امروز قصد داریم در خصوص نحوه باز و بستن اتاقک دوش حمام به شما آموزش دهیم. این کار مناسب افرادی است که دوست دارند در صورت نقل مکان به محیطی دیگر اتاقک دوش خود را هم به محیط جدید انتقال دهند و یا دوست دارند سالیانه بصورت اساسی‌تر حمام خود را شستشو دهند.

برای انجام این کار یک نکته را به یاد داشته باشید. اتاقک دوش حمام با کابین دوش هر چند وجوه مشترک زیادی دارند ولی متفاوت می‌باشند که بصورت مفصل در مقاله نحوه باز و بستن و جابجایی کابین و اتاقک دوش حمام به آن پرداختیم.

بهتر است فردی که این کار را انجام می‌دهد به موضوع تاسیسات و کار با ابزار آشنایی لازم را داشته باشد.

 • اتاقک دوش مورد نظر ما دارای یک کفی اتاقک دوش و یک گارد نگهداره است. اولین کار این است که بست‌های نگهدارنده شیشه که پشت گارد نصب می‌شود را باز کنید. این بست‌ها هم در گارد بالایی و هم در گارد پایین اتاقک وجود دارند و باید هر دو را باز کنید.

باز و بستن اتاقک دوش حمام 1

باز کردن بست‌های نگهدارنده بالای اتاقک دوش

باز و بستن اتاقک دوش حمام 2

باز کردن بست‌های نگهدارنده پایین اتاقک دوش

 • با این کار شیشه رها می‌شود بنابراین بهتر است به آرامی این کار را انجام دهید تا شیشه رها نشود. سپس شیشه آزاد شده را به کناری بگذارید. ( جایی که در مسیر رفت و آمد و کار شما نباشد)

باز و بستن اتاقک دوش حمام 3

آزاد شدن شیشه اتاقک

 • در بالا و پایین دو درب شیشه‌ای اتاقک چرخ‌هایی اغلب تعبیه می‌شود که برای باز و بسته شدن درب بصورت کشویی می‌باشد. وقتی درب شیشه‌ای آزاد شد باید به آرامی بستی را که در جلوی این چرخ‌ها قرار گرفته را باز کنید تا درب از جای خود خارج شود.

باز و بستن اتاقک دوش حمام 4

باز کردن بست جلوی چرخ‌ها برای آزاد سازی درب اتاقک

باز و بستن اتاقک دوش حمام 5

نمایی از درب شیشه‌ای و چرخی که در بالای آن می‌باشد

 • اکنون نوبت باز کردن چهارچوب اتاقک می‌باشد. با برداشتن دیوارهای شیشه‌ای و درب‌های شیشه‌ای اولین کار باز کردن گارد یاچهارچوب فلزی می‌باشد

باز و بستن اتاقک دوش حمام 6

چهارچوب فلزی

باز و بستن اتاقک دوش حمام 7

باز کردن چهارچوب فلزی

 • وقتی چهارچوب را باز کنید نوبت به باز کردن کفی اتاقک می‌رسد. کفی اتاقک معمولا با پیچ به دیوار کناری بسته می‌شود و بر روی زمین با چسب اکواریوم آب بندی می‌شود، هر چند خیلی هم نیاز به آب بندی بر روی زمین نیست و گاها تنها به زمنی نصب می‌شود. در هر صورت باید اگر بست شده بست‌ها را باز کنید و اگر چسب شده چسب‌ها بترشاید و کفی اتاقک را رها کنید.

باز و بستن اتاقک دوش حمام 8

کفی اتاقک دارای پایه‌هایی است که گاها تنظیم می‌شوند

 • در نظر داشته باشید که کفی اتاقک دارای یک راه آب فاضلاب است که با سیفون به سمت فاضلاب هدایت می‌شود. به همین دلیل باید با احتیاط این کفی را بردارید تا سیفون و لوله خرطومی آسیب نبیند.

باز و بستن اتاقک دوش حمام 9

لوله خرطومی که زیر اتاقک دوش به همراه سیفون نصب می‌شود

 • حالا باید هم شیشه‌ها، هم کفی اتاقک و هم کف حمام را به خوبی شستشو دهید. اگر هم قرار است اتاقک به محل جدید انتقال پیدا کند باید به خوبی محیط و اتاقک تمیز شوند.

باز و بستن اتاقک دوش حمام 10

نظافت زیر اتاقک دوش

باز و بستن اتاقک دوش حمام 11

نظافت کفی اتاقک دوش

 • تمیز کردن اتاقک دوش و برای نصب اتاقک دوش اولین کار نصب سیفون بر روی کفی اتاقک دوش و سپس انتقال لوله خرطومی به داخل فاضلاب و پر کردن اطراف لوله خرطومی با چسب سیلیکونی یا اکواریوم آنتی باکتریال است. برای این کار لوله خرطومی را جدا به لوله فاضلاب نصب کنید و آن را آب بندی کنید و خود سیفون را هم جداگانه به کفی اتاقک اتصال دهید سپس در هنگام اتصال کفی اتاقک به زمین لوله خرطومی را به سیفون اتصال دهید. مراقب باشید لوله خرطومی له نشود.

باز و بستن اتاقک دوش حمام 12

اتصال سیفون به کفی اتاقک دوش

باز و بستن اتاقک دوش حمام 13

قرار دادن کفی اتاقک در محل نصب اتاقک

 • حالا کفی اتاقک را به زمین اتصال دهید. اگر بست دارد با بست به دیوار کناری و اگر ندارد با چسب سیلیکونی به زمین اتصال دهید.

باز و بستن اتاقک دوش حمام 14

تنظیم و نصب کفی اتاقک دوش

 • حالاباید اندازه کفی را بگیرید و به همان اندازه در بالا با متر مشخص کنید تا چهارچوب را کج کار نکنید. سپس باید یک خط فرضی برای خود داشته باشید. بهتر است با ماژیک خط کشی کنید. محل بست ها را سوراخ کنید و چهارچوب را صاف و بدون کمترین کجی نصب کنید.

باز و بستن اتاقک دوش حمام 15

نصب چهارچوب ها به دیوار

باز و بستن اتاقک دوش حمام 16

نصب چهارچوب های بالای شیشه‌های اتاقک

 • حالا باید شیشه‌ها را به حالت کشویی در ریل چهارچوب‌های فلزی قرار دهید و بست‌های آنها را محکم کنید. برای این کار یک بست در بالا محکم کنید و یکی در پایین و دوباره بست دیگر را در بالا. البته نباید بست ها را خیلی محکم کنید. وقتی همه بست‌ها را بستید آنگاه تا حدودی که شیشه را نگهدارند بست‌ها را سفت کنید.

باز و بستن اتاقک دوش حمام 17

قرار دادن شیشه‌های اتاقک دوش درون چهارچوب‌ها بصورت کشویی

باز و بستن اتاقک دوش حمام 18

بستن بست های بالا

باز و بستن اتاقک دوش حمام 19

بستن بست‌های پایین اتاقک دوش

باز و بستن اتاقک دوش حمام 20

نمایی از بست‌ها و نحوه بستن آنها

 • سپس باید درب‌های شیشه‌ای را با قرار دادن چرخ‌ها در درون ریل نصب کنید. و بست جلویی آن را محکم کنید.

باز و بستن اتاقک دوش حمام 21

انداختن درب‌های شیشه‌ای در ریل خود

 • برای اینکه درب‌ها از جای خود خارج نشوند باید چهارچوب شیشه‌ای را در این مرحله به هم اتصال دهید. این چهارچوب‌ها دقیقا در داخل هم قرار می‌گیرند و برخی از آنها هم بست‌هایی 90 درجه در پشت و یا روی خود دارند که باید محکم شوند.

باز و بستن اتاقک دوش حمام 22

جا انداختن چهارچوب فلزی اتاقک دوش

باز و بستن اتاقک دوش حمام 23

بستن بست 90 درجه‌ای پشت چهارچوب

باز و بستن اتاقک دوش حمام 24

جا انداختن و بستن بست پایین چهارپوب اتاقک دوش

 • اکنون اطمینان پیدا کنید که درب درست بر روی هم جفت شود.

باز و بستن اتاقک دوش حمام 25

امتحان کردن درب اتاقک دوش

 • کار تمام است. قبل از دست کشیدن از کار مطمئن شوید که همه چیز مرتب است و اتاقک محکم در جای خود ایستاده است.

باز و بستن اتاقک دوش حمام 26

اتمام نصب اتاقک دوش

باز و بستن اتاقک دوش حمام 27

نمایی از اتاقک نصب شده دوش

نصب اتاقک دوش کار چندان دشواری نیست ولی توجه داشته باشید که هر مرحله از کار باید با دقت و حساسیت زیاد انجام شود و هر اشتباهی ممکن است باعث شکستن شیشه‌ها و یا نصب اشتباه اتاقک خواهد شد.

نظر جناب آقای بشارتی در مورد تجربه استفاده از خدمات ما در زمینه نصب مجدد کابین دوش و توالت فرنگی

 

شما هم اگر نیاز به مشاروه و یا راهنمایی و خدمات نصب اتاقک دوش را دارید می‌توانید همین امروز با کارشناسان ما در گروه تاسیسات 24 ساعته تماس بگیرید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد