امتیاز کاربران
ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

در ادامه مطلب عیب یابی و تعمیر منبع کویل دار قصد داریم تا این بار در خصوص سرویس و شست و شوی منبع کویل دار موتورخانه صحبت کنیم.

 

مزایای توجه به شستشوی منبع کویل دار موتورخانه

منبع کویل دار یا کویلی آب گرم به عنوان یک آبگرمکن غیرمستقیم در موتورخانه فعالیت می کند. بازدید و سرویس دوره ای منظم و شست و شوی آن، باعث افزایش کارایی کل سیستم گرمایشی و حرارت مرکزی ساختمان می شود.

سرویس و شست و شوی منبع کویل دار موتورخانه 4

باید توجه داشت که تعمیر و نگهداری منبع کویل دار آب گرم بسیار مهم تلقی می شود. به طور معمول، با بهره گیری از روش شستشوی مکانیکی یا اسیدشویی، رسوب داخل کویل ها را می زدایند.

كاهش نرخ انتقال حرارت بین تجهیزات و محیط و به تبع آن، افزایش مصرف سوخت موتورخانه و كاهش راندمان سيستم گرمایشی، تنها بخشی از آثار مخرب رسوب بر تجهیزات موتورخانه ساختمان است.

سالم ماندن مخزن به مدت طولانی و خراب شدن کویل‌های مسی باعث شده است که منبع کویل دار آب گرم کمتر نیاز به تعویض و تعمیر داشته باشد و در عین حال باید بیشتر به اسیدشویی، تعمیر و یا تعویض کویل آن اقدام نمود.

برای آشنایی بیشتر با منابع کویل دار، به لینک منبع کویلی آب گرم مراجعه فرمایید.

 

سرویس و شست و شوی منبع کویل دار موتورخانه 1

شکل 1 امروزه استفاده از منبع کویلی آب گرم بسیار متداول شده است

کویل ها می بایست به صورت دوره ای باز و اسیدشویی و تمیز شوند.

رسوب زدای هیدروفلو یکی از بهترین راهکارهای سبز (دوستدار محیط زیست) بمنظور محافظت از کویل های مسی، شیرآلات بهداشتی و مدار لوله کشی آب گرم مصرفی در مقابل تشکیل رسوب است.

در این روش با ارسال امواج رادیویی بی ضرر یا کم ضرر، تمامی مدار آب گرم مصرفی و منابع کویل دار را سختی گیری و رسوب زدایی می کنند.

سرویس و شست و شوی منبع کویل دار موتورخانه 2

شکل 2 تصویری از یک منبع کویلی آب گرم افقی موتورخانه

سرویس و شست و شوی منبع کویل دار موتورخانه 3

شکل 3 تصویری از یک منبع کویلی آب گرم ایستاده موتورخانه

فرآیند اسیدشویی انجام شده در راه اندازی، تعمیر و سرویس دستگاه های موتورخانه و سيستم هاي حرارت مرکزی نظیر مبدل هاي حرارتي، رادياتورها و كويل هاي حرارتی به مراتب پيچيده تر از شستشوي بويلر و ديگ بخار موتورخانه است.

تنوع بیشتر فلزات تشکیل دهنده آنها، انتخاب اسيد و حلال مناسب را بسيار دشوارتر می کند.

برای اسيدشويي دستگاه متشکل از چند فلز، باید دقت ویژه ای به خرج داد، زیرا در ساخت قسمتی از دستگاه كه خارج از ديد و دسترسي است، ممكن است از فلز آسیب پذیری (براي نمونه فولاد و مس) در برابر اسید استفاده شده باشد و به سرعت آسیب ببیند.

برای آشنایی بیشتر با سرویس دیگ ها و بویلر های موتورخانه به مطلب سرویس بویلر موتورخانه مراجعه فرمایید.

 

نکات مهم در هنگام شستشوی شیمیایی منبع کویل دار موتورخانه

با بررسی نکاتی درباره شستشوي شيميايي منبع کویل دار موتورخانه، این بخش را ادامه می دهیم:

سرویس و شست و شوی منبع کویل دار موتورخانه 5

شکل 4 اسیدشویی دیگ موتورخانه در یکی از پروژه های سایت

  • داشتن میزانی از مواد بازدارنده خوردگی در ماده شيميايي مورد نظر جهت شستشو الزامی است. در غیر این صورت، باید شاهد آسیب های جبران ناپذیر خوردگی محلول اسيدي بر روي فلز باشید.
  • استفاده از تجهیزات ايمني مناسب از قبیل: دستكش، عينك، ماسك تنفسي، چكمه و ... برای مجريان در زمان كار الزامی است.
  • بعد از اتمام اسيدشويي، آبكشي یا فلاشينگ نباید فراموش شود. این کار باعث پاک شدن مسيرها از هر گونه مواد شيميايي می شود. باقي ماندن اين مواد شدیداً خورنده، آسيب ديدن تجهيزات موتورخانه را بدنبال دارد.

سرویس و شست و شوی منبع کویل دار موتورخانه 6

شکل 5لازم است بعد ازسرویس تخصصی کل فضای اطراف موتورخانه تمیزکاری شود

 

بهترین فاصله زمانی برای اسید شویی منابع کویل دار

سوالی که معمولا مطرح می شود این است که اسید شویی منابع کویل دار معمولا با چه نرخ زمانی انجام می شود؟

در جواب باید گفت که تعداد دفعات شست و شوی اسیدی منبع کویل دار، بر اساس سختی آب مصرفی منطقه و مقدار نمک و شوری آن، تعیین می‌شود.

به طور مثال در شهر تهران پیشنهاد می شود که دوره اسید شویی منابع کویل دار بین یک تا یک سال و نیم باشد، در حالی که در منطقه ای با آب شور این زمان کاهش یافته و به شش ماه تقلیل می یابد.

البته به این نکته مهم توجه داشته باشید که نصب سختی گیر آب می تواند تا حد زیادی سرعت تشکیل رسوبات را کاهش داده و بازدید و سرویس موتورخانه را تسهیل کند.

تعمیر و تعویض منبع گالوانیزه، عنوان مطلبی بسیار کاربردی است که مراجعه به آن را برای شما علاقه مندان به مباحث تعمیر، سرویس و نگهداری توصیه می کنیم.

 

با توجه به مطالب گفته شده در این مطلب با اهمیت سرویس و شست و شوی منابع کویل دار موتورخانه آشنا شدید، لذا توصیه ما به شما این است که انجام این کار را در چک لیست تعمیر و نگهداری موتورخانه خود قرار دهید.

در نهایت شما می توانید اسیدشویی، شست و شو و سرویس منبع کویل دار و سایر تجهیزات موتورخانه خود را در هر نقطه از تهران به ما بسپارید.

کافیست فرم درخواست سرویسکار متخصص را پر کرده و یا از طریق شماره های داخل سایت با ما تماس بگیرید، تا شاهد حضور سرویسکاران ماهر در محل ساختمان و ارائه خدمات تخصصی آن ها باشید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

تاسیسات ۲۴ ساعته در کنار شماست تا به شما کمک کند مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنید

درخواست سرویسکار متخصص

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +1 # حسن 1398-09-15 12:30
سلام
با چه موادی اقدام به شستشوی کویل مسی میکنید؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # mohamad javad 1398-09-15 17:26
سلام به کاربر گرامی شما کوئل رو باید در یه دبه پلاستیکی قرار دهید و با اضافه کردن 5لیتر اسید به داخل دبه و بقیه فضای خالی دبه رو با آب پر کنید و مشاهده میکنید که کوئل در حال جوش خوردن میباشد و بعد از اینکه مطمئن شدید رسوب ها از کوئل جدا شده است و بعد از اینکه کوئل رو از دبه اسید بیرون آوردید برای خنثی شدن اسید کوئل رو با تاید دستی شستشو دهید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی صفایی 1398-11-21 07:52
سلام منبع کویل دار را یکسال نیست رسوب زدایی شده ،دوسه روزاست آ ب سرد است،شوفاژ خوب وگرم آ ب مصرفی سرد علت چیست؟ موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مجید 1398-11-21 09:13
دوست عزیز سلام بستگی به اب منطقه و مقدار مصرف داره ولی امکان اینکه رسوب گرفته باشه هست پمپ سیرکوله منبع درست کار میکنه اگه ترموستات داره 24 ساعت یکسره کنید شیرها را چک کنید نیمه باز نباشند یا ول نکرده باشند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # احمد 1399-03-03 21:27
دوست عزیز پمپهای سیرکولاسیون ببین کار میکند و تمام والوها باز هست یا خیر یا که مغزی والو افتاده و راه اب رو گرفته اینها رو چک کن
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجید 1399-03-04 02:38
با سلام و عرض خسته نباشید به همه استادان عزیز . سوال من اینستکه چند روز بعد از اینکه رادیاتورها را در متور خانه از مدار خارج کردم و آب فقط در منبع کویل دار در گردش است دمای آب گرم مطلوب نیست.چه عواملی میتواند دخیل باشد ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1399-03-07 13:52
سلام کاربر گرامی میتونه از گرفتگی کوئل منبع کوئلی باشد و دچار رسوب گرفتگی شده باشد و دلیل بعدی اینکه پمپ رفت یا برگشت آب گرم مصرفی به خوبی کار نمیکند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن