چرا استفاده از خدمات ما؟

کیفیت و زیبایی

همکاران ما پس از اتمام کار فضا را تمیز می‌کنند و نیازی به نگرانی در مورد نظافت منزل یا محل کار خود بعد از برطرف شدن مشکل تاسیساتی ندارید.

سرعت عمل بالا

با توجه به استقرار همکاران ما در سراسر تهران در کمترین زمان ممکن در کنار شما هستیم و مشکلتان بر طرف خواهد شد.

دسترسی در 24 ساعت شبانه روز

همکاران ما در 7 روز هفته و حتی ایام تعطیل 24 ساعته در دسترس هستند.

چگونه مشکل شما را حل می‌کنیم؟

مراحل حل کردن مشکلات تاسیساتی شما

تماس و ثبت سفارش

پس از تماس شما و مشاوره رایگان، نزدیکترین مجری با توجه به زمان موردنظر شما انتخاب می‌شود.

انجام پروژه

مشکل تاسیسات در سریعترین زمان و بهترین کیفیت توسط همکاران ما بر طرف می‌شود.

پرداخت در محل

شما پس از انجام کار توسط مجری و حل شدن مشکل و کسب رضایت، تسویه حساب می‌کنید.

نظرات برخی از مشتریان

به منظور تکمیل مطلب نشانه های مهم برای تعویض لوله کشی آب در ساختمان ها قصد داریم تا نشانه های نشتی در سیستم لوله کشی ساختمان را بررسی کنیم.

 

 وجود کوچکترین نشانه های نشتی در سیستم لوله کشی ساختمان موضوعی است که اگر در سریع ترین زمان ممکن برای رفع آن اقدام نشود، می تواند به یک مشکلات بزرگ در ساختمان ختم شود.

اما متاسفانه در نظر بسیاری از افراد نشانه های نشتی در سیستم لوله کشی ساختمان در ابتدا مورد توجه قرار نمی گیرد، البته یک دلیل این امر کوچک و غیرمحسوس بودن نشانه نشتی در ابتدای تشکیل آن است.

با این حال توجه به این نکته بسیاری ضروری است که اگر نشتی بزرگ و بزرگ تر شود، علاوه بر وارد شدن خسارت های زیاد به بنا می تواند به دلیل تشکیل قارچ و کپک، زمینه ساز ابتلای ساکنین به بیماری های تنفسی شود.

به دلیل اهمیت این موضوع است که ما در ابتدای این مطلب قصد داریم تا نشانه های نشتی در سیستم لوله کشی ساختمان را از کوچکترین تا بزرگترین ها مورد بررسی قرار دهیم.

 

روند ایجاد نشتی در سیستم لوله کشی ساختمان

همانطور که گفتیم ایجاد نشتی های بزرگ در سیستم لوله کشی ساختمان ابتدا از نشتی های کوچک آغاز می شود.

نشتی در سیستم لوله کشی می تواند علاوه بر لوله کشی آب در لوله کشی فاضلاب، لوله کشی شوفاژ، لوله کشی گرمایش از کف و لوله کشی پکیج نیز رخ دهد.

مثلاً ممکن است ابتدا یک نقطه از اتصال لوله های آب سست شده و از این محل آب شروع نشتی کند، اما نشتی به این حالت باقی نمی ماند و به مرور زمان وسیع تر می شود.

تا حدی که در صورت عدم رسیدگی به موقع لوله دچار ترک خوردگی های عمیق شود، که طبیعتاً حجم خسارت های وارد شده در این حالت بسیار بیشتر خواهد بود.

یکی از معضلاتی که در زمینه تشخیص نشتی در ساختمان وجود دارد این است که نشتی ها همیشه جایی که در معرض دید باشند، ایجاد نمی شوند.

به عنوان مثال یک نشتی می تواند در پشت دیوارها یا سقف پنهان شده و یا در کنج ترین نقطه در حمام، سرویس بهداشتی یا انباری ایجاد شود.

در این بین دانستن اینکه چطور می شود قبل از بزرگ تر شدن نشتی در سیستم لوله کشی ساختمان، هر چه زودتر متوجه این اتفاق شد، می تواند تا حد زیادی از صرف هزینه ها برای رفع نشتی و خسارت های بعد از آن بکاهد.

نشانه های نشتی از لوله کشی ساختمان1

تشخیص نشتی آب در ساختمان

برای اینکه نشتی آب در سیستم لوله کشی آب ساختمان را سریع تر پیدا کنید، به چند روش تشخیصی مهم آن اشاره می کنیم:

 • بالا رفتن قبض آب

یکی از مشخص ترین علامت های وجود نشتی در سیستم لوله کشی به بالا رفتن یکباره قبض آب پرداختی ساختمان مربوط می شود.

معمولاً در داخل قبض آب ساختمان مقدار مصرف آب به صورت ماهانه و حتی سالانه ذکر شده است، شما می توانید با مقایسه رقم های مربوط به هر ماه مقدار مازاد مصرف آب در بازه زمانی مختص به آن را به راحتی شناسایی کنید.

البته در این مرحله نباید سریعاً به وجود نشتی در سیستم لوله کشی ساختمان شک کرد، چرا که ممکن است مشکل از کنتور آب ساختمان باشد، پس مرحله بعدی چک کردن کنتور آب است.

 • چک کردن کنتور آب

هدف از چک کردن کنتور آب این است که ببینید آیا کنتور آب در زمان هایی که آب در ساختمان مصرف نمی شود، باز هم مصرف آب را نشان می دهد یا خیر.

برای چک کردن کنتور آب به منظور یافتن نشتی یا عدم نشتی در سیستم لوله کشی ساختمان بر اساس مراحل زیر اقدام کنید:

 • از بسته بودن تمامی شیرآلات ساختمانی و قطع بودن تجهیزاتی که با آب مصرفی کار می کنند، از قبیل کولرآبی، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخ ساز و وسایل آبپاش باغچه و حیاط مطمئن شوید.
 • کنتور آب تعبیه شده در ورودی ساختمان را پیدا کنید. بر روی صفحه کنتور آب که یا به صورت دیجیتال است و یا به صورت آنالوگ، می توان مصرف یا عدم مصرف آب را تشخیص داد.
 • چنانچه اعداد روی کنتور در حال اضافه شدن باشند و یا کنتور در حال چرخش باشد، به این معنی است که یک قسمتی از لوله های آب و یا تجهیزات آبی در ساختمان دچار نشتی هستند.
 • حتی اگر اعداد روی کنتور آب زیاد نمی شوند هم، بهتر است عدد ثبت شده روی کنتور را یادداشت کرده و بین 2 تا 4 ساعت صبر کنید تا مشخص شود در این مدت عدد کنتور ثابت می ماند یا خیر.
 • چنانچه بعد از گذشت این مدت و با وجود بسته بودن تمام شیرآلات داخل و خارج ساختمان، باز هم کنتور مصرف آب را نشان داد، به این معنی است که باید به دنبال محل نشتی در ساختمان خود باشید.

توجه داشته باشید که کنتور آب ساختمان محل نشتی را به شما نشان نمی دهد، فقط وجود یا عدم وجود نشتی را مشخص می کند.

 • گسترش بوی نم و رطوبت در ساختمان

اصولاً ساختمانی که دچار نشتی در سیستم لوله کشی آب خود باشد، بعد از مدت کوتاهی بوی نم و رطوبت را نشان می دهد.

به خصوص در فصول سرد سال که در و پنجره ها بسته هستند و گردش هوا به خوبی صورت نمی گیرد، تشخیص وجود نشتی در سیستم لوله کشی از طریق پخش شدن بوی نم و رطوبت راحت تر است.

 • کاهش فشار آب ساختمان

اگر میزان نشتی در سیستم لوله کشی آب ساختمان بیش از حد باشد، شما با مشکل کاهش فشار آب نیز مواجه خواهید شد.

به حدی که در محل نشتی کمبود فشار آب کاملاً محسوس بوده و شاید بتوانید صدای حرکت آب را نیز از درون دیوار بشنوید.

نشانه های نشتی از لوله کشی ساختمان2

نشانه ها و محل های احتمالی نشتی

نشانه ها و محل های احتمالی نشتی در سیستم لوله کشی ساختمان متعدد هستند، با این حال ما به چند مورد از مهمترین آن ها اشاره می کنیم:

 • نشتی از توالت فرنگی

چنانچه توالت فرنگی دچار نشتی شده باشد، میزان مصرف آب در این وسیله 3 برابر حالت عادی می باشد.

در چنین شرایطی تعداد دفعات آبگیری سیفون توالت فرنگی بیشتر می شود، به صورتی که حتی اگر از توالت فرنگی استفاده نشود هم، صدای آبگیری سیفون آن به گوش می رسد.

برای کسب اطمینان از وجود نشتی در توالت فرنگی کافیست مقداری رنگ خوراکی را در داخل مخزن توالت فرنگی بریزید، اگر بعد 15 دقیقه هنوز هم رنگ در داخل آب مخزن وجود داشت، یعنی نشتی از توالت فرنگی نیست.

در غیر این صورت باید دریچه تخلیه، لوله و دریچه پر شدن آب در توالت فرنگی بررسی شده و تعویض شوند.

به این نکته مهم هم توجه داشته باشید که گاهی ممکن است نشتی از قسمت آب بند زیر توالت فرنگی باشد.

در این صورت نیز آب های فاضلابی این وسیله به جای خروج به داخل لوله فاضلاب زیرین در کف سرویس بهداشتی نشتی می کنند، که می توان با توجه به روش تعویض آب بند زیر توالت فرنگی این مشکل را به راحتی رفع کرد.

 • نشتی از زیر سینک ظرفشویی

لکه های خیس ایجاد شده در زیر خط لوله آب ورودی به سینک ظرفشویی نیز می تواند نشانه دیگری از نشتی آب در سیستم لوله کشی آب سینک ظرفشویی باشد.

البته گاهی این رطوبت به دلیل مشکلات رایج در لوله کشی سینک ظرفشویی است، که در این صورت نیز می توان با کمک گرفتن از روش باز کردن گرفتگی سینک ظرفشویی مسیر آب سینک را دوباره باز کرد.

 • نشتی در لوله های توکار ساختمان

گاهی مواقع لوله های آب و فاضلاب توکار ساختمان دچار ترک خوردگی یا حتی ترکیدگی می شوند، در این حالت علائمی همچون لکه های زرد رنگ، کپک و قارچ بر روی سطح خارجی دیوار، کف و یا سقف ساختمان قابل مشاهده است.

این مشکل حتی می تواند در سیستم لوله کشی سیستم گرمایش ساختمان نیز رخ دهد، چرا که اصولاً لوله کشی گرمایش از کف را به صورت توکار اجرا می کنند.

حرارت بالای آب می تواند اتصالات لوله ها را به مرور زمان از بین ببرد، مخصوصاً اگر لوله ها از جنس چند لایه و پلایمری نباشند، احتمال ترک خوردن و انبساط آن ها در اثر تغییرات دمایی بسیار بیشتر است.

توجه داشته باشید، گرفتگی لوله های فاضلاب نیز می تواند عامل دیگری در نشتی مواد فاضلابی از این سیستم و مشاهده لکه های زرد رنگ بر روی کچ دیوار باشد.

نشانه های نشتی از لوله کشی ساختمان3

 • ترک خوردگی های عمیق بنا

یکی از علامت های مهم ترکیدگی لوله های فاضلابی این است که فندانسیون بنا دچار ترک خوردگی های عمیق می شود.

چرا که وقتی لوله های فاضلابی ترکیده می شوند، حجم مواد فاضلابی می توانند مصالح و خاک ساختمان را ضعیف کرده و حرکت دهند.

 برای آشنایی با نحوه رفع نشتی لوله آب با کمک چسب و نوار آب بندی بر روی لینک مقاله بزنید.

 • لکه های نم در اطراف دوش حمام

چنانچه بعد از دوش گرفتن و حتی در زمان هایی که دوش حمام بسته است، لکه های نم و رطوبت را در اطراف دوش حمام و یا حتی دیوارهای حمام مشاهده می کنید، این احتمال وجود دارد که سیستم لوله کشی آب حمام دچار نشتی شده است.

 • لکه های نم در سقف حمام

اگر ساختمان شما چند طبقه است و لکه های نم بزرگ بر روی سقف حمام آن مشاهده می کنید، به احتمال زیاد لوله فاضلاب سرویس بهداشتی یا حمام طبقه بالایی شما دچار نشتی شده که نشانه های آن در ساختمان شما مشخص شده است.

حتی ممکن است این لکه ها نشانه هایی از نشتی در سیستم لوله کشی آب باشد، که در هر صورت بهتر است توسط یک مجری لوله کش ماهر مورد بررسی بیشتر قرار بگیرد.

یکی از دلایل بروز نشتی در ساختمان ترکیدگی لوله شوفاژ است، اگر شما هم با این مشکل مواجه هستید، مطالعه مقاله علت ترکیدگی لوله شوفاژ به همراه نحوه تشخیص نشتی و رفع آن را از دست ندهید.

نشانه های نشتی از لوله کشی ساختمان4

جمع بندی:

اگر بخواهیم نشانه های نشتی در سیستم لوله کشی ساختمان را به صورت جمع بندی بیان کنیم، می توانیم اینطور بگوییم:

 • بالا رفتن مصرف آب در ساختمان
 • گسترش بوی نم و رطوبت
 • کاهش فشار آب در ساختمان
 • آبگیری بیش از حد سیفون توالت فرنگی
 • ترک خوردگی گچ دیوار و یا باد کردن کفپوش ها
 • وجود لکه های زرد رنگ، کپک، قارچ و نم بر روی سطح دیوارها، کف و سقف ساختمان

در چنین شرایطی باید قبل از اینکه شدت نشتی بیشتر شده و خسارت های سنگین تری به سیستم لوله کشی و فندانسیون بنا وارد شود، جلوی این مشکل گرفته شود.

بهترین اقدام برای این هدف کمک گرفتن از مجری لوله کش به منظور تشخیص محل دقیق نشتی و استفاده از راهکارهای وی برای تعمیر لوله ها و رفع نشتی است.

نشانه های نشتی از لوله کشی ساختمان5

اگر به دنبال مجری لوله کش متخصص و با تجربه هستید، همکاران ما در مجموعه تاسیسات 24 ساعته گزینه بسیار مناسبی برای این منظور می باشند.

شما می توانید در صورت مشاهده هر کدام از علائم نشتی در سیستم لوله کشی ذکر شده، همین الان و از هر نقطه از تهران با ما تماس گرفته و سفارش خود را ثبت کنید.

منبع انگلیسی:

 

منبع 1

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # مسعود حایری 1399-09-12 04:21
با عرض سلام
زمستان‌ها و خصوصا شبها یک صدای عجیبی مثل منبع برق در دیوارهای ساختمان می پیچه، البته تاسیسات کاری که همیشه برای ساختمان میاد به بنده گفت) اخیرا مدیر ساختمان شدم) که بخاطر جرم و ... پمپ آب هست و پمپ را درآورد و برد تراشکاری و البته بعد از نصب مدتی صدا نداشتیم اما گاهی باز یک صدای هویی میاد ( روزها) و. ... ولی زود قطع میشه. به نظر خودم گاهی به هنگام باز کردن آب گرم ملموس‌تر هستش، اما شبها یک مدت مداوم و بعد قطع میشه( هرچند اخیرا کمتر شده)
نظر شما چی هست؟ بخاطر پمپ هستش؟ یا مشکل دیگه ای ممکنه باشه؟
با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # دانیال سوقندی 1399-09-12 08:40
سلام وقتتون بخیر
جلوگيري کنید از ورود هوا به داخل پمپ ( درزبندی و بستن رینگ های آب بند و آببندهای ساقه متصل به صفحه شیر در لوله مکش )
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # فریما 1399-11-06 14:24
سلام لولکشی آب با فشارتوساختمان باپمپ لوله ۳/۴زیادمیشه یالوله ۱/۲
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-11-06 20:07
سلام،البته لوله ۳/۴در مدار بهتر میباشد که دراتصال به شیر باتبدیل متصل میشود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

دعوت به همکاری

اگر تاسیساتی حرفه‌ای هستید، جهت همکاری با ما کلیک کنید.