چرا استفاده از خدمات ما؟

کیفیت و زیبایی

همکاران ما پس از اتمام کار فضا را تمیز می‌کنند و نیازی به نگرانی در مورد نظافت منزل یا محل کار خود بعد از برطرف شدن مشکل تاسیساتی ندارید.

سرعت عمل بالا

با توجه به استقرار همکاران ما در سراسر تهران در کمترین زمان ممکن در کنار شما هستیم و مشکلتان بر طرف خواهد شد.

دسترسی در 24 ساعت شبانه روز

همکاران ما در 7 روز هفته و حتی ایام تعطیل 24 ساعته در دسترس هستند.

چگونه مشکل شما را حل می‌کنیم؟

مراحل حل کردن مشکلات تاسیساتی شما

ثبت سفارش آنلاین یا تماس

پس از ثبت سفارش شما، نزدیکترین متخصص تاسیساتی با توجه به زمان موردنظر شما انتخاب می‌شود.

انجام پروژه

مشکل تاسیسات در سریعترین زمان و بهترین کیفیت توسط همکاران ما بر طرف می‌شود.

پرداخت در محل

شما پس از انجام کار توسط مجری و حل شدن مشکل و کسب رضایت، تسویه حساب می‌کنید.

نظرات برخی از مشتریان

یکی از پارامترهای بسیار مهم که تاثیر زیادی بر روی بازدهی پکیج نصب شده در ساختمان می گذارد، سایز لوله کشی پکیج است.

 

لوله کشی پکیج شامل چهار عدد لوله کشی اصلی آب سرد، آب گرم، سیستم رفت و سیستم برگشت می باشد. چنانچه لوله کشی پکیج به درستی اجرا نشود، تاثیر منفی بر روی حرارت تولیدی از پکیج خواهد گذاشت.

علاوه بر این اگر روش لوله کشی پکیج را به صورت روکار در ساختمان اجرا کنیم، عدم اجرای اصولی این سیستم باعث نازیبایی محیط داخلی بنا می شود.

اگر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید، ابتدا نکات بسیار مهم در خصوص لوله کشی پکیج را به شما یادآور می شویم.

سپس توضیحات تکمیلی در خصوص اهمیت توجه به سایز لوله کشی در پکیج را خواهیم گفت. در نهایت به شما می گوییم که بهترین سایز لوله کشی پکیج و قطر ورودی و خروجی لوله پکیج چه مقدار است.

نکات مهم در لوله کشی پکیج

با توجه به اینکه استفاده از پکیج به عنوان حرارت مرکزی ساختمان ها روز به روز در حال افزایش است، اهمیت توجه به لوله کشی این وسیله بیشتر مشخص می شود.

در این قسمت شما را با چند نکته مهم در زمان اجرای لوله کشی پکیج آشنا می کنیم:

 • قبل از اجرای لوله کشی پکیج در ساختمان حتماً محل نصب پکیج و محل قرارگیری رادیاتورها در ساختمان را مشخص کرده و بر اساس آن نقشه لوله کشی سیستم گرمایش را طراحی کنید.
 • سعی کنید در نقشه لوله کشی پکیج، کوتاه ترین مسیر را برای عبور دادن لوله ها استفاده کنید تا پرت حرارتی کمتری در مسیر لوله کشی داشته باشید.
 • استفاده از تعداد زیادی زانویی در طول مسیر لوله کشی سبب افت حرارت در لوله ها، کاهش سرعت جریان و استهلاک زود هنگام پمپ پکیج می شود، بنابراین از طراحی مسیرهای پر پیچ و خم با تعداد زیادی زانویی اجتناب کنید.
 • در نقشه لوله کشی پکیج محل نصب رادیاتورها را در زیر پنجره ها قرار دهید تا سرمای وارد شده از بیرون را خنثی کرده و تبادل حرارت با هوای داخل ساختمان به بهترین شکل صورت بگیرد.
 • شما می توانید لوله کشی پکیج را به دو روش روکار و توکار انجام دهید، اما لوله کشی به روش توکار جذابیت ظاهری بیشتری دارد.
 • از لوله کشی روکار پکیج در مواقعی استفاده می شود که بخواهند پکیج را در ساختمان ساخته شده نصب کرده و لوله کشی مورد نیاز آن را انجام دهند.

سایز لوله کشی پکیج 1

 • در صورت تمایل به لوله کشی روکار برای پکیج بهتر است از لوله پنج لایه استفاده کنید تا از گرما دیدگی لوله ها و ایجاد خمیدگی در آن ها جلوگیری کرده و ایمنی و استاندارد لوله کشی را بالا ببرید.
 • لوله کشی پکیج را معمولاً با استفاده از لوله نیوپایپ و یا لوله های سفید انجام می دهند، چون بر خلاف لوله های فلزی استقامت زیادی در برابر رسوب پذیری دارند و هرگز زنگ نمی زنند.
 • طول لوله، سایز لوله، قدرت پمپ پکیج، جنس لوله، ظرفیت حرارتی لوله ها، ضخامت جدار لوله ها، مقدار دمای مورد نیاز برای سیستم، محل نصب پکیج، نوع مبدل حرارتی و مساحت واحد از جمله مواردی هستند که باید در زمان انتخاب لوله به آن ها دقت داشته باشید.
 • انتخاب نوع رادیاتور هم بر روی سیستم لوله کشی پکیج تاثیر دارد، رادیاتور خود را از جنسی انتخاب کنید که انتقال حرارت بیشتری با محیط داشته باشد و به دلیل کیفیت پایین در ساخت بدنه دچار زنگ زدگی نشود.
 • چنانچه از سیستم گرمایش از کف به عنوان نوع سیستم لوله کشی پکیج در ساختمان استفاده کنید، به دلیل سیرکوله شدن آب در این سیستم و عدم وجود فیتینگ ها و آلومینیوم هیچ رسوبی در لوله ها وجود نخواهد داشت و بازدهی پکیج چند برابر می شود.
 • لوله کشی پکیج را به سه مدل مختلف روش لوله کشی مختلط، روش لوله کشی معکوس و روش لوله کشی برگشت مستقیم انجام می دهند.
 • اگر می خواهید لوله کشی پکیج را هم در داخل سقف کاذب و هم بر روی زمین انجام دهید، روش لوله کشی پکیج مختلط پیشنهاد ما به شماست.
 • در صورتی که واحد مسکونی مورد نظر متراژ کمی دارد، بهترین روش لوله کشی پکیج برای چنین ساختمانی مدل لوله کشی با برگشت مستقیم است.
 • و اما چنانچه متراژ ساختمان مورد نظر شما متوسط است، به منظور پیشگیری از عدم رسوب گرفتن لوله ها و تولید گرمایش مطلوب، مدل لوله کشی معکوس بهترین روش است.

سایز لوله کشی پکیج 2

 • در صورتی که می خواهید محل نصب پکیج در آشپزخانه باشد، به نکات زیر دقت کنید:
 1. سیستم لوله کشی پکیج نباید در بالای اجاق گاز و یا سایر گرمایشی قرار بگیرد.
 2. فاصله بین لوله های پکیج و وسایل گاز سوز در آشپزخانه مثل اجاق گاز باید رعایت شود.
 3. پکیج را باید در فاصله حداقل یک متری از دیوار روبروی دستگاه و 15 سانتی متری از دیوار یا کابینت کناری خود وصل کنید تا بتوان سیستم لوله کشی این وسیله را به راحتی انجام داد.
 4. حداقل فاصله پکیج تا زمین باید 120 سانتی متر در نظر گرفته شود.
 5. اگر می خواهید لوله کشی پکیج را در داخل کابینت جای دهید، بهتر است درب کابینت کرکره ای باشد، تا اکسیژن لازم برای احتراق دستگاه تامین شود.
 • در صورت نصب پکیج در تراس حتماً اقدامات مورد نیاز برای عایق کاری لوله های پکیج را انجام دهید تا از یخ زدن آب داخل لوله ها در فصل زمستان پیشگیری شود.

دلیل اهمیت توجه به سایز لوله کشی پکیج

در میان نکات مهمی که در قسمت فوق ذکر کردیم، یکی از مهمترین پارامترهایی که باید در زمان اجرای لوله کشی پکیج به آن توجه داشته باشید، مقدار سایز لوله و قدرت پمپ دستگاه برای پمپاژ آب گرم در داخل سیستم لوله کشی است.

چون توجه به این دو عامل مهم باعث سرعت مناسب جریان آب در مسیر لوله کشی خواهد شد. وقتی سرعت جریان بیش از حد باشد، میزان کارایی سیستم گرمایش به دلیل عدم جریان هموار افت پیدا می کند.

از طرفی سرعت پایین در حرکت جریان آب گرم و سرد در لوله های پکیج هم نمی تواند گرمای مورد نیاز را به لوپ های لوله کشی برساند.

سایز لوله کشی پکیج 3

علاوه بر این ها باید در زمان اجرای لوله کشی پکیج موضوع انبساط و انقباض لوله ها در لوپ های آب گرم پکیج را در نظر داشته باشید.

بنابراین اگر سایز لوله ها و در ادامه آن مقدار سرعت جریان در سیستم لوله کشی پکیج مناسب نباشند، سیستم گرمایشی ما بازدهی مناسب را نخواهد داشت.

منحنی ساخت پمپ سیرکولاتور پکیج بر اساس میزان دبی و هد مورد نیاز تنظیم می شود. مقدار هد پمپ آب پکیج به دو صورت زیر بر روی بازدهی سیستم پکیج موثر است:

 1. وقتی جریان آب در لوله های سیستم لوله کشی پکیج خیلی پایین باشد، مقدار صحیحی از ظرفیت گرمایشی در سیستم توزیع نمی شود و در نتیجه آسایش ساکنین مختل می شود.

در این حالت با اینکه شما هزینه بالایی بابت انرژی مصرفی پرداخت می کنید، اما مقداری انرژی دریافتی شما اصلاً کافی نیست.

برای حل این معضل یا باید سایز لوله پکیج خود را تغییر دهید و یا باید پمپ سیرکولاتوری دیگری در مسیر قرار دهید تا افت میزان جریان را جبران کند.

 1. وقتی مقدار جریان آب در لوله ها بیش از حد مورد نیاز در سیستم باشد، جریان غیر یکنواخت در لوله ها ایجاد می شود.

جریان غیر یکنواخت وقتی رخ می دهد که سرعت جریان آب در سیستم لوله کشی پکیج بسیار زیاد باشد. در این حالت مقدار حرارت آب در نقطه ورودی به سیستم لوله کشی بیش از مقدار حرارت آب در بخش میانی لوله کشی است.

در نتیجه آب گرم وارد لوله ها می شود، اما انتقال حرارت از لوله به محیط خارج، یعنی ساختمان بسیار کم می شود، چون گرمای آب در لایه های میانی لوله ها گیر می کند.

این دو مسئله که در قسمت فوق بررسی کردیم زمانی اتفاق می افتد که سایز لوله کشی پکیج بسیار کم یا بسیار زیاد باشد و یا اگر پمپ پکیج انتخابی به طور نامناسب انتخاب شود.

برای دسترسی به جریان آب مناسب در سیستم لوله کشی پکیج لازم است که سایز پمپ را بر اساس فرمول زیر انتخاب کنید:

اندازه طولانی ترین لوپ لوله کشی پکیج را در ساختمان اندازه گرفته و 50 درصد به مقدار آن اضافه کنید. حال عدد به دست آمده را بر .04 تقسیم کنید تا هد پمپ را بدست آورید. منظور از هد پمپ مقدار ظرفیت پمپ برای پمپاژ آب در داخل لوپ های لوله کشی است.

سایز لوله کشی پکیج 4

بهترین سایز لوله برای پکیج

برای اینکه لوله کشی پکیج بر اساس استاندارد آن انجام شود، باید موارد زیر را در زمان انتخاب لوله و نوع روش لوله کشی مد نظر قرار داد:

 • مقدار دمای مورد نیاز برای سیستم
 • ظرفیت حرارتی لوله ها
 • نوع مبدل حرارتی پکیج
 • ضخامت جدار لوله ها
 • قدرت پمپ پکیج
 • محل نصب پکیج
 • تعداد رادیاتورها
 • مساحت بنا
 • طول لوله
 • سایز لوله
 • جنس لوله

با در نظر گرفتن تمام موارد ذکر شده، در ساختمان های زیر 100 متر بهتر است از لوله های سایز 20 و 25 استفاده می شود و برای لوله کشی بناهای بالای 100 متر می توان لوله و اتصالات سایز 32 تک لایه هم بکار گرفت.

در این بین یک قانون کلی در خصوص لوله کشی پنج لایه وجود دارد، به این صورت که اگر از لوله پنج لایه برای این سیستم استفاده کنید، باید یک سایز از قطر لوله پنج لایه مورد نظر کم کنیم.

چرا که در حالت نرمال لوله پنج لایه به اندازه یک سایز، دبی بیشتری نسبت به لوله کشی تک لایه دارد و باید برای حفظ بالانس سیستم این موضوع را مد نظر قرار داد.

بهترین سایز لوله پکیج مقداری است که جریان را با سرعت یکنواخت و با فشار مناسب در کل سیستم توزیع نماید.

بنابراین اگر بخواهیم یک سایز اصلی و مرجع برای لوله کشی پکیج عنوان کنیم، می توان گفت سایز اصلی لوله برای پکیج را اکثراً 25 میلیمتر در نظر گرفته و با همین سایز در طول مسیر لوله کشی حرکت می کنند.

سایز لوله کشی پکیج5

سایز لوله ورودی و خروجی پکیج

یکی دیگر از فاکتورهای مهمی که باید در زمان لوله کشی پکیج و انتخاب سایز لوله مد نظر قرار دهیم، توجه به سایز لوله ورودی و خروجی پکیج است.

بر اساس استانداردهای موجود در زمینه لوله کشی پکیج می توان از لوله با سایز 20 و 16 میلیمتر نیوپایپ به عنوان لوله ورودی و خروجی پکیج استفاده کرد.

البته توجه داشته باشید که سایز لوله ورودی و خروجی پکیج بسته به تعداد رادیاتورها می تواند متفاوت باشد.

به طور کلی هر چه تعداد رادیاتورها بیشتر باشد، از سایز لوله کم می شود تا افت شدت جریان در سیستم لوله کشی ایجاد نشود.

در زیر پکیج 5 عدد لوله را ملاحظه می کنید:

 1. ورودی آب سرد به دستگاه
 2. خروجی آب گرم مصرفی به ساختمان
 3. رفت مدار گرمایش
 4. برگشت مدار گرمایش
 5. لوله گاز دستگاه

لوله های 3/4 روی دیوار و 3/4 زیر دستگاه متعلق به مدار گرمایش دستگاه هستند و لوله های 1/2 روی دیوار و 1/2 زیر دستگاه به مدار آب گرم مصرفی تعلق دارند.

سایز لوله کشی پکیج 6

برای اینکه لوله های ورودی و خروجی به پکیج را راحت تشخیص دهید، می توانید از توضیحات زیر کمک بگیرید:

 • ورودی آب سرد ساختمان به اتصال 1/2 دستگاه که به فلوسوئیچ پکیج می رود، متصل می شود.
 • یکی از نشانه های لوله خروجی آب گرم دستگاه این است که سنسور NTC بر روی آن قرار گرفته است.
 • لوله 3/4 رفت مدار گرمایش در محل رادیاتورها و در قسمت بالایی می باشد.
 • لوله 3/4 رفت ساختمان همیشه به اتصال 3/4 زیر دستگاه که به پمپ سیرکولاتور هدایت می شود، اتصال دارد.

قطر لوله ها و شیلنگ های رفت و برگشت شوفاژ 3/4 و لوله های آب مصرفی 1/2 می باشد. لازم به ذکر است که باید از لوله ها و شیلنگ هایی با قطر داخلی استاندارد استفاده گردد.

جمع بندی:

در این مطلب با اهمیت سایز لوله پکیج و همچنین تاثیر قدرت پمپ پکیج در میزان بازدهی دستگاه، میزان مصرف انرژی و حتی افزایش عمر پکیج آشنا شدید.

همانطور که گفتیم استانداردهای لوله کشی پکیج به ما این اجازه را نمی دهد تا از هر جنس لوله ای و با هر سطح مقطعی در این سیستم استفاده کنیم.

بنابراین لازم است تا پیش از اقدام به لوله کشی پکیج اولاً نقشه مسیر حرکت لوله ها کاملاً بررسی شود و ثانیاً سایز لوله و قدرت پمپ پکیج محاسبه شود.

به همین دلیل به شما توصیه می کنیم حتماً از نظر کارشناسان افراد نصاب پکیج و مجریان تاسیساتی در این خصوص بهره مند شوید.

سایز لوله کشی پکیج 7

مجموعه تاسیسات 24 ساعته سال هاست که با کمک متخصصین خود در این حوزه فعالیت می کند و تجربیات ارزشمندی کسب کرده است.

پس اگر قصد نصب پکیج و اجرای لوله کشی مربوط به آن را دارید، می توانید همین الان با شماره های داخلی سایت تماس گرفته و یا فرم درخواست سرویسکار را پر کنید تا از تخصص مجریان ما بهره مند شوید.

منابع فارسی:

منبع1 منبع2 منبع3

منابع انگلیسی:

منبع1 منبع2

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +2 # جهانگیر 1400-01-02 14:37
باسلام کاربرد لوله 32درساختمان چیست.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # حسین فاضلی 1400-01-04 07:48
سلام،جهت گرمایش رادیاتور در مدار استفاده میشود وجهت اتصال به شیر رادیاتور از تبدیل به ۱/۲
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +5 # شهرام 1400-01-21 21:04
باسلام و خسته نباشید
بنا ۲۰۰ متره توشمال و رادیاتور میخام کارکنم با پکیج زمینی و ۷ رادیاتور
لطفا بفرمایید خوب هست یانه ؟و از چه سایز لوله نیوپایپ جهت رادیاتور استفاده کنم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # حسین فاضلی 1400-01-22 10:10
سلام،پکیج ۳۲kwو۱۴۰ پره رادیاتور جهت محل مورد نظر با لوله نیوپایپ ۲۵ مناسب میباشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # کامران 1400-02-16 10:46
سلام میخواستم بدونم سایز زانو سر برنجی زیر شوفاژ چند هست ممنونم.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # امیر علی 1400-03-11 16:01
زیر بنا بیشتر از ۱۰۰متر است و از لوله ۳/۴
استفاده میشود آیا برگشت آن هم از ۳/۴
استفاده شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ارمان 1400-04-14 16:50
سلام،ممنون از توجه شما،بنا 300 متر هست و پکیج 36 هزار ولی لوله های پنج لایه 20 و 16 داخلی گرفتم آیا حتما باید 25 باشه و تعویض کنم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1400-04-15 12:45
سلام،جهت گرمایش میتونید از ۲۰ هم استفاده کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد 1400-05-30 20:52
سلام مهندس خسته نباشین برای یه واحد مسکونی 150 متری با تعداد 9 رادیاتور از چه سایز لوله جهت رفت و برگشت کلکتور استفاده کنم با توجه به اینکه فاصله جعبه کلکتور تا پکیج 14 متر میباشد سپس لوله های رادیانور را چه سایزی بزنم. نظر خودم 32 برای رفت و برگشت جعبه تا پکیج و20 جعبه تا رادیاتور بود. ممنون از راهنماییتون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1400-05-31 08:52
سلام،۳۲ و۲۵ مناسب میباشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سعید 1400-06-17 16:15
سلام خسته نباشین.
بنا ۱۴۰ متر هستش میخواستم لطف کنید برای لوله کشی رادیاتورها از لوله پنج لایه نیوپایپ سایز ۲۰ استفاده کنم یا ۲۵؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1400-06-18 12:39
سلام،با توجه به متراژ از ۲۵ استفاده نمائید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی 1400-06-19 23:11
با سلام و درود . برای یک ساختمان ۱۵۰ متری کلکتور 7b 1,1/4جهت گرمایش از کف با سایز لوله رفت و برگشت ۲۵ و کلکتور ۶b جهت آب مصرفی . آیا سایز لوله ورودی آب سرد و گرم مصرفی در پکیج حتما باید ۲۰ پنج لایه باشد ؟ میتونم از سایز ۲۵ استفاده کنم ؟
فاصله کلکتور تا پکیج ۴ متر و پکیج هم۲۴۰۰۰ ایمرگاس
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1400-06-20 10:36
سلام،لوله آب مصرفی ۲۰ کافی میباشد در ضمن ظرفیت پکیج جهت ۱۵۰ متر کم میباشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی 1400-06-21 12:44
بسیار سایت عالی و آموزنده ای دارید . ممنون از راهنمایی و مطالب خوبتون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1400-06-22 10:28
سلام،با سپاس از همراهی شما دوست عزیز ،باعث دلگرمی مجموعه هستید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # داود 1400-06-21 20:46
سلام برای رادیاتورها میتوانیم از لوله ونج لایه سایز ۱۶ استفاده کنیم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1400-06-22 10:28
سلام،جهت رادیاتور ۲۰ مناسب میباشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امیری 1400-07-05 16:23
سلام و تشکر از پاسخگویی شما
برای واحدی ۶۵ متری در کرج پکیج بیتا ۲۲۰۰۰ با سه رادیاتور لطفا بفرمایید:
۱- برای لوله کشی سایز لوله سفید چقدر باید باشد؟
۲-مناسبترین رادیاتور برای پکیج فوق پره ای است یا پنلی ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1400-07-06 21:37
سلام،جهت گرمایش مناسبترین سایز لوله ۱اینچ یا ۳۰ وجهت مصرفی ۲۵یا ۳/۴ میباشد والبته جهت پکیج رادیاتور پره ایی مناسبتر است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مصطفی 1400-07-09 14:05
سلام من میخوام از لوله سفید استفاده کنم برای پکیج و طولانی ترین طول لوله ام ۱۸ متره از پکیج تا نقطه آخر
از چه سایز لوله استفاده کنم
زیر بنای خونم ۱۵۰ متره
سه خواب داره و یه پذیرایی ۷۰ متری
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1400-07-10 09:05
سلام،جهت گرمایش استفاده از لوله ۳۲ بهترین گزینه میباشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهدی 1400-07-17 11:06
با سلام.برای لوله کشی روکار در یک خانه قدیمی زیر صد متر که میخواهیم 6 عدد رادیاتور نصب کنیم از چه سایز لوله سفید استفاده کنیم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1400-07-17 21:44
سلام،میتونید از لوله سایز۲۵ استفاده کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

دعوت به همکاری

اگر تاسیساتی حرفه‌ای هستید، جهت همکاری با ما کلیک کنید.