لوازم خانگی برقی هر کدام الزامات نصب و شرایط ویژه خود را دارند و بدون تردید نحوه اتصال سیم برق در تجهیزات و لوازم خانگی برقی بیشترین اهمیت را دارد.

کولر گازی که از تجهیزات پرکاربرد این روزهای منازل است نیز از این ویژگی مستثنا نیست و نحوه اتصال صحیح کابل ها در کولر گازی متضمن کارکرد صحیح، سلامت کولر گازی و حتی مصرف برق کمتر در کولر گازی می شود.

 

قبلا در مقاله سرویس کولر گازی توضیح دادیم که در هر مرحله بازدید از کولر گازی باید سیم های کولر بازرسی و تمیز شوند و در مقاله تعمیر کولر گازی هم عمده خرابی های کولر گازی که به دلیل عدم نصب صحیح کابل برق کولر بوجود می آمد را تشریح کردیم.

اما در این مقاله قصد داریم تا برای افرادی که کار نصب کولر گازی را انجام می دهند اهمیت و نحوه صحیح اتصال کابل برق کولر گازی را توضیح دهیم.

نحوه اتصال صحیح کابل ها در کولر گازی 1

برق کشی و لوله کشی زیر کار کولر گازی توسط همکاران ما

برق کشی برای کولر گازی

هر تولیدکننده کولر گازی و حتی سایر لوازم خانگی برقی موظف است که به همراه مشخصات محصول، برق مناسب دستگاه را هم به همراه سایر مشخصات به مصرف کننده اعلام کند.

کولرهای گازی بر اساس وات میزان مصرف برق خود را مشخص می کنند.

در برخی از کولرهای گازی خارجی به جای وات و یا w از واژه BTU برای مشخص کردن نوع برق دستگاه استفاده می شود که مخفف عبارت British Therminul Unit است و بر اساس استانداردهای اروپایی و یا اتحادیه بریتانیا مشخص شده است.

برای به دست آوردن صحیح میزانBTUباید ظرفیت سرمایشی کولر مثلا 7000 را بر 3.5 تقسیم و سپس در عدد 12 ضرب کنید تا عددی به دست بیاید.

مثلا در این حالت 24000 در خواهد آمد که به همین دلیل این کولرها 24 هم نامیده می شوند. حالا این عدد بر 2000 تقسیم می شود تا میزان آمپر برق مصرفی کولر به دست بیاید.

نحوه اتصال صحیح کابل ها در کولر گازی 2

شناخت این مقدار از این نظر اهمیت دارد که هرچند در ایران 220 ولت برق مصرفی به عنوان برق استاندارد مشخص می شود ولی اگر میزان برق کولر بالاتر و یا پایین تر است در انتخاب ترانس و یا مبدل قدرت دستگاه دقت بیشتری خواهید کرد. در مثال فوق کولر ما 12 آمپر برق مصرفی دارد.

برای انتخاب کابل مناسب برای کولر باید کابلی انتخاب شود که بتواند این 12 آمپر را تامین کند.

اشتباه رایجی که بسیاری از سرویسکاران کولر گازی انجام می دهند انتخاب رشته سیم 1.5 است. این رشته سیم ها هرچند به لحاظ علمی تا 16 آمپر برق را تامین می کنند ولی کمتر به این موضوع توجه می شود که این مقدار برای شرایط ثابت و نرمال و با رشته سیم های کوتاه کاربرد دارد.

به یاد داشته باشید که همیشه در مسیر سیم کشی ما مجبور به استفاده از اتصال سیم با نوار چسب، مواجهه با درجه هوای بالا، طول سیم بیش از اندازه و ... هستیم و اگر همه این موارد هم نباشد در طول زمان سیم دچار فرسودگی و ترک های ریز خواهد شد که به اصطلاح به پرت برق دچار خواهد شد.

ضمن اینکه یک کولر گازی برای اینکه شروع به فعالیت کند در لحظه استارت جریان حدودا دو برابری را نیاز خواهد داشت.

بنابراین توصیه می شود کابل برق را 2 و یا حتی 2.5 در نظر بگیرید بخصوص اگر هر یک از شرایط پرت برق را دارید. البته کابل 2.5 برای کولر های 18000 مناسب است و اگر کولر ظرفیت بالای 18000 تا 32000 دارد بهتر است از کابل 4 و اگر بالای 32000 است از کابل 6 استفاده شود.

نحوه اتصال صحیح کابل ها در کولر گازی 3

نکته بسیار مهم برای نصب کولر گازی و سیم کشی کولر گازی استفاده از ارت است. حتما سعی کنید برای سیم کشی کولر گازی از کابل های دارای ارت و از دوشاخه مجهز به ارت استفاده کنید و اگر ساختمان به ارت مجهز نیست حتما با کارشناسان و سرویسکار خبره کولر گازی مشورت کنید.

نکته دیگر اینکه حتی المقدور در مسیرخود از اتصال کابل خودداری کنید، سیم های پوسیده را کنار بگذارید و سیم را از مکان های مرطوب و ناایمن عبور ندهید.

در ضمن نباید سیم برق کولر گازی از زیر فلکه و یا لوله گاز و یا آب و فاضلاب عبور داده شود.

همیشه در هنگام اتصال کابل برق کولر گازی به برق خانه سعی کنید برق کولر را از ترمینال اصلی برق خانه تامین کنید و در مسیر آن هیچ انشعاب دیگری به غیر از کولر از کابل گرفته نشود.

اما اگر مجبور به استفاده از پریز برق خانه هستید این پریز برق باید صرفا برای کولر گازی استفاده شود و انشعاب دیگری نداشته باشد.

نحوه اتصال صحیح کابل ها در کولر گازی 4

اتصال برق به کولر گازی

کولرهای گازی پنجره ای و کولر گازی اسپلیت و یا دو تکه برق کشی متفاوتی دارند.

اگر کولر گازی پنجره ای یا یک تکه دارید تنها کافی است که سیم و یا کابل برق کولر را تا خود کولر ادامه دهید. همیشه سیم کشی را با استفاده از لوله های خرطومی و زیر کار انجام دهید.

کولرهای یک تکه یا پنجره ای به دو رشته سیم شماره 4 نیاز دارند و بهتر است همانگونه که توضیح داده شد این برق از جعبه اصلی برق یا فیوز به کولر تخصیص داده شود و سپس دو شاخه کولر به این برق اتصال داده می شود.

اما برای کولرهای گازی دو تکه و یا اسپلیت باید یا برق به محل کمپرسور انتقال داده شود و یا در برخی دیگر برق باید برای یونیت داخلی کشیده شود.

معمولا برق کشی خانه به صورت پیش فرض در خانه های جدید به صورتی انجام می شود که کابل برق مورد نیاز کولر گازی هم برای یونیت داخلی و هم خارجی کشیده می شود و ممکن است هر دو کابل از یک فیوز دریافت شده باشد.

در این حالت برای اینکه انشعاب کولر را به دیگر کولر ها ندهید بهتر است هوشیارانه عمل کنید.

اگر قصد نصب کندانسور را دارید حتی المقدور برای کمتر شدن میزان مصرف برق کندانسور را در سایه نصب کنید ، از تمیز بودن آن برای انتقال صحیح برق اطمینان یابید و سعی کنید کندانسور در مسیر جریان باد نصب شود تا دفع حرارت کندانسور بالاتر شود.

نحوه اتصال صحیح کابل ها در کولر گازی 5

سیم کشی کابل فرمان کولر گازی

شاید تا مرحله قبلی خیلی کار مربوط به سرویسکار کولر گازی نباشد و تمامی سیم کشی های قبلی تا این مرحله بهتر است توسط برقکار انجام شود ولی در این مرحله باید سرویسکار کولر گازی یک رشته سیم برق از درون لوله های فلزی رد کرده باشد که به کابل فرمان معروف است.

کابل فرمان همانگونه که از نامش استنباط می شود عملیات انتقال برق بین یونیت داخلی و خارجی کولر گازی را بر عهده دارد. این کابل از درون یک لوله مسی رد شده و معمولا بصورت پیش فروش آماده است و یا بعدا از داخل این لوله ها رد می شود.

رشته برق داخلی این لوله مسی یا کابل فرمان کاملا بستگی به مدل کولر گازی دارد و باید متناسب با مدل آن انتخاب شود.

معمولا رشته کابل مورد استفاده به عنوان کابل فرمان 4، 5، 6 و یا 7 رشته ای و از نوع کابل 1.5 انتخاب می شود.

لازم به توضیح است که در شرایطی که هنوز کولر گازی خریداری نشده و مرحله اول لوله کشی مسی را در ساختمان انجام می دهید باید از کابل 1.5 و یا 2 با تعداد 7 رشته ای استفاده کنید.

نحوه اتصال صحیح کابل ها در کولر گازی 6

اتصال کابل های کولر گازی

اکنون در این مرحله کابل کشی انجام شده، کابل فرمان آماده است و سرویسکار کولر گازی تنها باید اتصال سیم ها را بر اساس استاندارد تعریف شده کولر گازی انجام دهد. نصب صحیح این کابل ها در هنگام نصب کولر گازی تا حدود بسیار زیادی تعمیر کولر گازی را کاهش می دهد.

در نظر داشته باشید در صورت خرابی و یا مشاهده خرابی در هنگام سرویس کولر گازی در ابعاد سیم پیچی کولر به هیچ عنوان بصورت تجربی و بدون اطلاع لازم از شرایط سیم کشی کولر خودتان اقدام به تعمیر کولر گازی نکنید و برای این کار حتما با تماس با سرویسکار کولر گازی این کار را به عهده او بگذارید.

 

برای اتصال کابل کولر گازی قدم به قدم مطابق با دستورالعمل زیر پیش بروید:

  • جعبه سیم کولر گازی یا جعبه برق آن را باز کنید.
  • کابل را اندازه گیری کنید و اندازه اضافی را ترجیحا جمع کنید. به این دلیل که در صورت خرابی اگر سیم کوتاه شود در مراحل بعدی سیم کوتاه خواهد شد.

نحوه اتصال صحیح کابل ها در کولر گازی 7

جعبه برق کولر گازی

  • تعداد رشته های کابل مورد نظر خود را مشخص کنید. در این حالت مثلا اگر کولر 4 رشته برق نیاز دارد باید 4 رشته از برق کابل را در اختیار داشته باشید و مابقی را برش داده و ابتدا با چسب بصورت جدا جدا و بعدا همه را با هم نوار چسب کنید تا از 4 رشته دیگر جدا شوند.
  • سیم اول را 10 سانتی در نظر بگیرید، سیم دوم را 8 سانتی، سوم 6 سانتی و چهارم را چهارسانتی و هر کدام را دو سانتی متر با سیم لخت کن لخت کنید و رشته ها را جمع کنید.
  • کابل و سیم های کولر گازی را هم به هین شکل یعنی با اختلاف دو سانتی متری از همدیگر کوتاه کنید.
  • سیم بلندتر کابل یعنی سیم 10 سانتی متری را به سیم کوتاه تر کابل کولر گازی یعنی 4 سانتی متری اتصال دهید و با نوار چسب عایق کنید. این کار را به ترتیب ادامه دهید تا کوتاه ترین سیم کابل به بلندترین سیک کولر اتصال داده شوند. سپس همه سیم ها را مجددا با هم بوسیله نوار چسب عایق بندی کنید.

تذکر: به یاد داشته باشید که کولرهای گازی یک وایر شو ( wire show) دارند که برای عایق بندی سیم ها از آنها استفاده می شود. در کولر هایی که این وایر شوها را دارند باید وایر شو را روی سیم های به هم پیچیده قرار دهید و با حرارت ملایم شعله آنها ار در جای خود فیکس و عایق بندی را انجام دهید. و سپس روی آنها را نوار چسب کنید.

نحوه اتصال صحیح کابل ها در کولر گازی 8

  • در اسپیلیت خارجی نیز باید به همین ترتیب عمل شود.

در نظر داشته باشید که بعضی از کولرها مجهز به سیستم ارت بخصوص در یونیت خارجی هستند که جایگاه اتصال ارت معمولا بصورت مجزا در کولر مشخص شده است.

سیم کشی و یا کابل کشی و اتصال کابل کولر گازی اهمیت بسیار زیادی در کمتر شدن خرابی و تعمیر کولر گازی دارد و در هر دوره سرویس کولر گازی باید دقت شود که این سیم پیچی ها به دقت بررسی شوند.

یک تیم و یا سرویسکار کولر گازی متعهد و حرفه ای می تواند هزینه های برق و کاهش مصرف انرژی و ایمنی دستگاه کولر گازی شما را با نصب و سیم کشی درست و اصولی کولر گازی تعهد نماید.

نحوه اتصال صحیح کابل ها در کولر گازی 9

سیم کشی و نصب کولر گازی همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته

کارشناسان ما در گروه تاسیسات 24 ساعته از حرفه ای ترین و با تجربه ترین متخصصین نصب و تعمیر کولر گازی هستند و به منظور ارائه بهترین خدمات سرویس کولر گازی و یا نصب و راه اندازی کولر گازی استقرار یافته اند تا در سریعترین زمان و بدون هزینه ایاب و ذهاب مشکلات احتمالی کولرگازی شما را برطرف نمایند.

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +6 # محسن وصلیات 1398-01-18 10:09
سلام متشکرم
توی هر یک از کنداسور و پنل داخلی یه ترمینال هست که جای هر سیم یه عدد نوشته وما باید این رشته سیم هارو اونجا نصب کنیم و در کندانسور هم به همینشکل اگر اماکانش هست آموزش بدید که این سیم بندی در این ترمینال به چه صورت است واز کجا بفهمیم که کدام سیم به مثلاL1و L وN1 و N و مابقی میخوره و در ضمن در بعضی از پنلها ترمینا وجود ندارد و این رشته سیمها مستقیم به برد دیجیتال رفته لطفا اونهار رو هم آموزش بدید کجای برد باید نصب بشن
متشکرم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +14 # علیرضا آقاملایی 1398-02-02 05:48
سلام سیم کشی لوازم برقی و مخصوصا کولر گازی کاری تخصصی و نیاز به دوره آموزشی برق دارد و در این مجال نمی گنجد شما باید ابتدا آموزش برق و نقشه خوانی را بگذرانید بعد به راحتی میتوانید سیمها رو تشخیص بدبد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +5 # اصغر 1400-02-15 09:05
سلام اسپلیت گری ۲۴۰۰۰ نصب کردم ترمینالش به این صورت هستN1,,2,,3,,4,,5
ولی کابل تو کار ۳ رشته هست
یک بار به ترتیب سه تا اول بستم ولی کندانس بدون فن روشن شد
به نظر شما چکارش کنیم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # شهرام 1398-02-08 04:56
سلام. قربان برای اجرای لوله کشی توکار برای آپارتمان معمولا برای حال پذیرایی از چه سایز لوله مسی و برای اتاق خوابها از چه سایزی استفاده کنیم بهتره؟ که هم خوب جواب بده و هم برای مشتری به صرفه باشه.ممنونم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # علیرضا آقاملایی 1398-02-29 08:11
سلام وقت بخیر
✅ سایز و اندازه لوله های کولر گازی

کولر گازی اسپیلت برای ارتباط بین یونیت داخلی و خارجی دو لوله نیاز دارد .اندازه قطر لوله هارو معمولا به واحد اینچ و میلیمتر میگوییم .
هر اینچ =25/4 میلیمتر میباشد .
1/4 اینچ=6 میلیمتر —-3/8 اینچ=10 میلیمتر —-1/2اینچ= 12میلیمتر —-5/8 اینچ = 16 میلیمتر و 3/4 اینچ =20 میلیمتر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +5 # علی 1398-02-16 14:32
سلام خسته نباشی یه سوال داشتم سیم های S.R.C.اشتب زدم به موتور راهنمایی کنید چطور نصب کنم
ممکن کمک کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +4 # علیرضا آقاملایی 1398-02-29 07:23
سلام وقت بخیر
اگر ارتباط بین سه سر کمپرسور را پیدا کنید CRS به راحتی قابل تشخیصه
1- ابتدا با استفاده از اهمتر دو به دو سرهای موتور را اهم گیری میکنیم
2- روبروی اهم بزرگتر =C
3- C با اهم متوسط= S
4- C با اهم کوچکتر= R
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # سعیدمیرزایی 1398-04-10 15:31
سلام قربان
یه کولر پنجره ای اجنرال18هزارکنترلی باموتورروتاری دارم، وقتی روشنش می کنم، فن وکمپرسور بخوبی کارمی کنند وخنک کنندگی کولر هم عالی است. اما پشت کولر به شدت داغ می شه والبته بدنه کمپرسو ولوله ها. بعدازحدود10دقیقه کار، کمپرسور ازکارمی افته امافن همچنان کارمی کنه. یه نیم ساعت صبرکنم، مجددا کمپرسور زیربارمی ره وبازهمون موضوع تکرارمی شه.
نمی دونم آیااین اورلودکمپرسوره یامشکل دیگری داره. لطفاراهنمایی بفرمایید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +6 # علیرضا آقاملایی 1398-04-13 22:52
سلام
با دقت به میزان آمپر کمپرسور در هنگام کار و مقایسه آن با اطلاعات درج شده بر روی کولر به راحتی میتوانید به مشکل دسترسی پیدا کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # مرتضی 1398-04-19 09:29
با عرض سلام و خسته نباشید
فرض می کنیم که نزدیک پنل داخلی و نزدیک کمپرسور خارجی برق موجود است و فاصله این دو از هم زیاد است. سوال اینست که کمترین رشته سیم مورد استفاده بین دو تکه چقدر باید باشد.
با تشکر و ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # علیرضا آقاملایی 1398-04-20 00:24
سلام
کابل برق هر چه کمتر استفاده شود بهتر است و ترجیحا نزدیکترین محل اتصال را انتخاب میکنیم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # Puris 1398-07-10 15:05
سلام.. من دو رشته سیم دارم که مال کولر گازیه و البته کولر گازی نصب نکردم و این دو رسته سیم از دیوار بیرون زده.. حالا میخواستم اون دو رشته سیم رو پریز کنم و بهش تلویزیون و سه راهی و وصل کنم.. ایا اینکار ایرادی داره.‌ لطفا راهنمایی کامل بفرمایید.. تا حالا سیم کشی کار نکردم.. ممنون... دو رشته سیم یکی سیاه و یکی سبز رنگ هستند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # علی 1398-07-10 20:59
دوست عزیز چون اقرار کردین فنی کار نیستین هر راهنمایی میتونه باعث خطر بشه..لطفا از یه برق کار درخواست کنید و خیال خودتونو راحت کنید..
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اصغر 1398-09-12 21:08
سلام مقدار سیمی که روی پشت بام برای اسپیلت بیرون میایدچندمترمیباشد سیم مسی راعرض میکنم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # مجید 1398-10-07 13:31
دوست عزیز سلام سوالتون واضح نیست ولی اگه منظورتون سیم های قدرت و فرمان هست که به فاصله بین پنل داخلی و خارجی بستگی داره و خیلی متغییره
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # بابک 1398-12-29 10:20
سلام کولر گازی دوتیکه اجنرال30000نصب کردم اما برای فیوز نمیدونم چند آمپر تهیه کنم و آیا محافظ کولر ضروری هست اونم تهیه کنم متشکرم از صبوریتون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مجید 1399-01-02 20:00
دوست عزیز سلام فیوز c32 محافظ هم اگر بزارید که خیلی خوبه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # نگار 1399-02-16 11:17
سلام ممنونم آیا برای نصب کولر ۳۰۰۰۰ طبق پنجم حتما باید از کنتور اصلی برق آپارتمان سیم کشی کرداگر اینگونه است هزینه سیم کشی از پارکینگ تا طبقه ۵ چقدر است؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1399-02-17 04:08
سلام کاربر گرامی اگر برای کولر گازی از کنتور تابلو برق واحدتون در پارکینگ کابل جداگانه بکشید خیلی بهتره چون کولرگازی جریان زیادی میکشه و امکان داره به سیم کشی داخل واحدتون آسیب بزنه و برای قیمت بهتر است با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # وحید 1399-02-16 15:13
سلام جناب
من برقکارم و نمیدونم باید کابل و به دستگاه بیرونی ببرم یا باید به خود کولر داخلی ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # مجید 1399-02-16 21:34
دوست عزیز سلام در ظرفیتهای پایین باید به پنل داخلی بره ولی در ظرفیتهای بالا به پنل خارجی روی در قسمت برق پنل خارجی نقشه برق کولر موجود از اون استفاده کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # رضا آریانیا 1399-03-03 21:04
با سلام.از اهواز همیشه گرم:
در رابطه با کولر دو تیکه سامسونگ٣٢٠٠٠٠ مدل WCN از اون مدلهای قدیمی.روی کندانسور بیرون ترمینالهای ٢ و ٣ مربوط به دور کند و تند فن هستش.
من میخوام بدلایلی سیم دور تند فن رو به خروجی کنتاکتور وصل کنم و دور کند رو از مدار خارج کنم.
یکبار سیم ترمینال ٢ رو به خروجی کنتاکتور وصل کردم و یکبار هم ترمینال ٣ رو ولی متاسفانه تغییر چندانی توی دور فن ندیدم یا حداقل من متوجه تفاوت نشدم.اگر ممکنه راهنمایی کنید تا بدونم سیم ترمینال٢ دور تنده یا ترمینال ٣.با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # mohamad javad 1399-03-07 13:54
سلام کاربر گرامی سیمی که به ترمینال شماره 2 بسته میشود معمولا برای دور کند میباشد و سیم شماره 3 برای دور تند است اما هوای اهواز انقدر گرم میباشد که سرما رو نمیتونید به خوبی احساس کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # بهرام 1399-03-04 17:15
سلام سلام

ما چند نفر تعمیر کار آوردیم سر کولر دو تیکه و نتونستند رفع ایراد کنند
2500 هم دست مزد گرفتند از ما
کولر دو تیکه وستپوینت هست و در حالات Feel یا اوتومات که کار میکنه یا از سرویس بیرون نمیره و خیلی خونه سرد میشه یا اگر آف کرد دیگه سرویس نمیاد و فقط فن داخل کار میکنه
در ضمن وقتی کمپرسورش آف میکنه فن بیرون خاموش نمیشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # بهروز امامیان 1399-03-08 01:26
با سلام در کاتالوک دستگاه طرز صحیح سیم کشی قید شده با مراجعه به آن اقدام به سیم کشی کنید .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجید 1399-03-09 16:43
سلام.پنل کولر گازی یورک و کمپرسور گری هستش.مشکل اینجاست که کابل فرمان پنل به کمپرسور سر پنل از چهار ترمینال سه تاش وصله وچهارمی خالیه، متاسفانه نقشه هم نداره،اما سر کمپرسور چهار ترمینال.n و ۲ که عملا فاز و نول هستن،در کمپرسور مستقیم به کمپرسور وصله و ۳شیر برقی و ۴ فن.ممنون میشمراهنماییم کنید که چیکار کنم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-03-15 01:09
سلام کاربر گرامی سوالتون واضح نمیباشد لطفا فقط بگید مشکل کولر چی هستش و میخواهید چیکار کنید اگر برق کولر مشکل داره توصیه میشه از سرویسکاران شرکت به صورت حضوری کمک بگیرید چون اگر سیم ها رو جابجا وصل کنید میتونه به کولر آسیب جدی برسونه.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حامد 1399-03-11 14:46
سلام. اسپلیت 12000است. بعد از سرویس روشن کردیم. باد خنک بیرون نمی‌داد. من هم از همه جا بی خبر. خلاصه هر دولوله ی رفت و برگشت گاز. گرم بود.. فشار کمپرسور بالا رفت من هم فوری خاموش کردم. وقتی به سیم برق دست زدم تا داغه اتصال برق را برسی کردم تا دوتا سیم را برعکس بسته اند آن را درست کردم حالا روشن می‌شود خنک می‌کند و حتی ریموت کنترل هم کار می‌کند اما نمایشگر پنل داخلی دما را نشان نمی‌دهد و کاملا خاموش است... در صورتی که قبلا که برا تست خودم به برق زدم به راحتی روی فن روشن شد البته اون موقع یونیت بیرونی به یونیت داخلی وصل نبود..... حالا چرا این پنل روشن نمیشود؟ فکر نمی‌کنم سوخته باشد چون برد نمایشگر و ریموت کنترل یکی هست و اگر سوخته بود حتی کنترل هم کار نمی‌کرد.. البته شما متخصص هستید نه من. پس به نظر شما علت روشن نشدن نمایشگر چیست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # بهروز امامیان 1399-03-13 22:00
سلام کابر گرامی سیم های نشانگر را دنبال کنید ببینید در مسیر قطع شده یا نه .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی 1399-03-12 06:29
سلام با تشکر.نصاب کولر گازی دوتا کولر اینورتر ۱۲۰۰۰برای ما نصب کرده که وقتی به لوله مسی اونها دست میزنم برق خیلی ضعیفی دارند گه گاها کم یا کمی زیاد میشه اما نه در حد برق گرفتن.البته وقتی دست دیگرم رو به دیوار میزنم حسش میکنم و در غیر این صورت حس نمیشه.زنگ زدم به نصاب گفت خونتون ارت نداره طبیعیه .نه مشکلی برای شما ایجاد میکنه نه برای دستگاه.برق کار اوردم دوشاخه رو جابجا کرد سیم ارت از پنل خارجی به پیچ توی دیوار وصل کرد ولی باز تقریبا همون وضعیت رو داره.ممنون میشم راهنماییم کنید که آیا این وضعیت طبیعیه ؟ و آیا مشکلی برای ما یا دستگاه ایجاد میکنه و چه کاری کنم بهتره ؟با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # بهروز امامیان 1399-03-13 22:00
سلام کار بر گرامی مصیبت نداشتن ارت در ایران عادیه ولی واقعا اینطور نیست سیم ارت زمانی مفیده که دستگاهی اتصالی داخلی کند و برق از طریق ارت دفع شود حالا اگر ارت نداشته باشیم چه اتفاقی میافتد اگر شخصی به آن دست بزند برق 220 او را خواهد کشت البته اگر زیر پایش عایق نباشد مثلا کمی خیس باشد مثل برق گرفتگی اصلی انسان را می گیرد . راه حل 1- استفاده از لوله آن منزل می تواند تا حدود کمک کند 2 ساخت سیم ارت در حیاط طبق استاندارد آن کافی است یک موزایک را برداشته و تا عمق 60 سانت ( البته عمق ارت در اقلیم مختلف ایران متفاوت می باشد )و شما می توانید اطلاعات دقیق آنرا از شرکت برق منظقه خودتان دریافت کنید . 3- نصب فیوز جان پناه که خیلی مفیده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # شاهین 1399-03-13 08:16
سلام برای کولر ال جی 24000 چه نوع فیوز مینیاتوری باید نصب کرد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # بهروز امامیان 1399-03-13 22:00
با سلامکار بر گرامی برروی بدنه کولر پلاکی هست که مشخصات کمپرسور و میزان آمپر برروی آن قید گردیده شما با توجه به مقدار آمپراژ فیوز را انتخاب کنید .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مسعود 1399-03-15 15:21
سلام لوله های خروجی از پنل کولر به سمت کمپرسور توی سمت چپ میشه یا راست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-03-20 17:46
سلام کاربر گرلمی در سمت راست پنل قرار دارد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # غفور امیری 1399-03-24 00:52
سلام هنگام کار کولر اتصال کرده وبرق از مرکز قطع شده و بوی گاز کولر شدیدبود برق را از مرکز برقرار نمودم کولر کار نکرد آیا کمپر سور کولر سوخته است ؟ممنون وتشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1399-03-24 11:30
سلام کاربر گرامی باید سرویسکار به صورت حضوری بیاد تا تشخیص بده کمپرسور سوخته یا نه؟ باید دلیل اینکه فیوز قطع شده مشخص بشه و مهم تر از این شاید به خاطر نشت گاز کمپرسور آمپر کشیده و فیوز قطع شده است لطفا از سرویسکاران شرکت به صورت حضوری کمک بگیرید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهاجر 1399-03-30 13:41
با سلام و خستته نباشید خدمت شما وقتی کولر(اسپیلت)را روشن میکنیم پنل روشن و فقط باد میزند اما موتور کار نمیکند میخواستم ببینم مشکل از از کجاست با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohammad 1399-03-31 01:37
سلام عمل نکردن کندستور علت های مختلفی دارد که میبایست توسط کارشناسان بررسی گردد، که به اختصار بعرضتان میرسانم قطع ارتباط با مدار فرمان خرابی خازن خرابی موتور خرابی فن اورلود کردن دستگاه.و......
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # پیمان مرادپور 1399-04-04 14:20
سلام و عرض ادب ، من یه کولر گری 24000 تو پذیرایی نصب کردم، اما متاسفانه پریز برق رو کنار پنل بیرونی توی بالکن در نظر گرفتن( برق کشی برای مدل 30000 به بالا درنظر گرفته شده ) و کنار پول داخلی پریز برق ندارد ، کابل برقی که برای ارتباط دو پول همراه با لوله های مسی کشیده شده کابل شماره 4 است که 4 رشته دارد.می توانم از همین کابل برای برق دار کردن هر دو پول استفاده کنم ، اگر می شود به چه صورت است؟
ممنون از شما
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-04-04 19:51
سلام کاربر گرامی
اگر میخواهید دو پنل رو با یک کابل برق،، برق دار کنید باید 4رشته کابل خالی و رزرو داشته باشید که دو رشته سیم را برای یک پنل و دو رشته دیگر را برای پنل دیگر استفاده کنید کابل مورد نیاز کابل 2/5×4 هم باشد کافی است دقت کنید از یک رشته سیم برای دو پنل از نول یا فاز استفاده نکنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # پیمان مرادپور 1399-04-06 22:13
ممنون از راهنمایی شما ، در حالت نرمال 6 رشته سیم نیاز است ،2رشته برای فاز و نول پنل داخلی ، 2 رشته برای برگشت فاز به نول پنل بیرونی(موتور کولر) ، یک رشته برای مدار فرمان از پنل داخلی به سمت پنل بیرونی ، یک رشته نیز برای گراند ، با توجه به اینکه کابل ما 4 رشته دارد ، آیا می توان از یک رشته آن به عنوان نول مشترک برای هردوپنل داخلی و پنل بیرونی استفاده کرد و مشکل ساز نمی شود. در ضمن طول کابل استفاده شده حدود 12 متر است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-04-09 10:31
سلام کاربر گرامی خیر مشکلی به وجود نمیاره اگه فقط نول آنها را به صورت مشترک بگیرید ولی استاندارد اینکار این است که به صورت مجزا کشیده شود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # فرزاد 1399-04-08 00:23
دو کولر از یک سیم برق فاز ونول شماره ۲ برق گرفتند.وبعد از مدتی استفا ه هردو دستگاه از کار افتادند و دیگر روشن نشده اند دلیلش چیه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-04-08 21:41
سلام کاربر گرامی نباید از یک سیم برای دو دستگاه استفاده شود برای اینکه متوجه بشید مشکل از کجا میباشد که دستگاه ها روشن نمیشود اول از همه باید فیوز برق را چک کنید که به خاطر آمپر کشیدن قطع نشده باشد اگر فیوز وصل بود باید مسیر کابل برق به کولرها را چک کنید که به خاطر آمپر کشیدن بیش از حد یا اتصالی قطع نشده باشد اگر مشکل از مسیر کابل هم نباشد بهتر است از سرویسکاران شرکت به صورت حضوری کمک بگیرید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # داود 1399-05-03 01:07
سلام من سیم فاز را به کولر اسپلیت وصل میکنم وقتی سیم نول کولر را با فازمتر چک میکنم برق دار است دلیل چی میتونه باشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohammad 1399-05-03 13:36
سلام اگه سیم بندی رو درست انجام میدیم ،مشکلی نیست ، اون برق ضعیفی که در سیم نول مشاهده میکنید القا جریان الکتریسیته میباشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ali azargoon 1399-05-12 00:18
با سلام اسپیلت فوجی ۲۴۰۰۰اینورتر داره فقط بدنه برق خیلی ضعیف داره که فازمتر روشن میشه اما تاثیری روی تماس دست نداره اشکال از چیه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-09-10 23:33
سلام کاربر گرامی اگر دستگاه با دوشاخه به برق وصل شده است با برعکس کردن دوشاخه این مشکل حل میشود اما اگر دستگاه بدون دوشاخه وصل میباشد و سیم ها رو چسب برق زده اید باید جای سیم ها رو عوض کنید اگر با انجام دادن اینکار مشکل حل نشدش باید سیم ارت دستگاه رو به یک لوله آب یا بدنه آهنی که به زمین اتصال دارد وصل کنید این مشکل زمانی اتفاق میوفته که دستگاه دچار برق دزدی و یا اینکه موتور دستگاه به بدنه برق میدهد رخ میدهد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # نرجس 1399-05-17 19:20
سلام واحترام
دستگاه‌ ما باد گرم میداد کارشناس آمد گفت کنتاکتور سوخته
حالامن می تونم در فصل سرما از دستگاه بدونه رفع این مشکل استفاده کنم سپاسگزارم از شما
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-09-10 22:30
سلام کاربر گرامی خیر این به این معنی نمیباشد که کنداکتور چون سوخته و دستگاه باد گرم میدهد شما میتونید در فصل سرما از گرمایشی کولر با همین حالت استفاده کنید اینکار باعث میشود فشارزیادی به دستگاه وارد شود وبه دستگاه آسیب جدی تری وارد شود تعویض کنداکتور هزینه زیادی نداره اما اگر درست نکنید و همینجوری استفاده کنید میتونه هزینه زیادی به دستگاه وارد کند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Tofangchi mahyari 1399-06-08 17:21
درود بر تکنسین های تاسیسات ۲۴.
آقا برای وصل کردن برق اصلی کولر اسپلیت از فیوز تا یونیت داخلی باید سیم و دوشاخ خود دستگاه رو به این برق ا۱لی وصل کنیم یا مستقیم بدیمش سره جعبه تقسیم برق یونیت داخلی و سیم و دوشاخ اصلی یونیت داخلی رو بچسنسم بندازسم کنار.؟؟؟
خب اگر این کار درسته چرا کارخونه این سیم و دوشاخ رو تعبیه کرده ؟ا۱صلا نمیزاشت و میگفت برق اصلی رو مستقیم بکشید و بدین تو جعبه.
مگه قرار نیست این برق بره داخل برد و برد نشبت به نیاز خودش تغییر ولتاژ یا هرچی دیگه انجام بده و دستور بده به بقیه اعضا؟؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # کاظم 1399-06-15 03:29
سلام وقت شما بخیر. به دلیل اینکه در قسمت قدرت باید از سیم قوی حداقل نمره ۲.۵ استفاده بشه. کارخانه استاندارد خودشو رعایت میکنه ولی در منازل معمولا سیمکشی بر مبنای سیم نمره یک و یک و نیم هست که برای قسمت قدرت کافی نیست و چون آمپر زیاد رو نمیتونه تحمل کنه باعث سوختگی سیمهای منزل میشه. به همین دلیل در لوله کشی های زیرکار نصاب ها از یک فیوز اختصاصی سیم نمره ی ۲.۵ میکشن زیر دستگاه و برای اتصال به این سیمها باید دو شاخه رو برید و به این سیمها وصل کرد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # علی 1399-07-27 23:33
پریزی که کنارش فلکه است چیست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1399-08-30 03:08
سلام‌کاربر گرامی اول از همه بهتر است دوشاخه دستگاه را بر عکس کنید اگر اینکار رو کردید و جواب ندادش میتونید سیم ارت رو که به پیچ توکار داخل دیوار بستید رو باز کنید و به یک لوله فلزی که برای آب میباشد وصل کنید و اگر لوله فلزی در اطراف کولر ندارید باید سیم ارت رو به یک آهن که به اسکلت ساختمان یا میلگرد ستون وصل است بزنید تا برق برگشتی از دستگاه رو به زمین تخلیه کند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امید 1399-09-02 11:01
سلام دستگاه اینورتر داریم که سیمهای فرمان وبرق ترمینال پنل همگی فاز دارند حتی سیم نول خواستم بپرسم علت چی میتونه باشه. در ضمن دستگاه روشن نمیشه. برق کندانسور درست است و هم فاز داریم هم نول.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-09-06 00:14
سلام کاربر گرامی این حالت در دو صورت رخ میدهد اولین دلیل اینکه یکی از سیم ها قطع شده که فاز برگشت میخوره به سیم نول که وقتی فاز متر به سیم نول میزنید سیم نول را برق دار نشون میدهد که برای رفع مشکل اگر برقکار نیستید باید از یک برقکار کمک بگیرید تا سیم فاز قطع شده رو پیدا کند و دلیل بعدی میتونه از سوختگی دستگاه یا برد دستگاه باشد برای رفع مشکل میتونید از سرویسکاران شرکت تاسیسات 24 به صورت حضوری کمک بگیرید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # روح اله 1399-11-17 23:05
سلام وقت بخیر یه کولر اوجنرال داریم داخل پنل ترمینالهایN2وL2و345ویه سیم نازک که دوسرش سوکت داره ویه کابل سه رشته که به برق وصل میشه اما داخل کمپرسورفقطNوLو1وN2و S داروهیچ جای برای سیم نازک سوکت دار نداره راهنمای کنید چطور نصب کنیم لطفا
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohammad 1399-11-20 14:05
سلام و عرض ادب پنل شما با کندانسورتان به هم نمیخوره و کندانسورتان برد دار است و اگر کندانسورتان اینورتر نباشد میتوانید بردش را حذف کنید و دوباره سیم کشی کنید .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امیر ملا 1399-12-08 13:40
سلام ایزیلاتور کولر گازی و آبی با هم تفاوت دارن؟
چگونه سیم های کولر گازی به ایزیلاتور وصل میشوند؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمدکاظم 1399-12-19 19:08
سلام چطور گاز کولر گازی وجمع کنم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جواد 1399-12-22 02:18
سلام کاربر گرامی ابتدا کولرگازی دروضعیت سرمایش و در سردترین دما به مدت یک ریع روشن گذاشته بعد گیج فشار رو در شیر سرویس وصل میکنید ابتدا توسط اچار الن چهار یا پنج شیر رفت را میبندید که همون لوله کوچیکه میشه و متوجه پایین امدن فشار در گیج میشوید در همین حال که گیج به سمت خلع حرکت کرد شروع به بستن شیر برگشت یاهمون بزرگه توسط الن میکنیم و همزمان بابستن شیر کولر کازی خاموش میکنیم فقط این کار نیاز به سرعت عمل و تجربه کافی نیاز دارد چون تو بستن شیرها و خاموش کردن به موقع کولر دقت لازم نداشته باشید باعث سوخت موتور کولر و خسارتهای سنگین میشود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمدکاظم 1399-12-19 19:12
سلام نحوه ی اتصال سیمهای کمپرسور به پنل روشرح دهید متشکرم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جواد 1399-12-22 02:18
سلام کاربر گرامی سیم های سر پنل و کنداسور بنا به مدل کولر گازی متفاوت نسبت به تعداد فرمانها ولی یک قانون شما درنظر بگیرید که یک برق قدرت که اونم بستگی به مدل کولر گازی داره که به سر پنل بیاد یا سر کمپرسور بقیه ترمینالها طبق شماره یا حروف هررنگ سیمی که به سرپنل وصل کردید همون رنگم به سر کمپرسور وصل کنید تو همه کولر گازیها به همین شکل میباشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # منصور 1399-12-20 13:35
سلام کولر ۲۴۰۰۰گری از جعبه فیوز باید چه فیوزی وچه سایز سیمی استفاده بشه فاصله از جعبه فیوز تا کولر ۱۱متر میباشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # جواد 1399-12-22 02:18
سلام کاربر گرامی معمولا فیوز 16یا 25 امپر جواب میده واز کابل دو در دو کمتر استفاده نکنید اگر دودر چهار گذاشتید چه بهتر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # شهریار دورکی 1400-01-12 17:45
یسوال دارم میتونم تلفنی بپرسم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ا ص 1400-01-25 23:34
سلام شب بخیر اسپیلت 32000سامسونگ دارم راهنمایی بفرمایید که ورودی برق شهر روی کدوم شماره پنل بیرونی بسته میشود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohammad 1400-01-29 13:32
سلام رویه L بزرگ نصب کن
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # سید محمد حسینی 1400-02-03 23:46
سلام من یک کولر گازی ۳۰۰۰۰ وست پوینت دارم دوهفته ای است نصب شده متوجه شدم که رادیات و لوله های مسی برق دارند سرویسکار اوردم نفهمید ایراد کار کجاست دو روزه کولرم خاموشه میترسم ایراد فنی پیدا کنه یا اگه هم داره بدتر نشه و اسیبی به کمپرسور وارد نشه لطفا راهنمایی کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # میلاد 1400-02-07 07:34
سلام
جابجا شدن n و l در کولر گازی اجنرال اینورتر نیا باعث آسیب می‌شود یا خیر؟
(منظور جابجا شدن دو شاخه در پریز)
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجتبی ادهم 1400-02-07 15:48
سلام خسته نباشید در کولر هایسنس منظور از L1
L2
L3و
N به چه منظور است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohammad 1400-02-10 12:03
سلام سیم هایه ارتباطی بین پنل و کمپرسور میباشد و باید هر چی به پنل وصل میکنید به کمپرسور هم همان را وصل کنید .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Rashed 1400-02-18 05:27
سلام اگر رشته های کابل فرمان جابجا بسته بشن ،چه مشکلی ایجاد میشود ،ممنونم از راهنماییتون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohammad 1400-02-20 17:59
سلام دستگاه فرمان نمیگیرد .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # عدنان 1400-03-02 02:12
با سلام کولر دو تیکه دارم که تیکه بیرونی برق میگیره یا اتصال برقی داره البته فقط پیچهای بدنه باید چه کارش کرد ممنون از زحمات شما
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سیامک نعمت پور 1400-03-04 23:02
سلام یک سیم از بدنه کولر به زمین متصل کنید (ارت)
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مراد 1400-03-04 10:12
سلام وخسته نباشید
بنطر شما باید سرراه سیم برق کولر گازی به کنتور باید کلید مینیاتوری قرار بگیرد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Hosin 1400-03-11 22:22
سلام من اسپیلت گرفت واسه نصبش مشکل دارم.اونم اینک یه سیم ک بایدب برق وصل بشه ازکومپرسوربیرون ک ۴شاخس .من سیمی ک گرفتم دوشاخس .خواستم بدونم چجوری بایداینارووصل کنم‌اون دوشاخس این یکی ۴شاخه.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Benyamin 1400-03-13 11:22
سلام
من یع کولر گازی پنجره ای 24000دارم سیم اصلیش ک به خود کولر وصله سوخته میخواستم بدونم 3در 2/5 بگیرم کافیه ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # عظیمی 1400-03-15 21:59
سلام واسه 2عدد کولر گازی 30000 میخام یک کابل 20متری از کنتور بکشم .لطفا راهنمایی کنید سایز کابل چی باشه ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # یوسف 1400-04-01 01:03
سلام وقت بخیر ببخشید مهندس کولر گازی ۳۰ جنرال ش دارم موقع استارت صدای گیژ گیژ در میاورد و کولر سرما ندارد دلیل چیست. متشکرم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی 1400-04-05 19:15
سلام. خسته نباشید میخواستم بدونم اگرسیم برق اصلی کولرگازی فاز نول اشتباه وصل بشه چه اتفاقی می‌افتد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهدی 1400-04-13 00:10
سیم برق کول گازی ما کوتاه است اگر بخواهیم حدود30سانت آن رابزرگترکنیم چگونه باید این کار را انجام دهیم 24000دووباتشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن