اتصالی را پیدا کنید.

برای این کار ابتدا تمام فیوزها را به پایین فشار داده و سپس فیوز کنتور را وصل نمایید و آن را به سمت بالا فشار دهید.

در صورتی که فیوز بپرد، می توان متوجه شد که سیم کشی برق اصلی ساختمان دچار اتصالی شده است. اما اگر فیوز نپرید، مجدداً فیوزها را وصل می کنیم و فیوز هر قسمت که پرید، اتصالی مربوط به همان بخش است و فیوز آن باید تعویض شود.

برای مطالعه مقاله نحوه سیم کشی جعبه فیوز ساختمان، روی لینک آن ضربه بزنید.

اضافه بار

یکی دیگر از دلایل پریدن فیوز برق می تواند اضافه بار یا اوورلود باشد. در واقع زمانی که جریان الکتریکی بیش از اندازه ای از یک رسانا یا سیم عبور می کند، سبب ایجاد گرمای زیاد می شود و ممکن است آتش سوزی و یا انفجار رخ دهد.

افزایش بیش از اندازه بار الکتریکی، اتصال کوتاه و یا طراحی نادرست مدار الکتریکی، از جمله دلایل اوورلود یا همان اضافه بار می باشند.

عیب یابی یا تعویض فیوز 3

مثلا گاهی ممکن است فیوز به دلیل اتصالی در کلیدهای مربوط به روشنایی ساختمان، بالا بپرد. برای اطمینان از این مساله باید کلیدها را خاموش کرده و دوباره فیوز را وصل نمایید.

اگر فیوز قطع شد و بالا نماند، اتصالی در بخش روشنایی می باشد که در این حالت باید سرپیچ ها و لامپ ها را به نوبت بررسی نمایید تا متوجه شوید که کدام سرپیچ دچار اتصالی شده است.

در واقع گاهی پیش می آید که سیم های وارد شده به یک سرپیچ، درون آن به یکدیگر متصل شده و سبب اتصالی می شوند.

در این حالت باید سرپیچ مربوطه تعویض شده و سپس روشنایی دیوارها و سیم هایی که برای نصب لامپ از آن ها استفاده شده هم چک شود تا از عدم اتصالی سیم ها مطمئن شوید.

بنابراین پس از پریدن فیوز باید حتماً مصرف بیش از حد برق را بررسی نمود تا مطمئن شویم که برق اوورلود نشده است. همچنین با چک کردن اتصالی ها، باید از عدم وقوع اتصال کوتاه نیز اطمینان حاصل نماییم.

خراب شدن دستگاه های برقی پر مصرف

خراب شدن دستگاه های مصرفی متصل به جریان هم می توانند سبب پریدن فیوز برق شوند. چرا که دستگاه هایی با مصرف برق زیاد و یا دارای اشکال در سیم پیچی، ممکن است که باعث شوند جریان زیادی از مدار رد شود و در نتیجه فیوز برق بپرد.

برای مثال کولرهای گازی به دلایلی مانند مسدود شدن فیلتر هوا به دلیل وارد شدن فشار اضافی به سیستم و خرابی فن کولر به دلیل کارکرد بیش از حد سیستم برای تولید باد خنک می توانند سبب پریدن فیوز شوند.

همچنین به دلایلی مثل ایراد در خازن کولر و یا وجود سستی اتصالات الکتریکی در تابلو برق به دلیل تغییر دما، ممکن است فیوز مینیاتوری کولر گازی بپرد.

چرا که تغییرات در دما می تواند سیم ها را مرتباً دچار انبساط و انقباض نماید و در نتیجه آن ها را سست نماید که همین عامل باعث پریدن فیوز خواهد شد.

برای آشنایی با نحوه سیم کشی و نصب جعبه فیوز می توانید فیلم مربوط به آن را مشاهده نمایید.

 

راه های جلوگیری از پریدن فیوز

همان طور که می دانید وقتی که جریان الکتریکی در مدار بیش از اندازه بالا می رود فیوز جریان را قطع می کند تا به مدار صدمه ای وارد نشود.

عیب یابی یا تعویض فیوز 4

اما روش هایی هم وجود دارد که بتوان به کمک آن ها از پریدن فیوز برق جلوگیری نمود که شامل موارد زیر می باشند:

1- برای جلوگیری از پریدن فیوز که معمولاً به علت اتصال کوتاه و اضافه بار رخ می دهد، باید از طراحی صحیح سیم کشی ساختمان اطمینان حاصل کنیم. پس لازم است که از تکنسین های ماهری برای سیم کشی ساختمان کمک بگیریم.

2- همچنین به جای استفاده از وسایل قدیمی پر مصرف، بهتر است از وسایل جدیدتری که انرژی کمتری مصرف می کنند، استفاده کرد.

3- استفاده از چند راهه هایی با تعداد پریز کمتر و مقاومت بالاتر هم به عنوان یکی دیگر از روش های جلوگیری از پریدن فیوز، توصیه می شود.

البته توجه داشته باشید که برای وسایل برقی پرمصرف نباید از چند راهه استفاده شود، چرا که با اتصال چند وسیله پر مصرف به آن ها، ممکن است آتش سوزی اتفاق بیفتد.

4- در وسایلی مانند کولر گازی برای جلوگیری از انسداد فیلتر هوا و در نتیجه وارد شدن فشار اضافی به سیستم و پریدگی فیوز کولر، لازم است که کولر گازی را تمیز نمایید.

 

جمع بندی:

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که برطرف کردن عیوب فیوز برق ساختمان و یا تعویض آن توسط افراد غیر متخصص می تواند چه خطراتی را برای شما به همراه داشته باشد؟

بدیهی است که همان قدر که یک کار اصولی در برق ساختمان می تواند آرامش را برای شما به ارمغان بیاورد، به همان میزان کار غیر اصولی می تواند خطرات جانی و مالی بسیاری را به شما تحمیل نماید.

بنابراین اگر قصد ندارید که سلامت خود و اطرافیانتان را به خطر بیاندازید، باید از فرد یا گروهی متبحر و حرفه ای برای رفع عیب و یا تعویض فیوز برق کمک بگیرید.

یکی از خدمات تخصصی مجموعه تاسیسات 24 ساعته مربوط به برق ساختمان می باشد که آن را توسط نیروهای کاربلد، با تجربه و همراه با ضمانت به مشتریان عزیز ارائه می دهد.

عیب یابی یا تعویض فیوز 5

تعهد ما در این مجموعه ارائه خدماتی با کیفیت و در سریعترین زمان ممکن می باشد تا رضایت همه جانبه مشتریان را کسب نماید.

پس در صورت نیاز به خدمات برقی از جمله تعویض و عیب یابی فیوز همین حالا سفارش خود را از طریق پر نمودن فرم درخواست سرویسکار و یا شماره تماس های موجود در سایت ثبت نمایید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

تاسیسات ۲۴ ساعته در کنار شماست تا به شما کمک کند مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنید

درخواست سرویسکار متخصص

منابع فارسی: منبع 1، منبع 2، منبع 3

منبع انگلیسی

 

 

مطالب مرتبط

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی