به منظور تکمیل مطلب تعمیر کمپرسور کولر گازی در این مطلب قصد داریم به بررسی نحوه تعویض روغن کمپرسور کولر گازی بپردازیم.

 

 روغن کمپرسور چیست؟

روغن کمپرسور یکی از ضروری ترین ملحقات است که به سیستم کولر گازی اضافه شده و در قسمت محفظه کمپرسور ریخته می شود.

محل اصلی قرارگیری روغن کمپرسور کولر گازی در قسمت پایین و یا وسط یاتاقان اصلی است و به محض اینکه میل لنگ شروع به کار کند، قسمت خمیده آن وارد روغن شده و در مسیر بازگشت روغن را به سیلندر و پیستون دستگاه می ریزد.

توجه داشته باشید که همیشه مقداری از روغن کمپرسور کولر گازی همراه با گاز مبرد دستگاه از محل خود در کمپرسور خارج شده و بعد از چرخش دوباره به محفظه کمپرسور باز می گردد.

در این میان توجه به لزوم نصب تله روغن به منظور حفظ مقدار استاندارد روغن در کمپرسور بسیار ضروری است، تا از کاهش این میزان در سیستم جلوگیری شود.

بنابراین سه هدف اصلی در قرار دادن روغن کمپرسور در سیستم دستگاه وجود دارد:

 • روانکاری به منظور پیشگیری از ساییدگی کمپرسور و قطعات آن
 • افزایش ضریب خنک کنندگی و در نتیجه افزایش بازدهی سیستم
 • آب بندی یا درزگیری قطعات مختلف کمپرسور

تفاوتی نمی کند که از کدام کمپرسور در سیستم کولر گازی استفاده شده است، در هر صورت از روغن کمپرسور به منظور دستیابی به اهداف فوق استفاده می شود.

با این توضیح که در مورد کمپرسورهای پیستونی از روغن برای روانکاری حرکت پیستون در کمپرس کردن گاز مبرد استفاده می شود. علاوه بر این شکاف پیستون در سیلندر نیاز دارد تا به خوبی بسته شود.

همچنین در مورد کمپرسورهای روتاری یا چرخنده نیز کمپرسور به منظور تماس بهتر بین سیلندر و روتور موتور به ماده روانکاری مانند روغن نیاز دارد.

در آخر نیز در مورد کمپرسورهای اسکرول از روغن یا روان کننده برای آزاد سازی گرمای بیش از حد سیستم در هنگام کار کردن استفاده می شود.

نحوه تعویض روغن کمپرسور کولر گازی1

انواع روغن کمپرسور

چند گروه کلی و رایج از روغن در سیستم کمپرسور کولر گازی مورد استفاده قرار می گیرند که به قرار ذیل هستند:

 1. روغن های مینرال یا معدنی که جزو روغن های طبیعی هستند، با علامت اختصاری MO
 2. روغن های پلی استر با علامت اختصاری POE
 3. روغن های الکیل بنزین که جزو روغن های مصنوعی هستند، با علامت اختصاریAB
 4. روغن های پلی آلکیل بنزین با علامت اختصاری PAG
 5. روغن های پلی آلفا اولیفین با علامت اختصاری PAO
 6. روغن های پلی وینتال اتر با علامت اختصاری PVE

البته در این میان استفاده از روغن های MO، POE و PAG در کشور ایران بسیار رایج تر است. توجه داشته باشید که نوع روغن مصرفی برای کمپرسور به نوع گاز مبرد دستگاه نیز مرتبط است.

با این توضیح که برای گازهای مبرد کولر گازی قدیمی از قبیل R22، R12، R11 از روغن های معدنی و برای گازهای مبرد جدید از قبیل R407، R410، R134 از روغن های مصنوعی استفاده می شود.

 

خصوصیات روغن کمپرسور

در ادامه قصد داریم به بررسی خصوصیات روغن یا روان کننده کمپرسور کولر گازی بپردازیم تا با کمک آن ها بتوان بهترین روغن به منظور استفاده در کمپرسور کولر گازی را انتخاب کرد:

 • ویسکوزیته یا غلظت

ویسکوزیته در واقع یک واحد اندازه گیری برای غلظت روغن است که بر اساس آن می توان میزان توانایی روغن در مقابله با تنش برشی در سیستم را اندازه گرفت.

یکی از واحدهای اندازه گیری ویسکوزیته SSU یا روشی برای اندازه گیری گرانروی روغن است. بر اساس این روش روغن نمونه را در داخل یک کمپرسور استاندارد و تحت دما و فشار ثابت قرار داده و اجازه می دهند تا این ماده در سیستم جریان پیدا کند.

مدت زمان جریان روغن در داخل کمپرسور اندازه گیری می شود، هر چه عدد ویسکوزیته روغن بالاتر باشد، روغن غلظت بیشتری داشته و با سرعت کمتری در کمپرسور حرکت می کند.

به طور کلی هرچه کمپرسور کولر گازی بزرگتر بوده و قطعات و شکاف های بیشتری داشته باشد، به روغنی با غلظت بیشتر به منظور بازدهی بالاتر نیاز دارد.

 • پایداری شیمیایی

یکی از مهمترین فاکتورهایی که باید در هنگام انتخاب روغن کمپرسور مد نظر قرار دهید، پایداری شیمیایی آن می باشد.

برای این منظور باید به توصیه کارخانه تولیدی کمپرسور دقت کنید، زیرا برخی از روغن های کمپرسور ممکن است با گاز مبرد استفاده شده در کمپرسور وارد واکنش شیمیایی در سیستم شود.

اگر چنین اتفاقی در سیستم رخ دهد، موادی همچون لای و لجن، کربن و اسید در دستگاه تولید شده و سبب کاهش عمر کمپرسور می شود.

نحوه تعویض روغن کمپرسور کولر گازی2

 • استقامت دی الکتریک و رطوبت

از آنجا که روغن مورد استفاده در کمپرسور کولر گازی در تماس مستقیم با کویل موتور قرار می گیرد، بسیار ضروری است که دارای استقامت دی الکتریک یا عایق بالایی باشد.

هر چه میزان مقاوت دی الکتریک روغن کمپرسور بیشتر باشد، توانایی روغن در عایق الکتریکی بودن بیشتر خواهد بود.

از طرفی بیشتر روغن ها مقداری از رطوبت موجود در محیط و کویل ها را در خود حل می کنند، که این مسئله سبب فاسد شدن روغن می شود.

در این حالت رطوبت حل شده در روغن در داخل گاز مبرد نیز نمایان شده و باعث یخ زدن کولر گازی در دمای زیر صفر درجه و بروز مشکلاتی در شیر انبساط الکترونیکی کولر گازی می شود.

وجود رطوبت در روغن کولر گازی همچنین باعث کاهش مقاومت دی الکتریک روغن می شود. در نتیجه باید از روغن کمپرسوری استفاده کرد که مقاوت بالایی در برابر ترکیب رطوبت نیز داشته باشد.

شما در تصاویر فوق با انواع روغن کمپرسور آشنا شدید، اما یکی از بهترین آن ها روغن کمپرسور سانیسو است که به دلیل غلظت مناسب، پایداری شیمیایی فوق العاده بالا و عملکرد عالی در دمای پایین به علت نداشتن موم می تواند هزینه های نگهداری از دستگاه را کاهش دهد.

نحوه تعویض روغن کمپرسور کولر گازی3

شما می توانید روغن کمپرسور سانیسو را در مدل های متفاوت SL 68، SL 32، 3GS و 4GS در سایت دیجی کالا ملاحظه کرده و به راحتی تهیه کنید، برای این منظور بر روی نام سایت کلیک کنید.

                                                                    

دلایل تعویض روغن کمپرسور

روغن کمپروسر کولر گازی ماده ای است که هنگام طراحی کمپرسور و در سیستم کارخانه در دستگاه تعبیه می شود. اما بنا به دلایلی همچون موارد باید برای تعویض و یا شارژ آن در سیستم اقدام کرد:

 • نشتی روغن کمپرسور

دلایل مختلفی برای نشتی روغن کمپرسور وجود دارد که از آن جمله می توان به از بین رفتن آب بند بدنه کمپرسور اشاره کرد.

علاوه بر این از آنجا که روغن کمپرسور در هنگام خروج گاز مبرد با آن مخلوط شده و در سیستم حرکت می کند، در صورت نشتی گاز مبرد از کولر گازی، روغن کمپرسور نیز با آن نشتی می کند. در این صورت شما شاهد لکه های روغن در مسیر لوله کشی گاز کولر گازی خواهید بود.

همچنین اگر ارتفاع محل نصب پنل های داخلی و خارجی کولر گازی با یکدیگر متفاوت باشند و به دلیل بی تجربگی نصاب کولر گازی از تله روغن در سیستم لوله کشی دستگاه استفاده نشده باشد، به مرور زمان سطح روغن در کمپرسور کاهش پیدا می کند.

به منظور چک کردن سطح روغن کمپرسور کولر گازی می توان از سایت گلاس یا شیشه روئیت روغن استفاده کرد.

در این صورت میزان سطح روغن باید در حین کار کرد کمپرسور کمی بالاتر از حد متوسط سایت گلاس باشد.

نکته!

 در صورت مشاهده نشتی و یا کاهش سطح روغن در کمپرسور بهتر است به جای اضافه کردن مقدار روغن کاسته شده، کل روغن کمپرسور را تعویض کرد.

 

 • وجود رطوبت و یا هوا در روغن کمپرسور

همانطور که در قسمت فوق نیز گفتیم، برخی از روغن های کمپرسور کولر گازی همچون POE تمایل بسیار زیادی به ترکیب شدن با رطوبت دارند.

در نتیجه اگر این اتفاق رخ دهد، میزان زیادی کف بر روی روغن کمپرسور مشاهده می شود که دلیل واضحی بر خراب شدن روغن کمپرسور و نیاز دستگاه به تعویض روغن است.

همچنین چنانچه سیکل به هر دلیلی باز شود، مقداری هوا به داخل محفظه کمپرسور که محل اصلی قرارگیری روغن است وارد شده و با آن ترکیب می شود، که راهی جز تعویض روغن باقی نمی ماند.

 • تغییر رنگ روغن کمپرسور

چنانچه در هنگام سرویس کولر گازی و چک کردن روغن کمپرسور ملاحظه شود که رنگ روغن دستگاه تیره مایل به طوسی شده است، نشانه فاسد شدن روغن است.

اگر روغن کمپرسور فاسد شود، علائمی در دستگاه مشاهده می شود که می توان از آن ها به عنوان علائم هشدار دهنده و نیاز فوری به تعویض روغن دستگاه یاد کرد:

 • خروج صداهای غیر معمول از کمپرسور به دلیل خشک شدن یاتاقان، پیستون، رینگ، سوپاپ ها و کاسه نمد
 • کثیف شدن کمپرسور به دلیل اسیدی شدن آن و تشکیل لای و لجن
 • کاهش بازدهی کولر گازی در قدرت سرمادهی
 • سوختن موتور کولر گازی به دلیل اسیدی شدن سیم پیچی آن

بنابراین توضیحات دلایل فاسد شدن روغن کمپرسور را می توان این طور جمع بندی کرد:

 • ترکیب شدن روغن با رطوبت و هوا، در نتیجه تشکیل کف و از بین رفتن حالت دی الکتریک روغن
 • استفاده طولانی مدت و جذب آلودگی در آن، در نتیجه ایجاد تغییر رنگ بر روی روغن

 نکته!

در برخی موارد علت تشکیل کف در روغن کمپرسور، شارژ کردن گاز مبرد کولر گازی در حالت مایع است. در این صورت روغن تبخیر شده و تشکیل کف می دهد.

 

نحوه تعویض روغن کمپرسور

تا این قسمت از متن دریافتیم که روغن کمپرسور که یکی از مواد بسیار ضروری در سیستم به منظور روانکاری کمپرسور به شمار می رود، ممکن است بعد از مدتی بنا به دلایلی همچون مخلوط شدن با رطوبت و ایجاد واکنش شیمیایی خراب شود.

علاوه بر این در بسیاری از موارد تنها واکنش با رطوبت و اسیدی شدن کمپرسور علت خرابی آن نیست، چرا که ممکن است به دلیل گذر زمان و جذب گرد و غبار و پرز دیگر غلظت و کیفیت اولیه خود را نداشته و در بازدهی سیستم کولر گازی تاثیر منفی بگذارد.

درست به همین دلیل است که یکی از اقدامات مهم در هنگام سرویس کولر گازی و همچنین سرویس کمپرسور کولر گازی به بررسی روغن آن و اقدام به تعویض و یا شارژ روغن کمپرسور کولر گازی مربوط می شود.

چرا که در برخی موارد نشتی روغن کمپرسور به دلیل از بین رفتن آب بند آن و یا نشتی گاز مبرد کولر گازی سبب کاهش حجم این ماده ضروری در سیستم شود.

در این صورت باید به تعویض و یا شارژ روغن کمپرسور بر اساس مراحل ذیل اقدام کرد:

 1. کمپرسور کولر گازی را از طریق بستن شیرهای قطع کمپرسور در هنگام جمع آوری گاز از سیستم جدا می کنیم.
 2. گاز مبرد باقی مانده در سیستم را با کمک تکنولوژی بازیابی مبرد از سیستم خارج می کنیم.
 3. یک ظرف خالی برداشته و با خم کردن کمپرسور اجازه می دهیم روغن داخل آن از طریق لوله مکش کمپرسور در داخل ظرف تخلیه شود. در این حالت می توان میزان روغن مورد نیاز برای کمپرسور را نیز اندازه گرفت.

نکته!

روغن تخلیه شده و فاسد کمپرسور کولر گازی پسماند محسوب می شود.

 البته در نظر داشته باشید که این میزان در صورتی قابل اتکا است که روغن نشتی نداشته باشد، در غیر این صورت برای یافتن اندازه روغن کمپرسور کولر گازی می توان از برچسب موجود بر روی بدنه کمپرسور و یا دفترچه راهنمای دستگاه استفاده کرد.

زیرا بر روی این برچسب و یا دفترچه راهنما اطلاعاتی همچون میزان و نوع روغن مورد نیاز برای استفاده در کمپرسور کولر گازی ذکر شده است.

نحوه تعویض روغن کمپرسور کولر گازی4

 1. بعد از اینکه تمام روغن موجود در محفظه کمپرسور را از طریق لوله مکش آن در ظرفی تمیز خالی کردیم، نوبت به شارژ کردن روغن می رسد.
 2. در این مرحله بعد از اینکه از اندازه و نوع روغن کمرپسور مطمئن شدیم، روغن جدید را در درون سرنگ بزرگ و یا ظرف روغن دان ریخته و به لوله مکش کمپرسور وارد می کنیم.

در این حالت با دست محل خروجی کمپرسور را می گیریم تا هوا وارد سیستم نشود. چند بار ظرف روغن دان را پر کرده و در داخل لوله مکش کمپرسور وارد می کنیم، تا زمانی که کل روغن به درون دستگاه تزریق شود.

نحوه تعویض روغن کمپرسور کولر گازی5

 1. سپس کمپرسور را از طریق اتصال به خازن دائم کار روشن می کنیم و اجازه می دهیم تا دستگاه کار کند.
 2. در این هنگام کار کردن کمپرسور باعث مکش روغن درون ظرف به داخل محفظه کمپرسور خواهد شد. در انتها سیستم را از لحاظ نشتی روغن نیز چک می کنیم.

نحوه تعویض روغن کمپرسور کولر گازی6

به منظور آموزش بهتر تعویض روغن کمپرسور کولر گازی فیلم آموزشی در این خصوص را در ادامه برای شما قرار داده ایم.

محل قرارگیری فیلم تعویض روغن کمپرسور

جمع بندی:

همانطور که در طول متن ملاحظه کردید، چک کردن روغن کمپرسور یکی از مراحل بسیار مهم در هنگام سرویس کمپرسور کولر گازی به منظور پیشگیری از ساییدگی قطعات داخلی کمپرسور، افزایش بازدهی دستگاه و بالا بردن طول عمر کولر گازی می باشد.

همچنین دریافتیم که اندازه دقیق روغن کمپرسور و نوع روغن باید با نمونه تزریق شده در دستگاه در کارخانه تطبیق داشته باشد.

از همه مهمتر اینکه باید از تزریق بیش از حد روغن به درون کمپرسور کولر گازی نیز خودداری کرد، زیرا همانطور که کمبود روغن باعث مشکلات زیادی در سیستم می شود، زیاد بودن این ماده نیز زمینه ساز مشکلات زیادی در کمپرسور خواهد شد.

به همین دلیل توصیه اکید ما به شما مخاطب گرامی این است که اگر با سیستم کولر گازی آشنایی ندارید، هرگز خود برای این منظور اقدام نکنید و فقط از مجری سرویسکار کولر گازی کمک بگیرید.

نحوه تعویض روغن کمپرسور کولر گازی7

خبر خوب اینکه یکی از خدمات ما در گروه تاسیسات 24 ساعته مربوط به سرویس کولر گازی، تعمیر کولر گازی و تعویض روغن کمپرسور انواع کولر گازی می باشد.

بنابراین شما همشهریان گرامی می توانید به منظور ثبت سفارش و دریافت خدمات ما در سریعترین زمان ممکن، همین الان با ما تماس بگیرید.

لازم به ذکر است که بهترین زمان برای چک کردن روغن کمپرسور کولر گازی قبل از استفاده از دستگاه می باشد، مخصوصاً اگر مدت زمان طولانی از کولر گازی استفاده شده باشد.

منابع انگلیسی:

منبع 1

منبع 2

 

منبع 3

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +7 # حسن 1399-04-02 11:52
سلام درصورت گاز اشتباهی شارژ شود چه میشود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # Ahmad moodi 1399-10-25 22:39
باسلام .هیچ مشکلی پیش نمیاد .ولی احتمالا خوب سرد نکنه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # علی 1399-04-14 11:58
سلام .. کولر های گازی چه زمان نیاز به تعویض و یا چک کردن روغن دارند؟ متشکرم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +4 # Hamed 1399-04-14 14:25
سلام دوست من
تا زمانی که هوا و رطوبت به روغن نفوذ نکرده باشد نیازی به تعویض روغن نیست
اگر سیکل تبرید به هر دلیلی باز شده باشد ممکن است که هوا وارد کمپرسور شده و روغن با هوا ترکیب شود که باعث فاسد شدن روغن می‌شود که باید روغن تعویض شود.
دلیل دیگر وجود نشتی در گاز کولر گازی میباشد که باعث کم شدن روغن می‌شود و به جای اضافه کردن روغن تعویض روغن انجام بشه بهتره
دلیل دیگر هم تغییر رنگ روغن هستش که به رنگ سیاه یا طوسی تغییر می‌کند در این زمان هم باید روغن تعویض بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +12 # حسین 1399-04-27 17:53
سلام کولر الجي دارم 32 هزار تاروشنش میکنم موتور کار میکنه 10دقیقه هواسرد میده بعد هوای گرم. موتور بیرون خیلی داغ میشه. تا 4 ساعت داغ میمونه دلیلش چی هس. ممنون میشم راهنمایی کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # mohamad javad 1399-09-23 23:26
سلام کاربر گرامی دستگاه نیاز به شارژ گاز دارد زمانی که شارژ گاز کم باشد باد خنک نمیزند و حتی باعث داغ شدن موتور کمپرسور میشود و دلیل بعدی میتونه از گرفتگی رادیات و یا کندانسور کولر باشد برای تشخیص بهتر میتوانید از سرویسکاران شرکت به صورت حضوری کمک بگیرید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +7 # مجتبی 1399-05-16 18:45
سلام و عرض ادب. اگه کمپرسور پیستونی ۲۴۰۰۰روغن نداشته باشه چقدر باید روغن تزریق کنیم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اردبیلیAlijeddi 1399-06-24 13:17
باسلام کاربرگرامی اگر دراین کار تخصص دارید هرکدام یک اندازه تزریق وازچه نوع روغنی برای کدامیک کمپرسوراستفاده شودشودداریم،ولی اگر دراین کارتخصص ندارید به یک متخصص کاربلد اطلاع داده تا حتما بررسی کرده ومشکل شماحل شود بازم سوالی بود درخدمتیم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رحمن 1399-05-17 08:46
اگر روغن کمپرسور کولر ماشین زیاد باشد چقدر جلوی خنک کردن را می گیرد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-09-10 22:56
سلام کاربر گرامی اگر جلو خنک کردن رو هم نگیره و خنکی کولر طبیعی باشد مطمئن باشید که به جای دیگه فشار میاره و باعث میشه که کولر به طور طبیعی و منظم کار نکند بهتر است گتز و روغن به صورت استاندارد در داخل سیستم کولر باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ایرج 1399-05-19 04:51
باسلام

کولر 32 هزار های سوپرا دارم الان دو روزه زود به زود عاف ان میکنه لطفا راهنمایی کنید چکار کنم.
ممنونم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohammad 1399-05-23 22:24
سلام نیم سوز شدن موتور کمپرسور یا فن کولر دو تیکه می تواند از دلایل اصلی خاموش و روشن کولر دو تیکه باشد. زمانی که فن کولر یا موتور کمپرسور نیم سوز شود دیگر قادر نخواهد بود مدت زمان زیادی کار کند و بعد از مدتی خاموش خواهد شد. معمولا نیمسوز شدن چنین قطعاتی می تواند در اثر استفاده بلند مدت از کولر گازی دو تیکه باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # مهدی 1399-07-22 23:07
سلام و سپاس از سایت بسیار خوبتون
من کمپرسور کولر گازی رو باز کردم نوع 24 هیتاچی با گاز r12 میخواستم روغن جدید بریزم راهنمایی بفرمایید داخل کمپرسور را با چی شستشو بدم و چه نوع روغنی بریزم و چجوری بریزم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohammad 1399-11-20 14:05
روغن ۳جی اس و مقدار یک لیوان
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # مهدی 1399-08-17 11:52
سلام خسته نباشید کمپرسور کولر گازی CHlGoروباز کردم مارک کمپرسور میتسوبیشی با گاز 22 هست ظرفیتش هم 9000هس کمپرسور مقدار کمی روغن فاسد شده داشت روی کمپرسور هیچ چیزی در مورد میزان روغن ننوشته هر چه تو گوگل سرچ کردم نتونستم جدول میزان روغنش رو پیدا کنم لطفاً میزان روغن یا جدول میزان روغن کمپرسور ها رو به من بدید ممنون از اطلاعات سایتتون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohammad 1399-11-20 14:05
سلام اگه جدولو پیدا نکردین کل روغنه موتور را خالی کرده و یه مقدار بیشتر از مقدار خالی شده دوباره شارژ کنید و روغنتان 4gs باشد .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # وحید 1399-10-14 07:32
سلام خسته نباشید کولر پنجره ای اوجنرال چند سی سی روغن میخورد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Ahmad moodi 1399-10-22 22:54
سلام وقتتون بخیر
500 سی سی
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حمید 1399-10-14 18:51
با سلام. دیشب دزد دوتا لوله برنجی کولر دو تیکه روبریده برده. کلی روغن از لوله ریخته. کولر سالم چکارش کنم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-10-15 15:55
سلام کاربر گرامی شما میتونید از سرویسکاران شرکت تاسیسات 24 به صورت حضوری کمک بگیرید برای رفع مشکلتون اول از همه باید لوله های که دزدیده شده را مجدد تهیه کنید ک جوشکاری شود و پس از آن باید گاز و روغنی که میگید ریخته شده است شارژ مجدد شود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سیدجاسم موسوی 1399-12-09 10:47
باسلام علت نشتی روغن از شیر کنار پنل بیرونی کولر گازی ( درپوشی که دستگاه چک یا گیج فشار گاز بهش وصل میشه )
چیست؟ این مورد بعد از سرویس و شستشوی کولر اتفاق افتاده.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohammad 1399-12-10 21:46
سلام سوزن دیافراگم شیر سرویس احتمالا شل شده یا خراب شده که باید سوزن تعویض شود چون باعث خالی شدن گتز سیستم میشود .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رامین کریمی 1400-01-15 09:23
سلام خسته نباشید.هنگامیکه کولر روشن و خنک میکند منتها در اوج گرما کولر خاموش میشود و پس از مدت ۱ الی ۲ ساعت اتوماتیک روشن میشود.من ساکن اهوازم لطفا راهنمایی بفرمائید.کولر ۳۶ هزار پیستونی سامسونگ هستش
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # Ahmad moodi 1400-01-15 19:22
باسلام دستگاه رو از برق اصلی قطع و وصل کنید سپس به تنظیمات اولیه بازگردانی کنید اگه درست نشد ترموستاتش خراب شده و باید تعویض گردد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سورنا محتشمی 1400-01-29 16:08
سلام
هنگام شارژ گاز کولر گازی اسپلیت جنرال 18000 ، گاز توسط نصاب به اشتباه به مقدار زیاد تزریق شد و بعد از متوجه شدن به سرعت توسط شیر تخلیه ، گاز اضافی خارج گردید. به همراه گاز مقداری روغن نیز خارج شد.
پس از نصب و بعد از چند روز آمپر کشیدن زیاد شروع شد که با توجه به انتهای فصل گرما کولر از مدار خارج شد.
سوال بنده اینه که آیا میشه گاز رو حفظ کرد و روغن به داخل دستگاه تزریق بشه
و هزینه اینکار حدودا چقدره
با سپاس فراوان
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جواد 1400-02-01 16:49
سلام اینکار شدنیه و میشه انجام داد ولی در اون مقدار که گاز خالی شده چون اگر بار اول که این مورد اتفاق افتاده روغن زیادی به اون صورت خارج نمیشه و اگرم به اضافه کردن روغن نیاز باشه پیشنهاد اینه که کل روغن تعویض بشه ولی چون مقدار زیادی روغن خارج نشده مشکلی پیش نمیاد وشما با شارژ گاز مجدد می توانید از کولر استفاده کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # آرمان 1400-02-22 08:11
سلام یه دونه کمپرسور آمریکایی داریم برای کولر گازی هستش خواستم ببینم مقدار روغن چقدربایدباشه ۱ لیتر یا بیشتر،ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohammad 1400-02-23 11:20
سلام باید ظرفیت کمپرسور چک شود .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجتبی 1400-02-26 22:48
با سلام،تو یه مجتمع به تعداد ۱۴کولر ۱۲ هزار evvoli نصب شده،چند روزی ۵ تا ازین کولر دوتیکه ها یه مشکل پیدا کردن،اونم اینه که به مدت یک رب کمپرسور روشن میشه کار میکنه بعد اف میکنه دیگه روشن نمیشه،،سرویس کار امده گاز کولر تست کرده درست بوده،خازن تعویض کرده ،ولی کماکان همون مشکل داره،درزمن موتور بیش از اندازه داغه،،احتمال میشه داد روغن کمپرسور مشکل پیدا کرده باشه؟(هر ۵ کولر همین مشکل دارن)
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohammad 1400-03-01 13:42
سلام احتمالا ولتاژ برق ساختمان کمه .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مظفر جوادی فر 1400-03-11 22:25
سلام آیا روغن کمپرسور کولر خودرو تموم شده باشد برای روعن ریختن به کمپرسور نیاز به تخلیه گاز کولر دارد ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ایمان 1400-03-24 20:33
سلام یه اسپیلت جنرال ۲۴ هزار دارم دوسال پیش کمپرسور تعویض کردم الان ارور E4میده سنسور هم تعویض کردم بازم بعد ۳۰ دقیقه کار ارور E4میده خاموش میشه اسپیلت دوباره روشن میکنم باز روشن میشه موتور اسپیلت هم یکم داغ میشه جوری که اسپیلت نصب شده موتور بالا تر از پنل قرار داره چند روز پیشم لوله ها کامل یخ زده بود شارژ گاز کردم خوب شد ولی ارور E4بعد ۳۰ دقیقه بازم میده میشه لطفا راه نمایی کنین
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجتبی 1400-03-27 14:47
سلام سوالی داشتم
کمپرسور HIGHLY
مدل BSD 122 DT
اطلاع دارید قدرتش یک چندم هست؟
یا چند اسب هست ؟
قدرت وات هم هست 490/570
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسن مشتاقی 1400-04-08 02:07
سلام
یه موتور اسکرول دارم برچسپ و شمارهاش رفته
چجوری تشخیص بدم چند هزاره
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن