یکی از بزرگترین معضلات در رابطه با لوله کشی آب و فاضلاب، مواجه شدن با ترکیدگی این لوله ها در ساختمان به شمار می رود. به همین علت از آنجا که یکی از محدوده خدماتی ما شرق تهران می باشد ما قصد داریم تا در این مطلب در مورد روند تشخیص ترکیدگی لوله در شرق تهران بیشتر توضیح دهیم.

تشخیص ترکیدگی لوله در شرق تهران 1

روند تشخیص ترکیدگی لوله شامل بررسی برخی عوامل در رابطه با نوع لوله و همچنین شکل قرارگیری لوله در ساختمان می باشد. به طور کلی ترکیدگی لوله آب و یا فاضلاب هر کدام تبعات بسیار سنگینی در صورت عدم تشخیص به موقع برای صاحب ملک ایجاد می کنند.

البته که خرابی های حاصل از ترکیدگی لوله آب به اندازه خسارات ناشی از ترکیدگی لوله فاضلاب مهم است اما لوله کشی فاضلاب به دلیل دفع مواد زائد و آبهای آلوده، نقش حساستری در ساختمان دارد. ابتدا در مورد ترکیدگی لوله آب و سپس در مورد ترکیدگی لوله فاضلاب توضیحاتی را بیان می کنیم.

علت ترکیدن لوله آب چیست؟

  • یخ زدگی لوله :

اگر از لوله های فلزی و همچنین پلاستیکی بدون عایق کاری در لوله کشی آب ساختمان استفاده کنید، چون این نوع لوله در برابر هوای بسیار سرد مقاومت پایینی دارند در اثر سرد و گرم شدن هوا به تدریج شکل ظاهری خود را از دست می دهند و دچار ترک خوردگی و یا ترکیدگی می شوند.

تشخیص ترکیدگی لوله در شرق تهران 2

توصیه ما به شما این است که در صورت استفاده از لوله فلزی و یا پلاستیکی در لوله کشی روکار در ساختمان آنها را با پوشش مناسب در برابر تغییرات دمایی عایق کاری کنید. چون در لوله کشی روکار لوله ها مستقیما در معرض تابش آفتاب و از طرفی هوای سرد قرار می گیرند.

برای مشاهده روش های دیگر برای جلوگیری از یخ زدگی لوله های آب در فصل زمستان اینجا کلیک کنید.

  • جابجایی لوله :

اگر لوله ها به صورت مطمئن نصب نشده باشند وقتی آب به صورت ناگهانی باز و بسته می شود می توانند در داخل دیوار جابجا شوند. احتمالا تا به حال صدایی شبیه ضربه خوردن در داخل لوله های آب را شنیده اید.

این صدا دقیقا همان صدای فشار ناگهانی آب است که در این حالت لوله ها به جلو و عقب حرکت می کنند و به تدریج باعث تضعیف اتصالات شده تا فشار مضاعف آب از مکانی در لوله خارج شود. این اتفاق می تواند خسارات سنگینی را ایجاد کند.

برای جلوگیری از این اتفاق کار لوله کشی ساختمان خود را به افراد متخصص بسپارید تا از نحوه اتصالات لوله ها مطمئن شوید.

  • فشار آب :

تنظیم فشار آب در حد نرمال برای عملکرد مناسب سیستم آب رسانی بسیار مهم است. وقتی فشار آب به مقدار قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کند می تواند باعث ایجاد ترک خوردگی و یا شل کردن اتصالات لوله شود. اگر فکر می کنیید که میزان فشار آب در داخل ساختمان شما زیاد است می توانید میزان آن را با استفاده از فشار سنج اندازه بگیرید.  

تشخیص ترکیدگی لوله در شرق تهران 3

به این صورت که فشار سنج را به ورودی لوله آب سینک ببندید و شیر آب را باز کنید تا مقدار فشار آب بر روی فشار سنج نمایش داده شود. میزان فشار آب در داخل منازل باید بین 30 تا 50 بار باشد و در صورتی که فشار آب در داخل ساختمان شما بیش از 60 بار بود، فرد لوله کش می تواند شیر کاهنده فشار را برای کاهش سطح فشار برای شما نصب کند.

پوسیدگی لوله :

لوله ها معمولا از جمله تجهیزاتی در ساختمان هستند که تا مدت ها می توانند برای شما باقی بمانند و با اطمینان از آنها در سیستم آبرسانی در ساختمان خود بهره برید. با این حال این موضوع به این معنی نیست که لوله ها هرگز دچار مشکل نمی شوند.

بعد از مدت ها استفاده از لوله ها در سیستم آب ساختمان ممکن است لوله ها پوسیده شوند. علت پوسیدگی لوله ها میزان نامتعادل PH آب است. اگر میزان سختی در آب ساختمان شما بالاست و لوله های شما از جنس آهن گالوانیزه هستند، مواد داخل آب به تدریج سبب خورده شدن لایه گالوانیزه می شوند.

تشخیص ترکیدگی لوله در شرق تهران 4

این مشکل می تواند باعث ایجاد مسمومیت خطرناکی در لوله های آب باشد. اگر لایه گالوانیزه خورده شود، آهن موجود در لوله با اکسیژن وارد واکنش شده و تولید اکسید آهن می کند و به تدریج داخل لوله را باریک و باریک تر کرده و ممانع از جریان سریع آب در داخل لوله می شود. این مشکل سبب مسدود شدن راه عبور جریانات آب و در نتیجه ترکیدگی لوله می شود.

لوله ترکیده شده چه خسارت هایی را به بار می آورد ؟

یک لوله ترکیده شده می تواند به تنهایی 4 تا 8 گالن آب در دقیقه را هدر بدهد. حال تصور کنید که اگر شما دیر متوجه این مشکل شوید، چه خسارت های هنگفتی را می تواند به سازه بنای شما وارد کند.

بیشترین خسارت به کف ساختمان و وسایل شما خواهد خورد. به همین دلیل است که تشخیص به موقع و اقدام سریع برای رفع ترکیدگی لوله بسیار مهم به نظر می رسد.

علائم ترکیدگی لوله :

در ادامه مقاله تشخیص نشتی و ترکیدگی باید گفت قرار نیست ترکیدگی لوله همیشه به صورتی رخ دهد که برای شما کاملا واضح باشد. گاهی ترکیدگی لوله به صورت نشتی یا لکه های زرد در سقف و یا دیوار مشاهده می شود یا به صورت صداهای عجیب در لوله ها یا حتی اختلال در سیستم برق کشی ساختمان خود را نشان می دهد.

تشخیص ترکیدگی لوله در شرق تهران 5

در صورت مشاهده هر کدام از این علائم برای جلوگیری از خسارت ها و خطرات بیشتر مراحل زیر را انجام دهید.

  1. شیر فلکه اصلی آب را برای جلوگیری از جریان بیشتر آب ببندید.
  2. در صورتی که آبی در درون ساختمان شما جریان پیدا کرده، آن ها را به منظور کاهش خسارت به وسایل منزل جمع آوری کنید.
  3. جریان اصلی برق ساختمان را برای پیش گیری از خطرات برق گرفتگی قطع کنید.
  4. در اولین فرصت از یک متخصص در امر لوله کشی ساختمان بخواهید تا لوله ترکیده شده را تعمیر کند.

تعمیر ترکیدگی لوله در وهله اول نیاز به تشخیص دقیق محل ترکیدگی دارد که بخشی از این کار را می توان با توجه به عوامل نشان دهنده ترکیدگی در ساختمان انجام داد ولی در مورد تشخیص محل دقیق ترکیدگی و میزان آن باید از دستگاه های مخصوص تشخیص نم و ترکیدگی لوله استفاده کرد.

نشانه های ترکیدگی لوله فاضلاب در ساختمان :

  • پیچیده شدن بوی نامطبوع در ساختمان :

اگر شما چنین بویی را بی دلیل در ساختمان خود استشمام کردید می تواند به علت نشتی و یا ترک خوردگی لوله فاضلاب باشد. گاهی این بوی ناخشایند از محل زیر سینک ظرفشویی می آید ولی مهم است که هر چه زودتر مکان دقیق ایجاد بوی نامطبوع را پیدا کنید.

  • جمع شدن آب در محل سر چاه حیاط :

اگر شما در ساختمان خود حیاط دارید و مشاهده کردید که بدون هیچ بارندگی آب در داخل حیاط جمع شده، می تواند دلیل ترکیدگی لوله های فاضلاب در زیر زمین باشد.

اقدامات لازم در مواقع مواجه شدن با ترکیدگی لوله فاضلاب :

اگر مطمئن شدید که لوله فاضلاب شما ترکیده است اولین کار این است که هر گونه آب ریزی در سیستم فاضلاب ساختمان خود را متوقف کنید و دوم اینکه در اسرع وقت با متخصص تشخیص ترکیدگی و رفع آن تماس بگیرید تا مشکل شما را رفع کند.

همانطور که ملاحظه کردید تشخیص به موقع و تعمیر سریع لوله ها در زمان نشتی و ترکیدگی لوله آب و فاضلاب از اهمیت بالایی برخوردار است. برای اینکه با این مشکلات کمتر مواجه شوید ما به شما توصه می کنیم که از لوله های با کیفیت در لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان خود استفاده کنید و به کار بردن لوله های فلزی را متوقف کنید.

مهمتر از استفاده از لوله های باکیفیت بهره گیری از کادری مجرب و متخصص در امر لوله کشی ساختمان است. در هر صورت اگر با مشکل ترکیدگی لوله مواجه شدید و به محض ملاحظه هر کدام از علائم ذکر شده می توانید با همکاران ما در گروه تاسیساتی 24 ساعته تماس بگیرید.

تشخیص ترکیدگی لوله در شرق تهران 6

یکی از خدمات ما در گروه تاسیساتی 24 تشخیص ترکیدگی لوله در شرق تهران است در نتیجه شهرمندان گرامی ساکن در شرق تهران از جمله محله های پاسداران، سراج، افسریه، تهرانپارس، نارمک، حشمتیه، مجیدیه و ... می توانند در هر ساعت از شبانه روز با همکاران ما با شماره های موجود در سایت تماس بگیرند.

اگر نام محله شما در لیست نیامده جای نگرانی نیست چرا که همکاران ما در تمام نقاط تهران برای خدمت رسانی به شما شهروندان گرامی تهرانی در تمام ایام هفته مستقر هستند.

منابع انگلیسی:

منبع 1 منبع 2 منبع 3

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد