وجود نوسان دما در پکیج های شوفاژ دیواری به دلیل گرم شدن آب باعث شده است تا در ساختار این پکیج ها از یک منبع انبساط بسته استفاده شود تا در هنگام بالا رفتن فشار آب در مدار گرمایشی حجم افزایش یافته آب را به خود جذب کند و اجازه ندهد تا فشار وارده در سیستم و مدار گرمایش باعث آسیب به اتصالات و لوله های گرمایش بشود.

قبلا در مقاله ای مجزا در خصوص تعویض منبع انبساط پکیج (به زودی منتشر می شود)  توضیح دادیم و پیشنهاد می کنیم این مقاله را هم در صورت نیاز به تعمیر و تعویض منبع انبساط حتما مطالعه فرمایید.

منابع انبساط پکیج معمولا در انتهای پکیج و یا در کنار پکیج کار گذاشته می شوند و حالتی بشکه ای و یا مخزنی شکل دارند و به راحتی قابل تشخیص هستند.

نحوه تنظیم و تعمیر منبع انبساط پکیج 1

محل قرار گرفتن منبع انبساط پکیج در سمت چپ تصویر

همانگونه که در مقاله تعویض منبع انبساط توضیح دادیم در صورتیکه این منابع انبساط پکیج به هر دلیل خراب شوند و ایراد از خود مخزن و یا منبع باشد تنها راه مرتفع شدن این ایراد تعویض منبع انبساط می باشد. اما اگر عوامل دیگری در خرابی آن دخیل باشند می توانید خودتان و یا با تماس با یک تعمیر کار حرفه ای پکیج منبع انبساط را تعمیر کنید.

کدام دست از مشکلات منبع انبساط بسته پکیج قابل تعمیر است؟

اگر مشکلات مرتبط با منبع انبساط پکیج را عوامل بیرونی تشکیل دهند قابل تعمیر است. عواملی مانند گرفتگی مسیر منبع و یا آب دادن زیر منبع انبساط و... که در ادامه به آنها بیشتر خواهیم پرداخت. اما هر گاه ایراد تشخیص داده شده به دلیل عوامل داخلی منبع انبساط باشد تعمیر این مخازن یا شدنی نیست و یا اصلا مقرون به صرفه نمی باشد.

عواملی مانند باد دادن سوزن هوای مخزن، خرابی پرده دیافراگم و یا بالن درون مخزن یا منبع انبساط، سوراخ شدن و دفرمه شدن منبع انبساط و ... قابل تعمیر نیست و بهتر است طبق روش توضیح داده شده در مقاله تعویض منبع انبساط پکیج این منبع را تعویض کنید.

نحوه تنظیم و تعمیر منبع انبساط پکیج 2

نمونه ای از منبع انبساط پکیج

اما اگر دلیل خرابی منبع گرفتگی مسیر لوله و یا شیلنگ رابط باشد هر چند علائم تشخیص تفاوتی ندارد ولی با بر طرف کردن این مشکل به راحتی ایراد بر طرف می شود. برای این کار کافی است لوله رابط را باز کنید و با استفاده از اسید سبک مانند جوهر نمک یا سرکه لوله را تمیز کنید. و دوباره سر جای خود ببندید.

گاهی هم در محل بستن لوله رابط بر روی مدار گرمایش و یا زیر خود منبع نشتی ایجاد می شود که احتمال دارد یا مهره شل شده باشد و یا اورینگ خراب باشد. اگر مشکل این دو بود که با تعویض اورینگ و محکم کردن مهره مشکل به راحتی حل می شود ولی اگر مشکل از خود رابط بود بهتر است رابط را تعویض کنید.

میزان فشار باد منبع انبساط پکیج

هر دستگاه پکیج بسته به مدل و توان حرارتی که دارد از منبع انبساط متفاوتی بهره مند می باشد. یعنی منبع به کار گرفته شده در این پکیج ها دارای توان و ظرفیت های متفاوتی است. مثلا پکیج های شوفاژ دیواری که بار حرارتی 24 تا 26 کیلو وات تولید می کنند معمولا منبع انبساط 6 لیتری دارند و پکیج های شوفاژ دیواری 28 تا 30 کیلو واتی منبع انبساطی 8 لیتری و پکیج هایی با بار حرارتی 32 تا 40 کیلو واتی از منبع انبساط 10 لیتری استفاده می کنند.

نحوه تنظیم و تعمیر منبع انبساط پکیج 3

منبع انبساط 6 لیتری پکیج شوفاژ دیواری

این میزان منابع به این دلیل در این پکیج های شوفاژ دیواری تعبیه می شود که هرچه ظرفیت حرارتی دستگاه پکیج بالاتر رود مدار گرمایش بزرگتر و حجم بیشتری از آب در این مدار وجود دارد. بنابراین با گرم شدن بیش از 20 درجه ای آب و بالاتر رفتن حجم آب در این مدار هرچه آب بیشتر باشد ظرفیت آب افزایش یافته هم بالاتر می رود و به همین دلیل باید منبع طرفیت نامی بیشتری داشته باشد.

از این رو طرفیت منابع مورد استفاده از پکیج ها متفاوت است. ولی در نظر داشته باشید تمامی منابع انبساط به کار رفته شده در پکیج ها از نوع منبع انبساط بسته هستند که بصورت پرس شده و قالبی ساخته می شوند.

تفاوت در نوع منابع انبساط ممکن است وجود داشته باشد ولی برای عملکرد مناسب داخل مدار گرمایش این منابع بواسطه یک بالن و یا پرده دیافراگمی به دو قسمت هوا و آب تقسیم شده اند. هرچه میزان این منبع بزرگتر و یا کوچکتر باشد تفاوتی در میزان بار و فشار مورد نیاز برای منابع ایجاد نمی کند و تمامی منابع در صورتیکه از هوای معمولی پر شده باشند باید بین 0.9 تا 1 بار فشار در قسمت هوای خود داشته باشند. البته اگز این میزان بین 0.8 تا 1.2 هم باشد مشکلی ندارد .

حال اگر به جای هوای معمولی از ازت استفاده شده باشد باید بین 0.7 تا 1 بار در قسمت هوای منبع انبساط همواره فشار وجود داشته باشد.

تست فشار منبع انبساط پکیج

برای بررسی میزان فشار موجود در منبع انبساط بهترین راه استفاده از بار سنج های مخصوص است. برای این کار می توانید از یک فشارسنج معمولی استفاده کنید و با بستن آن بر روی شیر سوزنی منبع انبساط میزان هوای موجود در منبع را اندازه گیری کنید.

نحوه تنظیم و تعمیر منبع انبساط پکیج 4

فشارسنج مناسب برای تست فشار منبع انبساط پکیج

همواره به یاد داشته باشید تنها زمانی این عدد درست خواهد بود که مدار خاموش و آب داخل مدار کاملا سرد باشد.

تنظیم فشار منبع انبساط پکیج شوفاژ دیواری

اگر میزان فشار منبع انبساط کم بود با استفاده از یک تلمبه معمولی باید میزان فشار را تا مقدار مناسب برسانید. درست همانند زمانی که دوچرخه خود را با تلمبه باد می کنید باید اهرم تلمبه را روی شیر سوزی قرار داده و باد بزنید.

مرتبا با استفاده از فشارسنج مقدار هوا را بررسی کنید تا بیشتر از یک بار در منبع وارد نشود. به یاد داشته باشید که اضافه بار داخل منبع می تواند فرآیند حرکت آب در مخزن را تحت الشعاع قرار دهد.

علائم خرابی منبع انبساط پکیج

موارد مختلفی می تواند نشان از خرابی منبع انبساط پکیج باشد . اما به طور کلی بالا رفتن بیش از اندازه فشار و یا افتادن فشار و نوسان فشار سه عامل کلیدی نشان دهنده خرابی منبع انبساط هستند. معمولا این نوسان فشار در صفحه مانومتری پنل پکیج قابل رویت است . معمولا در صورت خرابی منبع انبساط این عقربه و نشانگر فشار بسیار بالا می رود و در هنگام سرد شدن عقربه پایین تر از حد نرمال و یا به جای اصلی خود باز می گردد.

گاهی آنقدر فشار مدار بالا می رود که شیر اطمینان پکیج وارد عمل می شود و مقداری از اب را از مدار خارج می کند و به همین دلیل با سرد شدن مدار گرمایش فشار مدار می افتد و باعث خاموشی پکیج می شود.

نحوه تنظیم و تعمیر منبع انبساط پکیج 5

حد نرمال فشار پکیج

البته گاهی مواقع دلیل خرابی و بالا و پایین شدن فشار در مدار گرمایش خود منبع انبساط نیست و ممکن است به دلیل گرفتگی شیلنگ و یا لوله رابط این اتفاق بیافتد. از این رو باید قبل از تعویض منبع انبساط ابتدا این لوله و یا رابط تست شود.

تست منبع انبساط پکیج

برای اینکه اطمینان پیدا کنید خرابی پکیج از منبع انبساط می باشد روش ساده ای وجود دارد که می توانید بوسیله آن مطمئن شوید که منبع خراب است.

برای این کار پس از تست و بررسی باز بودن شیلنگ و یا لوله رابط منبع انبساط با مدار گرمایش باید سوزن والو منبع انبساط را با سر پیچ گوشتی کمی فشار دهید. اگر هوا از آن خارج شد به احتمال زیاد منبع انبساط سالم است. اما اگر آب از آن خارج شود قطعا منبع انبساط خراب شده و باید تعویض شود.

نحوه تنظیم و تعمیر منبع انبساط پکیج 6

شیر سوزنی منبع انبساط پکیج

اگر آب و هوا هیچ یک خارج نشد احتمال زیاد دارد که هوای منبع انبساط تخلیه شده است. بنابراین باید ابتدا منبع با روش توضیح داده شده دوباره باد شود و سپس دوباره این آزمایش انجام شود.

به دلایل زیادی می تواند باد مخزن تخلیه شود که در مقاله ای جداگانه این موضوع توضیح داده خواهد شد. اما اگر در هر صورت دلیل خرابی منبع انبساط پاره شدن پرده دیافراگمی باشد باید منبع انبساط تعویض شود.

تست و بررسی منبع انبساط را هر چند خود شما هم به راحتی می توانید انجام دهید ولی به یاد داشته باشید تعویض و تعمیر منبع انبساط کار مشکلی است و اگر درست به این فرآیند آشنایی نداشته باشید زمان زیادی از شما خواهد گرفت و نتیجه مطلوبی هم به همراه نخواهد داشت. از این رو توصیه می کنیم همواره به دلیل حساسیت قطعات پکیج موضوع تعمیر پکیج خود را به متخصصین این حوزه بسپارید.

گروه تاسیسات 24 ساعته با سال ها تجربه مفید در حوزه تعمیر و خدمات تاسیساتی مختلف در تمامی ساعات شبانه روز آماده ارائه خدمات و پاسخ گویی به سئوالات و نظرات شما می باشد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +2 # شیخی 1397-02-07 20:31
سلام
چند بار تا حالا باد منبع پکیج را تنظیم کردم ولی باز کم می شه. کارشناس گفته باید عوضش کنم . درسته؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1397-02-08 22:49
سلام دوست گرامی
احتمالا منبع شما از جایی نشتی هوا دارد. اگر نشتی هوا داشته باشد باید تعویض شود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ماهوری 1397-02-09 22:33
سلام
اینکه بار دستگاه مرتب بالا میره به خاطر خرابی منبع انبساط است؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1397-02-10 23:04
سلام
نه همیشه. اما یکی از دلایل آن همین منبع انبساط است. ممکن است گرفتگی داشته باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # کامجو 1397-02-13 00:20
سلام
اگر باد در منبع زیادباشه مشکلی دارد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1397-02-13 23:57
سلام
بله. باعث میشه فشار و بار دستگاه بالا بره و در عملکرد گرمایش دستگاه اختلال پیش بیاید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # کمال 1397-09-22 12:06
سلام منبع انبساط پکیجم باید تعویض بشه مارک پکیج سیمات می باشد آیا میشود از منبع انبساط پکیج بوتان استفاده کرد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # امید حدادی 1397-09-24 10:16
سلام وقتتون بخیر. اگر ابعادش بهش بخوردبله میشوداستفاده کرد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # غزل 1397-10-13 15:18
با سلام و خسته نباشید پکیج گرم میشه درجه اش تا ۸۰میره شوفاژ گرم میشه اما آب حمام گرم نمیشه دلیلش می تونه کم شدن هوا پکیج باشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # Omid hadadi 1397-10-14 03:16
سلام مبدل رسوب دارد باید اسید شویی بشه وهمچنین ntcبازدید بشه و درصورت خرابی تعویض بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # میرزا 1397-12-21 14:51
با سلام آب گرم حمام ما که از پکیج تامین می شود خیلی نوسان دارد سریع سرد و مجددا گرم می شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا پیری 1397-12-22 19:58
سلام فن و مبدل باید شسته بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سعید 1398-01-18 19:36
سلام پکیج ایران رادیاتور مدلmff24از اول نصب با گرم شدن رادیاتور فشار بار بالا میرود حداکثر ۲۰۵ بار آیا دستگاه ایراد دارد۰
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-01-20 16:22
سلام
باید منبع انبساط پکیج چک بشه فشار منبع پکیج شما حد مجاز نیست وباید منبع انبساط پکیج شارژ دقیق بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسن میرزائی 1398-01-27 11:21
سلام من دستگام بوتان مدل BL220 هستش
ظاهراً شلنگ منبع انبساطش پاره شده میخواستم ببینم از کجا میتونم شلنگ رو گیر بیارم نمایندگی ها ندارند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-01-28 02:26
سلام
این مدل چون قدیمی هست لوازمشون کمی نایابه شما باید از تعمیرگاهها یا کسایی ک کار خدمات انجام میدن استوکشو تهیه کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا بيروتى 1398-02-05 00:20
سلام
براى باد كردن منبع انبساط شير پركن بايد بسته يا باز باشد
ويا شير ورودى اب سرد باز يا بسته باشد
با باد كردن منع بار بالا ميايد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Omid hadadi 1398-02-06 03:58
سلام برای بادزدن هیچ شیری نبایدبازباشدوبارپکیج هم بایدروی صفرباشدومنبع ازآب خالی باشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی 1398-02-15 14:01
سلام
منبع انبساطی که از روی دستگاه باز شده رو چگونه میشه تست کرد که خراب هست یا سالم. منبع انبساط رو باد کردم و والو ان سالم هست و باد خالی نمیکند ایا منبع انبساط سالم هست ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جلال شریفی 1398-02-23 09:48
سلام
اگه والفو فشار بدید و اب زد بیرون منبع مرخصه و باید عوص شه اگه هم خالی بود باید اندازه یک واحد بادش کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن