• منابع گالوانیزه شما دچار ایراد شده است؟
 • منبع کویل دار گالوانیزه شما رسوب گرفته است؟
 • راندمان منبع آب گرم کویلی شما به نسبت قبل کاهش یافته است؟

اگر با هر یک از این موارد برخورد کرده اید، نشان دهنده این است که در منابع گالوانیزه مشکلی وجود دارد و باید آن را برطرف کرد.

چرا که این مخازن محلی برای نگهداری آب آشامیدنی و غیر آشامیدنی ساختمان شما هستند و ایراد در آن ها می تواند آسایش شما را خدشه دار نماید.

بنابراین ما در این مطلب ابتدا راجع به نحوه تعمیر و تعویض منبع گالوانیزه دو جداره آب گرم و منبع کویلی آب گرم گالوانیزه صحبت کرده و بعد به سراغ روش شستشوی منبع کویل دار گالوانیزه خواهیم رفت.

در ادامه هم روش هایی برای افزایش راندمان و دوام منبع آب گرم کویلی خواهیم گفت و سپس به شما کمک می کنیم تا بتوانید بین منبع کویلی و مبدل صفحه ای، بهترین انتخاب را داشته باشید.

در انتها هم درباره آنچه که باید برای رفع ایراد و عوض کردن منبع انبساطی گالوانیزه و منبع بسته بدانید صحبت خواهیم کرد.

پس اگر شما هم با مشکلاتی در منبع گالوانیزه خود دست و پنجه نرم می کنید تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات کاربردی و مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

 

نحوه تعمیر و تعویض منبع گالوانیزه دو جداره آب گرم

 

آب گرم تولید شده در دیگ علاوه بر تأمین گرمای رادیاتورها باید گرمای لازم برای گرم کردن آب گرم مصرفی را نیز تأمین کند.

آب گرم بطور مداوم بین منبع دوجداره و لوازم بهداشتی جریان دارد و با باز کردن شیر لوازم بهداشتی بلافاصله آب گرم از شیر خارج می شود.

تعمیر و تعویض منبع گالوانیزه 1

شکل 1 تکنسین در حال تعمیر عیوب منبع گالوانیزه

در راه اندازی و تعویض منبع گالوانیزه دو جداره آب گرم، توجه به نکات زیر می تواند بسیار مفید باشد:

 

 • برای اینکه جریان آب به خوبی در لوله آب گرم مصرفی و لوله برگشت آب گرم مصرفی در منبع گالوانیزه، برقرار باشد بر روی لوله برگشت آب گرم مصرفی در نزدیکی مخزن دوجداره یک دستگاه الکتروپمپ جریانی (سیرکولاتور) نصب می شود.
 • این پمپ دارای قدرت کمتری نسبت به پمپ سیرکولاتور آب گرم دیگ می باشد.
 • برای اینکه در زمان خراب شدن پمپ، جریان آب گرم در لوله برگشت قطع نشود، در کنار پمپ خط لوله ای به عنوان کنارگذر (بای پس) نصب می کنند که در شکل روبرو پمپ و خط بای پاس را مشاهده می کنید.
 • با خراب شدن پمپ شیر فلکه های کشویی دو طرف پمپ خطی را می بندند و شیر فلکه خط بای پاس کنارگذر را باز می کنند و آب گرم برگشتی از خط کنار گذر به سمت مخزن دوجداره گالوانیزه جریان می یابد.
 • به منظور ممانعت از برگشت آب باید بر روی لوله آب سرد ورودی به مخزن میانی و بر روی لوله برگشت آب گرم مصرفی ورودی به استوانه میانی شیر یک طرفه نصب شود.
 • برای جدا کردن منبع دوجداره گالوانیزه از شبکه لوله کشی باید در اتصال لوله ها به مخزن از مهره ماسوره استفاده کنیم.
 • لوله رفت آب گرم دیگ و لوله برگشت آب گرم دیگ نیز در دو جهت مخالف بایستی نصب شود تا مدت زمان جریان آب گرم دیگ در استوانه بیرونی منبع گالوانیزه افزایش یابد و تبادل گرمایی در تماس با استوانه میانی بهتر انجام شود.
 • برای تخلیه هوای داخل لوله(وجود هوا مانع از حرکت درست آب می شود)، شیر فلکه ای بر بالای لوله رفت آب گرم دیگ نصب می شود. علت نصب در بالا، سبک بودن هوا و تمایل به حرکت به سمت بالای لوله کشی است.

تعمیر و تعویض منبع گالوانیزه 2

 شکل 2سیرکولاتور و خط بای پس آن

جوشکاری غیر اصولی در قسمت های مختلف و علی الخصوص وقتی که به خاطر چند تکه ای بودن ورق منبع گالوانیزه، اجرای جوشکاری لازم است، از دلایل اصلی تعمیر و تعویض منبع دوجداره گالوانیزه آب گرم می باشد.

به همین دلیل، بایستی عملیات جوشکاری توسط تیم مجرب انجام شده و تاییدیه آن گرفته شود و یا در صورت نیاز اصلاح شود.

 سوراخ شدن منبع دوجداره گالوانیزه، یکی دیگر از رایج ترین ایراداتی است که در این نوع از منابع دیده می شود.

پس از آنکه مدتی آب شهری تازه در منبع دو جداره در حال جریان می باشد، با آب واکنش داده و باعث به وجود آمدن خوردگی و نهایتا سوراخ شدگی می شود.

یکی از محتمل ترین نقاط سوراخ شدن در منبع، قسمت عدسی هاست.

چنانچه سوراخ منبع دو جداره در این ناحیه باشد، می توان با عملیات جوشکاری، قدری طول زمان استفاده را بیشتر کرد (بسته به نوع جوشکاری، دوام آن بین یک تا سه ماه است).

با این حال، رخداد این امر، نشانگر به پایان رسیدن عمر منبع دوجداره است و باید به فکر تعویض آن و جایگرینی یک منبع جدید بود. در بعضی از حالات که سوراخ شدگی، از داخل اتفاق می افتد، تعمیر و بازسازی اصولی آن امکان پذیر نبوده و معمولا باید منبع دو جداره تعویض شود.

هنگام سوراخ شدگی جداره داخلی، به دلیل ورود آب شهر به سیستم آب در حال گردش دیگ ها یا چیلرها، آب از منبع انبساط موجود در پشت بام دچار سرریز می شود.

در اکثر مواقع، پوسیدگی منبع دو جداره در قسمت عدسی ها و در بالای آن تشکیل شده و با افزایش دادن ضخامت عدسی ها، می توان عمر منبع را تا دو برابر بیشتر کرد.

شست و شو با اسید و نصب دستگاه رسوب گیر الکتریکی و مغناطیسی هم از جمله روش های ارتقای کارآیی منبع دو جداره می باشد که با زدودن رسوبات، باعث افزایش بازدهی می شوند.

 برای آشنایی با منبع گالوانیزه دو جداره آب گرم، مقاله منبع دوجداره آب گرم را از همین سایت می توانید مطالعه کنید.

 

نحوه رفع نشتی منبع گالوانیزه به چه صورت است؟

شما می توانید در کلیپ زیر و با کمک توضیحات کارشناس تاسیساتی آقای اسماعیلی با طریقه رفع نشتی یا همان سوراخ شدگی منبع گالوانیزه آشنا شوید.

روش تعمیر و تعویض منبع آب گرم کویلی گالوانیزه

 

 

در راه اندازی و تعویض منبع گالوانیزه کویلی آب گرم، توجه به نکات زیر می تواند بسیار مفید باشد:

 • نصب و تعویض منبع کویلی باید در سطحی صورت بگیرد که کاملا تراز شده باشد.
 • طبق مقررات ملی ساختمان، ظرفیت آب گرم مصرفی به ازای هر واحد مسکونی، باید حداقل 110 لیتر منظور شود.
 • مخزن آب گرم کویلی حتما باید مجهز به شیر تخلیه و شیر اطمینان باشد و خروجی و محل اتصال آن ها بر روی منبع هم تعبیه شود.
 • دمای تنظیم شیر اطمینان نباید از 99 در جه سانتی گراد فراتر رود تا از افزایش فشار و حجم و به تبع آن ملزومات ایمنی پیچیده تر، جلوگیری به عمل آید.
 • به منظور جلوگیری از هرگونه حادثه جانی و مالی احتمالی، بایستی آب گرم کن را در صورتی که محلش لقی داشته باشد، با تسمه محکم کرد و به این طریق استحکام لازم برای استقرار منبع را فراهم کرد.
 • در صورتی که آب گرم مصرفی مورد نیاز فراتر از 1000 لیتر برآورد شود، بایستی حتما از منابع کویلی استفاده کرد.
 • توصیه می شود که برای گردش آب، پمپ سیرکولاتور جداگانه ای در منابع کویلی گالوانیزه نصب شود. در ایام سرد زمستانی، این پمپ با به گردش درآوردن آب در منبع باعث، گرم نگه داشتن آب و کاهش مصرف برق می شود. چنانچه در غیر این صورت، از چند پمپ استفاده شود، باید به صورت بوستر مورد استفاده قرار گیرد تا در مواقع حداقلی نیاز، انرژی کمتری مصرف شود.
 • منبع کویلی بهتر است با شیوه های مناسبی، عایق کاری شود، مخصوصا چنانچه منبع در فضای باز باشد.
 • نصب لوله ها نباید به گونه ای باشد که اتصالات و فلنج کویل متحمل فشار شوند. تحت فشار قرار گرفتن اتصالات و فلنج کویل باعث کاهش طول عمر مفید منبع گالوانیزه شده و ممکن است بعد از مدتی در ناحیه اتصال، شکستگی رخ دهد.
 • برای یکسان سازی دمای نقاط بالایی و پایینی منبع به منظور افزایش بازدهی آن، نصب پمپ برگشت آبگرم بهداشتی، می تواند راهگشا باشد. کار کردن پمپ برگشت آب گرم مصرفی، باید به شکل دائمی باشد و خاموش کردن آن باید با دست انجام شود.

 برای آشنایی بیشتر با منبع کویلی، پیشنهاد می کنیم مقاله منبع آب گرم کویلی را از دست ندهید. 

اگر برای تعویض منبع کویلی خود تردید دارید، در کلیپ زیر آقای مهندس اسماعلی برای شما توضیح می دهند که زمان تعویض منبع کویل دار چه موقع است.

 

اسیدشویی منبع کویل دار گالوانیزه به چه صورت است؟

آب شهری دارای املاح بوده که این املاح خصوصیاتی مانند سختی را موجب می شود.

سختی متعارف آب شرب در اثر گرمایش آب، باعث تشکیل رسوب بر روی کویل مسی شده و انتقال حرارت را با اختلال رو به رو کرده که در نتیجه آن، بازدهی منبع کویلی، کاهش یافته و آب منبع در مدت زمان کمی شروع به سرد شدن می کند.

روش هاي گوناگوني مانند سختی گیر رزینی، الكترونيكي، مغناطیسی  و ... براي پيشگيري از تشكيل رسوب طراحي و اجرا شده است، اما همچنان تجهيزات موتورخانه ها و سيستم هاي گرمايشي دچار رسوب و جرم گرفتگي مي شوند.

تعمیر و تعویض منبع گالوانیزه 3

 شکل 3منبع آب گرمی کویلی گالوانیزه 

تميزكاري مكانيكي (برس كشي، ضربه زدن، ارتعاش، سندبلاست و ... )، جِت زني با آب فشار قوي، شستشوي شيميايي، شستشوي با بخار و يا دميدن هوا و ... روش هايي هستند كه براي رسوب زدايي و جرم گيري تجهيزات گرمايشي به كار مي رود.

اما امروزه روش هاي شيميايي، كارآمدترين و رايج ترين روش به شمار مي رود. در اين روش بيشتر از تركيباتي كه ساختار اسيدي دارند استفاده مي شود.

بيشتر اسيدها به عنوان تجزيه گرهاي قوي مي توانند تركيبات و پيوندهاي بين مولكولي رسوبات را جداسازي كرده و آنها را در خود حل كنند.

نكته مهم اما آن است كه اين اسيدهاي قوي پس از تجزيه رسوبات، خود فلزات را هم تجزيه كرده و مشكل خوردگي فلزي پديد مي آید.

بازدارنده ها (Inhibitor) تركيبات پيچيده اي هستند كه به ميزان كم به اسيد اضافه مي شوند و از حمله اسيد به فلز بدنه و ساير تجهيزات جلوگيري مي كنند.

بنابراين انتخاب تنها يك اسيد بدون بازدارنده برای رسوب زدایی، تاثر گذار و مناسب نخواهد بود.

تعمیر و تعویض منبع گالوانیزه 4

شکل 4تشکیل رسوب بر روی اجزای سیستم حرارت مرکزی

گرچه شستشوي شيميايي با اسيد و ديگر حلال ها يكي از روش هاي اصلي شستشو و تميزكاري بويلر، دیگ بخار و ديگر اجزای موتورخانه و سيستم هاي گرمايشي است، ولي هنوز در بسياري از موارد از روشهاي تميزكاري مكانيكي هم مي توان استفاده كرد.

در روشهاي مكانيكي از برس زني يا جت زني با آب فشار قوي، ضربه زدن، ارتعاش و سندبلاست براي زدودن رسوبات استفاده مي شود.

انتخاب ماده رسوب زداي مناسب، دماي مناسب عمليات، زمان چرخش اسيد در مدار، بررسي لزوم افزودن مواد كمكي، آزمايش هاي هنگام عمليات براي تعيين زمان پايان شستشو، عمليات تكميلي پس از اسيدشويي، پيروي از رويه هاي ايمني و ... همه نكاتي هستند كه نشان مي دهد اسيدشويي تجهيزات كار پيچيده و پر خطري است و حتما بايد به كمك افراد باتجربه و كارآزموده انجام شود.

براي نمونه انتخاب اسيد و افزودني هاي كمكي به آن براي دستيابي به بهترين نتيجه، نيازمند داشتن اطلاعات دقيق از نوع فلز دستگاه، نوع ساختار شيميايي و فيزيكي رسوب، ميزان رسوب بارگذاري شده، ناخالصي ها و آلودگی هایی که باید زدوده شود و نکات مهم زیست محیطی است.

تعمیر و تعویض منبع گالوانیزه 6

تعمیر و تعویض منبع گالوانیزه 5

 شکل 5 تشکیل لایه های رسوب بر روی کویل  شکل 6بررسی دقیق قبل از شست و شوی شیمیایی

 شستشوي اسيدي ديگر دستگاه ها و تجهيزات موتورخانه و سيستم هاي گرمايشي مانند مبدل هاي حرارتي، رادياتورها، كويل هاي حرارتي و ... از شستشوي بويلر و ديگ بخار هم به مراتب پيچيده تر می باشد، چراكه تنوع فلزات مصرف شده در تولید آن ها بسيار بيشتر و اهميت انتخاب اسيد و حلال مناسب بسيار سخت تر و حياتي تر است.

اسيدشويي دستگاهي كه چند نوع فلز در ساختمان آن ها بكار رفته دقت و بررسي ويژه اي لازم دارد.

چرا كه ممكن است در ساخت بخشی از دستگاه كه از در ناحیه کور دسترسی و دید قرار دارد، از فلزي (براي نمونه فولاد و مس) استفاده شده باشد كه در مقابل اسيد حفاظت شده اصلا مقاومت نكند و به سرعت از بين برود.

بنابراين شستشوي اسيدي تجهيزات و دستگاه هاي گوناگون، هرچند ممكن است حجم كوچكتر و وزن كمتري از ديگ هاي بخار داشته باشند، از پيچيدگي ويژه اي برخوردار است و بايد پيش از آغاز عمليات بررسي و دقت بيشتري انجام گيرد.

توجه:

مجريان هنگام كار بايد از وسايل ايمني مناسب (دستكش، عينك، ماسك تنفسي، چكمه و ...) استفاده كنند.

چنانچه رسوب بر روی کویل، مدت زمان زیادی باقی بماند، سبب خوردگی بر روی کویل مسی می شود و در ادامه آن را سوراخ می کند.

کویل مسی را می توان با باز کردن فلنج آن از مخزن بیرون آورد و رسوب روی کویل رو شست و شو و رسوب زدایی کرد.

بنابراین در محل نصب منبع کویلی دقت شود که فضای کافی برای عملیات بیرون آوردن کویل مسی فراهم باشد.

اسیدشویی در بازه های زمانی منظم و مشخص کمک می کند تا رسوبات زدوده شود. دوره های زمانی اسیدشویی وابسته به میزان سختی آب و نوع منبع کویل دار متفاوت است. اما به طور معمول در ساختمان های مسکونی و با آب دارای سختی متعارف، فرآیند اسیدشویی بایستی حداقل یک بار در سال انجام شود.

 

چگونه بازدهی منبع آب گرم کویلی خود را افزایش دهیم؟

 

 

 • مطابق با موارد مطرح شده در کتاب مبحث 19 مقررات ملی ساختمان، بدنه این منبع، بایستی به میزان پنج سانتی متر عایق کاری شود.
 • می توان با نصب ترموستات بر روی جداره منبع آب گرم کویل دار، سیستم فرمان رسانی را برای ورود آب گرم از دیگ مولد آب گرم جهت گردش در کویل مسی فراهم کرد.
 • همچنین هنگام سفارش و خرید و جایگزینی منبع گالوانیزه جدید، توصیه می شود از کویل حرارتی دوم و یا کویل حرارتی با ویژگی های فراتر از حد استاندارد استفاده شود.
 • تنظیم کردن دمای آب گرم مصرفی، بر روی بازه بین 60 تا 65 درجه سانتی گراد هم یکی از ساده ترین راه های افزایش بازدهی است.
 • انتخاب صحیح پمپ برگشت آب گرم مصرفی به منظور دستیابی به بیشترین بازدهی، تعمیر به موقع پمپ برگشت آب گرم مصرفی و پمپ سیرکولاتور و تعمیر شیر فلکه های که از قسمت محور شیر و گلند ریزش دارند می توانند سهم زیادی در صرفه جویی آب و انرژی داشته باشد.

 تعمیر و تعویض منبع گالوانیزه 7

 شکل 7تکنسین در حال تعمیر منبع آب گرم

چگونه طول عمر منبع آب گرم کویلی خود را افزایش دهیم؟

 

 • در هنگام سفارش و خرید منبع، ضخامت ورق منبع گالوانیزه را با توجه به نیاز مجتمع خود انتخاب کنید.
 • از تولید کننده برای تعبیه دریچه منهول برای منبع به خصوص در ظرفیت های بالاتر از 2000 لیتر درخواست کنیم.
 • با نصب یک عدد شیر سه راهه بر خط ورودی از سمت دیگ، حفاظت لازم از کویل در فشار بالا را فراهم آورید.
 • به منظور جلوگیری از تشکیل شدن رسوب در منبع گالوانیزه، موتورخانه را به سختی گیر و رسوب زاد بر روی ورودی آب سرد منبع کویل دار مجهز کنیم.

 

منبع کویلی یا مبدل صفحه ای؟

 

عده ای از کارشناسان، با هدف فضاگیری کمتر و مصرف سوخت کمتر، جایگزین کردن مبدل حرارتی را به جای منبع کویلی آب گرم پیشنهاد می کنند.

با توجه به احتمال پایین تشکیل رسوب در منابع کویلی به خاطر شکل هندسی خاص کویل و سرعت نسبتاً بالای گرم شدن آب در این منابع، به نظر می رسد بایستی این پیشنهاد با دقت بیشتری بررسی شود.

همچنین باید از هر گونه اقدام شتاب زده پرهیز کرد. پس باید گفت این پیشنهاد بیشتر در مواقعی عملی است که ظرفیت دیگ فولادی یا چدنی بالاتر در نظر گرفته شده باشد.

زیرا در غیر این صورت به دلیل، ماهیت  مبدل حرارتی صفحه ای، دیگ مولد آب گرم بایستی، به صورت دائمی و تمام وقت کار کند تا تامین آب گرم ورودی مبدل بدون وقفه انجام شود.

به همین دلیل، به نظر می رسد جایگزین کردن مبدل حرارتی برای ساختمان هایی که قبلا به منابع کویلی یا دو جداره مجهز بوده اند، مزیت چندانی نخواهد داشت.

 شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اینکه مبدل صفحه ای بهتر است یا منبع کویل دار به توضیحات کارشناس تاسیساتی آقای اسماعیلی در کلیپ زیر گوش کنید.

تعمیر و تعویض منبع انبساطی گالوانیزه

 

منبع انبساط با هدف امکان تغییر حجم آب، پر کردن شبکه و تنظیم فشار شبکه نصب می شود و به دو گونه باز و بسته عرضه می شود.

به دلیل تماس با هوا، جنس منبع انبساط باز، از فولاد گالوانیزه بوده و جز منابع گالوانیزه محسوب می شوند.

تعمیر و تعویض منبع گالوانیزه 8

 شکل 8 تصویر شماتیکی از منبع انبساط باز

در ادامه به برخی از نکات مهم در راه اندازی و تعمیر و تعویض این گونه از منابع گالوانیزه می پردازیم.

 • به خاطر قرار گیری در محیط باز، منبع انبساط باز، باید حداقل 2 الی 3 متر بالاتر از آخرین منبع آب گرم و مبدل حرارتی نصب شود تا در شرایطی که پمپ سیرکولاسیون آب گرم خاموش است، شبکه لوله کشی از آب پر باشد.
 • به منظور چرخش آب گرم و برای جلوگیری از یخ زدن آن در زمستان، دو لوله رفت و برگشت، برای منبع انبساط در نظر گرفته می شود.
 • لوله رفت باید مستقیما و بدون شیر فلکه به دیگ متصل گردد.
 • مخزن انبساط باید در محل نصب، به کمک پایه، آویز و بست های مناسب، به اجزای ساختمان، مهار شده و در وضعیت، پایدار مستقر گردد.
 • تامین فضای لازم برای انبساط آب، مساله مهمی است، چون همیشه شناور به وسیله افراد غیرمتخصص طوری تنظیم می گردد که تقریبا تمامی حجم مخزن با آب پر می شود. گوی شناور باید برای جلوگیری از زنگ زدن، از جنس مس باشد.
 • هر مخزن انبساط باز، باید دارای لوله سرریز باشد.
 • این لوله از تراز بالاتر از سطح آب داخل مخزن و پایین تر از اتصال از آب شهر، به مخزن شروع شده و تا داخل موتورخانه هدایت می شود تا در زمان خراب شدن شیر شناور، آب به داخل موتورخانه هدایت شود و با دیدن آن نسبت به تعمیر و یا تعویض شیر شناور اقدام گردد.
 • با نصب یک شیرفلکه بشقابی بین لوله رفت و برگشت انبساط، مقداری از آب جریانی در لوله رفت را بای پس می کنیم (به لوله برگشت هدایت می کنیم) تا حد لازم دمای آب داخل مخزن را پایین می آوریم تا تلفات حرارتی مخزن به حداقل برسد.
 • در صورت سرریز منبع انبساط بر روی بام ساختمان، به احتمال زیاد شناور آن بر اثر رسوبات و جرم آب گیر کرده که در این صورت می توان با تکان دادن، آن را رفع کرد و به شکل طبیعی اولیه برگرداند. اما اگر با این کار، مشکل حل نشد و شناور نتوانست جریان آب را قطع کند، شاور منبع انبساط خراب بوده و بایستی تعویض شود.
 • اما اگر شناور سالم بود و در قطع و وصل درست مسیر آب ورودی مشکلی نبود ولی همچنان منبع انبساط سر ریز می کند، نشان دهنده سوراخ بودن منبع آب گرم موجود در موتورخانه است که نیاز به تعمیر یا تعویض دارد.

توجه:

در مخازن گالوانیزه، عمل زنگ زدگی و خوردگی از محل جوش ها شروع شده و پس از چند سال، تمام سطوح مخزن پوسیده و از بین می رود. به همین دلیل گاهی انتخاب مخازن باز آلومونیومی که به شکل یکپارچه تولید می شوند، منطقی تر است.

تعویض به موقع شناور منبع انبساط باز، می تواند عامل مهمی در صرفه جویی منابع انرژی باشد.

 اگر می خواهید بدانید زمان تعویض منبع انبساط گالوانیزه چه موقع است، کلیپ زیر را همراه با توضیحات کارشناس تاسیساتی آقای اسماعیلی تماشا کنید.

 

منبع بسته چیست؟

 

فشار داخل منبع انبساط بسته به دلیل قرار نگرفتن در هوای آزاد، می تواند بیش از یک اتمسفر باشد و به همین دلیل می توان این منبع را در داخل موتورخانه نصب کرد.

در شرایط یکسان، منبع انبساط بسته بزرگتر بوده و هزینه نصب و نگهداری آن هم بالاتر است.

با این حال در مواقعی امکان استفاده از منبع باز میسر نبوده و لازم است حتما از منبع بسته استفاده شود.

از جمله این شرایط می توان به محدودیت ارتفاع ساختمان جهت تامین فشار در آخرین مبدل حرارتی، عدم دسترسی به فضای پشت بام، مناطق بسیار سرد که امکان یخ زدن آب داخل منبع وجود دارد و در سیستم های آب داغ با فشار بالا اشاره کرد.

تعمیر و تعویض منبع گالوانیزه 10

شکل 10تصویر شماتیکی از یک منبع انبساطی بسته

قرار گیری مخزن انبساط بر روی لوله رانش پمپ مناسب نیست، زیرا در این حالت، تمام تغییرات فشار حاصل از کار پمپ در قسمت مکش، از فشار استاتیک اصلی و اولیه کم می شود.

اگر کاهش فشار حاصل از مکش پمپ زیاد باشد ممکن است فشار سیستم ها به نقطه جوش کاهش یافته و باعث جریان ناپایدار آب و کاویتاسیون پمپ شود و اگر فشار به زیر فشار اتمسفر افت کند، امکان دارد، هوا از محل شیرهای هواگیری به داخل مکیده شده و با جمع شدن در محل های هواگیر، گردش آب را قطع کند.

در مداری که از مخزن انبساط بسته استفاده می شود بایستی در نقطه ای از مدار و ترجیحا روی دیگ حتما یک شیر اطمینان نصب شود به صورتی که فشار کار شیر اطمینان مورد نیاز دیگ کم تر از فشار کار شیر اطمینان مورد مصرف در آب گرم کن هاست و حجم بزرگتری دارد.

 در صورتی که به دنبال آشنایی با تفاوت منبع انبساط باز با منبع انبساط بسته هستید، پیشنهاد می کنیم در کلیپ زیر به توضیحات آقای اسماعیلی کارشناس تاسیساتی گوش دهید.

 جمع بندی

به طور کلی در این مطلب با انواع منابع گالوانیزه، راه های رفع ایراد و افزایش طول عمر آن ها آشنا شدیم اما بد نیست که تعدادی از مهم ترین نکات آن را نیز با هم بررسی نماییم:

 •  یکی از ایرادات رایج در منابع دو جداره گالوانیزه، سوراخ شدن قسمت عدسی آن ها می باشد که می توان تا حدودی عمر منبع را با جوشکاری افزایش داد اما در نهایت باید آن را تعویض نمود.
 •  برای این که محل قرارگیری منبع کاملاً مستحکم باشد و از حوادث جانی و مالی احتمالی جلوگیری شود باید در صورتی محل آب گرم کن لق باشد، آن را با تسمه محکم کرد.
 •  فرایند شستشوی مخازن کویل دار گالوانیزه باید حداقل سالی 1 بار انجام شود، چرا که اگر این رسوبات به مدت طولانی باقی بمانند باعث می شوند که کویل مسی سوراخ شده و بازدهی منبع کاهش پیدا کند.
 •  یکی از ساده ترین روش های افزایش راندمان منبع کویلی گالوانیزه، تنظیم دمای آب گرم مصرفی آن بر روی عدد 60 تا 65 درجه سانتی گراد می باشد.
 •  برای جلوگیری از تشکیل رسوب در منبع گالوانیزه می توان موتورخانه را به سختی گیر و رسوب زدا بر روی ورودی آب سرد منبع کویل دار مجهز کرد.
 •  با تعویض به موقع شناور منبع انبساط باز می توان تا حد زیادی از هدررفت انرژی جلوگیری کرد.
 •  اگر در شرایطی مثل محدودیت ارتفاع ساختمان به جهت تامین فشار در آخرین مبدل حرارتی و عدم دسترسی به فضای پشت بام قرار دارید، بهتر است به جای استفاده از منبع انبساط باز از منبع بسته استفاده کنید.

قطعاً از توضیحات این متن متوجه شده اید که تعمیر و تعویض منبع گالوانیزه کاری تخصصی است که از عهده هر کسی برنمی آید.

چرا که اگر در تعمیر و تعویض این مخازن اشتباهی رخ دهد، تامین آب مصرفی ساختمان به مشکل برخواهد خورد و همه ساکنان را کلافه خواهد کرد.

بنابراین اگر به فکر چاره ای برای این مساله هستید ما به شما مجموعه با تجربه تاسیسات 24 ساعته را پیشنهاد خواهیم کرد.

این مجموعه با کمک نیروهای کاربلد و حرفه ای، آماده ارائه خدمات به مشتریان خود در زمینه بخش های مختلف تاسیسات ساختمان می باشد.

همچنین ما خیال مشتریان را با تضمین خدمات خود آسوده کرده ایم. در واقع اگر مشتری عزیز ما از کار مجری مجموعه رضایت نداشته باشد، ما بار دیگر همان خدمت را به صورت رایگان به او ارائه خواهیم کرد.

پس برای صرفه جویی در زمان و هزینه های خود، همین حالا سفارش خود را ثبت نمایید تا همکاران فنی ما بدون هزینه ایاب و ذهاب و در سریع ترین زمان ممکن، نیاز شما را برطرف نمایند.

برای ثبت سفارش کافیست یکی از دو راه زیر را انتخاب نمایید:

* تکمیل فرم درخواست سرویسکار متخصص

* تماس با شماره تلفن های موجود در سایت

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران، کرج، مشهد، شیراز، شهریار، اسلامشهر، اصفهان، تبریز، رشت، اهواز، اراک، پردیس، رودهن، بومهن، پرند، دماوند، قم، ارومیه، کرمانشاه، شهر قدس فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 200.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.

شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

1. در صفحه درخواست سرویسکار متخصص، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.

2. با شماره های قسمت تماس با ما، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

 

 
اشتراک گذاری این صفحه