از جمله خدمات تخصصی ما در مجموعه تاسیسات 24 ساعته می توان به نصب و سیم کشی آنتن های دیجیتال و آنالوگ برای تلویزیون اشاره کرد که در ادامه راجع به آن ها بیشتر صحبت خواهیم.

با توجه به این که تلویزیون یکی از ابزارهای سرگرمی در منازل می باشد، پس لازم است که تصویر آن از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا همه از تماشای آن لذت ببرند.

بدیهی است که یکی از عوامل مهمی که باعث کیفیت بالاتر و وضوح تصویر تلویزیون می شود آنتن است که به منظور جمع آوری سیگنال های تلویزیونی پخش شده، طراحی شده اند تا شما بهترین تصویر را مشاهده نمایید.

بنابراین ما قصد داریم اطلاعاتی را راجع به نحوه نصب و سیم کشی آنتن تلویزیون دیجیتال و آنالوگ که امروزه از رایج ترین انواع آنتن ها برای تلویزیون هستند در اختیار شما قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

 

نحوه نصب و سیم کشی آنتن تلویزیون دیجیتال

آنتن های رومیزی در تلویزیون های دیجیتال و یا گیرنده های دیجیتال کاربرد دارند. این آنتن ها به راحتی در کنار تلویزیون نصب می شوند و نیاز به صرفه هزینه و وقت زیادی ندارند.

لازم به ذکر است که برای استفاده از این آنتن ها باید آن ها را در ارتفاعی قرار داد که جلوی آن ها باز باشد تا سیگنال به درستی دریافت شود و با تصویر واضحی نمایش داده شود.

آنتن های رومیزی دارای دو پورت هستند. ابتدا باید پورتی که به شکل فیش آنتن است را به پشت تلویزیون وصل کنید.

سپس اگر از گیرنده دیجیتال استفاده می کنید، باید پورت USB را به پشت گیرنده دیجیتال متصل نمایید. اما در غیر این صورت یا باید یک آداپتور تهیه کنید و یا مدلی از آنتن رومیزی را خریداری کنید که آداپتور نیز داشته باشد.

در این حالت باید پورت USB را به آداپتور زده و آداپتور را به برق بزنید تا به راحتی بتوانید از آنتن رومیزی خود استفاده نمایید. با استفاده از آنتن های رومیزی می توان حتی در دورترین نقاط نیز از تصویر با کیفیتی بهره برد.

پس از نصب آنتن باید حتماً از طریق تلویزیون یا گیرنده دیجیتال، جستجو کنید تا بتوانید تصویری واضح و عالی داشته باشید.

برای مطالعه مقاله نصب و سیم کشی آنتن مرکزی تلویزیون از طریق لینک آن اقدام نمایید.

 نصب و سیم کشی آنتن تلویزیون دیجیتال و آنالوگ 1

نحوه نصب و سیم کشی آنتن تلویزیون آنالوگ

برای دریافت و نمایش شبکه های آنالوگ در تلویزیون به آنتن های قوی نیاز است که به همین منظور از آنتن های هوایی استفاده می شود.

این نوع آنتن ها معمولاً در پشت بام نصب می شوند و به دلیل فاصله ای که با تلویزیون دارند، برای نصب به سیم آنتن نیاز دارند.

نصب این آنتن ها به دلیل خطرات کار با برق و وقت گیر بودن آن بهتر است که توسط یک فرد متخصص صورت بگیرد. اما با این حال ما در ادامه مراحل نصب و سیم کشی آن ها را برای شما توضیح خواهیم داد.

مرحله اول

ابتدا با استفاده از سیم چین، کاتر یا چاقو به آرامی کابل آنتن یا همان کابل کواکسیال را به اندازه 1.5 سانتی متر لخت نمایید و سپس بخش داخلی آن را نیز به اندازه 0.5 سانتی متر برش دهید تا سیم مغزی هم پیدا شود.

نصب و سیم کشی آنتن تلویزیون دیجیتال و آنالوگ 2

توجه داشته باشید که بهتر است حتماً از سیم های با مغز مس استفاده کنید، چرا که آن ها رساناتر می باشند.

لازم است بدانید که اگر پس از لخت کردن سیم، یک رشته سیم افشان با سیم مغزی درگیر باشد و تماس پیدا کند، تلویزیون به خوبی آنتن نمی دهد و شما در گرفتن کانال های مختلف دچار مشکل خواهید شد.

مرحله دوم

در مرحله بعد باید جعبه آنتن را باز کنید تا به برد آنتن دسترسی پیدا کنید. بر روی برد آنتن 2 حلقه وجود دارد که یکی از آن ها بزرگ تر و یکی کوچکتر است و توسط 3 عدد پیچ این حلقه ها بر روی برد محکم شده اند.

شما باید بخش افشانه سیم را در حلقه بزرگتر قرار دهید و مفتول وسط سیم یا همان بخش مغزی سیم را در حلقه کوچک تر بگذارید و بعد هر 3 پیچ را کاملاً سفت نمایید و درب جعبه آنتن را ببندید.

نصب و سیم کشی آنتن تلویزیون دیجیتال و آنالوگ 3

سپس پیچ پشت جعبه آنتن را با دست باز کرده و جعبه را به بخش میانی آنتن که محلی برای قرار گرفتن پیچ و جعبه وجود دارد، متصل کرده و پیچ را سفت نمایید.

مرحله سوم

در این مرحله باید آنتن را بر روی پایه آن ببندید و آن را محکم نمایید. در ضمن برای این که سیم آنتن بر اثر وزش باد از آن جدا نشود، باید آن را با استفاده از چسب برق بر روی لوله سفت کنید.

مرحله چهارم

بهترین مکان نصب آنتن بالاترین نقطه از ساختمان می باشد که دسترسی خوبی به آن دارد. به همین منظور باید از لوله ای استفاده ای کرد که ارتفاع مناسبی داشته باشد.

البته اگر ساختمان شما با دیگر ساختمان های اطراف، هم ارتفاع باشد و امواج به خوبی به آن برسد نیازی نیست که آنتن را در ارتفاع بالایی قرار دهید.

یکی از لوله هایی که برای پایه آنتن می توان از آن استفاده کرد، لوله آهنی آب است که ضخامت زیادی ندارد.

برای نصب این لوله ها بر روی دیوار به 2 عدد بست لوله نیاز دارید که باید آن را توسط 4 عدد پیچ و رول پلاک به دیوار متصل نمایید.

مرحله پنجم

حال سیمی که از پشت بام وصل شده و به سمت پایین آمده را از کمی جلوتر از روکش کابل اصلی آنتن، لخت می کنیم و سپس اتصال فیش آنتن به کابل را شروع می نماییم.

پس از آن پیچ مغزی فیش آنتن را کمی شل کنید تا بتوانید مغزی سیم را درون آن قرار دهید. فراموش نکنید که اگر دیدید مغزی سیم بیش اندازه لخت شده باید سیم را کمی با سیم چین کوتاه نمایید.

در مرحله بعد سیم های افشانه را نیز به دور سیم آنتن پیچانده و بعد قسمت انتهایی از مغزی فیش آنتن که بنا است روی سیم های افشانه قرار بگیرد را با دم باریک یا انبردست باز کرده تا افشانه ها در آن قرار بگیرند.

پس از آن باید ابتدا روکش فیش را وارد سیم آنتن کرده و بعد سیم آنتن را درون مغزی فیش آنتن قرار دهید و آن را روی افشانه ها به خوبی محکم کنید.

در نهایت هم پیچ فیش آنتن خود را محکم نمایید و قاب روی آن را ببندید و فیش را به تلویزیون وصل نمایید تا امکان مشاهده تصویر برای شما فراهم شود.

برای مطالعه مقاله کاربردی سیم کشی آنتن ساختمان بر روی لینک آن ضربه بزنید.

 نصب و سیم کشی آنتن تلویزیون دیجیتال و آنالوگ 4

جمع بندی

قطعاً نمی توان کتمان کرد که امروزه خانواده ها ساعت های زیادی را به منظور سرگرمی و تماشای فیلم و سریال، دنبال کردن اخبار روز و ... به تماشای تلویزیون می پردازند. بنابراین بدیهی است که تمایل دارند تصاویر را با کیفیت بالایی مشاهده نمایند.

علاوه بر تاثیر نوین بودن تکنولوژی تلویزیون در میزان کیفیت و وضوح تصویر آن، نصب و سیم کشی صحیح آنتن نیز در انتقال سیگنال مناسب از فرستنده به گیرنده و نمایش تصاویری مطلوب و جذاب بسیار تاثیرگذار می باشد.

بنابراین نصب و سیم کشی آنتن های تلویزیون از نوع دیجیتال و یا آنالوگ باید حتماً توسط افراد متخصص صورت بگیرد تا شما بتوانید ساعاتی از شبانه روز را از تماشای تلویزیون لذت ببرید.

به همین منظور مجموعه تاسیسات 24 ساعته با گرد هم آوردن تیمی از متخصصان خبره و حرفه ای آماده ارائه خدمات شبانه روزی به شما مشتریان عزیز می باشد تا با نصب و سیم کشی آنتن های تلویزیون دیجیتال و آنالوگ شما، لحظات دلپذیری را برای شما خلق نماید.

پس معطل نکنید، اگر می خواهید عملیات نصب و سیم کشی آنتن تلویزیون شما بدون ایراد و در سریع ترین زمان انجام شود، همین حالا از طریق فرم درخواست سرویسکار سفارش خود را ثبت نمایید و یا با ما از طریق شماره تماس های موجود در سایت در ارتباط باشید.

اگر نیاز به یک تاسیساتی حرفه‌ای دارید

تاسیسات ۲۴ ساعته در کنار شماست تا به شما کمک کند مشکل تاسیساتی‌تان را در اسرع وقت برطرف کنید

درخواست سرویسکار متخصص

منابع: منبع 1، منبع 2، منبع 3، منبع 4، منبع 5، منبع 6

 

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی