یکی از اصلی ترین و مهم ترین بخش ها در سیستم گرمایش ساختمان، منبع دو جداره می باشد که از آن به عنوان آبگرمکن غیر مستقیم هم یاد می شود.

در واقع مبنع دو جداره در ساختمان هایی که فرایند گرمایش آن ها توسط موتورخانه صورت می گیرد، جز جدا نشدنی موتورخانه می باشد.

بنابراین می توان حدس زد که اگر این منبع دچار مشکل شود، ساکنان در تامین آب گرم مصرفی خود با چه مشکلاتی مواجه می شوند.

به همین منظور ما در این مطلب ابتدا توضیحاتی راجع به منبع دوجداره داده ایم و بعد به سراغ یکی از ایرادات رایج منبع دو جداره، یعنی سوراخ شدن آن رفته ایم تا راه رفع این مشکل را به شما توضیح دهیم.

پس با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی را در خصوص تعمیر و تعویض منبع دو جداره آب گرم در اختیار شما قرار دهیم.

دلایل خراب شدن منبع دوجداره آب گرم 

 •  به طور معمول منبع دو جداره، از نقاط جوشکاری شده شروع به تضعیف شدن می کند که نهایتاً در طول زمان، سوراخ شده و باعث نشتی آب می شود.
 •  جریان یافتن آب نامناسب و تصفیه نشده که حاوی کاتیون های سنگین و رسوب زا است.
 •  جوشکاری غیر اصولی در منبع آب گرم، باعث می شود که در شرایطی که منبع متحمل تنش های زیادی است و یا در مواقع چرخه های رفت و برگشتی دمایی، جوش ها تضعیف شوند.
 •  در مواقعی که ورق ها به صورت چند تکه و بر روی هم و بدون فاصله جوش داده می شوند، خطوط جوشکاری ورق ها، چند تکه شده و نهایتا باعث تشدید احتمال تشکیل سوراخ در منبع دوجداره می شود.
 •  در این منبع، سطح تماس با محیط بسیار زیاد بوده و هرچقدر هم که عایقکاری به خوبی انجام شده باشد، باز هم احتمال بالا بودن میزان تبادل حرارتی از منبع به محیط، به دلیل همین سطح تماس زیاد، مطرح بوده و در نتیجه اتلاف حرارتی زیاد شده و بازدهی حرارتی سیستم بسیار پایین می آید.
 • همچنین، در ظرفیت های بالاتر، ضخامت ورق جداره داخلی و خارجی و قطر دو استوانه، بیش از حد زیاد شده و آب ذخیره شده، خوب گرم نشده و دوباره به دلیل تبادل حرارتی بالا، اتلاف حرارتی بالا خواهد بود.
 •  ساکن ماندن آب گرم در این منبع، زمان کافی را برای تشکیل رسوب در جداره های فلزی در اختیار قرار می دهد و در مدت زمان کوتاهی، رسوب زیادی تشکیل می شود.

 توجه

دماي آب گرم توليدي در اين منابع حداقل 60 درجه سانتيگراد است. اين آب در محل مصرف بايستي با آب سرد مخلوط شده و در دماي 40 درجه مصرف شود، يعنی:

 • انرژي حرارتي زيادي براي گرم كردن آب تا 60 درجه توليد مي شود و اين آب دوباره سرد مي شود.
 • رسوب كربنات كلسيم رابطه مستقيم با دما دارد و هر چه دما بالاتر رود رسوب بيش تري در سيستم توليد مي شود.
 •  به دليل اختلاط آب گرم و سرد مصرف آب بيشتر مي شود.

نداشتن اختلاف زیاد بین درجه آب گرم ورودی و خروجی منبع دو جداره، یکی از نکته هایی هست که باید به آن توجه کرد.

اگر این اختلاف درجه حرارتی زیاد باشد، باید علت آن سریعا مورد بررسی قرار گیرد.

یکی از دلایل اصلی این امر، رسوب گرفتن جداره های منبع دو جداره و در مرحله بعدی سوراخ بودن آن است (به عبارتی در اثر سوراخ شدگی، اختلاف درجه حرارت آب گرم ورودی و خروجی بسیار زیاد می شود).

 Untitled

 

چرا منبع دو جداره آب گرم سوراخ می شود و چگونه می توان آن را تعمیر کرد؟

سوراخ شدن منبع دوجداره، یکی از رایج ترین ایراداتی است که در این نوع از منابع دیده می شود.

بعد از اینکه مدتی آب شهری تازه در منبع دو جداره جریان می یابد، با آب واکنش داده و باعث به وجود آمدن خوردگی و نهایتاً سوراخ شدگی می شود.

یکی از محتمل ترین نقاط سوراخ شدن، در قسمت عدسی هاست.

اگر منبع دو جداره از این ناحیه سوراخ شود، می توان با عملیات جوشکاری، قدری طول زمان استفاده را بیشتر کرد (بسته به نوع جوشکاری، دوام آن بین یک تا سه ماه است).

با این حال، رخداد این امر، نشانگر به پایان رسیدن عمر منبع دوجداره است و باید به فکر تعویض آن و جایگرینی یک منبع جدید بود.

در بعضی از حالات که سوراخ شدگی، از داخل اتفاق می افتد، تعمیر و بازسازی اصولی آن امکان پذیر نبوده و معمولا باید منبع دو جداره تعویض شود.

هنگام سوراخ شدگی جداره داخلی، به دلیل ورود آب شهر به سیستم آب در حال گردش دیگ ها یا چیلرها، آب از منبع انبساط موجود در پشت بام سرریز می کند.

بیشترین پوسیدگی منبع دو جداره در قسمت عدسی ها و در بالای آن تشکیل شده و با افزایش دادن ضخامت عدسی ها، می توان عمر منبع را تا دو برابر بیشتر کرد.

می خواهید از زبان کارشناس تاسیساتی آقای اسماعیلی بدانید که محل های نشتی در منبع دوجداره آب گرم کجاها هستند و چگونه می توان آن ها را برطرف کرد؟

 

شست و شو با اسید یکی از رایج ترین روش های تمیزکاری تاسیسات مکانیکی است. منابع دوجداره هم از این امر مستثنی نبوده و برای سرویس آن ها و زدودن رسوبات، از اسیدشویی استفاده می شود.

نصب دستگاه رسوب گیر الکتریکی و سختی گیر مغناطیسی هم یکی از روش های ارتقای کارآیی منبع دو جداره می باشد. این کار بسیار آسان بوده و بدون هیچ تخریبی بوده و نیازی به لوله کشی نداشته و از طرفی فضای زیادی هم نمی گیرد.

 

سرویس منبع جداره آب گرم چگونه است و عمر مفید منبع چقدر است؟

همانطور که در قسمت فوق اشاره شد، یکی از اقدامات مهمی که می تواند از خراب شدن منبع دوجداره آب گرم پیشگیری کند، سرویس آن می باشد.

در کلیپ زیر کارشناس تاسیساتی آقای اسماعیلی توضیح می دهد که سرویس منبع دوجداره آب گرم چگونه است و همچنین عمر مفید منبع دوجداره آب گرم را عنوان کرده و زمان تعویض آن را می گوید.

 منبع دوجداره آب گرم بهتر است یا کویل دار و یا صفحه ای؟

یکی از سوالات مهمی که در زمان خراب شدن منبع و نیاز به تعویض آن ذهن افراد را به خود مشغول می کند این است که این منبع را با کدام یک از منبع کویل دار و یا صفحه ای تعویض کنند؟

و یا شاید منبع دوجداره آب گرم جدید بهتر از دو نوع منبع دیگر باشد!

اگر شما هم به دنبال جواب این سوال هستید، به توضیحات آقای اسماعیلی در کلیپ زیر گوش دهید.

جمع بندی

ما در این مطلب تعمیر و تعویض منبع دو جداره آب گرم را به طور کلی بررسی کردیم. اما با این حال خالی از لطف نیست که با بیان چند نکته مهم، مروری کلی بر مطالب گفته شده در این متن داشته باشیم:

 • اگر بین آب گرم ورودی و خروجی منبع دو جداره اختلاف زیادی وجود داشته باشد، می توان به رسوب گیری جداره های منبع و یا سوراخ بودن آن شک کرد.
 • اگر منبع دو جداره سوراخ شود به این معنی است که عمر آن به پایان رسیده و باید آن را با یک منبع جدید جایگزین نمود.
 • یکی از رایج ترین روش های سرویس و زدودن رسوبات در تاسیسات مکانیکی از جمله منبع دو جداره آب گرم، اسیدشویی می باشد.

به هر حال از توضیحات این متن دریافتیم که منابع دو جداره آب گرم ممکن است پس از این که مدتی طولانی از آن ها استفاده شد، دچار مشکل شوند و راهی جز تعمیر و یا تعویض آن ها وجود نداشته باشد.

اما سوال مهمی که وجود دارد این است که آیا هر کسی که دست به آچار بود، می تواند کار تعمیر و تعویض منبع دو جداره را انجام دهد؟ قطعاً خیر!

چرا که این کار، کاری تخصصی است که از عهده هر کسی برنمی آید و نیاز به دانش و توانایی های خاصی دارد.

بنابراین ما به شما مجموعه حرفه ای تاسیسات 24 ساعته را پیشنهاد می کنیم که در طول سال ها کار تخصصی خود، همواره کیفیت را سرلوحه کار خود قرار داده است.

ما در این مجموعه ضمن بهره گیری از استادکارانی ماهر و با تجربه، کلیه خدمات خود را با ضمانت جبران خسارت به مشتریان عزیز ارائه می کنیم.

به این مفهوم که اگر مشتریان به هر علتی از کار مجری راضی نباشند، مجموعه متعهد می شود که بار دیگر همان پروژه را به صورت رایگان برای مشتری انجام دهد.

پس اگر شما هم به کیفیت اهمیت می دهید و می خواهید هم در زمان و هم در هزینه های خود صرفه جویی کنید، پروژه خود را به ما بسپارید.

اگر عمر زیادی از منبع دو جداره شما گذشته است؛
اگر به فکر اسیدشویی، نصب دستگاه رسوب گیر و یا جوشکاری منبع خود هستید؛
اگر تمایل دارید که منبع دو جداره دیگری را جایگزین منبع فعلی کنید یا حتی از منابع کویل دار یا مبدل های صفحه ای برای جایگزین کردن آن، استفاده کنید؛

کافیست همین حالا فرم درخواست سرویسکار متخصص را پر نمایید و یا از طریق شماره تلفن های موجود در سایت با ما در ارتباط باشید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران، کرج، مشهد، شیراز، شهریار، اسلامشهر، اصفهان، تبریز، رشت، اهواز، اراک، پردیس، رودهن، بومهن، پرند، دماوند، قم، ارومیه، کرمانشاه، شهر قدس فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 200.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.

شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

1. در صفحه درخواست سرویسکار متخصص، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.

2. با شماره های قسمت تماس با ما، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

برخی از سوابق کاری مرتبط با سرویس و تعمیر موتورخانه و تجهیزات وابسته

 

اشتراک گذاری این صفحه