امتیاز کاربران
ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه به منظور اطمینان از کارکرد صحیح آن، تولید آب گرم، آسایش ساکنین و همچنین میزان مصرف انرژی اهمیت زیادی دارد.

در این مطلب ضمن آشنایی با انواع ترموستات های مرتبط با دیگ و پمپ موتورخانه، توصیه های اجرایی مفیدی هم در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت. تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

برای آشنایی با اصول اولیه سرویس موتورخانه و شوفاژخانه، بر روی لینک بازدید و سرویس موتورخانه کلیک نمایید.

 

در اکثر موتورخانه ها، پمپ ها همانند مشعل ها با شیوه ترموستاتیک کنترل می شوند و مستقل از شرایط فیزیکی ساختمان، شرایط آب و هوایی، کارکرد مشعل و نیاز واقعی ساختمان، همواره به صورت استاتیکی کنترل می شوند.

یکی از پارامترهای مهم پمپ، میزان اختلاف دمایی است که پمپ تا هنگام برآورد این اختلاف درجه حرارت، در حال کار کردن است. این اختلاف درجه حرارت مابین دو دمای آب گرم چرخشی (آب دیگ) و دمای آب گرم مصرفی (آب منبع) است.

ترموستات، دستگاه حسگر دماست که فرمان قطع در دمای معینی که روی آن تنظیم شده است را می دهد. در ادامه با حسگرهای دمایی موتورخانه آشنا می شویم.

 

تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه 1

شکل 1نمایی از فعالیت تکنسین فنی سایت در هنگام تعمیر و سرویس مشعل دیگ موتورخانه

 

ترموستات جداری (آکوستات جداری):

حس کننده اوليه در اين نوع ترموستات از نوع بی متال است و معمولا آن را روی جدار لوله برگشت موتورخانه (با فنر و يا سيم) محکم می بندند (شکل 2).

قبل از نصب، بايد بر روی لوله سنباده زد (تا صاف و تميز شود) و سپس، بر روی آن خمير مخصوص مالید تا ترموستات روی آن نصب گردد.

تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه 2

شکل 2 نمایی از یک آکوستات جداری

در سيستم حرارت مرکزی و موتورخانه اين ترموستات، جهت فرمان دادن به پمپ سیرکوله نصب و معمولا 10 درجه سانتی گراد کمتر از ترموستات ديگ تنظيم می شود (مثلا 65 درجه).

یعنی اگر دمای آب برگشت از رادياتورها کمتر از اين مقدار باشد، ترموستات در حالت وصل و پمپ نيز روشن است.

بعد از گذشت زمان که درجه حرارت آب برگشت به 65 درجه رسيد، ترموستات قطع شده و بدنبال آن پمپ موتورخانه نيز خاموش می شود.

چنانچه ميزان دمای تنظيم ترموستات جداری از ترموستات ديگ کمتر باشد، ترموستات فرمان قطع پمپ را زودتر از موعد مقرر صادر می کند.

تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه 3

شکل 3 نمونه ای از پمپ موتورخانه

اگر اختلاف ميزان تنظيم با ترموستات ديگ کمتر از 10 درجه باشد، پمپ سيرکولاسيون مدت زمان بيشتری را در مدار قرار خواهد گرفت (که این موضوع، از نظر مصرف زياد برق، توليد صدای ناخوشايند و فرسودگی زودرس مقرون به صرفه نمی باشد).

از سوی دیگر، چنانچه ميزان تنظيم ترموستات جداری برابر يا بيشتر از تنظيم ترموستات ديگ موتورخانه باشد، پمپ سيرکولاسيون همواره و به صورت تمام وقت روشن خواهد بود، که هرگز صحيح نيست.

 

ترموستات ديگ:

اين ترموستات، که به آن «آکوستات مستغرق» نيز گفته می شود، جهت تنظيم درجه حرارت مايعات طراحي شده است و در تاسيسات حرارت مرکزي و موتورخانه از آن براي فرمان دادن به مشعل هاي گازوئيلي و گازي به منظور تنظيم درجه حرارت آب ديگ استفاده می شود (شکل 3).

تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه 4

شکل 4 نمایی از یک آکوستات مستغرق

قسمت حس کننده اوليه این ترموستات از نوع هيدروليکي است. غلافي ‌به همراه اين دستگاه وجود دارد که آن را بر روي ديگ نصب می کنند. آبگرم ديگ در اطراف غلاف و مخزن حس کننده (حباب حس کننده) در داخل غلاف قرار گرفته می شود.

به منظور انتقال بهتر و سريعتر حرارت از آب گرم ديگ به مخزن حس کننده، معمولا اقدام به پر کردن حد فاصل غلاف و مخزن حس کننده با مخلوط براده آلومينيم و گريس و يا پارافين می کنند.

داخل حباب اتر ريخته که بر اثر افزايش دما، حجم آن زياد شده است، با فانوسي، به سيستم فرمان قطع و وصل می دهد.

تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه 5

شکل 5 تجهیزات موتورخانه ساختمان

دمای ترموستات را بر روي درجه اي مثلا 75 درجه سانتی گراد تنظيم مي کنند.

موقعی که درجه حرارت آب داخل ديگ با درجه حرارت تنظيم شده روي آکوستات برابر شود، از طریق مخزن حس کننده کليد داخل آکوستات قطع می شود و به سبب آن مشعل از کار می افتد و بعد از سرد شدن آب داخل ديگ، به میزان تفاضل دماي قطع و وصل، (۵± درجه) کليد مجددا وصل شده و فعالیت مشعل دوباره شروع می شود.

تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه 6

شکل 6 شیوه نصب صحیح غلاف ترموستات

ترموستات حد (آکوستات حد):

وجود يک وسيله کنترل (آکوستات ديگ) در سيستم حرارت مرکزي موتورخانه، بهره برداري مطمئن و ايمني سيستم را تضمين نمي کند. زیرا گاهي، سيستم مکانيکي آکوستات ديگ موتورخانه که در طول 24 ساعت چندين بار مدار را قطع و وصل مي کند، خراب شده و کارایی خود را از دست می دهد.

در چنین حالتی، با افزایش درجه حرارت آب در ديگ، مشعل خاموش نشده و به تبع آن با جوش آمدن آب در داخل ديگ، خساراتي تحمیل می شود.

براي جلوگيري از اين اتفاق، ترموستات ديگري به نام "ترموستات حد" بر روي ديگ نصب شده و به صورت سری با ترموستات ديگ در مدار قرار داده می شود. درجه تنظيم ترموستات حد چند درجه از درجه حرارت ترموستات ديگ بیشتر است.

به همین سبب، ترموستات يا آکوستات حد، هميشه در حالت وصل است مگر در مواقعی که آکوستات ديگ کار نکند و دمای آب داخل ديگ به دمای تنظيم شده بر روي آکوستات حد برسد که در چنین حالتی، اين کنترل مشعل را خاموش کرده و باعث جلوگیری از بروز خسارت می شود.

تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه 7

شکل 7 یکی از همکاران فنی در حال سرویس موتورخانه

ساخت ترموستات هاي حد معمولا به دو حالت صورت می گیرد، یکی ترموستات حد بالا است که کاملا مشابه ترموستات ديگ است.

اين دستگاه با درجه حرارت تنظيم شده بالاتر و يا هنگام سرد شدن آب به میزانی مطمئن، مشعل را به طور خودکار روشن مي کند.

ديگري ترموستات قطع کننده درجه حرارت بالا است که داراي دکمه Reset بوده و با کاهش درجه حرارت آب ديگ و رسيدن به درجه ای مطمئن، با فشار دادن دکمه Reset مشعل را مي توان مجددا روشن نمود.

به همین دلیل، نوع دوم ترموستات حد پیشنهاد مي شود، زیرا با خاموش شدن مشعل، فرد مسئول از خرابي آکوستات ديگ اطلاع یافته و جهت تعويض به موقع آن اقدام خواهد کرد.

لازم به ذکر است به جاي استفاده جداگانه از يک آکوستات ديگ و يک آکوستات حد، مي توان از يک دستگاه ترموستات دوتايي استفاده کرد.

دنباله ترموستات دوتايي که در داخل ديگ قرار مي گيرد داراي دو بالب، که يکي به آکوستات معمولي ديگ و ديگري به آکوستات حد مربوط است. در شکل زیر دو نوع ترموستات حد و يک نوع ترموستات دوتايي قابل مشاهده است.

تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه 8

شکل 8 دو ترموستات حد(سمت چپ) و یک ترموستات دوتایی (سمت راست)

 

لازم به توضیح است که آب درون دیگ که گرم شده است از طریق پمپ سیرکولاتور به داخل ساختمان و رادیاتور ها می رود تا محیط را گرم سازد. اگر محیط گرمای کافی داشته باشد، گرمای این آب مصرف نشده و در مسیر برگشت به ترموستات جداری رسیده و باعث خاموش شدن پمپ سیرکولاتور می شود.

 

نکات تکمیلی

  • دمای آب گرم مصرفی که از شیر خارج می شود نباید به حدی بالا باشد که حس سوختگی در مصرف کننده ایجاد کند (معمولا دمای 40 الی 50 درجه سانتی گراد پیشنهاد می شود). در بسیاری از موتورخانه ساختمان های مسکونی این کنترل دما از طریق نصب ترموستات بر روی پمپ سیرکوله آب شوفاژ منبع تولید آب گرم مصرفی انجام می شود که اصولی نیست.

دلیل این موضوع این است که این کار:

  • اولا باعث کاهش عمر مفید پمپ و افزایش ساعات کارکرد مشعل و در نتیجه افزایش مصرف سوخت می شود،
  • ثانیا در ایام سرد سال که پمپ سیرکوله اصلی شوفاژ در مدار قرار می گیرد، قابل استفاده نمی باشد
  • و ثالثا اینکه سیستم قید شده، کنترل دقیقی بر درجه حرارت آب گرم مصرفی ندارد.

بنابراین توصیه می شود در صورت استفاده از این سیستم کنترلی در موتورخانه خود، در اولین فرصت با حضور کارشناس فنی اقدام به جایگزین کردن آن با شیر سه راهه کنترلی که روی ورودی آب شوفاژ منبع تولید آب گرم مصرفی نصب می شود، نمایید.

برای اطلاع از خدمات تعمیر و عیب یابی مشعل، مقاله تعمیر و عیب یابی مشعل موتورخانه را مطالعه نمایید.

 

تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه 9

شکل 9 نمایی از یک پمپ موتورخانه که نیاز به سرویس و تنظیم دارد

  • پمپ های سیرکوله سیستم شوفاژ باید همواره در حال کار باشند و بطور مرتب روغنکاری شوند، زیرا هرقدر تعداد دفعات خاموش و روشن شدن موتور یک پمپ کاهش یابد، عمر آن بیشتر خواهد بود. به همین دلیل، نصب کردن ترموستات برای پمپ سیرکوله شوفاژ توصیه نمی شود.

در صورتی که برای پمپ سیرکوله شوفاژ شما ترموستات پیشبینی و نصب شده است، همیشه درجه حرارت تنظیم آن را مساوی یا بیشتر از درجه حرارت تنظیم ترموستات دیگ قرار دهید.

با این اقدامات، هم پمپ سیرکوله کارکرد دائمی پیدا کرد ه و عمر آن بیشتر می شود و هم زمان کاری مشعل دیگ و به تبع آن مقدار گاز مصرفی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

  • بکار بردن ترموستات جداری در نصب موتور خانه شوفاژ توصیه نمی شود. چنانچه این ترموستات کار کند، انتقال گرما به هم خورده و در طولانی مدت به دلیل شوک های وارده از طرف آن به پمپ، سیم پیچ موتور می سوزد و یا کوپلینگ آن می شکند.

به خاطر همین موضوع، شوفاژکارها معمولا درجه حرارت تنظیمی این ترموستات را مقداری بیشتر از درجه تعیین شده بوسیله ترموستات روی دیگ قرار می دهند و این بدان معنی است که این ترموستات هرگز به کار نمی افتد و بود و نبود آن عملا یکی است.

تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه 10

شکل 10 سرویسکار در حال تنظیم پمپ موتورخانه

توضیح بیشتر: هر موتور الکتریکی موقع روشن شدن جریان زیادی را مصرف می کند و جریان مصرفی آن پس از رسیدن به دور حداکثر خود کم می شود.

اگر پمپ سیرکولاتور بطور دائم کار کند هیچ اشکالی در آن بوجود نمی آید، اما اگر بوسیله ترموستات جداری به دفعات زیاد خاموش و روشن شود، شوک های الکتریکی وارده، باعث کاهش عمر و در نتیجه زودتر سوختن آن می شود.

از طرفی چنانچه ترموستات جداری پمپ سیرکولاتور را خاموش کند، دیگر آبی در گردش نبوده و ترموستات جداری سرد شدن محیط در اتاق ها را حس نخواهد کرد و با توجه به گرم بودن محیط موتورخانه، ترموستات جداری عمل نکرده و پمپ همچنان در وضعیت خاموش قرار می گیرد.

بنابراین وجود ترموستات جداری نه تنها مفید نیست، بلکه در اغلب موارد سبب اختلال در فرآیند انتقال گرما شده و عمر پمپ سیرکولاتور را به شدت کاهش می دهد.

اگر در فصول مختل سال قصد تغییر دمای موتورخانه خود را دارید پس خواندن مطلب تنظیم دمای زمستانه و تابستانه موتورخانه را از دست ندهید

مقاله تعمیر و نگهداری موتورخانه نیز حاوی نکات مهمی در خصوص تعمیر و عیب یابی اجزای موتورخانه و شیوه نگهداری از آنهاست که پیشنهاد می کنیم حتما آن را مطالعه فرمایید.

برخی از سوابق کاری مرتبط با سرویس و تعمیر موتورخانه و تجهیزات وابسته

 

تنظیم اجزای موتورخانه خود را به همکاران فنی ما بسپارید.

همین الان فرم درخواست سرویسکار را پر کنید یا با ما تماس گرفته تا کارشناسان ما  با حضور در محل، خدمات مورد نیاز را جهت تنظیم و سرویس موتورخانه شما انجام دهند.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

تاسیسات ۲۴ ساعته در کنار شماست تا به شما کمک کند مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنید

درخواست سرویسکار متخصص

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +35 # نثاری 1397-02-30 00:28
سلام دمای مناسب آب برای موتورخانه چقدر است؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +14 # اسماعیلی 1397-02-30 23:40
سلام وقت شما بخیر
معمولا دمای آب رفت بر روی 80 درجه مناسب است ولی در تابستان تا 60 درجه باید کاهش یابد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +7 # قنبری 1397-02-31 19:40
سلام
میخواستم بپرسم در تابستان باید فلکه های پمپ را باز بگذاریم؟ اگر نباید باز باشه پمپ را هم خاموش کنم.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +13 # اسماعیلی 1397-03-01 22:59
سلام
در تابستان باید پمپ ها خاموش باشند و شیرفلکه ها هر دو بسته باشند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +10 # نجم الدین 1397-03-02 22:41
سلام
با اینکه دمای آب را روی 65 تنظیم کردم ولی ترموستات پمپ روی 75 مونده. چرا؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +11 # اسماعیلی 1397-03-03 22:46
سلام
احتمالا ترموستات خراب شده و یا نیاز به کالیبراسیون دارد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +10 # امین 1397-09-01 10:50
سلام. ممنون از مطالب مفیدتون. فقط توی این مقاله دو بار راجع به دمای ترموستات جداری گفتین، یک بار گفتین نسبت به ترموستات دیگ ۱۰ درجه کمتر تنطیم بشه، یک بار دیگه گفتین معمولا چند درجه بالاتر از درجه دیگ تنظیم میشه تا پمپ همیشه کار کنه... کدومش درست هست؟ خوبه که پمپ یکسره کار کنه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +10 # Omid hadadi 1397-10-16 09:38
سلام پمپ همیشه 10درجه ازدیگ پایین تر باید کار کند و در مناطق سردتر 5درجه پایین تر این اصول تنظیم دیگ و پمپ هست مگر درجایی که مشکل گردش داشته باشند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +14 # محمدی 1397-10-05 17:08
با سلام پمپ موتورخانه ما سوخت و سیم پیچی و سرویس کردیم و از دیشب نصب شد وقتی نصب کردیم رادیاتورها همه خوب گرم شدند ولی بعد از چند ساعت دوباره سرد شدن الان درجه دیگ روی70 هست و درجه پمپ که روی لوله هست روی65 ممنون میشم منو راهنمایی کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +11 # Omid hadadi 1397-10-09 13:26
سلام پمپ یاکوپلینگ شکونده ویا هرز داره کاره میکنه یعنی پروانه واسطه بریده وفقط دینام کارمیکنه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +6 # کاظمی 1397-10-09 22:39
با سلام
آقای امید در تصویر شماره 3 درجه پمپ 10 درجه کمتر از دیگ است اما در تصویر شماره 9 گفته پمپ باید همواره در حال کار باشد و استراحت نکند . کدام درست است؟ خیلی ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +5 # Omid hadadi 1397-10-14 04:21
سلام ترموستات دیگ روی هردرجه ای که تنظیم شده ترموستات پمپ برگشت باید 10درجه در صورت عادی و 5درجه در صورت سرد بودن مکان تنظیم شود، اصولش اینه مگر جایی که مشکل داشته باشد در لوله کشی و یا رسوب ویاخطازدن ترموستات و...که ترموستات دیگ و پمپ ورویر یک درجه تنظیم میکنند تا پمپ دائم کارکنه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +4 # حامد 1397-10-10 12:57
به نقل از کاظمی:
با سلام
آقای امید در تصویر شماره 3 درجه پمپ 10 درجه کمتر از دیگ است اما در تصویر شماره 9 گفته پمپ باید همواره در حال کار باشد و استراحت نکند . کدام درست است؟ خیلی ممنون

این برای منم سوال شد؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +5 # Omid hadadi 1397-10-10 19:31
سلام درسیستم موتورخانه ترموستات دیگ روی هردرجه ای تنظیم شده ترموستات پمپ باید10درجه پایین ترازدیگ تنظیم شود البته جاهایی که سردترهست درجه پمپ 5درجه کمتر از دیگ هم تنظیم میشود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +4 # مجتبی 1397-10-11 01:13
به نقل از حامد:
به نقل از کاظمی:
با سلام
آقای امید در تصویر شماره 3 درجه پمپ 10 درجه کمتر از دیگ است اما در تصویر شماره 9 گفته پمپ باید همواره در حال کار باشد و استراحت نکند . کدام درست است؟ خیلی ممنون

این برای منم سوال شد؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

سلام
بالاخره ترموستات جداری خوبه یا نه؟پستتون گیجکنندست.ترموستات روی پمپ سیرکولاتور باید دماش کم باشه یا زیادتر از دیگ.مصرف گاز پایین میاد یا بالا میره؟پمپ سیرکولاتور یکسره کار کنه یا نکنه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +6 # Omid hadadi 1397-10-22 19:49
سلام ترموستات پمپ باید10درجه درجاهای معمولی و5درجه درجاهای سردترازترموستات دیگ کمترباشد دراینصورت پمپ ومشعل درست کارمیکنندواصولی هست درغیراینصورت اگه تنظیم بشه مشعل وپمپ دائم کارمیکندوباعث مصرف زیادگازمیشوداین برای موتورخانه های خانگی هست،تنظیمات دیگرکه غیرازاین هست برای موتورخانه های صنعتی ودیگهای بخاروپمپهای زمینی هست که تنظیماتش متفاوت هست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # بهروز 1397-10-12 00:48
سلام خسته نباشيدخونه مادوطبقه دارای موتورخانه میباشد.آب رادياتورا خوب گرم میشوند مشکل سردشدن آب مصرفی داریم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # Omid hadadi 1397-10-14 03:44
سلام چند دلیل وجود دارد
یا کشویی یکی از شیر فلکه ها بریده
و یا پمپ برگشت آب گرم مشکل دارد
و یا درصورت داشتن منبع کوئلدار مبدل رسوب گرفته
و یا یکی از خطهای گرم و یا برگشت رسوب گرفته
تمام مواردی که گفتم باید بررسی بشه تا مشکل پیدابشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +4 # علي 1397-12-08 21:20
فشار ديگ افزايش يافته بر روي عدد ٤ بار است ايرادش چيه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # Omid hadadi 1397-12-10 15:27
سلام اگه موتورخانه مداربسته باشه امکان داره شیربرقی یاشیرسه راهی خراب شده باشه ویاتنظیم فشارنشده باشه واگرموتورخانه مداربازباشه فشارزیادشده باشه ویاشیرخودکارخراب شده باشه ویادرجه فشاردرست نشان نده همه این مواردبایدبررسی بشه تاایرادپیدابشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # امید 1397-12-17 10:03
سلام وقتی درجه ترموستات دیگ رو از ۷۰ کمتر می کنم بعد چند دقیقه مشعل خاموش میشه حتما باید درجه بالای ۷۰ باشه ممنون راهنمایی کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # Omid hadadi 1397-12-18 12:53
سلام بایدببینیددرجه دیگ چقدرهست وقتی ترموستات راکمترمیکنیدومشعل خاموش میشه حتما دیگ داغ هست ودرجه حرارت به هفتادرسیده که زیرهفتادخاموش میشه ولی اگه ترموستات رازیرهفتادمیگذاریدوبعدازاینکه دیگ سردشدروشن نشودترموستات دیگ خراب هست وبایدتعویض شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # Amin 1398-02-19 14:37
سلام
شیر های زمستان موتورخانه رو بستم
دمایی آب مصرفی ب شدت کاهش یافته و سرد شده
ممنون میشم راهنمایی ام کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مهدی 1398-02-19 21:18
ضمن عرض سلام و قبولی طاعات و عبادات
به احتمال زیاد شما شیر رفت از برگشت منبع دوجداره یا کوئل دار هم بستید
یا هم شیر ورودی و خروجی پمپ شوفاژ و بای پس را بستید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهیار 1398-02-22 23:47
سلام، با توجه به نزدیک شده به فصل گرما من دمای دیگ روی 55 تنظیم کردم برگشت آب روی 40 متاسفانه اب حمام گرم و سرد میشه ممکنه راهنمایی بفرمایید؟
بنظر می رسه حتما باید پمپ شوفاژ کار کنه تا آب حمام گرم باشه، و سوال دیگه این که باید شیر آب گرم شوفاژ ببندم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مهدی 1398-02-25 20:48
ضمن عرض سلام و خسته نباشید
برسی فرمایید شیر های رفت شوفاژ بسته باشد
و شیر فلکه پمپ برگشت شوفاژ باز باشد
اگر بسته است شیر فلکه بایدش باز باشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # خانم رضوانی 1398-03-27 12:37
با سلام ضمن تشکر از راهنمایی های ارزنده کارشناسان سایت، آیا در تابستان باید پمپ سیرکوله شوفاژ (رادیاتورها) و پمپ بالا فرستنده آب گرم بسته باشند؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # مهدی مکی 1398-04-09 11:45
با سلام ضمن تشکر از راهنمایی های ارزنده کارشناسان سایت، آیا در تابستان باید پمپ سیرکوله شوفاژ (رادیاتورها) و پمپ بالا فرستنده آب گرم بسته باشند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # خدایاری 1398-05-20 00:42
سلام. صفحه مدرج ترموستات دیگ موتورخانه ما شکسته است؛ لذا من نمی دانم که به کدام طرف کم یا زیاد می شود و پیچ تنظیم را چه قدر باید به طرف مناسب بچرخانم. لطفا راهنمایی فرمایید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مصطفی اسماعیلی 1398-05-25 06:58
سلام روز بخیر.
لطفا ترموستات را تعویض کنید که آب دمای بیش از حد پیدا نکند .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # پرهام 1398-07-19 01:36
سلام وقتتون بخیر.
میخواستم بپرسم دمای معمول موتورخونه برای سیستم گرمایش کفی چند درجست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مصطفی اسماعیلی 1398-07-21 15:38
سلام وقت بخیر
موتورخانه روی دمای معمول ۶۵ و ۷۰ درجه تنظیم می شود.
اما باید دقت کنید که سیستم گرمایش از کف رو حدود دمای ۳۰ درجه فعال است که با استفاده از مبدلی که برای شما کار گذاشته اند تنظیم می شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محسن فوقانی 1398-08-04 11:35
سلام. رادیاتور حمام گرم است ولی لوله ورودی آبگرم موتورخانه به داکت اسپیلیت(جایگزین رادیاتور) گرم نیست و آب منبع انبساط هم سرد است. آیا مشکل هواگیری است یا چیز دیگری است؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # اردبیلیAlijeddi 1398-09-17 02:41
باسلام هواگیری شرط اول است اگرازهواگیری نبود اشکالاتی دارد که باپیشنهاد به متخصصین ومهندسین تاسیسات24که کاربلد وباتجربه میتوانند کار شمارو به نحواحسن وعالی انجام دهند اگربازسوالی بوددرخدمت شمابزرگوارها هستیم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # رامین 1398-08-13 01:20
درود ؛ آب داخل دیگ نمی ره با وجود اینکه تمام شیر های منبع دو جداره باز هستن ؛ از لوله هوا گیری منبع دو جداره هم کمی آب میاد و بعد قطع میشه ؛ مشکل چیه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1398-09-16 19:24
سلام به کاربر گرامی ورودی آب موتورخانه را چک کنید و مطمئن شوید که آب اصلی وصل باشد و پس از آن منبع انبساط رو نگاه کنید که آب داخل منبع میاد یا نه.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # سیاوش 1398-08-22 23:14
سلام.ساختمان ما۴طبقه هست وهمه طبقات شوفاژهاشون گرمه ولی من که طبقه اول هستم سردمیشه.ترموستات پمپ تعویض شده،مخزن شستشوشده ومنبع انبساط سرویس شده ولی مشکل همچنان باقیست.وقتی پمپ برگشت روشنه مشکلی نیست ولی پمپ برگشت دیربه دیرعمل میکنه.درجه دیگ۶۰ودرجه پمپ۵۵هست.لطفاراهنمایی بفرمایید.باتشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # میلاد 1398-09-13 20:03
سلام برای واحد شما پمپ موتور خونه بایس ی سر کار کنه تا سرد نشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا 1398-09-25 14:29
سلام
می خواستم منبع آب گرم مصرفی یک مجتمع 96 واحدی را تعویض کنم ! چند لیتری لازم داره و قیمت مخزن و هزینه تعویضش چقدر میشه ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-09-27 02:24
سلام کاربر گرامی برای انجام اینکار نیاز به سرویسکار به صورت حضوری میباشد و باید فهمید که تعداد نفرات هر واحد چند نفر میباشند و میزان مصرف آبگرم هر واحد به طور میانگین و حدودی چقدر است معمولا برای هریک نفر از افراد واحد ۳۰لیتر در طول صبح تا شب در نظر میگیرند حالا باید بدانید که در مجتمع شما چند نفر زندگی میکنن به طور مثال اگر 100نفر باشد نیاز به یک مخزن 3000لیتری دارید از لحاظ قیمت و دستمزد میتوانید به شرکت ما اطمینان داشته باشید. به امید دیدار
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مصطفی 1398-10-01 06:21
باسلام خونه ما دو طبقه اس و موتور خونه تقریبا هر ۲۰ دقیقه روشن ۱۰ دقیقه خاموش پرسیدم گفتن ترموستات روی دیگ باید عوض کنم ترموستات خودش هلندی بود و ترموستاتی که خریدم ایتالیایی ۲۶۵ تومن و الان نصب کردم حالا یکسره کار میکنه موتور خونه دیگه خاموش نمیکنه اتومات مشکل کجاس ؟؟؟
ترموستات قبلیه نصب کنم دوباره یا کلا مشکل داره یا ترموستات جدید خرابه ؟؟؟ یا مشکل از جای دیگس ؟؟؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-10-01 11:13
سلام کاربر گرامی اول از اینکه ترموسات جدید را خودتان بسته اید و مطمئن هستید که سیم های ترموسات را درست نصب کرده باشید و اینجور که شما دارید میگید باید شکل ترموسات ها فرق داشته باشد که قبلی هلندی بوده و جدید ایتالیایی سوال اینجاست که نقشه برق هرکدام فرق میکند اگر از بستن برق مطمئن هستید باید بدانید که ترموسات جدید به دیگ شما میخورد یعنی دمای حداقل و حداکثر با ترموسات قبلی به یک شکل میباشد اگر از این مورد هم مطمئن هستید بهتر است با سرویسکاران شرکت تماس بگیرید تا به صورت حضوری مشکل شما را حل کنند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد 1398-10-20 14:29
سلام
وقت بخیر
ما طبقه 4 یه ساختمان 4واحدی هستیم
توی حمام و آسپزخونه آب گرم داریم
ولی توی رادیاتورها آب گرمی نمیاد و هواگیری هم که کردیم آبی که داخلش هست سرده کلا
چیکار باید بکنیم به نظرتون؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجید 1398-10-21 08:58
دوست عزیز سلام
سیستم اب گرم مصرفی و گرمایش از هم جدا هستند
ایا این مشکل از قبل هم بوده یا ساختمان نو سازه
شاید پمپ کار نمکنه یا قدرت کافی برای گردش اب را نداره
شاید جایی شیری در مسیر بسته شده
ایا واحدهای دیگه هم این مشکل را دارند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # عليرضا 1398-10-24 09:53
سلام
تو مقاله نوشته ترموستات پمپ 10 درجه از ديگ كمتر باشه من وقتي پمپ رو اين درجه تنظيم ميكردم دائم روشن بود و هيچ وقت قطع نميكرد مجبور ميشدم 20 درجه كم كنم كه در اين حالت احساس ميكردم ديگ خيلي كار ميكنه
ترموستات پمپ و عوض كردم به نظر تو 5 يا 10 درجه كمتر از ديگ قطع ميكنه ولي ايندفعه ديرتر از ديگ روشن ميشه يعني ديگ يه بار روشن خاموش ميشه ولي پمپ خاموشه بعد كه پمپ روشن ميشه دوباره ديگ روشن ميشه به نظر بازم ديگ زياد كار ميكنه
اينا تنظيمشون بهم خورده امكان داره اين مشكل از ترموستات ديگ باشه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-10-25 11:53
سلام‌کاربر گرامی اول از همه بگید که چند پمپ کار میکند و چند تا دیگ دارید و اینکه درجه ترموسات پمپ و دیگ را بگید رو چند گذاشتید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # عليرضا 1398-10-26 19:19
يه دونه ديگ يه دونه پمپ الان هر دوش تقريبا رو ٧٠ تنظيم هستش ولي زمانيكه پمپ قطع ميشه بعد از يه مدتي ديگ روشن ميشه بدونه اينكه پمپ روشن باشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-10-28 12:07
سلام کاربر گرامی درجه دیگ را بر روی 75 بگذارید و درجه ترموسات پمپ را بر روی 60 بگذارید درجه های دیگ و پمپ نباید یکسان باشد وقتی درجه پمپ کمتر باشد و زمانی که خاموش شود گردش آب ندارد و و ترموسات دیگ چون به دمای مورد نظرش رسیده دیگ هم خاموش میشود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # عليرضا 1398-10-26 20:08
به نقل از mohamad javad:
سلام‌کاربر گرامی
اول از همه بگید که چند پمپ کار میکند و چند تا دیگ دارید و اینکه درجه ترموسات پمپ و دیگ را بگید رو چند گذاشتید.

يه دونه پمپ و يه دونه ديگ يه ساختمون ٥ واحده
الان درجه هاشون هر دو رو ٧٠ ولي بازم ديگ زودتر از پمپ شروع بكار ميكنه
كه باعث شده به نظرم ديگ زياد كار ميكنه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-10-28 12:02
سلام کاربر گرامی درجه ترموستات ها نباید یکسان باشد برای رفع مشکل و اینکه دیگ و پمپ با همدیگه خاموش شود درجه دیگ را بر روی 75 بگذارید و درجه ترموستات پمپ را بر روی 60 بگذارید با اینکار وقتی پمپ خاموش شود دستور خاموش شدن دیگ را هم میدهد زیرا وقتی آب گردش نکند دیگ باید خاموش شود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # عليرضا 1398-10-24 14:24
سلام و خسته نباشيد
تو مقاله نوشته درجه پمپ 10 درجه كمتر از ديگ باشه ولي اگه ترموستات پمپ و 10 درجه كمتر از ديگ تنظيم ميكردم پمپ اصلا قطع نميكرد بايد حدودا 20 درجه پايين تر تنظيم ميكردم تا خاموش و روشن بشه اخيرا ترموستات پمپ و عوض كردم مشكل حل شد يعني 5 يا 10 درجه كمتر از ديگ تنظيمش ميكنم قطع و وصل ميشه ولي مشكلي كه هست اينه كه با ديگ تنظيم نيست يعني پمپ خاموشه ديگ روشن ميشه و چند دقيقه بعد خاموش ميشه بعد از چند دقيق پمپ روشن ميشه كه در ادامه ديك باز روشن ميشه يعني ديگ خيلي داره كار ميكنه
لطفا راهنمايي كنيد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجید 1398-10-25 11:34
دوست عزیز سلام علت اینکه پمپ قطع نمیکرد شاید دمای ساختمان پایین بوده خاموش و روشن شدن روال ثابتی نداره بستگی به دمای محیط داره اگر دو تا پمپ دارید بنظر من یکی از پمپها را اجازه بدید یکسره کار کنه و سه روز در میان پمپها را جابجا کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امير قنبرى 1398-10-28 12:46
با سلام و تشكر از شما ، فرض بفرمائيد درجه پمب رو ده درجه كمتر از درجه ديگ قرار داديم و پمپ بى وقفه كار ميكنه ، در اينصورت چه فرقى ميكنه كه درجه پمپ با مشعل يكى باشه يا ده درجه پائين تر باشه در هر صورت پيوسته پمپ مشغول كاره ،
حالا چه بايد كرد ؟ ايا مجاز است درجه پمپ را پائين تر بياوريم ، مثلا پانزده يا حتى بيست درجه ، طورى كه پمپ گاهى اوقات استراحت داشته باشد ، ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1398-10-28 18:14
سلام کاربر گرامی درجه پمپ با دیگ باید به طوری تنظیم شود که وقتی پمپ خاموش میشود دیگ هم خاموش شود تا 20درجه هم میتوانید تنظیم کنید در جواب قبلی گفتم تا 15درجه باید اختلاف داشته باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امير قنبرى 1398-10-29 10:52
با سلام مجدد ، شركت گاز حدود چهار ماه پيش اقدام به تعويض كنتور گاز منزل ما كرد ، به جهت خرابى كنتور قبلى ، اولين قبض كاركرد كنتور جديد بيست برابر قبل بود ، مراجعات بنده به شركت گاز و اعتراض به هزينه گزاف مشكلى را حل نكرد و اقايان مطلقا نميپذيرند كه كنتور تازه خراب باشد ، دوستان تاسيساتى پيشنهاد كردند مشعل موتور خانه كه قديمى بود و از نوع اتمسفريك با مشعل جديد فن دار تعويض شود ، اين كار هم انجام شد ولى تغييرى در مصرف داده نشد ، به نظر شما مشكل چيست ، ايا اينكه ميگويند طراحى كنتور هاى جديد به نوعى است كه مصرف را تصاعدى بالا نشان ميدهد صحيح است ؟
از لطف شما ممنونم ،
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مجید 1398-10-29 15:58
دویت عزیز سلام با توجه به گفته های شما در مورد کنتور کاری از دست ما بر نمی اید ولی میتوانیم با عایق کردن لوله ها و دیگ دو جداده کردن پنجره ها که هزینه بر است تنظیم شعله با دستگاه الانیزور سرویس مشعل سرویس منبع کوئلی یا دو جداره و ... در مصرف انرژی صرفه جویی کرد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حکمت 1398-11-04 12:01
سلام.برای اینکه شوفاژها داغ تر باشدو آب خیلی داغ نشود چه باید کرد؟درجه ترموستات دیگ را بالا میبریم آب جوش میشود وپایین میآوریم شوفاژ سرد.چه کنیم؟؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مجید 1398-11-05 08:39
دوست عزیز سلام دما ترموستات شوفاز را روی دمای بالا بزارید و ترموستات پمپ منبع کوئلی یا دو جداره را در دمای دلخواه با رسیدن دمای مصرفی به دمای دلخواه پمپ منبع کوئلی خاموش میشود ولی پمپ شوفاز و دیگ روش میماند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجتبی 1398-11-10 01:52
سلام .خسته نباشید .موتور خانه ۸ واحدی بسیار دقیق وسرویس ها انجام...رادیاتور ها عالی اما اب مصرفی زود سرد میشود ...پمپ برگشت یکی داریم ان هم گزاشتم رو ۷۰ دیگم رو ۸۰ ..هوا گیری منبع دوجداره انجام شد..پمپ چک شد..اما این مشکل که حدود ۲ ماه بوجود امده برطرف نشده ..چکار کنم..با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجید 1398-11-10 08:03
دوست عزیز سلام رسوب گرفتن منبع نشتی در خروجی منبع
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # هیتر هدف 1398-11-17 13:07
اگه پمپ های سیرکوله سیستم شوفاژ مدام کار کنن به مشکل نمیخورن یا خراب نمیشن ؟
https://heaterhadaf.com/
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-11-17 13:17
سلام کاربر گرامی بهتر است که یک پمپ به صورت یکسره کار نکند و اگر 2پمپ روشن باشد باید یک پمپ به صورت رزرو داشته باشید یعنی 3پمپ در موتورخانه باشد واگر یک پمپ روشن باشد باید یک پمپ برای رزرو همیشه باشد که هر هفته پمپ ها را جابجا کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # فنرسازی اسیا 1398-11-22 10:57
سلام سایت خوبی دارین و مطالب مفید. دمتون گرم. سوالات و نظرات دوستان و پاسخ ها رو مطالعه کردم تقریبا به جوابی که میخواستم رسیدم . ممنون
https://asiafanar.com/
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجتبی اسمعیلی 1398-12-19 19:18
سلام وقتتون بخیر
خوشحالیم که مطالب مورد پسند شما دوست عزیز قرار گرفته است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محسن عادلی 1398-11-27 20:10
سلام.درجه دیگ رو روی ۷۵گذاشتم و پمپ رو هم ۷۵.
وقتیکه می‌خوام شوفاژ رو هواگیری کنم هیچ آبی داخلش نیست،و شوفاژ صدای شر شر آب میده بیشتر اوقات و نصفی از بدنه شوفاژها سرد هستش،دلیل چیه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-11-28 08:14
سلام کاربر گرامی
اول از همه از سالم بودن شیرهای رفت و برگشت شوفاژها از داخل موتورخانه به واحدتون مطمئن شوید البته در صورتی که هر واحد از موتوخانه شیر رفت و برگشت مجزا داشته باشد و یا اینکه رادیاتورها دارای رسوب گرفتگی نشده باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # شاهين 1398-11-28 00:41
براى آپارتمان
٩ طبقه بالاى شوفاژ خانه پمپ چند اسب مناسب است
با تشكر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1398-11-28 07:57
سلام کاربر گرامی لطفا بگید چند واحد وجود دارد و چه حجم آبی میخواهید مصرف کنید و اینکه پمپ را برای چه کاری میخواهید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد 1399-01-14 01:21
اگر فرض کنیم که هیچ مشکلی در سیستم آب گرم مصرفی وجود ندارد مثلا کویل منبع آب مصرفی رسوب نگرفته و اختلاف دمای پمپ سیرکوله و دیگ هم همانطور که گفتید ۱۰ درجه باشد، در اینصورت آیا باید پمپ به صورت دائمی کار کند یا خاموش و روشن می‌شود؟ در واقع کارکرد صحیح پمپ به چه صورتی است آیا باید دائما روشن باشد یا باید خاموش و روشن شود؟
چون در مقاله به هر دو مورد به عنوان کارکرد دزست اشاره شده و به نظرم تناقض دارد. لطفا در هر دو حالت با باز بودن و بسته بودن رفت شوفاژ توضیح دهید.
با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مصطفی اسماعیلی 1399-01-14 14:08
در سیستمهایی که هوشمند و دقیق طراحی شده اند، پمپ سیرکوله مخصوص آب گرم باید با درجه تنظیم آب گرم مصرفی کار کند و خاموش و روشن شود و در بیشتر مواقع دائم کار می باشد. پمپ مخصوصا سیرکوله مدار گرمایش شوفاژ یا فن کویل با تنظیم اختلاف 10 درجه می باشد که اتوماتیک خاموش شود. بدلیل اینکه در مواردی طراحی به خوبی انجام نشده است و با خاموش شدن پمپ گرمایش طبقات بالایی ساختمان با مشکل مواجه می شود پمپ دائم کار می باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد 1399-01-14 18:10
تشکر از پاسخ شما.
پس با این توضیح اگر پمپ به مدت چندماه دائما روشن باشد اولا آیا پمپ نمیسوزد؟ دوما عمر آن کاهش پیدا می‌کند؟
سوال سوم اگر با تنظیم ترموستات جداری روی لوله برگشت از کویل داخل منبع، پمپ در طی روز بیش از ۱۰ مرتبه خاموش و روشن شود چطور، آیا آسیب می‌بیند؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مصطفی اسماعیلی 1399-01-14 18:58
طراحی پمپ های سیرکوله به این صورت می باشد که دائم کار باشند پس نگران سوختگی یا عمر کوتاه پمپ نباشید.
اگر پمپ در طی روز بیش از ده مرتبه روشن و خاموش شود ترموستات به درستی تنظیم نشده است و روشن و خاموش شدن های مکرر به کوپلینگ آسیب می زند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد 1399-01-15 22:19
تشکر از پاسخگویی شما.
پمپی که در سوالم دربارش صحبت کردم از نوع بدون کوپلینگ هستش (سمنان انرژی A6 تک فاز)
آیا روشن و خاموش شدن مکرر روی این مدل هم تاثیرگذاره و آیا این پمپ هم از نوع دائم کاره؟

سوال بعدی اینکه به طور کلی تا چند مرتبه روشن و خاموش شدن پمپ در 24 ساعت قابل قبوله؟

اگر پمپ سیرکوله یکسره کار کنه و دائما آب گرم مصرفی نسبتا داغ وارد لوله ها بشه آیا لوله ها آسیب میبینن؟

یک توضیح هم راجع به شرایط موتورخانه ام بدم : دمای دیگ ما الان 60 درجه است و لوله رفت و برگشت شوفاژها هم هنوز بازه. وقتی دمای پمپ روی 65 میذارم یکسره کار میکنه و آب گرم مصرفی همیشه داغه. وقتی پمپ روی 60 درجه باشه به تعداد دفعات بالا پمپ خاموش و روشن میشه و اگر کمتر از 60 بذارم یا روشن نمیشه یا انقدر دیر روشن میشه که دمای آب گرم مصرفی خیلی افت میکنه. خدا روشکر نشتی آب نداریم. البته میدونم که احتمالا منبع کویلی رسوب گرفته ولی میخوام بدونم تا زمانی که بتونم رسوب گیری کنم چکار کنم که تاسیسات ساختمان آسیب نبینه.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مصطفی اسماعیلی 1399-01-21 16:59
در کل پمپ های سیرکوله برای دائم کار بودن تعبیه شده اند و احتیاجی به روشن و خاموش شدن مکرر نیست.
تعداد دفعات خاصی مدنظر نیست که بگم خدمتتون.
بسته به مصرف آب هم دارد که دما تغییر کند.
در مورد آب گرم ، اگر احساس می کنید دمای آب گرم شیر بیشتر از 50 درجه است می توانید فلکه رفت یا برگشت به منبع کویلدار را کمی ببندید که جریان کمتری عبور کند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهدی 1399-02-04 21:29
سلام از پمپ موتور خونه آب میچکه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجید 1399-02-05 13:52
دوست عزیز سلام احتمالا سیل از ابندی خارج شده و نیاز به تعویض دارد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مزرعه 1399-02-05 12:41
سلام میخواستم بدونم دمای ترموستات روی دیگ موتورخانه با ترموستات چقدر باید اختلاف داشته باشد کدام بیشتر است با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجید 1399-02-05 14:00
دوست عزیز سلام اگر منظورتون ترموستات پمپ است 5 تا 10 درجه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # احمد 1399-02-06 23:41
با سلام
پمپ سیرکولاتور بلند کاست نو به صورت کامل (دینام و کوپلینگ و ) تعویض شد. اگر درست متصل شده باشد و درست کار کند دمای روی بدنه دینام تا چقدر مجاز است؟
چه خطاهایی باعت بالا رفتن دمای دینام میشود؟
باتشکر از شما
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # mohamad javad 1399-02-07 21:37
سلام کاربر گرامی دمای روی الکترو موتور بستگی به کلاس حرارتی موتور دارد بعضی وقت ها یه پمپ هایی هستش که اصلا گرما ندارد ولی بعضی ها گرما دارد ولی گرما روی بدنه در حدی باید باشد که بتونیم دستتون رو روی موتور نگه دارید و اگر پمپ شما قبلا داغ نمیکرده و بعد از تعمیر این اتفاق براش میوفته میتونه از لاغر شدن روتور باشد یا بلبرینگ به خوبی جا نخورده باشد و حتی بعضی وقت ها در سیم پیچی سایز سیم رو به اشتباه میپیچن.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سپنتا 1399-04-10 21:58
طرز هواگیری آب منبع موتورخانه(شوفاژمرکزی) چگونه انجام میشود؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-04-12 21:33
سلام کاربر گرامی برای هواگیری موتورخانه بهتر است از شیرهای اتوماتیک که به نام شیر ارونت میباشد استفاده کنید یعنی این شیرها رو بر روی کلکتورها و لوله های رفت و برگشت نصب میکنند تا اگر سیستم هوا گرفت به صورت اتومات هوا خارج میشود ولی در حال حاضر الان اگر میخواهید هوا گیری کنید در بالای مخزن یک شیر هواگیری وجود دارد که با باز کردن شیر به صورت آرام هواگیری انجام میشود اگر شیر کار نگذاشته باشند باید لوله رفت از مخزن را دنبال کنید و ببینید بر سر راه در کدام قسمت شیر گذاشته شده است معمولا در بالا ترین قسمت شیر را کار میگذارند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # فرامرز 1399-04-18 11:22
با درود فراوان
من متن رو مطالعه کردم اما باز هم متوجه نشدم که درجه حرارت پمپ آب مصرفی رو باید بالاتر از مشعل بذاریم یا پایینتر !!
در مورد پمپ آب شوفاژ ها میدونستم که باید ۵ درجه بالاتر تنظیم کنم اما در مورد آب مصرفی (حمام ) چقدر باید با مشعل تفاوت داشته باشه ؟
ممنون از پاسخگویی شما
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # عرفانی حسینی 1399-04-23 01:36
سلام خدمت شما عزیز گرامی عرض کنم که: اب موجود در سیستم شوفاژ محدود و در یک بازه بسته چرخش مینماید ودمای انرا میتوانیم با ترموستاتی که روی مسیر خروجی پمپ شوفاژ قرار دارد تنظیم بنماییم در اب گرم مصرفی نیز با توجه به ترموستاتی که رو مخزن دوجداره یا مخزن کویل مسی قرار دارد میتوان عملکرد پمپ رسیکوله اب دیگ به این مخازن را فرمان داد دمای آب گرم مصرفی در ساختمان های مسکونی، معمولا بین 50 تا 60 درجه سانتی گراد است. به علت اینکه باکتری لژیونلا در دمای 25 تا 50 درجه رشد پیدا می کند، امکان ذخیره آب در دمای زیر 50 درجه وجود نداشته و عملا منتفی است. پس دمای آب گرم منابع کویل دار می بایست بیشتر از این مقدار باشد. لذا تنظیم ترموسستات طوری در نظر گرفته شود که دمای اب مصرفی 50 سلسیوس باشد تشکر موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رحمان یعقوبیان 1399-07-18 13:04
کار پمپ شوفاژ چیست و چه زمانی روشن می شود؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # عرفانی حسینی 1399-07-19 07:10
سلام* وظیفه پمپ شوفاژ ریسیکوله و انتقال سیال داخل بویلر پس از گرم شدن به شوفاژ ها و حوله خشک کن و فن کویل میباشد که سیال مجددا به بویلر بر میگردد.معمولا پمپ های شوفاژ دایم استارت بوده ولی امکان هوشمند شدن بانصب ترموستات محیطی وجود دارد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # فخریان 1399-07-19 11:45
سلام وقت به خیر. ساختمان ما 4واحد داردپمپ شوفاژ باهرباآب بازکردن خاموش روشن میشه وما که طبقه اول هستیمم موتورخانه زیر واحد ماست وقتی خاموش میشه صدای تق محکم ازداخل لوله به اطاق منتقل میشه ما اذیت میکشیم.تکلیف چیه؟.دوم اینکه چه زمانسنجی تعبیه کنم که مثلآاز صبح ساعت 7روشن بشه وساعت10شب اتومات خاموش بشه حداقل شب راحت باشیم ممنونم ازکارشناسان محترم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # عرفانی حسینی 1399-07-19 14:06
سلام*وقت شما هم بخیر*به علت کاهش دما در شب پمپ شوفاژ باید استارت باشد*لطفا سوالتان را اصلاح بفرمایید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمدی راد 1399-08-10 23:10
سلام وقتتون بخیر خواستم بدانم الان که هواسردوکرم میشود اکر شبها شوفاژ راروشن وروزها خاموش کنیم ایا مشکلی یا خرابی به وجودنمیاره ممنون از راهنمایتون.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-08-12 01:47
سلام کاربر گرامی خیر مشکلی بوجود نمیاره ولی برای انجام اینکار رادیاتورها رو از روی پکیج کم و زیاد کنید و شیرهای ورودی خروجی پکیج و رادیاتورها رو نبندید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین 1399-08-26 16:19
سلام
ترموستات پمپ هر چند وقت یکبار وقتی وصل میکنه دیگه قطع نمیکنه باید دوباره صفر کنم و مجدد تنظیم کنم .دوباره بعد از ۴روز همین مشکل رودارم ۲ ترموستات نو هم بستم فرقی نمیکنه .درجه دیگ ۷۵ و پمپ۶۰ هست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1399-08-27 02:10
سلام کاربر گرامی اول از همه باید اختلاف دما بین ترموسات ها بیشتر از 10نباشه به طور مثال درجه دیگ 75 هستش درجه پمپ هم 65 باید بذارید و اگر مجدد این اتفاق افتادش باید ترموسات ها رو با بست فنری محکم بر روی لوله ها ببندید تا دما رو به درستی تشخیص دهد و همچنین از درست بستن برق آن مطمئن شوید بهتر است برای رفع مشکلتون از سرویسکاران شرکت تاسیسات 24 به صورت حضوری کمک بگیرید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی 1399-08-29 09:51
سلام
موتورخانه ما دارای دو پمپ میباشد که شیرفلکه متصل به لوله یکی از آن ها هرز شده و کلااز دو پمپ موجود یکی از رو خاموش کردیم و فقط یک پمپ در مدار کار میکند الان آب مصرفی خیلی گرم است ولی شوفاژها دمای کمی دارند آیا باید هر دوپمپ در مدار باشند یا مشکل چیز دیگری است ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-09-02 03:35
سلام کاربر گرامی یکی از پمپ ها باید همیشه به عنوان رزرو باشد یعنی وقتی یک پمپ روشن هستش باید بعد از گذشت دوهفته یا یکماه پمپ رزرو را روشن کنید و پمپ در حالت روشن رو خاموش کنید منظور همان جابجا کردن پمپ ها میباشد اما اگر آب مصرفی گرم میباشد و رادیاتورها گرما مطلوبی ندارد باید اول از همه از مسیر لوله کشی رفت رادیاتورها مطمئن شوید که رسوب نگرفته باشد و مشکل بعدی میتونه از پمپ برگشت باشد که آب رو به خوبی درجریان نمیاندازد و دلیل بعدی میتونه از فشار بار پایین دیگ و یا منبع انبساط باشد و دلیل های دیگر که برای متوجه شدن دقیق مشکل نیاز به کارشناسی به صورت حضوری میباشد اگر ساکن تهران هستید سرویسکاران شرکت تاسیسات 24 میتوانند مشکل شما رو به راحتی رفع کنند و اگر ساکن شهرستان هستید از یک سرویسکار کمک بگیرید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # نسرین سلطانی 1399-09-01 10:10
سلام
سئوال من این است که ایا موتور خانه ۲۴ ساعته باید روشن باشد واینکه بستن رادیاتورهای اضافی در مصرف گاز تاثیر دارد؟ و اینکه درجه مناسب چه درجه ای است؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-09-06 00:39
سلام کاربر گرامی بله موتورخانه باید همیشه روشن باشد و اینکه میگید رادیاتورهای اضافی رو اگر ببندید تاثیر داره یا ندارد باید بگم که خیلی هم تاثیر دارد چون دمای دیگ ها زودتر گرم میشود و دستگاه کمتر کار میکنه و در مصرف صرفه جویی میشود و مورد بعدی اینکه دما رو بر روی چه درجه ای میذارن باید اول از همه بگید که ساختمان چند طبقه میباشد و دارای چند واحد است و میانگین اینکه در هر واحد چند رادیاتور گذاشته شده است اما معمولا دمای دیگ را بیشتر از 75تا70 نمیذارند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # کریم نژاد 1399-09-12 12:52
با سلام.من یک الکترو پمپ A7 در موتور خانه یک مجموعه 5 طبقه 20 واحدی دارم.اگر این پمپ با فرمان ترموستات خودش که از ترموستات دیگ حدود 5 درجه پایینتر است ، روشن و خاموش شود ، موتور آن آسیب میبیند یا خیر؟آیا هد آب بالای این پمپ در لحظه استارت و استاپ به سیم پیچ موتور صدمه نمی زند؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1399-09-13 01:01
سلام کاربر گرامی اگر پمپ به خوبی نصب شده باشد یعنی اگر تراز باشد مشکلی پیش نمیادش مواردی که بایدبرای پمپ رعایت شود این است که الکترو پمپ تراز باشد یعنی کج بسته نشده باشد و مورد بعدی اینکه شفت الکترو موتور و شفت پمپ به وسیله واسطه(کوپلینگ) باهمدیگه به خوبی متصل شود وومورد بعدی گذاشتن لرزه گیر و ضربه گیر که به شکل فنر میباشد که بر زیر پایه های الکترو موتور میگذارند اگر این موارد رو رعایت کرده باشید مشکلی پیش نمیاد و بهتر است اختلاف ترموسات دیگ با ترموسات پمپ 10درجه باشد برای موتورخانه شما 5درجه میباشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجتبی 1399-09-12 20:30
با سلام و احترام
برای ادراه های دولتی که طبق بخشنامه باید روزهای تعطیل گرمایش خاموش باشند راه حل بهینه ای دارید که هم به دیگ ها و پمپ ها آسیب نرسد و هم اینکه رضایت کارمندان فراهم باشد؟

دیگ ها روی 60 درجه تنظیم شده اند و آب گرم مصرفی در کلیه روزها برقرار می باشد. ولی گرمایش در روزهای تعطیل باید خاموش باشد.
در حال حاضر چهارشنبه ساعت 16 پمپ های سیرکولاسیون گرمایشی خاموش می شوند( درجه دیگ همان 60درجه هست و آب گرم مصرفی وصل است). شنبه صبح ساعت 8 پمپ های گرمایشی روشن می شوند ولی چون ساختمان 5 طبقه با اتاق های زیاد می باشد.کل آب داخل لوله ها طی 64 ساعت کاملا سرد شده و با چرخش آب و وارد شدن آب سرد شده به دیگ ها تقریبا تا ساعت 11 طول میکشد دمای ساختمان به حالت مطبوع برسد. طی این 3 ساعت دیگ ها به صورت دائم روشن هستن تا دمای آب به 60 درجه برسد.
در حال حاضر با روش فوق هر شنبه شوک 3 ساعته به دیگ ها وارد می شود و کارمندان نیز از این شرایط کاملا ناراضی هستند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1399-09-15 22:03
سلام کاربر گرامی شما میتوانید با تماس گرفتن با شماره های داخل سایت درخواست سرویسکار به صورت حضوری کنید تا این مشکل رو به راحتی رفع کنند تنها راه حل برای این کار گذاشتن تایمر در مدار فرمان برق دستگاه میباشد که در ساعت معین که خودتون میخواهید روشن شود و خاموش شود و میتونبد به تایمر این برنامه هم بدهید که در روزهایی که خودتون تعیین میکنید کلا روشن نشود البته بگم این نوع تایمر مخصوص اینکار میباشد هر نوع تایمری چنین کارایی رو ندارد با انجام این کار زمانی که کارمندها سرکار میان مشکل سرما ندارند و اتاق ها گرم میباشند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # فرزاد 1399-09-13 13:22
سلام
ببخشید در مورد عکس زیر سوال داشتم :
https://www.piping24.ir/images/%D8%AA%D9%86%D8%B8%DB%8C%D9%85_%D8%AF%D8%B1%D8%AC%D9%87_%D8%AF%DB%8C%DA%AF_%D9%88_%D9%BE%D9%85%D9%BE_%D9%85%D9%88%D8%AA%D9%88%D8%B1%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87/%D8%AA%D9%86%D8%B8%DB%8C%D9%85_%D8%AF%D8%B1%D8%AC%D9%87_%D8%AF%DB%8C%DA%AF_%D9%88_%D9%BE%D9%85%D9%BE_%D9%85%D9%88%D8%AA%D9%88%D8%B1%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87_9.jpg

دو تا شیر فلکه بالا و پایین پمپ موتور و همچنین شیر فلکه کناری (سمت چپ) که بالا و پایین موتور رو به هم وصل میکنه به چه دردی میخوره ؟
ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # mohamad javad 1399-09-15 21:35
سلام کاربر گرامی شیرفلکه هایی که در بالا و پایین پمپ گذاشتن برای زمانی میباشد که پمپ به مشکل میخورد و برای تعمیر باید باز شود و زمانی که پمپ رو باز میکنند شیر بالا و پایین رو میبندن تا آب رد نشود و شیر بای پس یا همان شیر انتظار رو باز میکنند که آب بدون پمپ در مدار برود در عکس اگر دقت کنید این شیر در بغل پمپ بدون شیر فلکه میباشد یعنی دستگیره شیر رو باز کردند که کسی به اشتباه آن را در زمانی که پمپ روشن است باز نکند چون وقتی پمپ روشن باشد شیر باز بشود پمپ از مدار خارج میشود وتاثیری ندارد در کل به این نوع مدار بای پس میگویند و کارائی این مدار همین چیزی که توضیح دادم میباشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # فرزاد 1399-09-16 09:09
سلام
پس باید شیرفلکه های بالا و پایین پمپ در حالت عادی باز باشن ؟ و شیر فلکه بای پس بسته باشه ؟
چون من نگاه کردم شیر فلکه های بالا و پایین پمپ من یه مقدار خیلی کمش باز بود ):
حقیقتش سال پیش موتور خراب شد و به یکی گفتم اومد درستش کرد از اون موقع رادیات ها خیلی کم گرم میشدن و یکی از رادیات ها اصلا گرم نمیشد به یه تعمیرکار دیگه هم گفتم اومد نگاه کرد و باز درست نشد خودم رفتم یه نگاهی انداختم دیدم شیر فلکه های بالا و پایین پمپ یه ذره بازه و همه رو باز کردم الان رادیات ها خیلی خوب گرم میشه تا جایی که بعضی وقتا نمیشه بهشون دست زد !
شیر بای پس رو دست نزدم نمیدونم بازه یا نه
ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1399-09-17 01:35
سلام کاربر گرامی خدارو شکر که مشکلتون حل شدش فقط اینکه شیر فلکه های بالا و پایین رو نباید تا آخر باز کنید چون به پمپ فشار بالایی وارد میشه و امکان رسوب گرفتن لوله ها بیشتر میشه بهترین حالت اینه که شیر فلکه ها رو تا آخر باز کنید وسپس دو دوور شیر فلکه ها رو ببندید و شیر بای پس هم باید بسته باشد در صورت سرویس موتورخانه میتونید با شماره داخل سایت تماس بگیرید و درخواست سرویکار کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # افشار 1399-09-21 01:08
سلام اول تشکر می کنم از سایت بسیار خوب شما می خواستم بپرسم علت تق تق یا دنگ دنگ رادیورتور شوفاژ چیه و چیکار باید بکنم که قطع بشه واقعا اعصاب دیگه برامون نداشته ممنون می شم راهنمایی بفرمایید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-09-23 00:10
سلام کاربر گرامی این صدا میتونه چند علت داشته باشه دلیل اول اینکه رادیاتور تراز نمیباشد و باعث هواگرفتگی میشود که هوا باعث میشود گردش آب به خوبی در پره ها صورت نگیرد و باعث ایجاد صدا شود و دلیل بعدی میتونه از رسوب گرفتگی رادیاتور باشد و زمانی که رسوب بگیرد باعث صدا میشود برای تشخیص بهتر میتوانید از سرویسکاران شرکت به صورت حضوری کمک بگیرید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Reza 1399-10-07 09:11
سلام. آپارتمان ما ۱۲ واحد هست در هر واحد ۳ شوفاژ تعبیه شده در موتور خانه بجای دیگ از مبدل استفاده شده دمای شوفاژ ۷۵ و آب ۶۵ تا ۶۰ هست در زمستان همیشه با مشکل ترکیدن لوله های موتورخانه مواجه هستیم آیا مشکل از درجه بالای شوفاژ هست ؟ یا پوسیدگی لوله ها. چون وقتی دمای شوفاژ کم میشه احتمال ترکیدگی نداریم ساختمان عمر ۱۸ ساله دارد . و تا کنون کلکتور موتورخانه تعویض نشده . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اردبیلیAlijeddi 1399-10-10 01:27
باسلام کاربرگرامی لوله ها وکلیکتور دراین مدت عمرخود راازدست دادن.شماباپوسیدگی لوله ها نشتی مواجه خواهین شد حتما بایک متخصص کاربلد تماس گرفته ولوله واتصالات موتورخانه تعویض بشه تامشکل شماحل شه. درغیر این صورت بازم بامشکل مواجه خواهین بود اگربازسوالی ومشکلی داشتین درخدمتیم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجید 1399-10-10 16:25
سلام برای پمپ سه فاز چگونه باید ترموستات جداری نصب کرد به چه وسایلی نیاز داریم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-10-11 02:09
سلام کاربر گرامی برای چه کاری میخواهید این ترموستات رو نصب کنید برای موتورخانه هستش؟ پمپ برای آب گرم میباشد و اینکه پمپ تابلو برقی داره که با مدار فرمان کار کنه؟!! یا فقط پمپ رو با برق سه فاز و کلید قطع و وصل روشن خاموش میکنید؟ چون برق ترموستات باید سر راه مدار فرمان وصل شود به این علت که ترموستات جداری سه فاز موجود نمیباشد فقط تکفاز داره اگر پمپ تابلو برق مدار قرمان دارد برق ترموستات رو باید از مدار فرمان بگیرید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # نیما 1399-10-11 23:22
ما دو طبقه هستیم موتورخانه فقط بک طبقه را رادیاتورهایش را گرم میکند و طبقه دوم را نه چرا؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1399-10-14 00:11
سلام کاربر گرامی اول از همه مطمئن باشید که شیرهای رفت و برگشت رادیاتورهای واحدتون از موتورخانه باز باشه و همچنین از داخل واحدتون باز باشه و مورد بعدی اینکه لوله ها به خاطر رسوب مسدود نشده باشد اگر این مشکل ها وجود نداشته باشد میتونه به خاطر خرابی پمپ رفت یا برگشت از داخل موتورخانه باشد که آب رو به خوبی به گردش نمیاندازد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهدی اسلامی 1399-10-18 04:45
سلام داخل موتور خونه ی یک مدرسه دو پمپ تک فاز هستش که قبل هر دو برای مشعل ها همزمان کارمیکردن ولی بلد تعمیر یکی از پمپ ها و بلد بازوبسته شدن الان فقط با تغییر درجه ترموستات یکی از ان انها کار میکنه میخواستم بدونم مشکل از چیه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Ahmad moodi 1399-10-22 22:54
باسلام .دستگاهتون احتمالا به علت بازو بسته شدن سیم های داخل کنتاکتور رو جابجا وصل کردن .وقطی دما رو تغیر میدین به عت تغیر در مدار از کنتاکتور قطع میشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مازیار 1399-10-27 03:47
با سلام . پمپ سیرکولاتور که A7 هستش وقتی کار میکنه ارتعاش زیادی درون لوله ها ایجاد میکنه که ارتعاش و لرزش باعث پیچیدن صدا به کل دیوارهای ساختمان میشه . البته واحد ما اینطور هستش که طبقه اول هستیم و موتورخانه در زیرزمین یعنی زیر پارکینگ . برای رفع این ارتعاش چه باید کرد ؟ بعضیا میگن اگر لوله ها را پلاستیکی کنید ارتعاش گرفته میشه چون لوله های شما فلزی هست صدای ارتعاش پیجیده میشه ... آیا این درست است یا خیر ؟ و در نهایت چه کنیم که مشکل ارتعاش و لرزش حل بشه . حتی گوشمو که روی کف اتاق هم میزارم ارتعاش رو حس میکنم ، روی شیشه پنجره اتاق هم همینطور
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1399-10-28 00:25
سلام کاربر گرامی اینکه میگن لوله ها پلاستیکی شود و ارتعاش گرفته میشود درست نمیباشد اول از همه باید بدونید که پمپ سیر کولاتور لرزه گیر دارد یا خیر این لرزه گیر قبل از شیر صافی وصل میشود و همچنین باید زیر پایه های الکترو موتور فنر باشد که لرزش به شاسی ها نرسه و مورد بعدی اینکه کوپلینگ بین الکترو موتور و پمپ سالم باشد اگر پمپ این لرزه گیرها که گفتم نداشته باشد این اتفاق پیش میادش و اگر هم داشته باشد باید از سالم بودن آنها مطمئن شوید و اگر سالم بود باید دستک هایی که لوله ها بر روی آن سوار میباشد و جوش خورده است باید قرص و محکم باشد برای رفع این مشکل اگر ساکن تهران هستید بهتر است با سرویسکاران شرکت تاسیسات 24 تماس بگیرید تا به صورت حضوری مشکلتون رو حل کنند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # میلاد 1399-10-28 18:28
سلام
دمای خود محیط موتورخانه معمولا چقدر هست؟
برای نگهداری یکسری تجهیزات در فضای موتورخانه میپرسم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اردبیلیAlijeddi 1399-10-30 16:24
با سلام کاربر گرامی درجه موتورخانه رو نمیشه گفت ولی توضیحاتی درباره موتورخانه واجزا تشکیل شده رومیتونیم بگیم مثال دیگ شوفاژ دمای ترموستات بروی ۷۵تنظیم میشه موتورخانه شمادرچه اندازه وچه ابعادی وازکدام یک از سیستم و اندازه دیگ چقدر است نمی‌دانیم واحتمال میدین نهایت باید دمای موتورخانه دردمایی تنظیم شه که سیم کشی واجزا تشکیل شده که بعضی قطعات از پلاستیک هستن بادمای بالا جنس خودرو از دست نداده ونسوزد برای شما پیشنهاد میکنیم اگر ما خیلی بالاست بامتخصص کاربلد تماس گرفته تابه زودی بررسی شده واگر مشکلی داشت حل کنه ومیتوانیددراین سایت نگهداری موتورخانه رو سیرچ کنید و مقالات لباس توضیحات کامل که مدیران سایت زحمت کشیده ودراختیار ماگذاشتن سیرچ کرده ومشکالات خود رو به آسانی حل کرده ویاباتماس از مشاورین سایت مشاوره بگیرین اگر مجددسوالی بود ما درخدمتیم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مازیار 1399-10-29 01:17
به نقل از mohamad javad:
سلام کاربر گرامی
اینکه میگن لوله ها پلاستیکی شود و ارتعاش گرفته میشود درست نمیباشد اول از همه باید بدونید که پمپ سیر کولاتور لرزه گیر دارد یا خیر این لرزه گیر قبل از شیر صافی وصل میشود و همچنین باید زیر پایه های الکترو موتور فنر باشد که لرزش به شاسی ها نرسه و مورد بعدی اینکه کوپلینگ بین الکترو موتور و پمپ سالم باشد اگر پمپ این لرزه گیرها که گفتم نداشته باشد این اتفاق پیش میادش و اگر هم داشته باشد باید از سالم بودن آنها مطمئن شوید و اگر سالم بود باید دستک هایی که لوله ها بر روی آن سوار میباشد و جوش خورده است باید قرص و محکم باشد برای رفع این مشکل اگر ساکن تهران هستید بهتر است با سرویسکاران شرکت تاسیسات 24 تماس بگیرید تا به صورت حضوری مشکلتون رو حل کنند.

سلام مجدد و تشکر از پاسختون
پمپ ما خطی هست و روی زمین نیست ولی ازون لرزه گیرا که فرمودید نداره . متاسفانه تهران نیستم کرج هستم ‌ در هر صورت ممنون از راهنمائیتون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-10-30 23:33
سلام کاربر گرامی خواهش میکنم جواب دادن به سوالات شما وظیفه ما میباشد در کل با شرکت تماس بگیرید احتمالا برای کرج هم نیرو بفرستن.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد 1399-12-02 21:42
شوفاژ گرم است ولی آب داغ مصرفی سرد است علت چیست?
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مصطفی اسماعیلی 1399-12-03 19:06
با عرض سلام و وقت بخیر
پمپ سیرکوله مسیر منبع آب گرم (دوجداره یا کویلدار) لطفا چک کنید که آب گردش داشته باشد. مسیر چرخش آب نیز چک کنید که گرفتگی مسیر نداشته باشد.
اگر منبع کویلدار دارید احتمالا رسوب گرفتن کویل نیز می باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # احد هجری 1400-01-15 10:42
سلام.استاد رله مشعل دکمش قرمز میشه و باید با دست بزنیم.چند بار هم رله عوض کردیم و باز هم این مشکل هست .به نظر شما چیکار باید بکنیم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # kian kamaei 1400-01-25 19:23
با سلام
در موتورخانه استخر آیا برای پمپ خطی این لاین گرانفوس نیاز که تک فاز بسته شده نیاز به رله حرارتی دارد
با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # فتاح صباغ ساوجبلاغ 1400-02-20 19:06
با سلام علت اینکه با باز کردن شیر آب گرم بهداشتی پمپ سیرکولاتور شروع به کار نمیکند و چراغ مربوط به آن برروی اتوماتیک روشن نمیشود چیست.باتشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مصطفی اسماعیلی 1400-02-21 09:52
سلام وقتتون بخیر
پمپ سیرکولاتور یا برگشت آب گرم مصرفی با توجه به تنظیم دما کار می کند یا دائم کار می باشد و با باز و بسته کردن شیر روشن و خاموش نمیشود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # فرهاد 1400-03-10 00:31
سلام خسته نباشید خدمتتون
سوال داشتم خدمتتون ک سیم هر دو ترموستات یعنی روی پمپ و روی دیگه باید روی هم نصب بشه یا جدا گانه ممنونم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # یاسر 1400-03-18 13:22
با سلام
درموتور خانه پمپ سیر کولاتور کار میکنه اما هیچ کدوم از رادیاتور ها و منبع دو جوداره گرم نمیکنه هوا گیری هم شده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مصطفی اسماعیلی 1400-03-25 12:44
با سلام
پمپ سیرکولاتور چک کنید که پروانه هرز کار نکند و چرخش آب داشته باشید، میتونه مسئله از اینجا باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # گردان 1400-06-27 22:44
سلام، کرمای آب مصرفی چند درجه باید باشد ، شوفاژ، بانشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن