در تکمیل مطلب تعمیر کولر آبی در نظر داریم تا این بار در مورد دلایل آب دادن کولر آبی و روش رفع آنتوضیحاتی را بیان کنیم.

 

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

کولر آبی از یکی از تجهیزات کم مصرف و با صرفه مورد استفاده در ساختمان ها می باشد، اما از آن جا که روند کار و خنک کردن هوا توسط این وسیله با کمک آب صورت می گیرد، نشتی آب از آن دور از ذهن نیست.

با این حال بسیار مهم است که در زمان مشاهده آب دادن کولر آبی به دنبال علت اصلی این موضوع را بررسی کنید و ببینید چرا کولر آبی آب می دهد و آن را حل کنید.

در غیر این صورت نه تنها مجبور می شوید تعمیرات بیشتری را بر روی دستگاه انجام دهید، بلکه باید پشت بام ساختمان را نیز تعمیر کنید.

دلایل بسیاری سبب بروز این مشکل می شوند که ما در ادامه این مطلب دلایل آب دادن کولر آبی و روش رفع آن را نیز بیان خواهیم کرد.

 

دلایل آب دادن کولر آبی

ممکن است نشتی آب از کولر در قسمت زیرین و یا اطراف آن مشاهده شود که شما می توانید با مطالعه علت های آب دادن کولر آبی مکان چکه کردن آب از آن را نیز بررسی کنید.

  • خرابی شیر شناور کولر

دلیل عمده چکه کردن آب از کولر آبی خراب بودن و یا تنظیم نبودن شیر شناور آن است. همانطور که می دانید این شیر وظیفه دارد میزان آب درون سینی یا کفی کولر را تنظیم کنید.

به این صورت که وقتی میزان آب ورودی به کولر بیشتر از حد معمول رسید، با بالا رفتن شیر شناور قطع کن آب فعال می شود و از این طریق آب اضافی وارد کفی نمی شود.

اما متاسفانه در برخی موارد به دلیل نصب اشتباه شیر شناور، گیر کردن شیر شناور و یا خرابی قطع کن آن کولر بیش از حد نیاز خود آب می گیرد که این موضوع بیشتر در اوایل صبح که فشار آب در منطقه بیشتر است مشاهده می شود.

در این صورت ما شاهد سرازیر شدن آب اضافی از قسمت زیرین و حتی درزهای اطراف کولر آبی هستیم که می تواند تا حد زیادی باعث هدر رفتن آب آشامیدنی و سالم شود.

دلایل آب دادن کولر آبی و روش رفع آن 1

روش رفع این مشکل

با توجه به توضیحات فوق باید سیستم شناور کولر آبی توسط فرد تاسیساتی بررسی شود تا علت اصلی عمل نکردن درست شیر شناور پیدا شود.

حال چنانچه شیر شناور تنظیم نباشد، می توان با تنظیم کردن و یا سفت کردن آن مشکل را رفع کرد و در مواقعی که قطع کن شناور خراب است، راهی جز تعویض آن وجود ندارد.

جهت تهیه شناور بر روی لینک خرید شناور کولر آبی از سایت دیجی کالا بزنید. مشاهده فیلم آموزش تعمیر شناور کولر آبی به دلیل پوسیدگی بدنه کولر می تواند در این زمینه مفید باشد.

 

  • عدم اتصال درست شلنگ آب کولر

آب مورد نیاز برای کولر آبی از طریق لوله کشی آب کولر تامین می شود.

این لوله کشی شامل یک شیلنک آب باریک است که از شیر آب موجود در پشت بام تا داخل کولر هدایت شده و به شناور وصل می شود.

اما در برخی موارد ممکن است شیلنگ آب کولر دچار نشتی آب شود.

این نشتی یا از قسمت اتصال شیلنگ آب به شناور است و یا به دلیل پوسیدگی و ترک خوردن خود شیلنگ از بدنه آن آب چکه می کند.

دلایل آب دادن کولر آبی و روش رفع آن 2

این مشکل علاوه بر ایجاد نم در پشت بام ساختمان، در بلند مدت باعث خشک کار کردن کولر آبی و کاهش بازدهی آن می شود.

بنابراین باید در صورت مشاهده آب دادن کولر آبی از قسمت شیلنگ آب آن اقدامات لازم را انجام داد.

روش رفع این مشکل

بعد از بررسی دقیق سیستم لوله کشی آب کولر آبی در صورتی که مشخص شود چکه کردن آب از آن دلیل عدم آب بندی درست شیلنگ است، باید دوباره شیلنگ را با استفاده از واشر مناسب به شناور وصل کرد تا از محل اتصال این دو به یکدیگر آب چکه نکند.

اما چنانچه آب از بدنه شیلنگ به دلیل ترک خوردگی و یا پاره شدن آن چکه می کند، باید شیلنگ آب کولر را به صورت کلی تعویض کرد.

 

  • رسوب گرفتن شیر سر ریز آب کولر

شیر سر ریز آب کولر آبی قطعه است که بر روی سوراخ موجود در کفی کولر متصل می شود تا در مواقع مورد نیاز با کمک باز کردن آن حجم آب داخل کفی را تخلیه کرد.

این شیر که به صورت پیچی عمل می کند، دارای واشر و مهره می باشد که با استفاده از آن مانع از آب دادن کفی کولر در حالت عادی باشد.

اما با گذشت زمان و استفاده طولانی مدت از دستگاه واشر شیر تخلیه یا هرز می شود و یا توسط حجم بالای سختی آب و تجمع رسوبات داخل آب بر روی آن به درستی بسته نمی شود.

در این حالت ما شاهد چکه کردن آب از شیر تخلیه کولر آبی خواهیم بود.

روش رفع این مشکل

تنها راهکار عملی مورد نیاز در صورت مواجه با این مشکل تعویض کلی شیر تخلیه آب دستگاه و یا حداقل تعویض واشر آن است تا از چکه کردن آب از زیر کولر جلوگیری شود.

 

 

  • سوراخ شدن سینی کف کولر

همانطور که می دانید سینی و یا کفی کولر آبی از جنس فلز است.

بنابراین با وجود استفاده از رنگ های ضد زنگ و مقاوم در برابر پوسیدگی بازهم بعد از مدتی ورق فلزی سینی کولر به علت در تماس بودن با آب دچار خوردگی شده و سوراخ می شود.

در این حالت شما شاهد چکه کردن دائمی آب از زیر کولر آبی هستید.

مشکلی که اگر سریعا برای تعمیر و رفع ان اقدام نکنید، چه بسا شما را مجبور کند تا کل بدنه دستگاه را تعویض کنید.

دلایل آب دادن کولر آبی و روش رفع آن 3

روش رفع این مشکل

برای رفع این مشکل دو راه حل وجود دارد. یکی تعویض کلی کفی کولر آبی است که نیازمند صرف هزینه بیشتر است و دیگری رفع پوسیدگی و تعمیر سوراخ کفی کولر است.

به منظور آشنایی بیشتر شما با روند تعمیر کفی کولر آبی روش این کار را در این قسمت برای شما قرار داده ایم.

روش تعمیر سوراخ کفی کولر آبی

  1. برق کولر آبی را به طور کامل قطع کرده و شیر آب دستگاه را نیز ببندید.
  2. درهای اطراف کولر را برداشته و آب داخل کفی را با کمک باز کردن شیر تخلیه آن به طور کامل خالی کنید.
  3. با استفاده از برس و شیلنگ آب قوی کفی کولر را کاملا از رسوبات و جرم ها پاک کنید.
  4. بعد از تمیز کردن کامل کفی کولر اجازه دهید به خوبی خشک شود. به منظور سرعت بخشیدن این کار از پارچه آبگیر و یا اسفنج استفاده کنید.
  5. حال می توانید با توجه به اندازه سوراخ از لایه ایزوگام در کفی کولر آبی استفاده کنید. با این روش سوراخ کفی کولر به طور کامل مسدود می شود.
  6. بعد از اتمام کار چسباندن ایزوگام با استفاده از حرارت، سیستم آب کولر را وصل کنید تا کفی از آب پر شود. در صورتی که هیچ آبی از آن چکه نکرد، می توانید برق دستگاه را نیز وصل کرده و از آن استفاده کنید.

البته توجه داشته باشید که استفاده از لایه ایزوگام در کفی کولر بیشتر در مورد سوراخ های کوچک جوابگو است و در صورت زیاد بودن مساحت سوراخ بهتر است کفی را به صورت کلی تعویض کنید.

 

راه پیشگیری از آب دادن کولر آبی

تنها راه پیشگیری از بروز این مشکل رایج در کولر آبی یعنی آب دادن آن، داشتن برنامه ریزی منظم در زمینه سرویس کولر آبی است.

مخصوصا در ابتدای فصل استفاده از کولر حتما باید دستگاه را توسط خود یا فرد متخصص مورد بازبینی قرار دهید.

در غیر این صورت مواجه شدن با چکه کردن آب از کولر آبی کاملا قابل پیش بینی است.

از آن جا که یکی از خدمات ما در گروه تاسیسات 24 ساعته مربوط به تعمیر و سرویس کولر آبی می شود، شما می توانید همین الان به منظور ثبت سفارش فرم درخواست سرویسکار را پر کنید یا با ما تماس بگیرید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

 

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران، کرج، مشهد و شیراز فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 50.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.

شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

1. در صفحه درخواست سرویسکار متخصص، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.

2. با شماره های قسمت تماس با ما، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

منابع انگلیسی:

منبع 1   منبع 2   منبع 3   منبع 4

اشتراک گذاری این صفحه