در ساختمان هایی که تنها از پمپ برای تامین آب طبقات مختلف کمک می گیرند، حتی اگر شیر آب برای مدت زمان کوتاهی هم باز شود پمپ به طور مداوم روشن و خاموش می شود.

همین امر باعث می شود که پمپ زودتر مستهلک شده و عمر آن کاهش پیدا کند و بالطبع آن هزینه های برق نیز افزایش پیدا کند.

اما برای جلوگیری از این مشکل می توان از منبع انبساط بسته یا همان منبع تحت فشار در کنار پمپ آب استفاده کرد تا هنگامی که فشار آب کاهش می یابد دیگر نیازی به استارت مکرر پمپ نباشد.

همچنین منبع انبساط بسته کمک می کند که طبقات بالای ساختمان هم بتوانند آب را با فشار مناسب و یکنواخت دریافت نمایند و به پمپ هم صدمه ای وارد نشود.

به همین منظور ما تصمیم گرفتیم که در این مقاله ابتدا راجع به نحوه نصب منبع انبساط بسته صحبت کنیم و سپس الزامات اجرایی مهم پیش از نصب منبع انبساط بسته را بررسی نماییم.

در انتهای مطلب نیز به سراغ موارد الزامی اجرایی در هنگام نصب منبع انبساط بسته خواهیم رفت تا بتوانیم کلیه نکات لازم برای نصب این منبع را رعایت نماییم.

پس از شما دعوت می کنیم که تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید تا آموزش قدم به قدم نصب منبع انبساط بسته را در اختیار شما دهیم تا دیگر مشکلی برای تامین آب ساختمان به خصوص برای طبقات بالاتر، نداشته باشید.

 

منبع انبساط بسته چیست؟

پیش از این در مقاله ای تحت عنوان تعمیر و تعویض منبع گالوانیزه، به اختصار لزوم استفاده از مخازنی جهت تحمل فشار اضافی سیال گرم شده و جبران کمبود آب در گردش در سیستم های حرارت مرکزی مورد بررسی قرار گرفت.

از این مخازن به عنوان منابع انبساط یاد کرده که با توجه به ساختار و نحوه عملکردشان در سیستم به دو نوع منبع انبساط باز و منبع انبساط بسته تقسیم بندی می شوند.

با توجه به وجود برخی از محدودیت هایی که طرح سیستم حرارت مرکزی و فضای ساختمان برای ما ایجاد می کند می توانیم از منبع انبساط بسته استفاده نماییم.

همچنین برای جلوگیری از اتلاف انرژی در منابع انبساط باز علاوه بر منبع انبساط عایق دار، استفاده از منابع انبساط بسته نیز می توانند راه حل مناسبی باشند.

طریقه نصب منبع انبساط بسته 1

منبع انبساط بسته یکی از اجزای سیستم تاسیساتی موتورخانه ساختمان است.

بنابر تعريفی که توسط ASHRAE ارائه شده است، منبع انبساط بسته يك دستگاه ضربه گير بادي است كه در اثر فشار سيستم كار كرده و انبساط سيال (که ناشي از تغييرات دما است) را جذب مي كند.

اين نوع منبع در سيستم هاي گرمايشی با دماي آب بسیار زياد (بيش از دماي جوشش آب در فشار جو ) و ساير مواردي كه استفاده از منبع باز، امکان ناپذیر باشد، به كار مي رود.

اين منبع كه در هر جاي ساختمان ميتواند نصب گردد، ارتباطی با هواي آزاد نداشته و فشار سيستم از طریق بخار، بالشتك هوا و يا يك گاز بي اثر مانند ازت كه نيمي از حجم منبع را اشغال مي كند، تامين مي شود.

طریقه نصب منبع انبساط بسته 2

 شکل 2 منبع انبساطی در کنار سایر اجزای موتورخانه

حداکثر فشار بستگی زیادی به مشخصات و شرايط سيستم دارد و به منظور كنترل آن از شير اطمینان استفاده می شود.

حداقل فشار در منبع انبساط بسته بايد به قدری باشد كه هنگام سرد بودن سيستم، مبادله گری (رادياتور) که در بالاترین تراز قرار دارد، پر از آب باشد.

تغييرات فشار سيستم ناشي از انبساط گرمایی آب تا قبل از باز شدن شير اطمينان بويلر توسط منبع انبساط كنترل خواهد شد.

توجه: بایستی توجه شود که در تمام نقاط مرتفع سيستم بايد نسبت به نصب شيرهاي هواگيري اقدام نمود.

مرحله اول برای استفاده از منبع انبساط بسته به جای منبع انبساط باز، انجام محاسبات دقيق و انتخاب درست منبع با توجه به وضعيت موجود موتورخانه است.

چنانچه قصد دارید با طریقه تعویض منبع انبساط باز با بسته آشنا شوید، به مقاله جایگزینی منبع انبساط بسته به جای منبع انبساط باز مراجعه کنید.

در صورتیکه اندازه منبع و فشار اوليه منبع انبساط بسته به درستي انتخاب شود، مي توان اين منبع را در هر كجاي سيستم نصب کرد؛ هرچند در عمل ميزان حداکثر فشار برخي از اجزاي سيستم مي تواند در انتخاب مكان مناسب نصب منبع، محدوديت هايي ايجاد كند.

طریقه نصب منبع انبساط بسته 3

 شکل 3نمونه ای از یک منبع انبساطی نصب شده در موتورخانه

تفاوت منبع انبساط بسته با منبع انبساط باز

 

برخلاف منبع انبساط باز، ديگر الزامي براي نصب منبع انبساط بسته در ارتفاعي بالاتر از ديگ وجود نداشته و مي توان این منبع را در موتورخانه و در مجاورت ديگ (بر روي خروجي انبساط روي ديگ) نصب کرد.

اگر می خواهید با دیگر تفاوت های منبع انبساط بسته با منبع انبساط باز آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم در کلیپ زیر به توضیحات مهندس اسماعیلی گوش دهید.

 

نحوه نصب منبع انبساط بسته

 

توصیه می شود منبع انبساط بسته، در خط مكش پمپ نصب شود تا سمت مكش تحت فشار نسبتا ثابتي فعالیت کند و استقرار آن در خط دهش پمپ بازدهی خوبی نخواهد داشت.

دلیل این امر، استفاده از کوچکترین و در نتیجه کم هزینه ترین منبع انبساط نیست، چراکه بهترين مكان در سيستم جایی است كه در زمان روشن بودن پمپ، كم ترين فشار نسبي را دارا باشد.

به عبارت دیگر، در يك سيستم افقي مانند يك ساختمان يك طبقه، نقطه ای با فشار کم، در نزديكی خط مكش پمپ خواهد بود، درحالیکه در يك سيستم عمودي مانند ساختمان چند طبقه، ناحيه كم فشار در مجاورت بالاترین نقطه در خط لوله برگشت به پمپ است.

نكته ای که از اهمیت ویژه ای برخوردار است، این است که "بهترين مكان" در همه موارد دلیلی بر كوچك شدن ابعاد منبع نمي شود.

بنابراین، با توجه به اين مساله كه منبع انبساط بسته را در هر مکانی از سيستم مي توان نصب کرد، بيان درست تر اين است كه "بهترين مكان" مکانی است كه بتوان به سهولت منبع را در آن قرار داد؛ مانند فضای درون موتورخانه كه مکان كافي براي دسترسي و تعمير و نگهداري وجود دارد.

برعکس، ناحيه كم فشاري مانند بالاي اتاق پذيرايي در يك ساختمان چند طبقه، به هیچ وجه مکان مناسبی براي نصب و استقرار منبع انبساط بسته نيست.

قبل از اتصال منبع انبساط بسته به سیستم، می توان آن را تحت فشار قرار داد (اگرچه به ندرت انجام می شود).

متاسفانه به دلایلی همچون ضعف های اجرایی و آگاهی نداشتن تیم های تاسیساتی از جزئیات فرآیندهای نصب، در اغلب ساختمان ها راه اندازي سيستم هاي گرمايش رادياتوري با منبع انبساط بسته، با اشکالاتی همراه است.

به عنوان مثال، فشار مخزن ديافراگمي عمدتا مورد كنترل قرار نمی گیرد و يا چنين در نظر گرفته مي شود كه فشار تنظيمي در كارخانه سازنده براي راه اندازي هر سيستمي مناسب است.

به همین دلیل، قبل از راه اندازي سیستم، بايد بر اساس راهنمايي هاي سازنده و شيوه نامه اجرايي فشار منبع را با توجه به فشار سيستم تنظيم كرد.

 

الزامات اجرایی مهم پيش از نصب منبع انبساط بسته

 

 • حتما، از متناسب بودن اندازه منبع با سیستم موجود، اطمینان حاصل کنیم.
 • درپوش سر شیر شارژ گاز را باز کنیم.
 • فشار قبل از شارژ، در حالت خالی بودن منبع، و متناسب با فشار آب سرد ورودي و بر اساس دستور تولید کننده تنظيم شود. (فشار قبل از شارژ منبع به ضريب پذيرش و فشار بيشينه كاري منبع بستگي دارد).
 • از بسته بودن کامل در پوش سر شیر شارژ گاز اطمینان حاصل شود. توجه کنیم که در صورت نشت شیر و کاهش فشار قبل از شارژ، سیستم از نظر کارکردی دچار اختلال خواهد شد.
 • براي پرهيز از برگشت آب به داخل شبكه آبرساني به هنگام قطع جريان آب ورودي، حتما بايد از شير يك طرفه در مدار استفاده كرد.

 فراهم کردم فضای مناسب برای نصب منبع انبساظ بسته یکی از مهمترین اقداماتی است که باید پیش از نصب منبع به آن دقت کنید.

توضیحات بیشتر در خصوص فضای مورد نیاز منبع انبساط بسته در موتورخانه را در کلیپ زیر از زبان مهندس اسماعیلی بشوید.

الزامات اجرایی مهم در هنگام  نصب منبع انبساط بسته

 

 • محل نصب منبع باید در جایی باشد که علاوه بر قرارگیری در مسیر آب سرد، پس از شیر یطرفه و پیش از ورودی به بویلر باشد.
 • منبع هاي با ظرفيت هایی فراتر از 60 ليتر بايستی بر روي شاسي در جاي خود محكم شود.
 • هیچ گونه نشتی نباید در مسیر آب سرد ورودی وجود داشته باشد.
 • قبل از روشن نمودن بویلر، هواگیری کل مدار بایستی با دقت انجام شود.
 • درجه ترموستات بویلر روی بیشترین مقدار دلخواهی که از دمای مجاز منبع انبساط کمتر باشد، تنظیم شود.

برای آشنایی با نحوه لوله کشی منبع انبساط بسته پیشنهاد می کنیم کلیپ زیر را تماشا کنید. در این کلیپ آقای مهندس اسماعیلی توضیحات کافی را داده است.

جمع بندی

ما در این مطلب هر آنچه که لازم بود درباره نصب منبع انبساط بسته بدانید با شما در میان گذاشتیم ولی با این وجود برای این که درک بهتری از مطلب داشته باشید، توجه شما را به خلاصه ای از نکات مهم آن جلب می کنیم:

 • منبع انبساط بسته در هر محلی که نصب شود ارتباطی با هوای آزاد ندارد و فشار آن توسط بخار، بالشتک هوا و یا گازی بی اثر مثل ازت که نیمی از حجم منبع را اشغال می کند، تامین می شود.
 •  اولین کاری که برای جایگزینی منبع انبساط باز با بسته باید انجام شود، محاسبات دقیق و انتخاب درست منبع بر اساس شرایط موجود در موتورخانه می باشد.
 •  براي این که اجازه ندهید به هنگام قطع جريان آب ورودي، آب به داخل شبكه آبرساني برگردد باید حتماً از شير يك طرفه در مدار استفاده كرد.
 •  اگر قصد دارید از منبع انبساط بسته ای با ظرفیت بیش از 60 لیتر استفاده نمایید، بایستی حتماً آن را بر روی شاسی در جای خود محکم نمایید.

پس با توجه به توضیحاتی که داده شد، می توان نتیجه گرفت که اگر قصد دارید منبع انبساط بسته را در ساختمان خود نصب نمایید باید از فردی متخصص کمک بگیرید.

در غیر این صورت قطعاً عواقب زیادی در انتظار شما خواهد بود، چرا که همان طور که در این مطلب به آن ها اشاره شد، نصب منبع انبساط بسته ریزه کاری های زیادی دارد که از عهده هر کسی برنمی آید.

بنابراین ما در مجموعه تاسیسات 24 ساعته با به کارگیری نیروهای مجرب و حرفه ای کار شما را ساده کرده ایم تا با خیال راحت خدمات مربوط به اجزای تاسیساتی موتورخانه خود را به ما بسپارید.

این مجموعه در راستای هدف بزرگ خود یعنی مشتری مداری و کیفیت بالا در ارائه خدمات، برای کلیه خدمات خود ضمانت جبران خسارت قرار داده است.

یعنی چنانچه پس از اتمام کار رضایت مشتری جلب نشده باشد، مجموعه موظف است که بار دیگر همان خدمت را به صورت رایگان به مشتری ارائه دهد.

با این تفاسیر دیگر دلیلی برای تعلل در ثبت سفارش باقی نمی ماند، پس همین حالا سفارش خود را بی دردسر از طریق پر کردن فرم درخواست سرویسکار متخصص یا تماس با شماره تلفن های موجود در سایت ثبت نمایید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

همین حالا درخواست خود را ثبت کنید تا مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنیم

درخواست سرویسکار متخصص

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران، کرج، مشهد و شیراز فعالیت داریم.

باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

بابت مشاهده دستمزدها به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.

در این صورت فقط هزینه کارشناسی 50.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی‌گیرند.

تمامی سرویسکاران مجموعه ما قبل از شروع همکاری توسط تیم امور مجریان، از لحاظ تخصصی و فنی مورد سنجش قرار می گیرند.

شما میتوانید از 2 طریق سفارش خود را ثبت کنید:

1. در صفحه درخواست سرویسکار متخصص، فرم خدمات درخواستی مورد نظر خود را پر کنید تا سفارش شما ثبت شود.

2. با شماره های قسمت تماس با ما، تماس گرفته و سفارش خود را به صورت تلفنی به همکاران ما اعلام کنید.

نظرات مشتریان

اشتراک گذاری این صفحه