منابع کویلی به عنوان مبدل های حرارتی در تامین و نگهداری آب گرم در مصارف خانگی و صنعتی اهمیت زیادی دارند.

در واقع این منبع از یک مخزن و یک کویل تشکیل شده است و آب سرد با مجاورت غیر مستقیم در کنار آب گرم بویلر، گرم می شود.

پس همین موضوع می تواند اهمیت رسیدگی به منبع کویل دار موتورخانه را به منظور طول عمر بیشتر و کارکرد طولانی تر آن به وضوح نمایش دهد.

به همین منظور در ادامه راجع به مزایای توجه به شستشوی منبع کویل دار، نکات مهمی که در حین شستشوی شیمیایی آن باید رعایت شود و بهترین فاصله زمانی که برای اسیدشویی منبع کویل دار وجود دارد، صحبت می کنیم.

از شما هم دعوت می کنیم که تا پایان این متن با ما همراه باشید تا این نکات را به ترتیب بررسی کنیم و به اطلاعات کاملی دست پیدا کنیم.

 

مزایای توجه به شستشوی منبع کویل دار موتورخانه

 

منبع کویل دار یا کویلی آب گرم به عنوان یک آبگرمکن غیرمستقیم در موتورخانه فعالیت می کند. بازدید و سرویس دوره ای منظم و شست و شوی آن، باعث افزایش کارایی کل سیستم گرمایشی و حرارت مرکزی ساختمان می شود.

باید توجه داشت که تعمیر و نگهداری منبع کویل دار آب گرم بسیار مهم تلقی می شود. به طور معمول، با بهره گیری از روش شستشوی مکانیکی یا اسیدشویی، رسوب داخل کویل ها را می زدایند.

كاهش نرخ انتقال حرارت بین تجهیزات و محیط و به تبع آن، افزایش مصرف سوخت موتورخانه و كاهش راندمان سيستم گرمایشی، تنها بخشی از آثار مخرب رسوب بر تجهیزات موتورخانه ساختمان است.

توجه داشته باشید که از مهمترین دلایل خراب شدن منبع کویل دار همین رسوب گرفتن می باشد که آقای مهندس اسماعیلی توضیحاتی را در کلیپ زیر بیان می کنند.

 

سالم ماندن مخزن به مدت طولانی و خراب شدن کویل‌های مسی باعث شده است که منبع کویل دار آب گرم کمتر نیاز به تعویض و تعمیر داشته باشد و در عین حال باید بیشتر به اسیدشویی، تعمیر و یا تعویض کویل آن اقدام نمود.

در کلیپ زیر مهندس مصطفی اسماعیلی کارشناس تاسیساتی در مورد دلایل سرویس و شستشوی منبع کویل دار و تاثیر آن بر عملکرد موتورخانه همینطور زمان مناسب این کار و روش اسیدشویی کویل ها نکاتی را می گویند.

 

برای آشنایی بیشتر با منابع کویل دار، به لینک منبع کویلی آب گرم مراجعه فرمایید.

 

سرویس و شست و شوی منبع کویل دار موتورخانه 1

شکل 1 امروزه استفاده از منبع کویلی آب گرم بسیار متداول شده است

کویل ها می بایست به صورت دوره ای باز و اسیدشویی و تمیز شوند.

رسوب زدای هیدروفلو یکی از بهترین راهکارهای سبز (دوستدار محیط زیست) بمنظور محافظت از کویل های مسی، شیرآلات بهداشتی و مدار لوله کشی آب گرم مصرفی در مقابل تشکیل رسوب است.

در این روش با ارسال امواج رادیویی بی ضرر یا کم ضرر، تمامی مدار آب گرم مصرفی و منابع کویل دار را سختی گیری و رسوب زدایی می کنند.

سرویس و شست و شوی منبع کویل دار موتورخانه 2

شکل 2 تصویری از یک منبع کویلی آب گرم افقی موتورخانه

سرویس و شست و شوی منبع کویل دار موتورخانه 3

شکل 3 تصویری از یک منبع کویلی آب گرم ایستاده موتورخانه

فرآیند اسیدشویی انجام شده در راه اندازی، تعمیر و سرویس دستگاه های موتورخانه و سيستم هاي حرارت مرکزی نظیر مبدل هاي حرارتي، رادياتورها و كويل هاي حرارتی به مراتب پيچيده تر از شستشوي بويلر و ديگ بخار موتورخانه است.

تنوع بیشتر فلزات تشکیل دهنده آنها، انتخاب اسيد و حلال مناسب را بسيار دشوارتر می کند.

برای اسيدشويي دستگاه متشکل از چند فلز، باید دقت ویژه ای به خرج داد، زیرا در ساخت قسمتی از دستگاه كه خارج از ديد و دسترسي است، ممكن است از فلز آسیب پذیری (براي نمونه فولاد و مس) در برابر اسید استفاده شده باشد و به سرعت آسیب ببیند.

برای آشنایی بیشتر با سرویس دیگ ها و بویلر های موتورخانه به مطلب سرویس بویلر موتورخانه مراجعه فرمایید.

 

نکات مهم در هنگام شستشوی شیمیایی منبع کویل دار موتورخانه

 

با بررسی نکاتی درباره شستشوي شيميايي منبع کویل دار موتورخانه، این بخش را ادامه می دهیم:

سرویس و شست و شوی منبع کویل دار موتورخانه 5

شکل 4 اسیدشویی دیگ موتورخانه در یکی از پروژه های مجموعه تاسیسات 24 ساعته

  • داشتن میزانی از مواد بازدارنده خوردگی در ماده شيميايي مورد نظر جهت شستشو الزامی است. در غیر این صورت، باید شاهد آسیب های جبران ناپذیر خوردگی محلول اسيدي بر روي فلز باشید.
  • استفاده از تجهیزات ايمني مناسب از قبیل: دستكش، عينك، ماسك تنفسي، چكمه و ... برای مجريان در زمان كار الزامی است.
  • بعد از اتمام اسيدشويي، آبكشي یا فلاشينگ نباید فراموش شود. این کار باعث پاک شدن مسيرها از هر گونه مواد شيميايي می شود. باقي ماندن اين مواد شدیداً خورنده، آسيب ديدن تجهيزات موتورخانه را بدنبال دارد.

سرویس و شست و شوی منبع کویل دار موتورخانه 6

شکل 5لازم است بعد ازسرویس تخصصی کل فضای اطراف موتورخانه تمیزکاری شود

 

بهترین فاصله زمانی برای اسید شویی منابع کویل دار

سوالی که معمولا مطرح می شود این است که اسید شویی منابع کویل دار معمولا با چه نرخ زمانی انجام می شود؟

در جواب باید گفت که تعداد دفعات شست و شوی اسیدی منبع کویل دار، بر اساس سختی آب مصرفی منطقه و مقدار نمک و شوری آن، تعیین می‌شود.

به طور مثال در شهر تهران پیشنهاد می شود که دوره اسید شویی منابع کویل دار بین یک تا یک سال و نیم باشد، در حالی که در منطقه ای با آب شور این زمان کاهش یافته و به شش ماه تقلیل می یابد.

البته به این نکته مهم توجه داشته باشید که نصب سختی گیر آب می تواند تا حد زیادی سرعت تشکیل رسوبات را کاهش داده و بازدید و سرویس موتورخانه را تسهیل کند.

با توجه به مطالب گفته شده در این مطلب با اهمیت سرویس و شست و شوی منابع کویل دار موتورخانه آشنا شدید، لذا توصیه ما به شما این است که انجام این کار را در چک لیست تعمیر و نگهداری موتورخانه خود قرار دهید.

 

جمع بندی

قطعاً از توضیحات این مطلب دریافته اید که سرویس و شستشوی منبع کویل دار موتورخانه تا چه اندازه مهم و ضروری است.

اما حالا قصد داریم که مروری بر اساسی ترین نکاتی که در این مطلب به آن ها اشاره شد داشته باشیم:

  •  برای افزایش کارآیی کویل ها باید سرویس دوره ای و اسیدشویی آن ها را جدی گرفت.
  • اگر پس از اتمام اسیدشویی، آبکشی یا فلاشینگ انجام نشود، مسیرها از مواد شیمیایی و خورنده پاک نمی شوند و تجهیزات موتورخانه آسیب می بینند.
  •  تعداد دفعات لازم برای اسیدشویی منبع کویل دار براساس سختی آب مصرفی منطقه و نمک و شوری آن تعیین می گردد.

به طور کلی در اکثر مواقع می توان با سرویس به موقع وسایل، از خرابی و کاهش ماندگاری و طول عمر آن ها جلوگیری نمود.

منبع کویلی موتورخانه نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد و شما با انجام سرویس و شستشوی دوره ای آن می توانید در هزینه های خود نیز صرفه جویی کنید.

چرا که در غیر این صورت باید منبع کویلی را تعمیر و یا تعویض کنید. طبیعتاً در چنین حالتی علاوه بر افزایش چند برابری هزینه ها، با مشکل تامین آب گرم هم مواجه می شوید.

حال فرض کنید که هوای سرد و سوزان هم به این ماجرا اضافه شود و شما به دلیل سهل انگاری و عدم سرویس و شستشوی به موقع منبع کویلی نتوانید از آب گرم بهره مند شوید.

پر واضح است که هر کدام از ما اگر در چنین شرایطی گرفتار شویم، حال خوشی نخواهیم داشت و آسایشمان برهم می خورد.

به همین منظور مجموعه تاسیسات 24 ساعته با تیمی از مجرب ترین استادکاران در کنار شما می باشد تا با انجام سرویس و شستشوی منبع کویل دار موتورخانه شما، بار دیگر آرامش را مهمان خانه هایتان نماید.

ضمناً خدمات این مجموعه کاملاً تضمین شده می باشد و اگر مشتریان از کار مجری رضایت کافی نداشته باشند، بار دیگر همان خدمت را به صورت رایگان به مشتری ارائه می دهد.

پس تا فرصت باقیست دست به کار شوید و این کار را به آینده موکول نکنید. برای استفاده از خدمات با کیفیت و مطلوب ما کافیست از یکی از دو روش زیر سفارش خود را ثبت نمایید:

* تکمیل فرم درخواست سرویسکار متخصص

* تماس با شماره تلفن های صفحه تماس با ما

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران، کرج، مشهد، شیراز، شهریار، اسلامشهر، اصفهان، تبریز، رشت، اهواز، اراک، پردیس، رودهن، بومهن، پرند، دماوند، قم، ارومیه، کرمانشاه، شهر قدس فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 200.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.

شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

1. در صفحه درخواست سرویسکار متخصص، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.

2. با شماره های قسمت تماس با ما، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

برخی از سوابق کاری مرتبط با سرویس و تعمیر موتورخانه و تجهیزات وابسته

 

نظرات مشتریان

اشتراک گذاری این صفحه