تشخیص نم ساختمان و رفع آن از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا اگر رطوب به ساختمان نفوذ کند به مرور به مصالح مصرفی آسیب می رساند و موجب تخریب آنها می شود، حتی اگر مقدار نم و رطوبت ساختمان شدید باشد و برای تعمیر و رفع نم هیچ تدبیری نشود در موارد خاص امکان فروریختن ساختمان وجود دارد.

پس بعد از تشخیص نم و رطوب گرفتن ساختمان، پیش از آنکه اوضاع بدتر شود به رفع آن اقدام کنید.

وقتی محیط مسکونی رطوبت می گیرد، کم کم سقف و دیوارها ترک برمی دارند و رو به تخریب می روند، این ترک خوردگی یا شکاف سقف و دیوار را شاید در سرویس های بهداشتی و به خصوص حمام منزل خودتان به طور جزئی مشاهده کرده باشید.

تشخیص و رفع نم ساختمان

توجه

رعایت نکات و صرف هزینه اولیه بهتر از ایجاد مشکلات بعدی است!

با یک سری نکات اولیه و عمل به آنها از نم و رطوبت گرفتگی ساختمان جلوگیری کنید:

 • برای تمیز کردن دیوارهای ساختمان آب را توسط شلنگ و با فشار قوی به طور مستقیم بر روی آنها نپاشید، برای تمیز کردن دیوارها یک دستمال نم دار و مقدار کمی مواد شوینده کافیست، اما در استفاده از پارچه خیس هم حد تعادل را نگه دارید.
 • محبوس ماندن رطوب در خانه، به نم گرفتگی ساختمان کمک می کند، هر چند وقت یکبار در و پنجره ها را باز کنید تا علاوه بر خروج رطوب هوای تازه نیز وارد منزل شود، اگر در شهرهای شرجی مانند مناطق شمالی کشور زندگی می کنید نیز می توانید در روزهایی که رطوبت کمتر است این کار را بکنید.
 • از اول راه فکر چاره باشید، کیفیت لوله کشی در رطوب گرفتن یا نگرفتن ساختمان موثر است، اگر از همان ابتدا لوله کشی خوب و مناسبی را انجام دهید، به دلیل عدم نشتی و نفوذ آب به بیرون ساختمان دچار نم گرفتگی نمی شود.

برای کسب اطلاعات ازمبحث  لوله کشی آب ساختمان، به مقاله لوله کشی آب مراجعه فرمایید.

 

در این قسمت سوال مهمی را مطرح می کنیم، چرا ساختمان نم می گیرد، دلایل این رطوب گرفتگی ساختمان چیست؟

 • یکی از دلایل نم گرفتن ساختمان بارندگی است، اگر در شهری چون شهرهای شمالی زندگی می کنید حواستان باشد که بارندگی مداوم و شدید اگر با خرابی ایزوگام نیز همراه شود، احتمال نم گرفتگی بالاست.
 • اگر از کولرهای گازی و اسپیلت استفاده می کنید و آب خارج شده از آنها بر روی دیوار، کاشی ها و یا سنگ نمای خانه می ریزد، علاوه بر خرابی مصالح منتظر نم نیز باشید، شما می توانید با هدایت آب خروجی وسایل سرمایشی به مقصد درست از این امر جلوگیری کنید.
 • اما دلیل اصلی و مهم تر از دو دلیل ذکر شده در بالا، ترکیدگی، نشت و باز شدن لوله و اتصالات است، نتیجه لوله کشی غلط و بی کیفیت ساختمان به وجود آمدن این مسئله است، ترکیدگی و نشت لوله ها، با دستگاه مخصوص تشخیص داده می شود.

حتی عیب لوله کشی پکیج نیز آسیب زاست، به مقاله لوله کشی پکیج مراجعه کنید، در این مقاله به طور کامل و جامع از این نوع لوله کشی صحبت شده است.

 • از اتصالات نامناسب لوله کشی بهره نگیرید و در استفاده از آنها دقت کنید، مثلا اتصالات چسبی با گذشت زمان و با از دست دادن خاصیت چسبندگی خود می توانند باعث ایجاد نم شوند، پس برای هر لوله اتصالات مناسب خودش و با کیفیت را انتخاب کنید.

در مقاله اتصالات لوله کشی آب ساختمان، توضیحات بیشتری آورده شده است.

 تشخیص و رفع نم ساختمان 2

چه نشانه هایی از علائم نم گرفتگی ساختمان هستند؟

 •  استشمام بوی نم و یا بوی فاضلاب در منزل
 • مشاهده ترک و یا تخریب دیوار، سقف، راه پله و...
 • به وجود آمدن لکه های آب در ساختمان

دقت کنید که نشانه های ذکر شده تنها به معنای نم گرفتگی ساختمان نیستند، تشخیص نم ساختمان بر عهده فرد متخصص است و صحت بروز آن  باید تایید شود و بعد برای رفع آن اقدام کنیم.

 

نم و رطوبت گرفتگی ساختمان چگونه و با چه روشی باید رفع شود؟

همانطور که گفته شد نم و رطوبت ساختمان می تواند از سرچشمه های مختلفی خود را نشان دهد، نشت فاضلاب، خرابی کف حمام، نم سقف پشت بام، ترکیدگی لوله و اتصالات و... از این منابع هستند که بسته به منبع و نوع رطوبت گرفتگی و تشخیص فرد تاسیساتی باید نسبت به رفع این مسئله اقدام کرد.

 

قبل از عمل رطوبت گیری به دو مورد مهم زیر توجه کنید:

 • پیش از انجام هر تعمیراتی ابتدا منشا بروز حادثه را مشخص کنید، تا دلیل نم گرفتگی ساختمان معلوم نشود، تعمیر و رفع آن به هیچ عنوان امکان پذیر نیست.
 • پس از بررسی و پیدا کردن محل نشتی و ترک خوردگی ها بر اساس مشکل به وجود آمده راه حل مناسب با همان مشکل را پیدا کنید.

سرویس های بهداشتی، از رایج ترین مکان ها هستند که دچار نم گرفتگی می شوند، در زیر سه راه حل رفع نم سرویس های بهداشتی را ذکر کرده ایم:

 1. ریختن دوغاب پودرسنگ و سیمان سفید بر کف: در این روش دو مصالح گفته شده را به علاوه آب به نسبت مناسب با هم مخلوط کرده تا مایعی روان به دست آید سپس بند و درز کاشی ها را بپوشانید و پس از سفت شدن آن را سریعا پاک کنید. این کار بسیار راحت بوده و بدون نیاز به کمک و صرف هزینه می توانید آن را انجام دهید.
 2. استفاده از مواد شیمیایی: انواع ژل ها و مایعات آب بندی صنعتی موجود هستند که برای آب بند کردن کف سرویس بهداشتی و یا حتی کاشی های آشپزخانه می توان از آنها استفاده کرد، با خرید این مواد از فروشگاه معتبر و به کارگیری راهنمایی های بروشور آن از عبور آب از بند کاشی ها جلوگیری کنید تا نم به دیواره ها نشت نکند.
 3. تخریب کف: اگر مقدار نشتی و نم گرفتگی زیاد است به ناچار کف دستشویی یا حمام باید تخریب شود و لایه قیرگونی اجرا شود، پس از این اجرا از عدم نشتی آب اطمینان حاصل کرده و مجددا ایزوگام می کنیم، حالا کار تمام شده و سرویس های بهداشتی باید با کف پوش مناسب پوشیده شوند. حواستان باشد که این کار تخصصی است.

(اطلاعات بیشتر در مقاله رفع نم توالت و حمام موجود است)

توجه

پیش از انجام تعمیرات شکاف های بزرگ، جداربندی، گچکاری، عایق کاری و رنگ آمیزی صورت نگیرد.

 

اگر در ساختمان خود با مشکل نم زدگی روبرو هستید همین الان با ما تماس بگیرید تا همکاران مستقر ما در تمام مناطق شهر تهران، در سریعترین زمان مشکل را بررسی و برطرف نمایند.

منبع کمکی: www.wikirahnama.com

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # طاها 1396-09-12 22:27
سلام خسته نباشین، بارزترین نشونه نم دیوارو ساختمون چیه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1396-09-13 19:24
سلام ممنون دوست گرامی، یکی از نشانه ی که باید به آن دقت کنید لکه های آب است. بعضی مواقع دیوارهای خانه حالت اولیه خودش را از دست می دهد. این می تواند نشانه ای از وجود نشتی آب در پشت دیوارها باشد. به محض اینکه این لکه ها را دیدید سریعا برای حل این مشکل اقدام کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سهراب 1396-09-13 22:19
سلام وقتتون بخیر، دیوار خونه دچار نم شده میخواستم ببینم برای درست کردنش چیکار کنم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سیامک نعمت پور 1398-07-02 17:12
سلام بهترین و مطمئن ترین راه اوردن فرد متخصص همراه دستگاه نشت یاب هست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهران 1396-09-24 12:08
سلام دیوار ساختمون دچارنم شده متوجه شدیم که از لوله کشی ساختمان،میخواستم بدونم تو کدوم بخش لوله کشی ممکن اشکال ایجاد شده باشه که باعث نم شده؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1396-09-28 11:11
سلام دوست گرامی، اشکال در  سیستم لوله کشی فاضلاب منزل، اشتباه در کارگذاری روشویی، سیفون تخلیه فاضلاب لباسشویی، نقص در سیستم تخلیه فاضلاب وان حمام،سیستم تخلیه توالت، سینک ظرفشویی و هزاران اشکال دیگر که ممکن است در هرجایی از تاسیسات ساختمان به وجود آمده باشد. 
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رحمان 1396-12-07 06:09
سلام
کمد دیواری پشت توالت قرار دارد و بشدت نم دارد و بوی کفک میدهد چه باید کرد؟ ایا تخریب زئاد نیاز دارد؟ با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1396-12-11 07:17
سلام وقت شما بخیر
بستگی به لوله کشی دارد. از فاضلاب باشد یا لوله سفید.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد