لوله کشی آب هر ساختمان تجاری و کاری، نکات و ضروریات خاص خودش را دارد که باید در نظر گرفته شود. نکاتی مانند جنس لوله های مورد استفاده، بخش هایی که نیاز به لوله کشی و تامین آب دارند و میزان درجه حرارت آب مورد نیاز از جمله مواردی است که در هر پروژه لوله کشی باید لحاظ شود.

لوله کشی آزمایشگاه ها و لابراتورها نیز یکی از بخش های تخصصی لوله کشی می باشد که باید نکات خاصی را در لوله کشی چنین تاسیساتی در نظر قرار داد تا سلامتی و رفاه کارکنان آزمایشگاه تامین شود.

یکی از بزرگ ترین نگرانی های لوله کشی در هر پروژه آزمایشگاهی، حفاظت از آب های عمومی در برابر انواع مواد شیمیایی خطرناکی می باشد که در آزمایشگاه های امروزی مورد استفاده است.

اگر در لوله کشی آزمایشگاه موارد خاصی رعایت نشود، این مواد شیمیایی که از سیستم آب رسانی این ساختمان ها به سیستم فاضلاب شهری (جریان برگشتی) جریان می یابند، می توانند یک عامل خطرناک برای بهداشت عمومی باشند.

در نتیجه، اکثرا برای پیشگری از چنین مشکلاتی نیاز است که برای پیشگیری از ورود آب و فاضلاب آزمایشگاهی به سیستم آب شهری، اقدامات پیشگیرانه و سیستم های کاهنده فشار بر روی جریان آب آزمایشگاه ها نصب شود که معمولا در اتاق تاسیسات آب اصلی در طبقه همکف قرار می گیرد.

نکات اجرایی لوله کشی آب و فاضلاب آزمایشگاه 1

کاهنده فشار جریان خروجی آب دارای دو دریچه ی مجزا با یک شیر تخلیه بین آنها است که یک سوپاپ "یک سو" دارد و دارای یک قفل سوپاپ داخلی می باشد که تنها در یک جهت باز می شود و به همین دلیل فقط اجازه می دهد آب در یک جهت جریان یابد.

اغلب زمان ها، همین دریچه ها به تنهایی برای جلوگیری از برگشت آب کافی هستند با این حال، از آنجا که ممکن است یک یا هر دو دریچه شکسته شوند، که احتمالا به علت وجود موانعی می باشد که مانع از بستن کامل دریچه ها می شود، شیر تخلیه به عنوان محافظت کننده نهایی در مقابل جریان برگشتی عمل می کند.

هرگاه فشار بر روی بخشی از دریچه تخلیه بیشتر از فشار شیر تخلیه یا برابر با آن باشد، دریچه تخلیه باز می شود و باعث می شود که آب از سیستم لوله کشی خارج شود و از ساختمان خارج شود که این باعث می شود که از ورود آب ساختمان به جریان آب شهری جلوگیری شود.

علاوه بر حفاظت از منابع آب شهری از آلاینده های مورد استفاده در آزمایشگاه، حفاظت از کارکنان ساختمان از مصرف این آلاینده ها از طریق تامین آب آشامیدنی ساختمان نیز مهم است. آلاینده ها می توانند به داخل آب لوله کشی آزمایشگاه و وسایل و تجهیزات دیگر که در فشار اتمسفر باز هستند، وارد شوند.

چشم شوی اضطراری

برای ایجاد امنیت کارکنان و انجام اقدامات موثر در هنگام آسیب دیدگی و تماس با مواد آسیب زننده و خطرناک، نصب دوش های اضطراری، چشم شوی و روشویی در هر آزمایشگاهی لازم است.

محافظت در برابر صدمات

علاوه بر حفاظت از تامین آب آشامیدنی، مهم است که از کارکنان آزمایشگاه از آسیب جدی ناشی از نشت مواد شیمیایی محافظت شوند. شاید سخت باشد که تصور کنید که موقعیت و محل مناسب برای نصب یک چشم شویی اضطراری می تواند تفاوت زیادی بین آسیب های جزئی با آسیب های جدی را ایجاد کند.

آبی که برای این چشم شوی و دوش های اضطراری ارائه می شود باید در محدوده دمای بین 15 درجه سانتی گراد و 38 درجه سانتی گراد باشد. دمای معمولی این آب 30 درجه سانتی گراد است. نگهداری این درجه حرارت آب معمولا برای شستشو توسط یک شیر خنک کننده، اضطراری است.

نکات اجرایی لوله کشی آب و فاضلاب آزمایشگاه 2

شیر آب گرم و سرد روشویی های اضطراری آزمایشگاه باید بتوانند خیلی سریع دمای مناسب مورد نظر را فراهم کنند و همچنین شیر آب گرم باید قابل تنظیم باشد تا از سوختن کاربر جلوگیری شود.

علاوه بر نیازهای دمای، حداقل مقدار جریان آب مورد نیاز در هر نوع از این موارد اضطراری شامل زیر می باشد:

  • دوش: 75 لیتر در دقیقه (لیتر/ دقیقه).
  • روشویی مخصوص شستن چشم/ صورت: 11 لیتر در دقیقه.
  • چشم شور: 1.5 لیتر/ دقیقه.

هر یک از این جریان های مورد نیاز باید حداقل به مدت 15 دقیقه در دمای بالا که شرح داده شد بتواند تامین شود. ترکیبی از سرعت جریان بالا در مدت کافی و درجه حرارت مورد نیاز، باعث نیاز به تیم تاسیسات لوله کشی منحصر به فردی می شود که مهندسین لوله کشی آن باید در طرح های خود این موارد را لحاظ کنند.

سرویس بهداشتی مورد استفاده در آزمایشگاه ها

در مورد سرویس بهداشتی مورد استفاده در آزمایشگاه ها، علاوه بر انواع سرویس های توالت معمولی، توالت فرنگی ایستاده یا توالت سرپایی نیز نوع مناسبی برای فضاهای آزمایشگاهی می باشد.

این توالت ها شبیه به توالت فرنگی هستند، بر روی دیوار نصب می شوند و جایی برای نشستن ندارند. از دیدگاه بهداشتی، تمیز کردن توالت های ایستاده آسان تر بوده و نصب آنها به فضای کمتری نیاز دارد و استفاده از آنها برای کاربران نیز سریع تر می باشد. البته این نوع توالت ها معمولا برای آقایان ساخته شده و در توالت های مردانه قابل استفاده می باشند.

برای آشنایی بیشتر با این نوع توالت ها می توانید به مطلب لوله کشی و نصب توالت فرنگی ایستاده مراجعه فرمایید تا با توالت های ایستاده و نحوه نصب کردن آنها به طور کامل آشنا شوید.

نکات اجرایی لوله کشی آب و فاضلاب آزمایشگاه 3

تخلیه از کف و تامین آب گرم مورد نیاز

تخلیه از کف و تامین آب گرم نیز از جمله مسائل منحصر به فرد و لازمی است که باید در نظر گرفته شود.

در مورد یک حمام اضطراری، نیاز به جریان آب 75 لیتر در دقیقه به این معنی است که 1100 لیتر آب در مدت 15 دقیقه مورد نیاز می باشد. که متعاقبا باید سیستم تخلیه آب از کف گنجایش تخلیه این میزان آب را داشته باشد.

هنگام طراحی سیستم آب و لوله کشی برای یک فضای آزمایشگاهی، تیم تاسیسات لوله کشی باید از همه این موارد توصیفی را در ذهن داشته باشند تا بتوانند فضایی را که برای همه افراد قابل استفاده و امن باشد را ایجاد کنند.

نکات اجرایی لوله کشی آب و فاضلاب آزمایشگاه 4

یکی از ویژگی های اساسی در لوله کشی آب آزمایشگاه های مختلف این است که به انواع مختلفی از لوله ها با جنس های مختلفی نیاز دارند و هر جنس از این لوله ها نیازهای ایمنی و زیست محیطی خاص خود را می طلبد.

اگر مایل به مطالعه بیشتر در این زمینه هستید، می توانید از مقاله لوله کشی آب با لوله های پلیمر نیز استفاده کنید.

تیم تاسیسات 24 ساعته یک گروه از لوله کش های با تجربه دارد که دارای دانش و تخصص قوی در هر جنبه ای از لوله کشی داخلی و صنعتی می باشند.

گروه لوله کشی تاسیسات 24 ساعته افتخار می کند که قادر به انجام لوله کشی پروژه لوله کشی آزمایشگاه ها می باشد و هم اکنون نیز در حال انجام بسیاری از پروژه های لوله کشی متنوع می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه لوله کشی آب ساختمان می توانید بر روی کلمه لوله کشی آب ساختمان کلیک کنید تا به متن مربوطه ارجاع داده شوید.

منابع انگلیسی:

منبع 1 منبع 2 منبع 3 منبع 3

اشتراک گذاری:
برچسب ها: لوله کشی آب

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # سجاد 1399-07-05 01:08
سلام وقت بخیر برای چشم شور ها فاضلاب چگونه اجرا میشود؟ مدلهای متفاوت داره؟ با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # عرفانی حسینی 1399-07-05 11:19
کاربر گرامی *سلام* با توجه به اینکه چشم شور انواع متفاوتی دارد و بعضی خروجی فاضلاب در پایین پایه و بعضی در بالای پایه چشم شور قراردارد بهتر است لوله فاضلاب در سایز 40 یا 50 در کف کار شود تا برای هر دو چشم شور کارایی داشته باشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سجاد 1399-07-06 14:22
مهندس گرامی تشکر بابت وقتی که گذاشتید. چند سانت از دیوار پشت فاصله بدهیم لوله فاضلاب رو ؟ و لوله آب ورودی رو کجا قرار بدیم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-07-07 11:21
سلام،لوله فاضلاب بسته به قرار گیری چشم شور نصب میشه اگر کنار دیوار قرار داره چسبیده به دیوار بصورت قائم وبا ارتفاع ۵۰ سانت ولوله ورودی آب نیز با ارتفاع ۶۰ سانت
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد