امتیاز کاربران
ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

در مقاله ای با عنوان منبع دو جداره آب گرم، به معرفی و شرح کارکرد این جز از تاسیسات موتورخانه پرداختیم.

در این نوشته شما دوستان را با تعمیر و تعویض منبع دو جداره آب گرم آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این نوشته، با ما همراه باشید!

Untitled

  •  به طور معمول منبع دو جداره، از نقاط جوشکاری شده شروع به تضعیف شدن می کند که نهایتا در طول زمان، سوراخ شده و باعث نشتی آب می شود.
  •  جریان یافتن آب نامناسب و تصفیه نشده که حاوی کاتیون های سنگین و رسوب زا است.
  •  جوشکاری غیر اصولی در منبع آب گرم، باعث می شود که در شرایطی که منبع متحمل تنش های زیادی است و یا در مواقع چرخه های رفت و برگشتی دمایی، جوش ها تضعیف شوند.
  •  در مواقعی که ورق ها به صورت چند تکه و بر روی هم و بدون فاصله جوش داده می شوند، خطوط جوشکاری ورق ها، چند تکه شده و نهایتا باعث تشدید احتمال تشکیل سوراخ در منبع دوجداره می شود.
  •  در این منبع، سطح تماس با محیط بسیار زیاد بوده و هرچقدر هم که عایقکاری به خوبی انجام شده باشد، باز هم احتمال بالا بودن میزان تبادل حرارتی از منبع به محیط، به دلیل همین سطح تماس زیاد، مطرح بوده و در نتیجه اتلاف حرارتی زیاد شده و بازدهی حرارتی سیستم بسیار پایین می آید.
  • همچنین، در ظرفیت های بالاتر، ضخامت ورق جداره داخلی و خارجی و قطر دو استوانه، بیش از حد زیاد شده و آب ذخیره شده، خوب گرم نشده و دوباره به دلیل تبادل حرارتی بالا، اتلاف حرارتی بالا خواهد بود.
  •  ساکن ماندن آب گرم در این منبع، زمان کافی را برای تشکیل رسوب در جداره های فلزی در اختیار قرار می دهد و در مدت زمان کوتاهی، رسوب زیادی تشکیل می شود.

 توجه

دماي آب گرم توليدي در اين منابع حداقل 60 درجه سانتيگراد است. اين آب در محل مصرف بايستي با آب سرد مخلوط شده و در دماي 40 درجه مصرف شود، يعنی:

  • انرژي حرارتي زيادي براي گرم كردن آب تا 60 درجه توليد مي شود و اين آب دوباره سرد مي شود.
  • رسوب كربنات كلسيم رابطه مستقيم با دما دارد و هر چه دما بالاتر رود رسوب بيش تري در سيستم توليد مي شود.
  •  به دليل اختلاط آب گرم و سرد مصرف آب بيشتر مي شود.

نداشتن اختلاف زیاد بین درجه آب گرم ورودی و خروجی منبع دو جداره، یکی از نکته هایی هست که باید به آن توجه کرد.

اگر این اختلاف درجه حرارتی زیاد باشد، باید علت آن سریعا مورد بررسی قرار گیرد.

یکی از دلایل اصلی این امر، رسوب گرفتن جداره های منبع دو جداره و در مرحله بعدی سوراخ بودن آن است (به عبارتی در اثر سوراخ شدگی، اختلاف درجه حرارت آب گرم ورودی و خروجی بسیار زیاد می شود).

 

سوراخ شدگی منبع دو جداره

سوراخ شدن منبع دوجداره، یکی از رایج ترین ایراداتی است که در این نوع از منابع دیده می شود.

بعد از اینکه مدتی آب شهری تازه در منبع دو جداره جریان می یابد، با آب واکنش داده و باعث به وجود آمدن خوردگی و نهایتا سوراخ شدگی می شود.

یکی از محتمل ترین نقاط سوراخ شدن، در قسمت عدسی هاست.

اگر منبع دو جداره از این ناحیه سوراخ شود، می توان با عملیات جوشکاری، قدری طول زمان استفاده را بیشتر کرد (بسته به نوع جوشکاری، دوام آن بین یک تا سه ماه است).

با این حال، رخداد این امر، نشانگر به پایان رسیدن عمر منبع دوجداره است و باید به فکر تعویض آن و جایگرینی یک منبع جدید بود.

در بعضی از حالات که سوراخ شدگی، از داخل اتفاق می افتد، تعمیر و بازسازی اصولی آن امکان پذیر نبوده و معمولا باید منبع دو جداره تعویض شود.

هنگام سوراخ شدگی جداره داخلی، به دلیل ورود آب شهر به سیستم آب در حال گردش دیگ ها یا چیلرها، آب از منبع انبساط موجود در پشت بام سرریز می کند.

بیشترین پوسیدگی منبع دو جداره در قسمت عدسی ها و در بالای آن تشکیل شده و با افزایش دادن ضخامت عدسی ها، می توان عمر منبع را تا دو برابر بیشتر کرد.

شست و شو با اسید یکی از رایج ترین روش های تمیزکاری تاسیسات مکانیکی است. منابع دوجداره هم از این امر مستثنی نبوده و برای سرویس آن ها و زدودن رسوبات، از اسیدشویی استفاده می شود.

نصب دستگاه رسوب گیر الکتریکی و سختی گیر مغناطیسی هم یکی از روش های ارتقای کارآیی منبع دو جداره می باشد. این کار بسیار آسان بوده و بدون هیچ تخریبی بوده و نیازی به لوله کشی نداشته و از طرفی فضای زیادی هم نمی گیرد.

عمر زیادی از منبع دو جداره شما گذشته است؟
آیا به فکر اسیدشویی، نصب دستگاه رسوب گیر و یا جوشکاری منبع خود هستید؟
آیا تمایل دارید که منبع دو جداره دیگری را جایگزین منبع فعلی کنید یا حتی از منابع کویل دار یا مبدل های صفحه ای برای جایگزین کردن آن، استفاده کنید؟

 توجه

همین الان فرم درخواست سرویسکار را پر کنید یا با ما تماس بگیرید.

همکاران واحد فنی ما با توجه به ساختمان شما و با امکان سنجی شرایط، بهترین پیشنهادات را در اختیار شما قرار می دهند و با کادر مجرب خود، آماده هر گونه عملیات تعمیر و تعویض منبع دوجداره آب گرم شما هستند.

 

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

تاسیسات ۲۴ ساعته در کنار شماست تا به شما کمک کند مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنید

درخواست سرویسکار متخصص

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

برخی از سوابق کاری مرتبط با سرویس و تعمیر موتورخانه و تجهیزات وابسته

 

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +9 # ناشناس 1398-01-05 15:07
سلام خسته نباشید لبه تانکر ایستاده اب گرم شوفاژخانه سوراخ شده با چه نحوی میشود جوشش داد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +7 # مصطفی اسماعیلی 1398-01-06 09:56
سلام بر روی مکانی که فرمودید صفحه قرار می دهند و جوشکاری می شود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # Tofigh 1398-12-10 13:33
نصب منبع دوجداره ۵۰۰ لیتری ارفو
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجتبی اسمعیلی 1398-12-19 19:22
سلام وقتتون بخیر
اگر نیاز به خدمات تاسیساتی مجموعه ما دارید با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی ازاذی 1400-02-08 23:12
با سلام وقت بخیر حدود ۴ ماه است که لوله های آب گرم و سرد ما یکی شده یعنی بیشتر وقتا هر دو لوله دارای آب داغ داغ است از چند کارشناس دعوت کردیم علت آن را تشخیص ندادند لطفاً راهنمایی بفرمایید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی ازادی 1400-02-08 23:16
آیا ممکن است با سوراخ شدن منبع دوجداره آب از منبع انبساط پشت بام سرریز نکند در اینصورت چگونه تشخیص دهیم که منبع دوجداره سوراخ شده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن