سرد بودن آب منبع انبساط، کارکرد سیستم گرمایشی را مختل می کند. در این مقاله کوتاه، به علل اصلی این پدیده در تاسیسات ساختمان می پردازیم.

برای آشنایی بیشتر با منبع انبساط باز، انواع و طریقه لوله کشی و نصب آن به مقالات منبع انبساط باز چیست (بزودی منتشر می شود) طریقه نصب و لوله کشی منبع انبساط باز (بزودی منتشر می شود)مراجعه فرمایید.

  • عدم گردش آب در سیستم انبساط شوفاژ

علت اصلی سرد بودن آب منبع انبساط باز، گردش نیافتن آب در سیستم انبساط شوفاژ محسوب می شود. بسته بودن لوله های رفت و برگشت منبع انبساط که از کیپ بودن لوله ها ناشی می شود، می تواند باعث سرد شدن رادیاتورها و در نهایت ترکیدن دیگ موتورخانه و به تبع آن سلب آسایش ساکنین و تحمیل هزینه های ناخواسته بسیار بر مالکین ساختمان شود.

علت سرد بودن آب منبع انبساط 1

شکل 1 نمونه ای از مخزن منبع انبساط باز که در تاسیسات ساختمان بکار می رود

  • قرارگیری منبع انبساط باز در محیط بیرون

نصب منبع انبساط در هوای آزاد باعث می شود که انتقال حرارت بالایی با هوای سرد محیط داشته باشد و در نتیجه، در شرایط آب و هوایی سرد، آب مخزن هم به تدریج دمای خود را از دست دهد.

علت سرد بودن آب منبع انبساط 2

شکل 2 قرارگیری منبع انبساط باز در هوای آزاد که در روزهای زمستانی در معرض هوای سرد است

  • بستن شير رفت به مخزن انبساط

انجام اين كار غيرمتعارف باعث جلوگیری از ورود آب داغ به منبع انبساط مي شود و در نتيجه دماي آب داخل منبع انبساط کاهش می یابد.

توضیح بیشتر: با بستن شير ورودي به منبع انبساط هيچ مشكلی در فشار سيستم ایجاد نمی شود، زیرا منبع انبساط به واسطه لوله برگشت به كلكتور برگشت وصل می شود و هر گونه انبساط آب سيستم، از طريق كلكتور رفت، وارد وسايل گرمايشی نظير منبع دوجداره آب گرم یا منبع کویلی شده و از آن طریق به كلكتور برگشت منتقل شده و به منبع انبساط می رسد. به عبارت دیگر، براي حفظ فشار در سيستم وجود يك لوله برگشت كافي است.

علت سرد بودن آب منبع انبساط 3

شکل 3 نمونه ای از یک منبع انبساط باز همراه با ورودی ها و خروجی های آن

بسته شدن شير لوله رفت به منبع انبساط، نسبت به حالت قبلي دو مزیت را براي سيستم ایجاد می کند. اول اينكه کاملا باعث جلوگیری از اتلاف انرژي در اين نقطه مي شود و دوم اینکه، انرژي الكتروپمپ سيركوله به طور كامل به منظور به گردش درآوردن سيال در داخل سيستم گرمايشي صرف شده و از اتلاف انرژي الكتريكي در داخل منبع انبساط جلوگيري مي شود.

در اين روش نسبت به روش رايج فعلي، مدت زمان كاركرد الكتروپمپ به مقدار زيادي (بيش از 40%) کم مي شود، يعني پمپ در زمان كمتري گرما را از ديگ موتورخانه به لوازم گرمايشی انتقال داده و استراحت بيشتري کرده و طول عمر بیشتری خواهد داشت (می توانید در فصل زمستان، صرفا با بستن شير رفت به منبع انبساط اثر اين عمل را در كاهش زمان پمپاژ آب اندازه گيري نمایید).

علت سرد بودن آب منبع انبساط 4

شکل 4 نمونه دیگری از یک منبع انبساط باز همراه با خروجی ها و ورودی های متصل به آن

جهت آشنایی با منبع انبساط بسته و راهکارهای اجرایی نصب و راه اندازی آنها به لینکه های منبع انبساط بسته چیست، محل نصب منبع انبساط بسته (بز.دی منتشر می شود)، و جایگزینی منبع انبساط بسته به جای منبع انبساط باز (بزودی منتشر می شود) مراجعه فرمایید.

مقاله علت سرریز منبع انبساط (بزودی منتشر می شود) به واکاوی یکی دیگر از مشکلات شایع منبع انبساط می پردازد که مطالعه آن را برای شما خوانندگان گرامی توصیه می کنیم.

در صورت سرد شدن آب منبع انبساط ساختمان، با ما تماس بگیرید تا همکاران واحد فنی ضمن حضور در محل، به عیب یابی مشکل و ارائه خدمات مورد نیاز سرویس و تعمیر بپردازند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # H 1397-08-22 02:32
مشکل ساختمان ما از این قراره که ما همیشه اب سرد نداریم اب گرم ما با اب سرد مخلوطه خیلی کم پیش میاد که اب کاملا سرد باشه مگر اینکه اب گرم یک شیر را باز کنیم تا مثلا شیر اشپزخانه اب سرد داشته باشه ولی سیستم موتورخانه کاملا درست و سرویس شده همیشه ولی اب سرد هیچوقت نداربم مگر موتورخانه درجه اش کم باشه یا مثلا شیر دسشویی سمت گرم باز باشه تا مثلا اشپزخانه اب سرد بیاد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Omid hadadi 1397-10-14 07:18
سلام این مشکلی که شما میگید به احتمال زیاد یکجا لوله سرد یا با برگشت و یا لوله گرم مخلوط شده و باید کسی که تخصص داره واحد به واحد تست کنه تا مشکل رو پیدا کنه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ناشناس 1397-11-24 16:06
سلان خسته نباشید ما تو موتور خانه 2 مخزن داریم الان 4روز است که یکی خوب گرم دیگری تو24 ساعت حدودا4ساعت گرم میشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Omid hadadi 1397-11-27 00:14
سلام اول باید ببینید منبع دوجداره هست یا کوئلدارچندعلت باعث مشکل میشه احتمال داره کوئل رسوب گرفته باشه و یا پمپ هرز کار کنه و یا کشویی شیرفلکه ای خراب شده باشه و... تمام موارد باید کنترل بشه تا مشکل پیدا بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امیررضا رضایی 1397-12-19 00:44
سلام.حدود دوسال است که آب منبع انبساط موتورخانه ما روی پشت بام سرد است اما شوفاژ ها داغ است وآب گرم است.علت چه میتواند باشد.باسپاس
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مصطفی اسماعیلی 1397-12-23 10:35
سلام
آب به درستی در منبع انبساط شما گردش نمی کند که سرد است.
البته امکان این را دارد که منبع انبساط شما به شیوه قدیمی تک ورودی کار شده باشد که احتمال آن ضعیف است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد